komst met den minister van buiten- landsche zaken gehouden zijn, waarin de zaak ernstig werd besproken, en de koning moet er zeer bepaald voor uit gekomen zijn, dat in deze het mogelijke behoort plaats te hebben. Verder zouden enkele Heeren, waaronder de Boeren- vriend Bannerman zich hebben doen inlichten naar de alleruiterste voor waarden waarop vrede zou mogelijk zjjn. Algemeene amnestie en zelfbestuur zullen door de Boeren wel als eerste voorwaarden gesteld worden. Allerhande verhalen loopen rond om trent bijeenkomsten die zullen plaats hebben. Een boot met muildieren, komende uit Amerika, is gestrand. Hoeveel er zjjn verongelukt wordt niet medegedeeld. Alwtêr een tegenslag voor Engeland en Kitchener heeft de muildieren zoo noodig. Volgens later bericht is de boot weer vlot gekomen. Reeds lang had de Sultan aan zijne Macedonische onderdanen hervormingen beloofd, maar daar is nooit iets van gekomen. De Macedoniërs zijn dan ook langzamerhand in opstand gekomen, wat den sultan deed besluiten troepeu te zenden. Rusland heeft dit stegk afgera den, aangezien het de ontstemming nog zou bevorderen. De sultan, die Rus- land in deze niet sterk schijnt te ver trouwen, meent, dat de troepen noodig zijn, aangezien een algemeene opstand verwacht wordt in de laatste dagen van April. De Fransche Kamer heeft een wets ontwerp aangenomen betreffende een wekeljjkschen rustdag, die niet op een Zondag behoeft te vallen. Deze wordt verzekerd aan alle werklieden van het mannelijk en vrouwelijk geslacht in fa brieken, werkplaatsen, kantoren, winkels, mijnen, keukens van hotels en restau rants enz., ondernemingen van middelen van vervoer te water en te land vallen mede onder deze bepaling. Ook voor publieke lichamen zal het voorschrift gelden, doch de veldarbeid wordt hier door niet getroffen. Het voorstel moet echter nog in den Senaat behandeld. Te Barcelona zijn de gemoederen weer aan 't gisten, de Carlisten krijgen er thans de schuld vanvroeger de anar chisten en socialisten. Volgens de Echo de Paris trok kolonel Grimm van Duitschland tusschen 40,000 en 50,000 roebels per jaar. Toen hg alles geleverd had wat hij kon, hield men zijn jaarwedde in. Toen wendde hij zich tot Oostenrijk, 't Is te danken aan den Russischen militairen attaché te Weenen dat het verraad ontdekt werd. De Tsaar heeft verschillende leger commandanten naar St. Petersburg ont boden, om nieuwe plannen van mobili satie op te maken. Met den verkoop van de Deensche Antillen aan Amerika schijnt het een of ander niet in den haak te zijn, al thans men spreekt van knoeierij en van schandalen, die men in Amerika als niet te beduiden noemt. De Boeren-afgevaardigden, uit Ameri ka teruggekeerd, zijn te Havre door een verslaggever van de Patrie geïnterviewd. Nopens de onderhandelingen gaven zij te kennen; de berichten die wij daar juist vernemen, zijn zoo ernstig, dat het j ons moeite kost ons oordeel hieromtrent voetstoots te zeggen. Na te hebben her haald, dat een vrede zonder onafhanke lijkheid onmogelijk was, zeiden zij, dat de dood van Rhodes misschien wel van invloed zou kunnen zijn op de verwik kelingen. Op dit oogenblik is onze toe stand uitstekend en we zijn besloten Engeland den vrede op te leggen door onzen hardnekkigen tegenstand; de voor- deelen van onzen kant zulien zich her halen. De anti-anarchistenwet, die een uit vloeisel is van den moord op president Mc. Kinley, is door den Amerikaanschen Senaat met groote meerderheid aange nomen. Beze wet stelt zelfs de poging om den president, den vice president of een lid van het kabinet te vermoorden met den dood strafbaar, bedreigt ge vangenisstraf tegen opruiing tot zulk een misdaad en stelt ten behoeve van den president een Ijjfwacht in. Reeds enkele malen werd gewezen op verwaarloozing van het monemenl op het graf van Mr. Jacob van Lennep te Oasterbeek. In den Raad is het gemeentebestuur in deze thans geïnterpelleerd. De vraag schijnt niet beslist of het gedenkteeken indertijd aan de gemeente werd overge dragen. Is dit niet het geval, dan zou de gemeente het ook niet te onderhouden hebben. Blijkens eene door Hr. Ms. gezant te Londen van de Britsche regeering ont vangen mededeeling, zullen alle goederen ten behoeve van deconcentratiekampen in Zuid-Afriku, gezonden aan den consul- generaal der Nederlanden te Kaapstad, vrij van inkomende rechten en van alle andere onkosten, die van vracht inbegre pen, worden doorgezonden naar het kamp of de kampen aan welke zij geadresseerd zijn. Elke kist zal daartoe voorzien moeten zijn van het opschrift „Concentration camp relief stores'". Aan onderzoek blijven de goederen evenwel onderworpen. De uitdeeling zal geschieden door de kamp comité's, waarvan Iret secretariaat wordt waargenomen door de predikanten der Nederlandsch-Gereformeerde Kerk, terwijl maatregelen worden genomen om telkens een bewijs van ontvangst te doen afgeven, onderteekend door den secreta ris van het comité, dat met de verdeeling is belast. Te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) is afgebrand een huis bewoond door twee gezinnen. Van de inboedels kon zeer weinig gered worden. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven het onvoorzich tig omgaan, door de vrouw van Tamboer met een lampje onder de bedstede, waardoor het bedstroo vuur vatte. Ook bij J. Gerritsen, oppasser der geriiewerken te Hoofddorp, heeft een binnenbrand plaats gehad, die echter spoedig bedwongen werd en het Rijks gebouw gespaard bleef, ofschoon veel van 't roerend goed verloren ging. Allen waren tegen brandschade ver zekerd. De naakt gevonden drenkeling, opge haald uit de Ringvaart van Haarlem mermeer en overgebracht naar't lijken huis te Hoofddorp, is door de familie herkend en bleek te zijn, zekere de Haas, stukadoor te Amsterdam, achterlatende eene weduwe en 7 kinderen. HAARLEM 1 April 1902. Gedurende de Paaschdagen was het buiten niet zeer aanlokkelijk. Grijs en grauw met soms een zonnetje, een gevoel of men midden in Februari was en een fijnkoude wind die door de kleeren heendrong. Wandelaars in onze mooie environs bijna geen. Telkens van die dreigende luchten of al de winterarti- kelen als sneeuw, hagel en regen tegelijk zouden neerkomen. Volstrekt geen animo om de eerste voorjaarsbloem, de crocus te gaan zienieder bleef waar hij was. In den avond nogal geschreeuw en getier langs de straten en de pantoffel parade in de hoofdstraten in vollen gang. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is in plaats van den Heer Janssen van Raay de Heer Mullemeister i benoemd tot Voorzitter der Commissie van het gesticht Meerenberg, terwijl tot leden der Commissie zijn benoemd de Heeren Loomeijer en Quintus. Vanwege de directie van de Mij. tot Expl. van Staalwaterbronnen te Haarlem, wordt ons toegezonden de „Bad-Courant'", officieel Orgaan van het Staalbad Haarlem. Deze Courant, die van af de oprich ting der Mij. wordt uitgegeven, is thans door haar tegenwoordige uitgevers, de firma Warnier Sc Ketting, te Haarlem, in een nieuw kleed gestoken. De uit voering van omslag en inhoud laat niets te wenschen over en doet den uitgevers alle eer aan. Wij hopen, dat deze verbetering in het Orgaan der Mij. het hare er toe zal bijdragen om deze nationale stich ting: het Staalbad Haarlem, meer en meer in bloei te doen toenemen. Door het bestuur der Spaarbank van het Nutsdepartement alhier zijnde rekeningen over de 2de heft van het jaar 1901 afgesloten, en is de balans op 1 Januari 1902 definitief vastgesteld. Op 1 Juli was aan de gezamen lijke deelhebbers (4312) verschuldigd /763.766,08 dit bedrag vermeerderde door inbreng in 1830 posten met 79420 66, door bijgeschreven rente a 3% met 11388,46'; doch verminderde door terug betaling in 1240posten met/78187,25s blijft saldo op 31 December (4313 deel hebbers) 7763»7,95. Van de ingebrachte posten waren er 114 van minder dan 1.564 van l. tot 10.941 van 10.tot 100. 207 van 100.tot 1000.en vier van 1000.of daarboven. Van de terugbetaalde posten waren er 903 van niet meer dan /"25.— 191 van 25.tot /100i— 126 van ƒ100. tot ƒ500.en 20 van boven ƒ500.-. j| Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden /100.— was ƒ18,456, dat van hoogere 234,78; het gemiddelde I bedrag der posten van uitbetaling van ten hoogste 100.was ƒ23,48, dat van die van boven 100.tot 500.j ƒ239,886 en dat van boven de ƒ500.- 1113,47». Een der deelhebbers is de school spaar bank die op twee scholen hier ter stede in werking is. Van 1 Juli tot 31 Decem ber werd daarin aan kapitaal ingebracht /501,585, aan rente bij geschreven /25,006 en terugbetaald 197,50»; terwijl aan rente werd uitbetaald ƒ0,68. Op 1 Janu ari hadden 279 leerlingen te aamen 2096,33 in de schoolspaarbank belegd. Het geheele kapitaal bedroeg op 1 Januari 1902 865 738,62»; waarvan ƒ121500- waren belegd op hypotheek, 20000 in obligatien t/1 der Provincie Noord-Holland, f 16620 in obligatien t/1 der gemeente Rotterdam, ƒ22000 in leening aan den grooten IJ polder /684350 in prolongation, overigens aan kasgeld ƒ386,49 aan soldo t/b van Guépin Van der Vlugt ƒ29,77» en de waarde van meubelen, te boek staande voor 852.— De reserve, zijnde de waarde van het kapitaal boven hetgeen aan de deelheb bers verschuldigd is bedroeg 89350,31» of ruim 105/j0% van het aan de deel hebbers verschuldigde. Het bestuur van de spaarbank bestaat thans uit de Heeren P- J. L. Huet; Mr. Th, de Haan Hugenholtz (Voorzitter); A. i. Kluppel; Dr. E. van der Ven; J. Smits CJz. (Kassier); J. A. Fontein (Boekhouder); K. A. L Blok vanLaer; J. de Koek; Mr. C. G. von ReekenR. du Rieu; J. Willems (Thesaurier); V. Loosjes; L. de Breuk (Secretaris) Mr. H. J. D. D. Enschedé; Mr. H. Ph. 't Hooft; Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman Mr. A. E. A. S. van Stralen; U. J. K. Versfeit; P. H. CraandijkJ. L. Ratel band; Mr. J. J. de Graaft'; P. F. de Bordes; Mr. S. H. Bloembergen; Mr. H. Manger Cats; F. L. van Ammers; Mr. H. Ph. de Kanter; J. Tuimelaer; K. Th. Engelbert van BevervoordenH. M. van Bemmelen en J. B. Rutgers van der Loeff. In de afgeloopen maand is het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis bezocht door 196 personen tegen betaling en door 361 personen zonder betaling. Omtrent het bljjspel nGetrouwde Vrijgezellen", dat op den Van Lennep- avond, Woensdag, gegeven wordt, na opvoering van Van Lennep's Dorp aan de Grenzen", vernemen wjj, dat het te Amsterdam een buitengewoon en wel verdiend succes ten deel viel. Het tweede Concert door de Ver- eeniging „Doopsgezind Zangkoor" in dit seizoen te geven, zal plaats hebben Dinsdag 29 April e. k. in de Concert zaal der Soc. „Vereeniging". Het pro gramma zal uitsluitend bestaan uit a capella koien, terwijl als solisten zullen medewerken Mej. Jeannette Hoogeboom, sopraan uit Amsterdam en de heer Anton Saenger, baryton uit Nijmegen. De begeleiding dezer solisten is opge dragen aan Mej. Betsy Pielage, te dezer stede. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 378 baden. Donderdag 10 April a. s. geeft de Haarlemsche Mannenzangveieeniging „Crescendo" haar tweede concert in dit seizoen. Behalve enkele kleinere num mers zullen uitgevoerd worden het groote koorwerk vleraël" van Alfred ïïlman en het Zangerige „Lied", compositie van den Directeur, den heerN H. Andriessen. Dit werk heelt op het laatste concours van »Cre-cendo" in November 1.1. ge diend als Verplicht nummer in de Hoogste Afdeeling. Als Solisten treden op de heer C. An driessen, pianist te Hilversum en Mej. Annie Siewe, die hare studiën voltooid heeft te Frankfort bij Prof. Stockhausen en 1.1. Maandag (2e Paascbdag) in bet Concertgebouw te Amsterdam optrad. De heer G. A. Micbelsen had Zaterdagavond het voorrecht een talrijk publiek op de bovenzaal der Soc. „Ver eeniging" bijeen te vinden, belangstel lend in de uitvoering der leerlingen van zijn piano-cursus van hier en Am sterdam. Achter de namen van onder scheidene dames stond op het programma de bijvoeging, dat ze gediplomeerd zjjn door de Ned. Toorik. Vereeniging. De heer Michelsen maakt blijkbaar van de opleiding voor dat examen veel werk en heeft daarbij het gewenschte succes. De uitveering in haar geheel bewees trouwens, dat er met de leerlingen flink wordt gewerkt; vaB vlugheid en vinger vaardigheid gaven, de meesten meer dan gewone proeven. Mogelijk dat bij eene volgende gelegenheid de keuze der num mers den uitvoerenden, meer dan dit nu het geval kon zij,n, gelegenheid geeft om mooi voor te dragen en te toonen, dat zjj de muziek hebben leeren ken nen als eene heerlijke stemmingskunst. Men meene niet, dut de voordracht werd verwaarloosd, en verschillende on- derdeelen niet de overtuiging gaven van de goede zorgen aan de muzikale vor ming der élèves besteed. Het superieure spel van Mej. Joh. Dorré zou alleen reeds voldoende zijn. geweest om dit laatste te bewijzen doch over het geheel trad bij deze uitvoering meer als resultaat van het onderwijs op den voorgrond bedrevenheid in vlug en af gerond spel dan wel dieper gaande muzikale ontwikkeling. De onderwijsmethode van den heer Michelsen wjj lazen het aan de achterzijde van het programma is overigens geheel gericht op den indivi- dueelen aanleg in dezen van elk der leerlingen in het hijzonder. Zijn wjj goed ingelicht, dan vestigt zich de heer Michelsen met 1 Mei alhier en ie dan zijn adres Kenaustraat No. 4. Staat van de Aarpappel- en Vruch- tenmarkt over de maand Maart 1902. Aardappelen. Aangev. 494 H.L., verk. 444 H.L. L. pr. 1.50, H. pr. 2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 102 H.L., verk. 88 H.L. L.pr. 8.H. pr. /12.— p H.L. Peren. Aangev. 69 H.L., verk. 52 H. L. L. pr. 6.H. pr. 12.p.H. L. Programma van het Concert te ge?e-n door de Liedertafel .HAARLEMSCH ZANGGENOT", Directeur: de Hter N. H. ANDRIESSEN, op Donderdag 3 April 1902, des avonds len S ure^ ia de'de Concertzaal der Sociëteit «Vereeniging" 1. Lentelied (Koor)Joh. J. H. Verhuist. 3. a. Dier Irae 1 Joh. J. H. Verhulst. b. Liefde daaldeC(Tenor) Zweers ge in de zee o?t6DjJSo'ien Koor. L. F. Brandts Buijs. aan t Strand) B. De Rots in Zetf (Koor).. Rich. Hol. 6. a Zomeravond'N. H Andriessen. b. Holland ((Baryton.) N y Andrieflsen *7. De Stalboef (Soli en Koor) N. H. Andriessen Op veelvuldig verzoek e ne uitvoerige be- sehrijving van dit omvangrijke koorwerk vindt men in het tekstboekje vermeld. De Concertvleugel is uit het magazijn van den Heer C. Heemskerk, alhier. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 3 April 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1. Preludium -Ëroica"G. B. v. Krieken. 2. Koraal nit NIattbausPassion J. S. Bach. 3. Sonate No. 2Ch. Flink. a Allegro Moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Meditation Alia Marcia.. Rheinberger. i 5. Aria: Jerusalem uit Paulus Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2