HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 7 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 22 Januari 1902, Nieuwsberichten. TELEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—>25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per Btnk. Frga per Advertentie van 1-0 regela f 0.25, elke regel meer O eenta, groote lettera naar piaatarnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentüm worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. De Nutslezing. In de buitengewone vergadering der leden van het Nut met hunne dames, Maandag gehouden in het Brongebouw, trad de Heer W. Otto van Amsterdam als spreker op. Wij kennen den Heer Otto als een goed opmerker. Steeds weet hij den humor uit hetgeen hij waarneemt te vinden en den draad vast te houden, tot de toestand in den regel met gun stig verloop is geëindigd. Al de novellen van den Heer Otto dragen hiervan het spoor en dit doet zjjn werk lezen en herlezen. In den waren humor vermengt zich het grappige met den ernst des levens. Wij Nederlanders houden van het eene en van het andere. Spreker droeg voor de pauze een verhandelir.gover het „belachelijke" voor. Over deze materie nadenkende, ja, waar is daarvan het eind in de oude, in de nieuwe geschiedenis, in staat, school en huisgezin. De Heer Otto weet het be lachelijke op te sporen en in goed Hol- landsch weer te geven op aangenamen toon, reden om er met genoegen naar te luisteren. Als Spreker na de pauze eene bijdrage ten beste gaf over ondervindingen op het telegraafkantoor, komen alweer die trekjes in helder licht, te meer omdat ze waarschijnlijk ontleend zijn aan feiten. Deze bijdrage van Spreker is bekend genoeg. Een eigenaardig stempel drukt de Heer Otto er echter op door zijn mooie voordracht op de verschillende ontmoe tingen van den telegrafist rnet allerlei slag van publiek in allerlei toestanden. Geelt wonder, dat men zich amuseerde. De zaal was matig bezet. Zou het kunnen zijn, dat de eenigermate trieste Brongebouwzaal hierop van invloed is? WETEN EN WERKEN. Als naar gewoonte was de gehoorzaal goed bezet bjj de voordracht van Maan dagavond, als wanneer de Heer Saeijs een voordracht hield over China en de Chineezen. China ligt in het uiterste oosten van de oude wereld, begrensd doordeGrooten Oceaan ten oosten, ten westen door de woestijn. Door deze ligging geheel ge ïsoleerd, is het Chineesche volk blijven staan op een zeker punt van vroegere beschaving. Het „Rijk van het midden" telt vier honderd rmlüoen zielen met inbegrip van de aanhoorige landen, waarvan Mandsjoerije het voornaamste, Thibet het merkwaardigste is. Van vreemdenverkeer is Thibet geheel uitgesloten, doch de Engelschen hebben een begeerigen blik op dat land, gren zende aan Engelsch Indië, geslagen en hebben in de Hindoe's een middel ge vonden om het land te leeren kennen. Zij leiden van dezen eenigen tot geo- graphen op, en krijgen van hen, die zij Panditen noemen de noodige inlichtingen. Spreker gaf een overzicht van den godsdienst in Thibet, hun levende godheid, de Daila Lama, te Lasa gezeteld, wordt bij overlijden vervangen door een ander, die de bepaalde kenmerken voor zijne roeping draagt. Uiterst zeldzaam is hij voor zijne volgelingen zichtbaar. De Chineesche muur, in Europa spreekwoordelijk, en 2450 Kilometer lang, 3 Meter hoog, 6 Meter dik is, van invloed geweest op Europa, zijnde langs dezen de Mongolen Europa bin nengedrongen. De bodem van Noordelijk China be staat voornamelijk uit lus en is daardoor zeer geschikt voor den landbouw, waar van de hoofdproducten zjjn rijst, tarwe en katoen. In Zuid China vormen de zomerwarmte en zomerregen den bodem tot een uit nemend graanland. Rijst, thee en zijde worden er druk gewonnen. Spreker gaf een volledig signalement van den Chinees en wees nog op enkele eigenaardigheden, hem alleen eigen. De taal is eenlettergrepig, voor elk woord een teeken, door de rangschikking van de vijfhonderd teekens verkrijgt het woord verschillende beteekenissen. Het familieleven is in China sterk ontwikkeld, algemeene menschenliefde is zoo goed als uitgesloten, slechts fami lieleden hebben a inspraak op hulp. De Chinees kleedt zich naarmate het jaargetij dit vordert met van één tot zeven kleedingstukken. Hjj is morsig van aard, zijn haartooi, de staart, houdt hij hoog in eere. De steden en dorpen zijn omringd door aarden, soms door steenen wallen met poorten, waarvan de zuidelijke de poort der eere is. De" straten zijn nauwbij warmte is dit een gerief. De drie hoofdgebeurtenissen, geboorte, huwelijk en dood geven aanleiding tot feestelijkheden. De gebruiken bij die feesten besprak de Heer Saeijs in 't breede, evenals de gewoonte van het verminken der vrouwenvoeten, waarvan de waar schijnlijkste oorzaak dient gezocht in het verschil fusschen de Chineesche, als gevestigde, en de Tartaarsche als trekkende vrouw levendig te doen houden. De ouderlijke macht staat in China hoog, misdaden worden gestraft niet alleen aan den dader, óók aan familie leden, soms ook aan stad of dorp van zijn herkomst. De vrouwen hebben geen rechten. Zelfs Boedha, met zijn leer van gelijkheid voor allen, heeft niets gedaan om de vrouw te verheffen. Echtscheidingen gaan gemakkelijk en hebben alleen plaats op aanvraag van den man. Veelwijverij is toegelaten. In den laatsten tjjd heeft zich te Canton een vereeniging van meisjes gevormd, welke bjj het huwelijk voor de vrouw eenige voorwaarden stelt. Een weduwe mag niet hertrouwen. Geld kan in deze echter verandering brengen en dit in verband met den godsdienst. De gehuwde mannen genie ten een prachtige begrafenis. Hertrouwt zijn weduwe, dan zou zijn lichaam be graven moeten worden op het kerkhof der ongehuwden, een groote schande voor de familie. Nu laat de weduwe zich van den doode scheiden, voor geld is dan ligt een arme te vinden, die haar plaats bjj den overledene inneemt, zóó kan hij blijven waar hjj is. Grooten eerbied heeft de Chinees voor zijne dooden. Geen meer gewild geschenk van den zoon aan den vader, den een doodkist. In verband met de godsdienstige op vattingen sterft de Chinees aangenaam. Bij het sterven hebben veel ceremoniën plaats. Levende bloemen zijn enkel toe gelaten op keizerlijke graven. Na gewezen te hebben op het werk tuigelijke van het onderwijs, werden de godsdiensten besproken. De leer van Confucius herstelde den dienst der va deren. De Chineesche godenbeelden stel len dan ook de voorouders voor, en bij deze wordt gebeden en worden offers gebracht. Wij maakten hier kennis met de offerstokjes. Dan is er nog de leer van Boedha en van Lootze, doch de Chinees dankt in alle drie hoofdgods diensten. China telt 500,000 Christenen. In verband met zijne godsdienstige begrip pen, verbittert echter het Shristendom den Chinees en worden de Christenen gehaat. Een wekelijkschen rustdag is in China niet bekend, doch zij hebben hun kwar taalfeesten met optochten, verlichting en vuurwerk, voornamelijk met het nieuwejaarsfeesf. Het menu van den Chineeschen gas tronoom zou zeer zeker den Europeaan niet behagen. Het menu, dat Spreker voorlegde, was ten minste niet aanlok kelijk. Het tooneel wordt zeer geacht, dob belspel en opuimschuiven zijn aan den orde van den dag. De rechtspraak berust bij prefecten en rechters, beiden zjjn uiterst omkoopbaar. Zeer wreed zijn de straffen. Samen spanning, oudermoord eu ops.and wor den met den dood gestraft. Landbouw wordt op groote schaal gedreven, voor de veeteelt komt in de eerste plaats het varken in aanmerking, De grootindustrie bestaat nog niet, maar zij zal aanvangen als de Chinees den schat van mineralen leert kennen en waardeeren welke zijn land bevat. In verband met de geschiedenis der laatste tijden heeft Spreker een goed werk gedaan ons in kennis te stellen met China, den Chinees, zijn zeden en gewoonten. De aangename wijze waarop de feiten werden voorgedragen werd door de toe hoorders zeer gewaardeerd. Dr. Bleekrode van 's Gravenhage treedt den volgenden Maandag op. Het Parlement is geopend, de troon rede toegejuicht. De koning betreurt den langen duur van den oorlog maar, men hervat de nijverheid in 's konings nieuwe koloniën. Men zou vragen, is Z. M. koning Edu- ard goed ingelicht en hoe spreekt de koninklijke mond het mijne koloniën zoo maar uit, zonder dat schaamrood hem bedekt. Z. M. moet toch wel weten, hoe het komt, dat de werkzaamheden in eens anders land waren afgebroken en dat het denkbeeld als zouden de repu blieken gewonnen zijn nog verre ligt. Er zijn bij het vaststellen van het adres van antwoord op de troonrede eenige vragen gedaan, maar de ant woorden zijn niet veelbeduidend, al blijkt er genoegzaam de Britsche trotsch uit. Men verlangt vrede, maar Chamber lain en Salisbury hebben verklaard dat Engeland geen voorwaarden kan stellen, voordat de Boeren erkend hebben, dat zij overwonnen zijn. En welke opofferingen het Engeland ook zal kosten, het kan geen andere houding aannemen, zonder dat het zjjn gezag in Europa en daarbuiten in de waagschaal stelt. En dan maakt de regeering gebruik van een onderschepten brief van Schalk Burger, een brief erg mismoedig, maar negen maanden oud. Die moet natuurlijk dienen om het Parlement te doen beseffen hoe akelig het met de Boeren gesteld is. Doch er is in dien tijd veel gebeurd, dat. tot nadenken moet stemmen. De statistieke opgaven betreffende de con centratiekampen over December geven het geheele aantal blanke bewoners op 117,017, het aantal dooden op 2380, waaronder 1767 kinderen. In hoeverre deze opgaven juist zijn, is niet ie con troleeren. Verder veroveren de Engelschen vrouwenlaagers, nemen vee enz., alles echt Engelsch. Een ontvluchte kommandant vertelde aan het blad Petit Bleu, hoe De Wet kort na het overlijden van koningin Victoria een bal verstoorde, waarop acht en zeventig officieren der Engelschen tegenwoordig waren; De Wet nam daar met tien Boeren al die Engelschen ge vangen. Nog meent de kommandant dat in de ongunstigste omstandigheden de Boeren den strijd nog wel tien jaar kunnen volhouden, maar dat de toe nemende opstand in de Kaapkolonie den oorlog aanzienlijk bekorten kan. Ziet ge, zal het Engelsche volk zeggen, onze Chamberlain is toch zoo kwaad niet. Toen hij het onlangs had over den oorlog en hij bij het bespreken van wreedheden ook Duitschland noemde, bedoelde hij toch Duitschland niet of eenige andere Staat, verklaarde minister Balfour; 't was maar zoo terloops ge zegd en bovendien, 't geval had niet tot politieke vertoogen geleid, dus.... uit. Er is ook in het Parlement geklaagd over het terug houden van oorlogsbe richten. Niet waar, zegt de minister, ge ontvangt al wat ge moet weten. Of de minister toen nog niets wist van de verrassing bij Mafeking, des nachts, dat kunnen we niet zeggen, er ontstond een gevecht en daarmee alweer uit. De Engelsche kranten zijn erg in hun schik met de redeneeringen der regeering. Een der parlementsleden heeft gezegd, dat men met den oorlog veel minder verder gevorderd is dan in 1900. Tot heden had men zich in Engeland blind gekeken op de Boereniedere doode of gewonde Boer werd genoteerd, niemand dacht aan den Engelschen sol daat. Het pas genoemde parlementslid heeft thans de meening geuit, dat waar de Boeren thans een kwaden tijd heb ben, het leger daarin in niet geringe mate deelt. Iedereen gelooft stellig, dat dr. Kuyper de Nederlandsche minister van Binnen- landsche Zaken te Londen kwam als vredesonderhandelaar. Het wordt echter ook tegengesproken. De Standard verneemt uit Brussel, dat het hoofddepót der Boeren in de nabijheid van Zoutpanberg fusschen de Olifant- en Krokodilrivieren in een on toegankelijke streek, reusachtige voor raden bevat van geweren en ammunitie.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1