algemeen debat over de „Militaire be- vordering en pensioenwetten". De heer Staalman bracht hulde aan het vorige Kabinet voor de indiening dezer wets ontwerpen en hoopte, dat de Kamer zich niet zou vereenigen met de door de Reg. daarin aangebrachte wijzigingen. De Min. van Oorlog verzekerde, dat de Reg. bereid is te aanvaarden die voor stellen, die werkelijk verbeteringen zijn. Er moet echter met de schatkist reke ning worden gehouden. De heer van Dedem wenschte verzoeken om pensioens herziening te doen beslissen niet door de Koningin, maar door den Raad van Appèl. Hij meende voorts, dat men flinke onderofficieren moest winnen, niet door latere pensioneering, maar vooral door eene burgerlijke betrekking in het voor uitzicht te stellen. De Min. verklaarde, dat geen nadere bepalingen omtrent de wijze van werken der Raden van Beroep door de Regeering zullen worden voor gesteld. Nadat de Min. nog verklaard had zooveel mogelijk te willen mede werken om aan onderofficieren een burgerlijke betrekking in uitzicht te stellen, werd het algemeen debat ge sloten. Vervolgens werden de werkzaam heden geregeld. Bij de voortgezette beraadslaging over de Militaire wetten werd een am.Verhey op art. 9, om voor bevordering in aanmerking te komen, na verded.ging door de heeren Verhey en Idenburg en bestrijding door den Min. van Oorlog en de heeren van Vlijmen en van Dedem, verworpen met 34 tegen 21 stemmen. Het art. 9bis, door de heeren Verhey c.s. voor gesteld, om bjj algemeenen bestuurs maatregel regelen te stellen betreffende bevordering bij keuze, werd verworpen met 55 tegen 3 stemmen, na verdediging door den heer Duymaer van Twist en bestrijding door den Min. van Oorlog, die betoogde, dat een omschrijving, op welke wijze men moet uitblinken, om voor bevordering bij keuzeinaanmerking te komen, niet mogeljjk is. Een am. Verhey c.s. op art. 11, om te doen ver vallen deleeftjjdgrens voor de bevordering tot den kapiteinsrang, werd door de Reg. overgenomen. Dinsdag 11 uur voortzetting. De Wet's mannen zjjn weer de blok huizen-linie gepasseerd; zij hebben de draadversperringen eenvoudig door ge sneden. Opnieuw bevestigt zich hierdoor, dat de blokhuizenstelling niet zoo heel veel bezwaren voor de Boeren oplevert. Zekere Dr. Albrecht, die pas uit Afrika is gekomen, naar men zegt met eene geheime zending belast aan President Kruger, deelde mede, dat de blokhuizen, alleen eenige menschen zullen kosten. Verder houdt hjj den toestand der En- gelschen ernstiger dan bekend is in Europa, en dat er bij de Boeren van geen ontmoediging sprake is. Ook deelde hij mede, dat er nog twintig duizend Boeren in het veld zijn. De jongste verliezenlijst is weer een nauwkeurige studie overwaard. Men vindt er gevechten in, dragende de data van 13 tot 16 Februari. Op 13 FebruariBij Gwelo een soldaat aan toevallig bekomen wonden gestorven. Bjj Amersfoort drie soldaten vermist. 14 Februari: Bij Twijfelaar twee soldaten vermist. 15 Februari: Bij Brughersdorp een verkenner gewond. 16 Februari: Bij Olive Siding een soldaat toevallig gewond. Bjj Jordaan een soldaat dooi spoorwegongeluk ge wond. Bij Bankop een soldaat vermist. 18 FebruariBij Rietfontein een soldaat gewond. Bij Danielskuil een korporaal gesneuveld. Zoo is er eiken dag iets in het „on derworpen" land in dezen oorlog die „uit" is. De drie officieren, die bjj den jongsten tegenslag, aan het tweede regiment Dragonders bij Klippan overkomen, ge kwetst werden, zijn aan hun wonden overleden. De millionair John Cooper, te St. Louis, die als kantoorlooper begon en een ver mogen van 15 millioen verwierf, is het slachtoffer van zjjn rijkdom geworden. Hij werd in een badinrichting ver moord door een zwarten knecht die hem masseerde en die belust werd op een fraaien diamantenring, welken de rijke man aan den vinger droeg. De moordenaar is gevat. In den Spaanschen Senaat heeft de minister van justitie een telegram voor gelezen uit Barcelona, waarin gezegd wordt, dat de kalmte terugkeert; in het levensonderhoud is voorzientalrijke sjouwers aan de haven hebben het werk hervat. Kalmte heerscht in Sabadell en Tarragonade arbeiders in deze laatste plaats hadden besloten, Maandag het werk te hervatten. De minister voegt er bjj, dat de regeering geen ongere geldheden in Madrid vreest, aangezien voorzorgsmaatregelen genomen zjjn. Ondanks de ofBcieele gunstige be richten uit Spanje, zeggen particuliere medeelingen heel anders, o.a. dat er waarschijnljjk ook te Madrid een werk staking zal uitbreken. In den Geneeskundigen Kring te Ber lijn is de vorige week door een der leden een voordracht gehouden over straat reiniging. Hij betoogde o.a. dat de veeg- machines, die droog werken, overal tot de geschiedenis moesten behooren en dat machines die te gelijk sproeien, met uitstekend gevolg vooral op asphaltbe- strating werken. In Amerika gebruikt men zulke werktuigen die bovendien tevens het vuil opzamelen. Voor sneeuw- opruiming dienen daar vaak deelectri- sche tramwagens, voorzien van een ei genaardig veegtoestel. De spreker kwam verder op tegen het rondrijden van open, ongedekte vuilniskarrren, die ook te Berlijn nog niet geheel zijn verdwenen. Uit Samakoff wordt bericht dat de Zendelingen mej. Stone en mevr. Tsilka Zondagmiddag om half twee in vrjjheid zijn gesteld. Het 3de militie-bataljon van het East Yorkshire Regiment en het 3de militie bataljon van het Lincoln Regiment hebben in de Salisbury-vlakte gepara deerd en zijn daarna voor de vraag gesteld, of zjj dienst wilden doen in Zuid-Afrika. Alle officieren en manschap- pen zeiden van ja. Zij zullen drie weken in het schieten geoefend worden en zullen dan geschikt worden geoordeeld om tegen de Boeren te vechten. Men is in Twente allerwegen druk in de weer de circulatie van Duitsch geld te beperken. Werden daarvoor te Goor en Delden reeds de noodige maatregelen genomen, ook te Almelo is geannonceerd, dat op straffe eener geldboete van hoogstens f 75 verboden is vreemd geld in be taling te geven. De Rechtbank te Leeuwarden heeft een boekhandelaar uit Workum veroor deeld tot een geldboete van f 1, sub sidair hechtenis van één dag, wegens het in zjjn winkel voorhanden hebben van de bekende bankbiljetten met „goed vaor 25, 40, 60 of 100 kussen." De officier bij dezefde Rechtbank heeft tegen een man uit Dokkum drie maanden gevangenisstraf geëischt wegens oplich ting en strafbare poping tot oplichting met een bankbiljet, waarop stond „goed voor 25 kussen", gepleegd. HAARLEM 25 Februari 1902. De repetitie van Verdi's Requiem in de concertzaal viel gisterenavond samen met eene opvoering van De Trou badour in den Schouwburg. Dit is wel een zeldzaam samentreffen, dat twee belangrijke werken van een beroemden meester op eenen avond ten onzent worden gemaakt. Naar wij vernamen, slaagde de repetitie van het Requiem. zeer goed, zoodat, ook Woensdag bij de uitvoering veel mag worden verwacht. Zeiven mochten wij getuige zijn van het succes dat de Ned. Opera in den Schouw burg verwierf met het zangerige, heer lijk vloeiende werk van den grooten Italiaan. Daartoe droegen in de eerste plaats bij de heeren Orelio en Pauwels en mejuffrouw Irma Lozin. Zij gaven wel het beste van de kunstgaven waar over elk hunner zoo ruimschoots be schikt. Mejuffrouw Wilma Fürth zong de partij van Lconore en zonder te ver geten de tekortkomingen, welke bij mej. Fürth in den gefigureerden zang voor kwamen, mogen wij met waardeering het goede herdenken dat zij te genieten gaf. Het geheel liep goed van stapel en gaf den aanwezigen blijkbaar ruime stof tot tevredenheid. Dat in het bjj- zonder de goede verzorging van het I instrumentale gedeelte onder de bezie lende leiding van den heer Markus bjj het succes gewicht in de schaal legde, wordt met ingenomenheid vermeld. In haar jaarverslag aan den Raad dezer gemeente deelt Oommissie C. tot wering van schoolverzuim mede, dat zij kennisgeving van overtreding der Leer plichtwet ontving in 56 gevallen. In 26 gewone en buitengewone verga deringen werden deze behandeld. Opge roepen werden 52 voor die overtredingen aansprakelijk gestelde personen, van wie er 40 opkwamen, terwijl 12 niets van zich lieten hooren. Het advies der Commissie aan den Arrondissementsschoolopziener over de overtredingen van die 12 niet opgekome- ne ouders kon niet zoo verzachtend zijn, als over die van hen, welke gehoor gaven aan de oproeping der Commissie voor noemd. Verschillende oorzaken werkten overi gens mede tot verschillende beoordeeling. Naast onwil ontmoette de Commissie onmacht; naast onverschilligheid vaak ook onkunde; terwjjl in eenige gevallen armoede eene overtreding deed ontstaan of herhalen. Dat van de 56 kinderen in overtreding 14 meisjes en 42 jongens waren, kan grootendeels hierdoor verklaard worden, dat jongens vaak vóór schooltjjd loop jongen zijn en te laat schoolkomen, waaruit heel dikwijls schoolverzuim voortvloeit. Menigmaal trof het der Commissie zoo weinig belangstelling bij ouders te ont moeten voor het geregelde onderwijs hunner kinderen, terwijl gebrek aan me dewerking der ouders menig onderwjjzer tegenwerkte in zijn zegenrijken arbeid. Echter kan de Commissie ook getuigen, dat er dikwijls ouders van hare vergade ring vertrokken met de beste voornemens bezield. Over de gevolgen, die werkzaamhe den der Commissie hadden ten opzichte van de gepleegde verzuimen, kon zij niets mededeelen, omdat de voorschrif ten tot uitvoering van de wet een leemte bevatten, waardoor zij van die gevolgen niet behoeft te worden in kennis gesteld. Samenwerking werd door de Commis sie gezocht met de andere Commissiën A. en B omtrent een aantal punten waar gemeenschappelijk en eenparig optreden der 3 Commissiën haar wenscheljjk bleekdoch toen zij voor die samenwer king wettelijken grondslag zocht, werd dit door Burgemeester en Wethouders verhinderd. Viermaal werd de tusschenkomst van de Cot missie C. ingeroepen voor ouders, die hun kind in het geheel geen school deden bezoeken. De commissie kan bij voortduring van dergelijk schoolverzuim van den arrondissements schoolopziener de opdracht onvangen de betrokken kinderen zelve op een school als leerling te doen inschrijven. Hiertoe behoefde zjj echter dit jaar niet over te gaan. De samenstelling der Commissie bleef dezelfde; als voorzitter fungeerde de heer Mr. H. Ph. de Kanterals secretaris de heer Ed. A. van Bilderbeek. Het beroemde tooneelspel „Nora' van Hendrik Ibsen wordt Donderdag in den Schouwburg alhier opgevoerd door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, Directeur de Heer P. D. van Eysden. In herinnering zjjn gebracht hoe steeds de vertolking van „Nora" door dat ge zelschap volgens het algemeen gevoelen geacht wordt als de beste te gelden, hoog staat boven die van andere gezel schappen. Meerdere aanbeveling heeft zeker de voorstelling van Donderdag a. s. niet roodig. In het leven der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" heeft eene belangrijke gebeurtenis plaats ge had. Op initiatief en door bemiddeling van den Edelachtbaren Heer Jhr. Boreel van Hogelanden, Burgemeester van Haar lem, die tot heden Beschermheer der Liedertafel was, is met voorbjjzien van eigen persoon, het Beschermheerschap opgedragen aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Bij schrijven van 12 Fe bruari heeft Z. K. H. welwillend deze opdracht aanvaard, zoodat van heden af de Liedertafel de eer geniet, Z. K. H. den Prins der Nederlanden als Bescherm heer aan het hoofd harer Vereeniging te zien. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 300 baden. De Nederlandsche afdeeling op de Eerste Internationale Tentoonstelling voor Decoratieve kunst te Turijn belooft, door de veelzjjdrge medewerking, die het Comité ondervindt, zeer belangrjjk te worden en het Comité vleit zich, dat van onze nationale gebruikskunst een juist beeld zal kunnen worden gegeven. In tegenstelling met de Njj verheids- Tentoonstelling waarbjj de handelsbe langen op den voorgrond treden, is deze speciale Tentoonstelling van meer ar tistieke strekking. Het Nederl. Comité heeft dan ook van het Centrale Comité te Turjjn in opdracht gekregen met de meeste beslistheid er voor te waken dat slechts werken die op degeljjke grond slagen berusten en oorspronkelijkheid bezitten, worden aangenomen, terwjjl nabootsingen of surrogaten streng moe ten worden geweerd zoodat de voor werpen van eiken exposant een eigen karakter moeten dragen. Het Nederl. Co mité zal naar vermogen deze moeieljjke taak tot een goed einde trachten te bren gen en er naar streven onze afdeeling niet door groote hoeveelheid, doch door degelijkheid van het tentoongestelde te doen uitmunten. Het Comité doet derhalve een beroep op de medewerking zoowel van Kunste naarsals van Industrieelen om alfekrach ten in te spannen, opdat onze ambachts kunst in dezen internationalen wedstrjjd een goed figuur zal maken. De Tentoon stelling te Turjjn biedt eene goede ge legenheid aan om te toonen wat Ne derland op het gebied der decoratieve kunst en der kunstambachten vermag voort te brengen en te bevestigen, dat een klein land in zjj ne kunstuiting voor grootere landen niet behoeft onder te doen. Doch hiertoe is de samenwerking noodig van allen, wier belangen daar mede zijn gemoeid alsook van hen, die er prjjs op stellen, dat ons land op waardige wjjze worde vertegenwoordigd. VJSB.GADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 26 Febr. 1902, des namiddags te 1 Va ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. overnemen voor straat bestemden grond Ver lengde Ostadestraat. 3. Id. id. verhuring gronden aan E. L. W. van Dobben en F. J. L. Peltenburg. 4. Id. id. id. id. aan Peltenburg en Zo nen. 5. Id. id. id, grond aan J. P. A.Nelissen. 6. Id. id. wjjziging oppervlakte grond Hout in huur bjj A. Franken. 7. Id. id. gaslevering onder Schoten. 8. Id. id. vergunning Ned. Bell Tele- phoonmaatschappij spannen gelei ding electrischen stroom. 9. Id. id. bouwen op voor tuin be stemden grond Kenaupark No. 14. 10. Id. id. adres Bestuur Huishoud- en Industrieschool, hooger bouwen per ceel Schneevoogtstraat. 11. Nader voorstel id. adressen J. Fort- gens, hooger bouwen perceelen Gast huispoort. 12. Voorstel id. adres C. J. Paulen, hooger bouwen perceel Groendaal- steeg. 13. Id. id hooger bouwen perceel L. de Breuk Antoniestraat. 14. Nader voorstel id. adres afd. Haar lem Alg. Ned. Typografenbond, opnemen bepalingen arbeidsuur en loon in bestek gemeentedrukwerk. 15. Voorstel id. adres Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden enz. om wijziging voorwaarden levering duinwater. 16. Id. id. intrekking onbewoonbaar verklaring perceel Smedestraat No. 15 rood. 17. Id. id. id. id. perceelen Rozenstraat Nos. 17 A en 17 B. 18. Id. id. id. id. perceel Krom No. 18. 19. Id. id. adres A. A. Schipper, wijzi ging uur aanvang groentemarkt. 20. Voorstel F. W. N. Hugenholtz ver pleging armlastige teringlijders. 21. Benoeming leden Commissie ter bevordering van goede volkshuisves ting en gezondheid. 22. Voordracht Regenten St. Elisabeth's of Groote gasthuis, benoeming Di rectrice. 23. Zitting met gesloten deuren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2