wenscht de mogelijkheid te behouden tot vergunning. De Voorzitter sluit de bespreking in deze; B. en W. zullen in geen geval vergunning aanvragen. Voorstel Spoor wordt verworpen. Nog een poging van den Heer V. d. Kamp vóór drankverkoop. Zooals boven gemeld werd het huur contract vastgesteld, behalve dat wat betrekking heeft op het bepalen van vergoeding in geval herstellingen noodig zijn. Door de Heeren Groot c, s. is voor gesteld de Politieverordening zóó te wijzigen, dat B. en W. de verplichting wordt opgelegd aan onbewoonbaarver- klaarde woningen de noodig geachte verbeteringen aan te brengen en mocht dit niet mogelijk zijn, de bewoners voor rekening der gemeente huisvesting te verschaften. B. en W. stellen op verschillende gronden voor dit voorstel niet aan te nemen. De Heer Hugenholtz bespreekt de kwestie in verband met de invoering van de Woningwet. De Heer van Styrum beantwoordt, dat er verschil bestaat tusschen hetgeen de voorstellers wen- schen en de Wet eischt, wat wordt bestreden. Nog de Heer Modoo, vraagt ot de Wet verbiedt om door B. en W. herstellingen te doen plaats hebben voor rekening van den eigenaar. De Heer van Styrum, doet opmerken dat de bestaande verordening geen be palingen bevat omtrent gesteldeeischen aan de bestaande woningen. De Voorzitter licht nog toe. Voorstel B. en W. wordt vervolgens aangenomen. Ter vaststelling wordt aangeboden eene verordening op den schouw der riolen in den Hout en wordt aangenomen behoudens resumptie. Besloten werd tot intrekking der on- 1 bewoonbaarverklaring van perceel Witte Heerensteeg No. 21Essenstraat No. 9, 1 Bolwerkslaan No. 19 en Kennemerstraat No. 19rood, welk punt werd aangenomen Vergunning wordt verleend lot het leggen van smalspoor aan de Friesche Varkenmarkt naar terrein de Foenix aan de firma W. F. Bremer en Zonen. In verband met een vroeger verleende vergunning aan de Firma Prinsen te Schoten tot het aansluiten aan het buizennet der gemeentelijke gasfabriek, wordt thans voorgesteld dezelfde ver gunning te verleenen aan twee anderen in die zelfde gemeente. Toegestaan. Namens de Coöperatieve Bouwver- eeniging „Volharding" wordt het verzoek gedaan ontheven te worden van het tarief voor het uilwateren in de riolen voor de perceelen dier Vereeniging en wenschen te mogen vallen in het tarief waarbij moet betaald worden 80 ets. voor twee perceelen, in plaats van 60 ets. voor elk perceel. B. en W. achten dit in strijd met de billijkheid en stellen voor afwijzend te beschikken. De Heer de Braai vindt het Raads stuk onduidelijk. De Heer Tjeenk Willink vraagt of het niet mogelijk is den verzoekers ter wille te zijn. De Heer de Breuk doet opmerken, dat de verordening in deze niet van terugwerkende kracht is. De Heer de Braai stelt voor het ver zoek toe te staan zonder terugbetaling. Het wordt verworpen. (Voorstel afwijzing van het verzoek wordt aangenomen. Mejuffrouw Stoutjesdijk verzoekt wij ziging van hare jaarwedde als onder- wjjzeres. j B. en W. wijzende op de kort geleden plaats gehad hebbende herziening dier jaarwedden stellen voor afwijzend te beschikken. D;De Heer Hugenholtz meent dat ten opzichte van de conditie waarin adres sante verkeert, in deze een verzuim heeft plaats gehad. Het finantieel verschil voor de ge meente zal gedurende vier jaar 500 per jaar zijn, wenscht daarom het ver zuim *te herstellen. De Heer Modoo wenscht het zelfde. De Heer I- N. Kruseman verdedigt het voorstel tot afwijzing. De Heer Hugenholtz wijst de verde diging af, haalt er Adam en Eva bq als hij spreekt over terugwerkende kracht der verordening. Ook de Heer Bijvoet wil de onbillijkheid of het verzuim op heffen. Een wijziging in deze wordt aanbevolen. Weer de Heer J. N. Kruse man, die het standpunt van B. en W. opnieuw uiteen zet. Voorstel Bijvoet wordt aangenomen. Voorgesteld wor't eene verordening tot heffing en invordering van gelden voor het bezichtigen van het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis te Haarlem. De Heer de Braai komt op tegen de onmogelijkheid om gratis het Museum te bezoeken dan alleen op Zondag in verband met Zondagsheiliging. De HeerSchram wil rekening houden met de gemoedsbezwaren van sommigen in deze. De Heer Loomeyer zal, als de Heer Winkler, voor voorstel B. en W. stem men. De verordening werd vastgesteld. De Heeren Anderheggen en Neumeyer aan wie concessie was verleend tot het aanleggen van tramwegen binnen deze gemeente, hadden 5000.gestort, welke som aan de gemeente zou vervallen voor het geval, dat niet op 31 December 1901 met de uitvoering der werken begonnen zou zijn. Aan deze laatste bepaling is niet kunnen voldaan worden, aangezien de rijks concessie nog metis verkregen. B. en W. stellen voor de thans ver vallen concessie opnieuw te verleenen, doch de 5000als gedeeltelijke bij drage fh de bouwkosten van de brug over het Spaarne zal beschouwd worden, en waartoe concessionarissen ƒ20000 zou den bijdragen. De Heer Schram zou uitstel wenschen. De Voorzitter zou dit betreuren. De Raad neemt voorstel B. en W. aan. Ter vaststelling werd ra behandeling genomen eene verordening regelende de aanstelling en de bezoldiging van de ambtenaren en de noodhul'pambtenaren belast met de inning van haven- e» kaaigeld in de gemeente Haarlem. Door drie Heeren wordt gewenscht als belooning der hulpambtenaren op- Zon- er> algemeen «rkende feestdagen 23 cents per tour tot een minimum van 2.ea- op andere dagen J'8 ets tot een minimum van ƒ11.50 per dag. De Heer de Breuk Scht toe; De Meer Hugenholtz valt een dfer Sprekers in de rede en word heftig afgehamerd. De belooningbepaling wordt aangehouden. Mede werd aangeboden een ontwerp behelzende instructiën personeel Open-ij bare Werken, Bouwpohtie en woning toestanden, en Hout en- plantsoenen. De Heer Modoo is bang dat de advi seur voor den Hout e». plantsoen aal omgezet werden in een gemeentelijk ambtenaar met den aankleve van dien, wenscht dus den titel van adviseur niet veranderd te zien in dien van architect. De Heer Ji. N. Kruseman lisht toe-, dat hier geen gedachte bestaat aan verhooging der jaarwedde. De Voorzitter beantwoordt. De Heer Roog wenseht ook de verandering van titel niet, een architect van f ltOOO. is niet denkbaar. Architect in plaats van adviseur, komt in stemming wordt aangenomen. Over deze instructies werd lang en breed gesproken. Die voor den Ingenieur kon niet af gewerkt, aangezien over een am. de stemmen staakten. Eenige prikkelbaarheid tusschen den Heer Roog en den Voorzitter. De Heer Hugenholtz wenscht thans tot de benoemingen over te gaan en de verdere stukken uit te stellen. De Raad besluit tot voortgaan. Later werden toch nog enkele punten uitgesteld. Zoo van tijd nog een kleine hatelijk heid hield de aandacht nog wat ge spannen. Omtrent het mededeelen van dienst zaken aan derden had de Heer Hugen holtz het zeer druk. Voorgesteld wordt tot definitief leeraar in Wiskunde aan de Burger Avondschool te benoemen den Heer J. J. Francken op eene jaarwedde van 400. De Heer Modoo wenscht oproeping van sollicitanten met het oog op de billijkheid jegens anderen. Wethouder J. N. Kru seman wjjst er op, dat de Heer Francken uiterst geschikt is. De Heer Modoo stelt voor de benoeming aan te houden en sollicitanten op te roepen. De Raud besluit tot benoeming over te gaan en benoemt den Heer Francken. Tot onderwijzeres aan de Eerste Bur gerschool benoemt de Raad Mejuffrouw Bellaart. De Heer Hugenholtz deelt mede, dat op het terrein der Gemeentereiniging verboden is te werken met lijsten, ten behoeve van de uitgesloten werklieden te Enschedé en Amsterdam, en vraagt of het D. B. hiermede homogeen is. Indien de Raad dit wenscht, zegt de Voorzitter kan dit voorstel gedaan wor den. De Heer Hugenholtz dient zjjn voorstel in. De Voorzitter herinnert dat het voor stel volgens het R. v. O. twee maal 24 uren van te voren behoort aangebracht waarop een heftige woordenwisseling volgt tusschen Voorzitter en Voorsteller. De Voorzitter stelt voor het voorstel te behandelen. De Raad besluit, het voor stel niet in behandeling te nemen. De Heer Hugenholtz loopt boos weg, na een uitroep niet door allen goed verstaan. De vergadering werd daarop gesloten. HAARLEM 28 Maart 1902. MUZIEK. Op de bovenzaal der Sociëteit Veree niging gaf de heer L. Schlegel Dinsdag avond eene uitvoering met de leerlingen zijner inrichting voor onderwijs in de beoefening van muziek. Deze avond slaagde uitstekend en werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. De verschillende voordrachten, aanvan gende met heteenvoudigeenopklimmend tot zeer moeielijke stukken, bewezen bij hernieuwing, met hoeveel zorg het ooderwjjs wordt geleid. De aanvangsklassen vinden in mejuf frouw Lydia Schlegel een bekwame onderwijzeres, terwijl de meergevorderde leerlingen kunnen profiteeren van het rijpere onderricht des heeren Schlegel zelve. De leerlingen die na de pauze optra den stelden de deugdelijkheid van dat onderwijs in het voordeeligst licht. De voordrachtswijze, de toonvorming, de phraseering, kortom de geheele behan deling van de uitgevoerde stukken gaven de overtuiging, dat de heer Schlegel zijne élèves niet alleen weet te leiden in de gewenschte richting, doch bij de talentvolsten onder hen hoedanigheden ontwikkelt die het spel van den meester zelveD kenmerken; hoedanigheden van hoog artistieken aard. Elke afdeeling van de uitvoering werd besloten met de voordracht van eenige vrouwenkoren. Over den avond in zijn geheel mag de heer Schlegel tevreden zijn de meening dat het klavier onderricht aan zijne inrichting voortreffelijke resultaten op levert, zal wel geen tegenspraak hebben te duchten. Woensdagavond werd onze aandacht gevraagd voor het concert dat de heer Joh. Steenman met zjjn orkest in het Brongebouw gaf, ten bate van „Welda digheid naar Vermogen." Het is voor de tweede maal dat deze kring van dilet tanten in het publiek optreedt. Verleden jaar geschiedde dit met hetzelfde doel. Met groot genoegen hebben wij nu, evenals toen naar de uitvoering geluis terd en ons verlustigd in de ambitie en de toewijding waarmee het viertal orkestwerken werd ten gehoore gebracht. Het gehalte der toonstukken Sinfonie No 6 van Haydn, Kaisermarsch van Wagner, Sinfonie No. 4 van Beethoven en Ouverture »die lustige Weiber van Windsor" van Nicolai bewijst dat wij hier te doen hebben met zeer ge oefende beminnaren van muziek en geenszins met dilettanten van de gewone soort. Waar zoo een Beethoven's werk wordt uitgevoerd, zóó correct in de figu ren, zóó mooi genuanceerd, zoo nobel in stemming en opvatting als dat hier het geval was, zijn natuurlijk bekwaam heid en routine in het orkestspel on misbaar. Mogelijk dat aan Beethoven's werk wel de meeste zorg was besteed door den heer Steenman, gelijk het een kunstenaar van eere voegt; het ensemble was wer kelijk mooi en de vertolking van de verschillende deelen, deed zoowel de uitvoerenden als den leider alle eer aan. Een prachtige krans, den heer Steenman van de zijde van het orkest aangeboden mag als bewijs dienen voor de uitnemen de verstandhouding, die in dezen kring heerscht. Mej. C. de Clercq van Weel verhoogde de aantrekkelijkheid der uitvoering door een zeer gelukkig geslaagde wedergave van eenige deelen uit het viool concert van Max Bruch. Inderdaad dit dilettan tenwerk nadert het spel van bekwame vakmenschen. Hulde aan deze dame die zoo sympathiek eene bijdrage leverde voor het mooie doel, dat met dit concert werd beoogd. De zaal van het Brongebouw was goed bezet door een élite-publiek, waaruit mag worden opgemaakt, dat het finan- tieele succes in evenredigheid zal zijn met het artistieke. B. Donderdag had in het Gebouw van den Nederlandschen Protenstantenbond de Algemeene Vergadering plaats van de Haarlemsche Huishoud- en Indus trieschool. Na opening der Vergadering door de Presidente, Mejuffrouw Gallenkamp,wer den de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, waarna het ver slag over de vier laatste maanden van het afgeloopen jaar werd uitgebracht, aangezien het dienstjaar, vroeger loo- pende van September tot September, in het vervolg zal zjjn in overeenstem ming met het kalenderjaar en werd nog mededeeling gedaan van enkele Bestuurs- veranderingen. Melding werd gemaakt van het vol- teekenen van het hypothecair kapitaal groot 50000, alsmede dat de bouw van het nieuwe lokaal opgedragen werd aan de Heeren Giebels en Van Servellen. De aannemingssom was ruim vijfduizend gulden boven de begrooting, terwijl ook nog voor inventaris kapitaal noodig is, waarvoor volgens de Statuten niet mag geleend worden. Als blijk van belangstelling ontving het Bestuur van H. M. de Koningin Moeder een geschenk van ƒ200. ter wijl bovendien nog van enkele giften werd melding gemaakt. De rekening over de vier laatste maanden van 1901 sluit met een na- deelig saldo an ƒ26.96. De begrooting over 1902 sluit in ontvang en uitgaaf met een som van ƒ16250.Rekening en begrooting wer den goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat in de Statuten enkele wijzigingen noodig zjjn, waartoe het Bestuur werd gemachtigd. De Heer E. de Lanoy besloot de bij eenkomst met de beste wenschen voor deze Haarlemsche Inrichting. Gedurende de beide Paaschdagen zullen in het Museum van Kunstnijver heid verschillende reproducties van Ne- derlandsche en Vlaamsche kunstvoor werpen tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang kosteloos. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) zijn ten toon gesteld, vele teekeningen uit den Atlas van Haarlem en Omstreken, gevende fraaie en aardige afbeeldingen van Kraantjelek, Overveen, Bloemendaal, Brederode, Schapenduinen en het kwar tier VelsenSantpoort. Het Museum is dagelijks te bezich tigen, maar op den eersten Paaschdag zal het gesloten zijn. Maandag te 2 ure in den Schouw burg eene Kindervoorstelling. De aardige Operette Roodkapje wordt dan opgevoerd en daarna Donny, De Oran Outan. Des avonds Kruimeldam te Parijs met den Heer Bigot in de hoofdrol. Velen, die teleurgesteld moesten wor den bij den voordrachtsavond van Willem Royaards, zal het een genoegen zijn te vernemen, dat de tweede Multatuli-avond door Royaards zal gegeven worden Dins dag 1 April, weer in den Schouwburg en dan volgt Woensdag de feestvoor- stelling ter herdenking van den geboorte dag van Mr. Jacob van Lennep. Bij die gelegenheid zal opgevoerd worden »Het dorp aan de Grenzenc en Getrouwde Vrijgezellen. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- oi St. Bavokert alhier, op Dinsdag 1 April 1902, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Grosser relig'öser MarscbF. Lux. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. 4. Nach8pielRinck. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2