invoering van het Duilsche stelsel en vergoeding van de werkelijk door wild geleden schade. Hij stelde daarom eene motie voor, uitsprekende de noodzake lijkheid van wijziging der Jachtwet en het maken van wettelijke voorschriften tot vergoeding van door wild aange brachte schade De heer Arnold wenschte wetswijziging in den geest van het Duitsche systeem. De heer Helsdingen verdedigde nader zijne motie, aan welke de heer ömidt de voorkeur gaf boven de andere motiën, tegen welke hij be zwaren had. Na een kort dispuut tus- schen de heeren Tydeman en Helsdingen, van wie de laatste de eerste had be schuldigd vertelseltjes te hebben mede gedeeld, betoogde de Min. van Water staat e nz„ dat het bedenkelijk scheen de Jachtwet zoo maar zonder meer af te schaffen. Het heerlijk jachtrecht zou eerst moeten worden afgeschaft vóór afschaffing der Jachtwet, en men zou dan moeten komen tot afkoop van ge noemd recht met schadevergoeding. De Min. heeft niet ingetrokken een door zjjn voorganger uitgevaardigde circulai re; wèl heeft hij gewezen op de onoor deelkundige wijze, waai op de permissies werden gegeven en voorzichtigheid aan bevolen om misbruiken te voorkomen. De heer Helsdingen bracht eenige wij ziging in zijne motie, en de heeren Passtoors en Ok ma trokken hunne moties in. De rnotie helsdingen werd verworpen met 35 tegen 29 stemmen, en de motie Kolkman aangenomen met 54 tegen 4 stemmen. Uit Kaapstad is bericht ontvangen, dat het transportschip Ulstermore van Kaap stad is vertrokken met acht officieren en 288 man van het 4de West Yorkshire Regement, die twee jaren en drie maan den in 't veld zijn geweest. De Koning is kolonel van dit regiment. Verder heeft de Guelph vijftien officieren en 437 man van de South Wales Borderers en negen officieren en 620 man van het 3de East Lancashire regiment. In het geheel dus meer dan 1300 man die teruggaan. Officieel wordt thans door het War- Office medegedeeld, dat De la Rey 332 Engelschen heeft losgelaten, gevangen genomen bij Klerksdorp. Thans houd hij nog in verzekerde bewaring 135 ge vangenen, waaronder 13 officieren. Sinds het begin van den oorlog zijn 489 officieren en 4956 manschappen ge dood, aan Engelsche zijde, 1752 officieren en 20,096 man gewond (waarvan 173 officieren en 1730 man stierven), 378 officieren eu 8987 man vermist en ge vangen genomen (waarvan 5 officieren en 97 man stierven en 1 officier en 71 man nog steeds vermist zijn), 304 offi cieren en 12,030 man gestorven aan ziekten, 23 officieren en 616 man gedood bij toeval, 2832 officieren en 65,869 man invalide naar huis gezonden, (waarvan 473 gestorven zijn en 4988 ongeschikt zijn verklaard voor den dienst, en 546 thans nog in het hospitaal vertoeven), totaal 5778 officieren en 112,554 man schappen. Bij de in talieden waren 7849 gewon den, zoodat thans het geheele verlies cijfer bedraagt, van den aanvang af 110,483 officieren en soldaten. Naar de Britschen Minister van Oorlog in het Lagerhuis verklaarde, is het te verwachten, dat het Britsche leger al daar spoedig zal kunnen verminderd worden. Vóór de negen maanden om zjjn, waarover nog de tegenwoordige begrooting loopt, is dat zeker te ver wachten, en naar alle waarschijnlijkheid zal voor Zuid Afrika in de toekomst, wanneer de tegenwoordige crisis(l) voor bij is, een Britsch garnizoen van 15000 man voldoende wezen, ongerekend de bereden politie Constabularyen de plaatselijke strijdkrachten. Alweer hier zand in de oogen van het Engelsche publiek, want Kitchener, de man die het beter weten kan, beter dan iemand, houdt zich vast aan het cijfer van vjjftig duizend man, die dan nog wel na den oorlog zouden noodig zijn. De minister klaagt nog over het groote paardenverbruik in Afrika. De bewering, dat een paard bij het Engelsche leger gemiddeld slechts zes maanden dienst kan doen, schjjnt dus maar niet zoo uit de lncht gegrepen. Een Britsch detachement, dat een convooi en aflossingstroepen voorKuru- rrian had begeleid, is te Vrijburg terug gekeerd, na een vergeefsche poging om Van der Merwe's commando om te trekken. Van der Merwe met zijn mannen ontkwamen naar het Westen, doch der tien gewapende rebellen en drie Trans valere werden gevangen genomen. Weer is een commandant tot soldaat teruggesteld wegens het niet nakomen van bevelen. Thans trof dit lot den com mandant Steenkamp. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria meldt: Het resultaat der ope raties in den omtrek van Reitz is dat sedert 4 dezer 35 Boeren gevangen en 23 wagens buitgemaakt zijn. Tijdens de operaties ontdekte Reming tons colonne een Boeren magazijn, ver borgen ten noordoosten van Reitz en bevattende 300.000 rounds Martini Henry (welk verlies voor de Boeren niet van beteekenis is, omdat zij geen rook vrij kruit bevatten), en 10 000 rounds Lee-Metford patronen, eenige honderden granaten, tjjd- en slagbuizen, twee honderd pond kruit, een maxim-kanon, twee heliograaf veld telegraaf toestellen en een groote hoeveelheid verschillende andere krijgsbehoeften. De Deutsche Centrale für Bestrebung zur Beendigung des Burenkrieges geeft, ten bate van de Boerenvrouwen en kinderen, een prentbriefkaart uit, naar een schilderij van Defregger, voorstel lende vrouwen en kinderen, door Engel sche soldaten uit hun hoeve gezet en door ruwe Kaffers voortgedreven. De Daily Mail verneemt uit Pieter- maritzburg, dd. 9 dezer: In de spoor- wegwerkplaatsen te Durban, hebben 700 man het werk gestaakt. Zjj eischen hooger loon. De staking breidt zich uit naar de beambten van het verkeer. De spoorwegdienst zal waarschijnlijk ernstig lijden. Inderdaad is er kans, dat het geheele verkeer tijdelijk zal stilstaan. Van vertrouwbare zijde verluidt, dat de samenkomst der Boeren aanvoerders, waarvan telkens het gerucht loopt, geenszins ten doel zou hebben vredes voorstellen te overwegen, maar te be raadslagen over de gedragslijn, welke men in den aanstaanden winterveldtocht zal volgen en voorts over maatregelen, tegen de blokhuizen-linie te nemen. Volgens den correspondent van Daily Mail gaan de Boeren in den Vrjjstaat voort met zich te onderwerpen. Lord Kitchener, voegt hij er dan in zonder linge tegenspraak bij, ontmoet daarbij echter moeilijkheden, daar hij niet ge noeg troepen te zijner beschikking heeft. Wat het lot is van den dapperen Boerencommandant Kritzinger is nog altijd niet bekend. Men maakt zich zeer ongerust over het zwijgen der Britsche Regeering daaromtrent. Zijn proces, dat weken geleden begon, moet reeds lang zijn afgeloopen. Minister Brodrick heeft in het Lager huis een telegram voorgelezen, meldende dat bij Tweeboscb, Z. W. van Transvaal, Generaal Methuen en Majoor Paris door De la Rey zijn aan gevallen. Methuen is gewond en gevangen genomen. Van de Engelschen zjjn drie officieren en zes en dertig man gesneuveld, vijloffi eieren en twee en zeventig man gewond, een officier en tweehonderd man ver mist. Vier kanonnen zouden door de Boeren genomen zijn. Majoor Paris is met het overschot der colonne te Kraaipan aangekomen. Methuen was met negenhonderd be reden manschappen en driehonderd in fanteristen, vier kanonnen en een pom pom naar Lichtenberg opgerukt. De Ia Rey voerde aan drie kanten een charge uit. De verwarring moet ontstaan zijn bjj de Kaffers, sloeg over op de bereden troepen en de orde was niet te herstellen. De la Rey had elfhonderd man bjj zich. Volgens een bericht aan Petit Bleu zou De la Rey duizend man gevangen genomen hebben, wat vertegenwoordi gen zou duizend compleete uitrustingen. De in April en Mei te houden examens zullen voor Noordholland worden afge- genomen in Amsterdam, waar de Am- sterdamsche, en in Haarlem waar de andere candidaten zullen geëxamineerd worden. Verder zullen er dagelijks 8 candidaten worden opgeroepen en duurt het examen van 10 tot 5 uur. HAARLEM 11 Maart 1902. Uitslag der Bekroningen in den gehouden Internationalen Tooneel- wedstrijd door de Letterlievende Vereeniging J. C R K M E It." Eereprij8 voor de beste uitspraak in het Drama of Tooneelspel, een groote zilveren Medaille, geschonken door H.M. de KoninginLeidsche Tooneelvereeniging t Jacob Cat»." Eereprijs voor de beste uitspraak in het Blijspel, een groote zilveren Medaille, geschonken door H. M. de Koningin- Weduwe: Vereeniging „Kunst en Ge noegen", van Amsterdam. DRAMA OF TOONEELSPEL. Eerste Prjjs, Gouden Medaille en Frs. 400: Tooneel- en Lelterk. Maatschappij „De Burgersvrienden'', van Antwerpen. Tweede Prijs, Verguld zilveren Me daille en f 100.Leidsche Tooneelver eeniging Jacob Cats". Derde Prjjs, Zilveren Medaille en f 50..- Vereeniging „Kunst en Genoegen" van Amsterdam. Vierde Prjjs, Zilveren MedailleTooneel vereeniging „Voorwaarts", van Purmerend. Verguld zilveren Medaille voor den besten dilettant: Den Heer D. Speelman», van Antwerpen. Verguld zilveren Medaille voor de beste dilettante: Me/. Mobach Hille, van Pur merend. Verguld zilveren Medaille voor de beste tooneelspeelster van beroepMevrouw Anna Verbeeck, van Antwerpen. B L IJ S P E L. Eerste Prjjs, Gouden MedailleVereeni ging „Kunst en Genoegen" van Amsterdam. Tweede Prijs, Verguld zilveren Me daille: Tooneclilub Eendrachtvan Rot terdam. Derde Prijs, Zilveren Medaille Leidsche Tooneelvereeniging Jacob Cats." Vierde Prjjs, Zilveren Medaille: Tooneel- en Letterk. Maatschappij nDe Burgers vrienden", van Antwerpen. Verguld zilveren Medaille voor den besten dilettant: Den Heer A.S. Wolff, van Amsterdam. Verguld zilveren Medaille voor de beste dilettanteMej. Beets, van Purmerend. Verguld zilveren Medaille voor de beste tooneelspeelster van beroepMevrouw Marie ïmlervan Antwerpen. Gouden Medaille voor de verst komende Vereeniging: Tooneel- en Letterk. Maat schappij „De Bugersvrienden" van Ant werpen. Voorts zijn door de jury nog toegekend een verguld zilveren medaille aan Mej. G. H. de Klein, van Leiden, en Mej. A. A. Boerendonk, van Rotterdam, alsmede een souvenir aan de jongejuffrouw A. van Rijswijk, van Breda. Vrjjdagavond ging voor een flink bezette zaal „Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostand. Coquelinainé vertolkte de titelrol. Was zijn spel in de eerste bedrjjven tenigszins sober en beant woordde zjjn voorstellen van de Gas- consche Cadetten aan Graaf de Guiche met het bekende: -Ce aont les Cadets de Gascogue. -De Carbon de Castel-Jaloux- eet. niet geheel aan de groote verwachting welke wjj juist van dit'gedeelte van deze helden-comedie hadden, zijn samen spel met Roxane (Madlle Gilda Barthy) in het laatste bedrijf was bewonderens waardig en de stervensscène aangrjj- pend. Jammer, dat het tooneel in de balkon-scène te sterk verlicht was. Het 'stuk in zijn geheel werd vlot gespeeld (het samenspel was uitstekend) en werd door het talrijk auditorium met aandacht gevolgd. In de pauzen tusschen de verschillende bedrijven werd er ijverig in de tekstboeken gestudeerd. Een luid applaus bewees, dat men zich uitstekend geamuseerd had. Hulde aan Coquelin, die over 't alge meen zoo meesterljjk de schoone passages van het bekende comediestuk van. Ros tand tot haar recht deed komen Hulde ook aan het Schouwburg bestuur, dat ons in de gelegenheid stelde zooveel schoons te genieten. Aanstaanden Donderdag heeft in het Brongebouw van wege de Vereeni ging voor Verbetering van Vrouwenklee- ding eene voordracht plaats door Me vrouw Scheltema Beduin-Hesterman en Mej. Kerlen uit Amsterdam. VBBGADËBING ran den Baad dar Gemeente Haarlem, op Woensdag 12 Maart 1902, den namiddags te 1V> ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Schrjjven J. J. F. Beijnes, in zake levering electrischen stroom, met brief Commissie van voorbereiding oprichting gemeente lichtfabrieken. 3. Zitting met gesloten deuren. 4. Voorstel B. en W.W. vaststelling suppletoire begrooting, dienst 1904 Huiszittende Armen en S ads Armen- en Ziekenhuis. 5 Id. id. vergunning Eerste Ned.Electr. Trammaatschappij verlenging dub bel spoor Emmastraat. 6. Id. Id. adres A. A. Schipper, wijzi ging uur aanvang groentenmarkt. 7. Schrijven Kamer van Koophandel en Fabrieken in zake spoorweg plannen. met adres instemming. 8. Voorstel B. en W.W. adres Ver eeniging van Industrieelen enz. wijziging tarief levering duinwater. 9. Id. id. wijziging oppervlakte grond terrein gemeentereiniging in huur bij G. W. Smeenk. 10. Id. id. aanvaarding echenking gel den voor drinkfonlein Schotersingel door Vereeniging tegen het mishan- pelen van dieren voor Haarlem en Omstreken. 11. Id. id. beschikbaarstelling gelden gedeeltelijke demping Papentorens- singelgracht. 12. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Witte Heerensteeg No. 21. 13. Id. id. intrekking onbewoonbaar verklaring perceel Lange Annastraat No. 37. 14. Id. id. vergunning W. F. Bremer Zonen, smalspoor. 15. Id. id. beschikbaarstelling gelden voor openbare werken in Coorn- hertstraat. 16. Id. id. vaststelling voorwaarden openbare verhuring Korenbeurs. 17. Id. id. adres mej.J.H.&Stoutjesdjjk wijziging verordening jaarwedden onderwjjzend personeel. 18. Id. id. id. afd. Haarlem Bond van Ned. Onderwijzers, als voren. 19. Id. id. id. H. van Rhjjn om toe kenning premie. 20. Id. id. vaststelling instructiën per soneel Openbare Werken, bouw- politie en Woningtoestanden, en Hout en plantsoenen. 21. Advies Commissie tot het ontwer pen en herzien van strafverorde ningen, voorstel J. J. Groot aan vulling art. 197 Alg. Politie-ver- ordening. 22. Benoeming lid Commissie ter be vordering van goede volkshuisves ting ea -gezondheid. 23. Voordracht B. en W.W. benoeming Hoofd Kostelooze School lett. B. 24. Voorstel B. en W.W. definitieve benoeming Dr. G. NolstTrénité tot leeraar in de staatswetenschappen H. B. S. met 5 j. c. en in de En gelsche taal H. B. S. met 3 j. c. 25. Verslag Opzichter gasverlichting Ja nuari 1902. Markt van 10 Maart 1002. Boter. Aangev. 76, verk. 76 K. G. L. pr. 1.30, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 45, verk. 37 stuks. L. pr. f 10.—, H. pr. 12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 6, verk. 6 stuks. L. pr. ƒ15.H. pr. ƒ16.—p. stuk. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Maart 1902,dea namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZEKMAN. PBOOB&MM A 1. Preludium eu FugaJ. S. Bach. 2. AndantinoRheinberger. 3. Fantasie op: -Nur danket alle Gott''H. Herzogenberg. 4. Pré ude. Le DélugeSaintSaëna. 5. Fluitconcert !e deel..Rinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2