Volgens den correspondent van de Globe te New York, heeft Webster Davis, in een interview over de reis van de heeren Wessels en Wolmarans, gezegd dat hij voor zich het oogenblik geschikt achtte om de Amerikaarische regeering te vragen, of zij de Engelsche wilde be wegen de vijandelijkheden te staken. Hij had daarom aan de vertegenwoor digers van de Boeren in ons land aan geraden, een deputatie naar Washington te zenden. Hij heeft geen bepaalde voor stellen te doen en weet ook niet of de deputatie er heeft. Naar zijn meening, zal de stap op goed geluk gedaan worden, met geen ander doel dan om president Roosevelt en minister Hay te polsen over de kansen op tusschenkomst van den kant van de Unie. Omtrent het overige gedeelte van het uitgestrekte oorlogsterrein meldt Kit chener slechts, dat in het Oosten van Transvaal, bij Amsterdam, door Kolonel Spens 11 Boeren zijn gevangen, terwijl 19 zich overgaven. Van de Kaapkolonie maakt hij zich af met de verklaring, dat het midden gedeelte «zuiver" is, maar dat in het Noord-Oosten de Boeren zich in zulke kleine benden hebben gesplist, dat het uiterst moeilijk is hen te vangen. Won der, dat het zwarte vermoeden niet wordt uitgesproken, dat zij dit met voordacht doen, en dat men er hun geen verwijt van maakt. De verliezenlijst blijft getrouwelijk uitbrengen waar gevochten is, al ver zwijgt de opperbevelhebber het ook. Zoo vermeldt zij een gevecht bij Middelpost op 6 Februari, waarin een officier en een man zwaar zijn gewond. Verder zijn op verschillende plaatsen 4 man gesneuveld, 10 gewond, 2 vermist en 3 gevangen genomen (bij Clan william). In het Britsche Lagerhuis heeft de Minister van Oorlog nu tenminste be loofd, dat Kritzinger een behoorlijk en eerlijk proces zal hebben. De Standard verneemt uit Pretoria dat in den nacht toen verwacht werd dat Ben Viljoen als gevangene van Ma- chadodorp naar Pretoria zou worden overgebracht, de Boeren de Ijjn tusschen Machadodorp en Dalmanutha hadden ondermijnd, met het klaarblijkelijke doel den trein te vernielen en den generaal te ontzetten. Een goederenwagen, die vóór de lo comotief van den gepantserden trein was geplaatst, deed de mijn springen; de wagen werd in stukken geslagen, doch de trein bleef ongedeerd. Het plan der Boeren zou echter in elk geval mislukt zijn, daar Ben Viljoen niet te Machadodorp maar te Dalmanutha in den trein werd gebracht. De censor in Afrika gaat gestrenger te werk dan ooit te voren. Mogelijk is het, dat het vermoeden omtrent den minder gunstigen toestand der Engel- schen gegrond is. Men weet nu niets van hetgeen plaats heeft, alleen trekt de aandacht eene verwachting van den oorlogscorrespondent der Times, waarin de wenschelijklieid wordt uitgesproken, nog eens aan het schoonvegen te gaan in Transvaal. Volgens een Engelsch blad zou Botha gevangen genomen, doch weder bevrijd zijnofficieel is hiervan niets bekend. De blokhuizenlinie, door velen als ge heel onnut veroordeeld, wordt nog steeds uitgebreid. Volgens een te Londen ontvangen bericht uit Barberton (Oostelijk Trans vaal) zijn weer de Boeren, in weer wil van de blokhuizenlijn, de plaats Nooitgedacht binnengedrongen (aan den spoorweg van Lijdenburg naar Middel burg en Pretoria), waar zij zich uit de Britsche magazijnen ruim van nieuwe levensbehoeften voorzagen. Ook de militaire medewerker van het Engelsche weekb'ad The Speaker een beoordeelaar, wiens bevoegdheid alge meen wordt erkend verklaart overi gens in een artikel over de jongste in sluitingspoging tegen De Wet, dat hierbij klaar en duidelijk gebleken is hoe het blokhuizen-stelsel niet aan de verwach tingen heeft beantwoord en dat nog wel onder voorwaarden, welke zeer gunstig waren voor de Britten. Lord Kitchener meldt uit Pretoria: Volgens een bericht van generaal Gilbert Hamilton geraakte hij Dinsdag, bij een tocht in de richting van Nigel slaags met de Boeren bg Klippan, toen-een afdeeiing van het 2e regiment dragon ders, dat naar den linkervleugel was gedetacheerd, omsingeld en afgesneden werd. Twee officieren werden ernstig gewond, twee man gedood, 6 gewond, 46 gevangen genomen, doch later weder in vrijheid gesteld. Hamilton's macht was zwak en niet in staat de Boeren uit hun sterke stel. lingen te verdrijvenhij zette daarom zjjn tocht naa» Nigel voort. Kolonel Mackenzie, die ten noorden van Banaghar opereert, nam tien Boeren gevangen. Uit Barcelona wordt gemeld dat de geheele beweging sinds gerui men tijd was voorbereid. Het verkeer is geheel ge staakt; de winkels zjjn gesloten; de nieuwsbladen worden niet uitgegeven; troepen doorkruisen voortdurend de stad; zelfs vrouwen en kinderen nemen aan de onlusten deel, en trekken schreeuwend en zingend, met rnode vlaggen de straten door. Ook in den omtrek van Barcelona is de algemeene werkstaking afgekon digd. Het is te hopen dat de pogingen van den prefect, om een vergelijk te vinden tusschen de werkgevers en de arbeiders, slagen mogen. In Barcelona wordt de meening ver kondigd, dat het dooden van liberalen of regeeringsvoorstanders een Godge vallig werk is. Vandaar het woeste op treden van het gepeupel in Barcelona, en de hevige onlusten die b(j de werk staking voorvallen. De laatste berichten uit Barcelona melden, dat het handelsverkeer nog steeds verlamd is. De stad ziet er doodsch uit; de troepen loopen voortdurend patrouille in de streten, en moeten nu en dan chargeeten om de samenscholingen uit een te drijven. Twee nieuwe regimenten infanterie zijn aangekomen; cavalerie-afdeelingen worden nog verwacht. Uit Barcelona wordt geseind dat bil jetten aangeplakt zijn, waarin de burgerij bedreigd wordtmet bommen en dynamiet. De werkstakers werpen met steenen naar de treinen, plunderen de kleine werk plaatsen en de bakkerswinkels. De spoorwegmaatschappij laat geen treinen meer loopen. Te Sabadel en Tarrasa zijn ernstige botsingen tusschen het volk en de mi litairen voorgevallen. Particuliere telegrammen melden dat de werkstaking te Saragossa algemeen Naar men uit Charleroi bericht, zijn de werkstakende arbeiders der glasfa briek van Morel, te Lodelinsart, door het scheidsgerecht veroordeeld tot scha devergoeding, welke te zamen 520,000 francs bedragen. Twee en vijftig glasblazers zijn ver oordeeld tot betalen van 20 a 25 fr. per dag van 30 Januari af tot den afloop van hunne contracten. Een arbeider moet 23,825 f r. betalen een 6500 fr.zeven en twintig moeten ieder 17,6000 fr. be talen; twaalf ieder 750 fr.tien ieder 620 fr. enz. In alle groote steden behooren inbra ken niet tot de zeldzaamheden. Iets bij zonders levert Kopenhagen op dit gebied. In de laatste weken zijn herhaaldelijk uit huizen en villa's in de voorsteden brandkasten weggehaald, soms nachten achtereen. Eén geval is al heel merk waardig; twee inbrekers droegen de brandkast uit de kazerne, zonder dat de schildwacht, die zij voorbijkwamen er kwaad inzag. Tot dusver is men de dieven nog niet op het spoor. Door een onbekende oorzaak is afge brand, de boerderij van Jhr. v. Merlen, bewoond door den landbouwer de Waal te Haarlemmermeer. Slechts weinig kon gered worden. 2 Paarden en twee kalveren zijn mede in de vlammen omgekomen. H4ARLEX 21 Februari 1902. Tot lid van Teylers Godgeleerd Genootschap is in de plaats van wijlen Prof. C. P. Tiele benoemd Dr. H. J. Elhorst, Predikant bij de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente alhier. Tot Directeur van de Eerste Nederl. Pulp- en Jamfabriekis door aandeelhou ders benoemd de Heer C. J. Klamer. Aanstaanden Zondag komt inden Schouwburg de Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging, bestuurder en artis tiel leider de Heer C. P. T. Bigot met het succes-blijspel Baddoctoren, naar de novelle van Justes van Maurik bewerkt door den Heer Bigot. In verschillende steden is dit stuk met veel bijval vertoond. In herinnering wordt gebracht wat o.a. het Nieutcs van den Dag indertijd mededeelde naar aanleiding van een op voering te Amsterdam. De vertooning heeft bewezen, dat 't mogelijk is eene novelle van vier en veertig bladzijden te verwerken tot een bljjspel van vijf bedrijven, maar slechts danals men zulk een verbazende tooneelkennis en oog op het dramatische heeft als Bigot. Hij heeft de hoofdper soon der novelle, een oud-gast die veel te lekker eet en nog meer en lekkerder drinkt, en meent een leverkwaal en asthma te hebben, en van den eenen 1 dokter en professor naar den anderen loopt, telkens handelend in verschillende omgeving geplaatst, en menschen uit die omgeving doen ageereu, waarde novellist van den oudgast en zijn denkbeeldige kwalen vertelt. Enkelen der bijpersonen heeft Bigot meer „en relief" gebracht, zooals de vriend van den oudgast, Baro nes Von Kahlen en hare dochters, terwijl hij eene juffrouw Ursula, over wie vluch tig gesproken wordt, in levende lijve, zeer goed getypeerd, ten tooneele doet verschijnen, en er bovendien een «pen sion te Carlsbadin brengt, even door den auteur aangeduid. Dit, 't is het vierde bedrijf, geeft blijk van bijzonder goed inzicht in tooneelschrijfkunst. Dit pension is grootendeels eigen vinding van Bigot. In dit pension laat hij ook voot vallen wat in de novelle in het bier huis gebeurt. Aan het slot brengt Bigot, alweer volgens eigen inzicht, nug eens Barones Von Kahlen ten tooneele, waar van hij een dochter heeft laten trouwen met den vriend van den oud gast. Zondag a.s. zullen in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid voor het laatst de decoratieve ontwer pen van den Heer Mansveld te 's Gra- venhage tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. In het jaar 1901 zjjn door de Haarlemsche Tramwaymaatschappij ver voerd 706769 passagiers en beliepen de ontvangsten f 41753.55. Het getal paar den was 38 en er waren 15 wagensin gebruik, waaronder 6 open wagens. In de gisteren gehouden vergade ring der Commissie C. tot wering van schoolverzuim zijn respectievelijk her benoemd tot Voorzitter en Secretaris de heeren Mr. H. Ph. de Kanter en Ed. A. van Bilderbeek. De commissie (B) tot wering van het schoolverzuim heeft Woensdagavond opnieuw tot haren voorzitter gekozen den heer J. W. A. Beij nes en tot haven secretaris den heer P. Kalblleisch. Tevens is vastgesteld het Verslag, dat jaarlijks aan den Gemeenteraad moet worden uitgebracht. Professor Bart van Hove heeft met de meeste bereidwilligheid eene door hem naar het leven geboetseerde buste van Tl. M. de Koningin, op verzoek van het Nederl. Comité ter beschikking gesteld om deze in de Nederlandsche afdeeiing van bovengenoemde afdeeiing te plaatsen. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft der maand Febr 1902, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Mej. M. Lundhroon, A. v. d. Veen, Mcj C. Janssen, Mevr. de Bnujn Smulders, Mej. H. Mulder, Mej. P. v. Kempen, J. v. d. Meer, M. Cardoso, Heerengracht No. 9, Mej. H. Rijks, P. J. de Waal, Popma, A J v. Dantiig, W. Duij- kers, H. Zwaneveld, "Wed. Bellaart, Groening, Mej. C. Foget, H. Bidorf, Mej. Lammen, Mej. A. M. Steelink, allen Amsterdam; Mej. A. Bont, W. Groenenveld, beiden Arnhem; Msj. N. Kjjkse Bussum; O. A. v. Tricbt, Breda; Mevr. Hesse- liag, Gouda; Mej B. Wjjkbuizen, J. W. de Jongb, Mr. v Ameijden, v. Duinen, Mej. A Postma, allen Den Haag; Willemsen, Mej. B Sop? Wed. v. Roijen, Mej M. Schrama, firma J. H. Steg- man en Mev. M. O de Kanter allen Haarlem; Mej. W. v. d. Coll, Heemstede; Matroos 3e klasse Helder; J v. Til, Hillegora vau Nahnijs Kampeu, Mej. N. Boeree, l.eiden; P. v. Dongen Made, H. Krameren, Overste Joh. de Deo, beiden Nij megen; Mij tot invordering van schulden, Mej. S. M. Vogelpoel, P Willem-, W. Witteveen allen Rotterdam; afkomstig van ZwolleEnschede voor depót blindeogoed te Haarlem. Briefkaarten. E Wijnberg, Alkmaar; Chr. Pasma, Wed. GiesVe, Mej Mezij Mevr. E M. de Vos, J. Brand, Mej. S. Iken, Mej. A. Oppenheim, Mej. S. de Vrome, Mej. Berkeff, E Wolthuis, C. J. Keij-er, Arnhem; J. Blok. J. v. Gent, beiden Haag; Hoopkaaa, Mej. v. d. Betsij Aaa?? Kaart, Geertruida Bierman en Mej. C. J. Hnig allen Haarlem; K. v. Maassluis; S. Snoek, Rot terdam; Mej. M Kiel, ScheveningenMej. C. v. Vreoniugen, Utrecht. BUITENLAND. Brieven. Zuster H. v. d. Graaf, Damstaat, Papenforst Londen, Grete Winker Praag, H. v. Hattem, Willsville, A Grorakoptf, ltuitschland. Brie fkaarten. A C. v. Braam Horukgeest, London, Mme J. Mejjer, Paris. BURGERLIJKE 8TAND. ONDERTROUWD. 19 Febr. P. v. d PuUen en A. Laverman. 20 Febr. A. C. Karmelk en J T|epkema. L. For'gens en M. J. E Oudolf M. J. M. Oichatz en S. Vredenburg. GETROUWD. 19 Febr. J. C Soeilaarfc en C. Winkel. P. W. Weye a en M. Lsunk.J. A. Male- fijt. en C. C. Junge. J. Kroon en J Har- rienberfir. H. J. van den Berg en M. E. de Wilde. M. J. Buurman en J. flermus. 20 Feb»*. H. Smink en M. A. Kion. W. F. Blankers en C. Vos. Sobat en I. Louran. GEBOORTEN. 13 Febr. J. C. Stam geb. Steenki t z. 14 Febr. C. Smits geb. van den Eijkhof z. J. Kolderie geb. vau Yeenz. M. A. Prins geb. v. Tongeren d. 45 Feb' A. G. E. Wisker geb van Loeaen z G. van Velt- hoven geb. Borgman z. E. Aut' nisse geb. Antonisse z. M. C. B. Bruijn geb Trap man z. A. M. Hollander gnb. Heerens d. C M. van Kampen geb. Kennik z. J. Wig man geb. van Goor z. I. van den Berg geb. Griffioen d.— J. M. Karreman geb.Mieremetd. M. Bos geb. de Haan d. 16 Febr. M E. Slateru8 geb. Meier d. M. Scheep- horst geb de Mjs d. A. Scbilpzand geb. Verloop d. 17 Fsbr A. Hurkmans geb. Dekkers z. N. F van Beem geb. Sebens d. C. W. v. Kioshagen geb Franse z. S. M. Sanberg geb. van der Aarz. - E. de Bont geb. Stutterheim z. M. Pal'es geb. de Groot z .1. M. Schee maker geb. van Hoischoten z. 18 Febr. M. C. Ran geb. Groove d. C. Perfora geb Reedyk d. S. M. Harwijne geb. vm der Putten d. «1. B. Twi terling geb. Krugerz. J. Homan geb. van Es d. 19 Feb<\ G. van Delft geb. de Ridder z. J. W. Janssen geb Zein- etra z. W. G. Smit geb. Prent z 20 Febr M. Vrenegoor geb Reedijk d. M. Matheij g.b. Snoeks d. E. Milatz geb. Faber d. OVERLEDEN. 12 Febr. J. Erbrink geb. Kok 57 j., Staten Bolwerk. D. Cassee geb. Brussee 80 \.y K. Lakenstr. 13 Febr. A. P. Pieters geb. Vegten 55 j., Tucht li uisstr. J. v. d. Houten geb. v. Zuij^n 76 jde Clercqstr. 14 Febr. J. Pols 36 j, Koudenh rn. H. K. Bouman 30 j., Raamsteeg. H. E. H. Erpecum geb. Visarius 76 j., Gastliuislaan. M. G. Broekhuis g**b. Mes 62 jValkesteeg. 15 Feb'*. E. Blonk geb. Alderliefste 48 j Krom. P. Mantel 18 j., Hazepa'erslaan. 16 Febr. C. M. van Kampen geb. Kennik 27 j., Groend.at. G. Siteur geb. v. Schaik 45 j., Spaame 17 Febr. W. A. Boeren 24 d z., Burgwal G. P. van Wel geb. Rietvink 88 j., Bak.gracht., M. M. Bijster 7 m. d., Korte Lakenstr. D. M. Vreeken I4j.z., Barendses1r. M. G. Huntink geb. Tijmann 70 jVroomstr. J Ba»nhoorn 78 j.» Assendelverstr. J. Gieliaml3m z„ Krom. 18 Febr H. W. Duits geb. Scheeling9 43 j., Korte Lakenstr. E. W. Hoogkamer 1 m. d., Barendsestr. W. T Venger 50 j., Haarlemmerliedettr. A.M. Steenkist 8 j. d„ Drappenierstr. J. Kimman 79j, Plein, R. Wijn veld 81 j., Leidschevaart 19 Febr. W. G. Balkenende geb. Worst 79 j., Hazep - laan. G. J. de Graaf 8 m. d., Carnp- huijsstr. J. Spoelder 80 j., Teijlerstraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 25 Febr. 1902, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. RecordareMozart. 3. Sonate No. 2Fink. a. Allegro moderato. Andante. e. Finale. 4. AdagioHaydn. 5. Aria: -Mondnacht"R. Schumann. VI

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2