HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 12 144 van ZATERDAG 8 Februari 1902. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 9 Februari 1902. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNÜMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regelv 10.25, elke regel meer 5 cent», groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix keuree, Mr. Muller. Sainte Cène. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) Tm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsehe Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wui niati and.rs vermeld wordt, werdt d. Ned. Hervormde Xerk bedoeld. Gereformeerde Kerk. (Oed Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 51/, ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Tibben. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Ringnalda. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Luthersohe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Avonds 6 Va ure, Dr. van Bakel. Pred. te Edam. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. 's Avonds 6 ure, Ds. de Vries. Bemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. 's Avonds 7 ure, Ds. Alers. Hersteld Ev. Luth. Pred. te Zwolle. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijck. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthers che Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Hille. Pred. te Zaandam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Glas. Doopsgez. Pred te Alkmaar. Bloemendaal. Voorm. 10 ure. Ds. Hakstem. Pred. te Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer Spillenaar. Zendeling in Egypte, 's Avonds 6Va ure, Dr. Klap. Wijk aan Zee. Voorm. M. ure, Dr. Klap Zandvoort. Voorm. 10 ure, de Heer T. Beeckman. Oud-Zendeling te Bloemendaal. 'Avonds 6i/a ure, Ds. Hulsman. WETEN EN WERKEN. Dinsdagavond vervulde Dr. Keller van Hoorn de spreekbeurt. Als men den titel van het gesprokene zouden moeten aangeven zou die behooren te luiden Het jagen naar geluk. Wij leven snel. Spreker wees als een voorbeeld op het kalme reizen van vroeger in vergelijking bij het tegenwoordige en toch wil Spreker niet behooren tot de dweepers met den ouden tijdwij z(jn vooruitgegaan en gaan gestadig vooruit, want de mensch zoekt steeds naar geluk, de zucht naar geluk houdt den mensch in voortdurende beweging. Doch het geluk wordt op verschillende wijzen gezocht, niet het minst met het denkbeeld, dat geluk en geld één zijn. Met een goed gekozen voorbeeld toonde Spreker aan, dat het geluk niet steekt in bezit, het komt er maar op aan van welken kant men het leven beziet en hoe men het weet te besteden. De oude Grieken zochten het geluk in het welzjjn van den Staat. Om dezen te dienen oefende men zich in loopen, worstelen enz. Later leerden Plato, Sophocles en Socrates behalve het lichaam, dat ook het hoogere in den mensch moet geoefend worden, zij leerden in de Grieken het goddelijke in den mensch te ontwikkelen, totdat in Palestina de man opstond, die dit alles onder andere, eenvoudiger vormen leerde en wiens woorden door de wereld weerklonken en dit door de majesteit van zjjn optreden en de kracht van zijn woord, dat iets in den mensch wakker schudde. Als men werkzaam is aan het hoogste in den mensch, mag het lagere, als even goed menschelijk, niet voorbij ge zien. Gewezen werd op de overdrijving in het lichaam te willen ten onder brengen terwille van het geestelijk wel zijn, hoewel men bewonderen moet de volharding waarmèe soms in deze het uiterste wordt bereikt, als men ziet wat de mensch laat of doet om het geluk te bereiken. Van degenen die in onzen tjjd het meest naar het geluk zochten noemde Spreker den Russischen geleerde, dichter en schrijver Tolstoï. Uit het leven van dezen bleek, dat door hem het geluk overal was gezocht, in den aanzienlijken stand, in de wereld van wetenschap en kunst, in den oorlog, in den godsdienst van zijn vaderland, doch hij bleef zoe kende; vond het geloof in het eenvou dige Evangelie der liefde. Hij leerde, doe nooit een eedweersta het booze niet met het booze, heb geen vijand, leeft als broeders en zusters. Deze leer bracht hjj in praktijk, bij zijne dienst boden en verdere onderhoorigen. Ook bij ons heeft men hem willen navolgen. Van dit navolgen van anderen gaf Spreker nog enkele voorbeelden, om aan te toonen, dat de navolging het meest zichtbaar is in het kleine, in datgene wat men gebreken of hebbe lijkheden zou kunnen noemen. Van koloniën, als Tolstoi, en ten onzent Van Eeden en Keilstra stichtten, toonde Spreker het in enkele opzichten onhoudbare aan; de theorie is schoon, de praktijk gaat niet op; wij kunnen niet allen op een oogenblik gelijk zijn. Het geluk moet langzaam komen, wij bereiken het door oefening. In de eerste plaats moeten wjj ons zeiven herzien, liet goede in ons zelf ontwikkelen, zoo zullen wij door woord en voorbeeld in vloed uitoefenen ten goede. Hoe de invloed van anderen werken kan, toonde Spreker met een paar voor beelden aan. Het hoogste is: Heb lief, ontwikkel U, anderen ten voorbeeld, dan doen wjj goed, en wjj zullen gelukkig zjjn door anderen gelukkig te zien. De Heer Keiler van Hoorn doorwerkt zijne voordrachten met goed gedachte en passende voorbeelden uit hetwerke- ljjke leven en weet ondanks den hoogen ernst van het gesprokene nog genoeg geestige opmerkingen ten beste te geven, die menigmaal geapplaudisseerd worden. De zaal was minder goed bezet dan gewoonlijk, toe te schrijven aan den zeer ongewonen avond. De laatste spreekbeurt van het seizoen wordt aanstaanden Dinsdag vervuld door den Heer J. C. van den Berg. Eerste Kamer. In de zitting van Maandag interpelleerde de heer Pjjnacker Hordjjk nader den Min. van Buitenl. Zaken omtrent de door Nederland aan Engeland gedane mededeeling. De Mi nister antwoordde, dat inderdaad van de Engelsche Regeering antwoord is ingekomen. Beide regeeringen zjjn om trent het tjjdstip van openbaarmaking nog in overleg. Deze is echter spoedig te wachten. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Fransen van de Putte zeide de Min. nader, dat indien de publikatie kan gegeven worden, en de Kamer op dat tjjdstip nog bijeen is, hij niet zal nalaten mededeeling in de Kamer te doen. Bjj de behandeling van HooldsL IX der Staatsbegrooting (Wa terstaat enz klaagde de heer v. d. Biesen dat voor kanalen enz. in Noord-Brabant zoo weinig gedaan wordt. De heer Reekers achtte herziening der Jachtwet noodig. De heer van Lier drong krachtig aan op verbetering van het Meppelerdiep en bepleitte eene spoedige voltooiing van het kanaal door de Weerdinger- veenen. De heer Welt bepleitte bevorde ring van de duinvorming op het eiland Rottum. De heer van Nierop beval aan invoering van Staatsschuldboekjens.Door invoering daarvan wenschte Spreker sparen aan te wakkeren in 't belang van Staat en volk. De heer Vlielander Hein drong aan op invoering der alge- meene Waterstaatswet van 1900; er behoeft niet gewacht te worden op her ziening der wet van 1841. De heer Michiels van Kessenich drong op nieuw aan op wederopenstelling der proef stations voor onderzoek van botermon- sters. De heer Hovy beweerde, in tegen spraak met 's Ministers gevoelen dat de verbetering der Hembrug niet een lokaal, maar eon algemeen belang geldt. De heer Bosch van Drakestein wenschte een algemeene wet, regelende het .ver keer met automobielen. In de zitting van Dinsdag is het debat over Hoofdst. II voortgezet. Door den heer 't Hooft werd gewezen op het be lang der openstelling van den Maasmond. De heer Bultman drong aan op een spoedige tot standkoming eener officieele landbouw-vertegenwoordiging. De heer van Weideren Rengers sprak zijne vol doening er over uit, dat eindeljjk een einde wordt gemaakt aan den ontred derden toestand van het Haagsche Bin nenhof en drong aan op een krachtig aangrijpen van de uitbreiding van het postkantoor te Leeuwarden. De heer Rutgers van Rozenburg sloot zich aan bij het door den heer 't Hooft gesprokene. De heer van der Does de Wollebois be pleitte ook de spoedige openstelling van den nieuwen Maasmond, vooral ook in 't belang van Oostelijk Noord-Brabant. De Min. van Waterstaat enz. antwoordde op de verschillende gemaakte opmer kingen en gegeven wenken. Hoofdst. IX wordt aangenomen. Evenzoo deSuri- naamsche begrooting na een enkele op merking van den heer Laan. De Min. van Oorlog, sprekend namens zijn door ongesteldheid verhinderden ambtgenoot oor Koloniën antwoordde. Ook de be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1