HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 29 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 9 April 1902. Nieuwsberichten. TEIEPHOONNUMMER TELEPHONISt'HE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommerg 8 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regela i 0.25, elke regel meer 5 cents, greote letten naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Alweer zoo'n Kitchener bericht waarbij een vraagteeken behoort gesteld te wor den. Uit Driekuil werd een colonne ver kenners gezonden. Zjj vervolgde de Boeren dertien mijlen in het struikgewas. Toen kregen de Boeren versterking en rukten tegen de colonne op, een gevecht ont stond, waarbij ten slotte de Boeren werden uiteengedreven, doch een Engel- sche Afdeeling Canadeezen bood tegen stand tot alle manschappen dood of gewond waren. In dit bericht voelt men weer de tegenspraak, maar, alweer geelt de ver- liezenlijst meer licht. Vredesonderhandelingen in de lucht hangende gaat ermede gepaard een eigen aardige omzwenking in den Jingo-troep, die eerst voor de Boeren belangen oog noch oor had, maar thans begint uit te spreken, dat men niet alles kan ver wachten. Hunne onafhankelijkheid, zeg gen zij, moeten de Boeren verliezen, dit staat als een paal boven water. Een der bladen van die kleur geeft een geheel plan van bevrediging, waaraan de Boeren zich maar hebben te onder werpen. Verschrikkelijk moet er omgesprongen worden met de levensmiddelen uit En geland naar Afrika gezonden, daar op gestapeld en door water en zon totaal ongeschikt geworden voor de consumptie. Ook zouden enkele officieren de levens middelen eenvoudig ten eigen bate ver- koopen. Een geval van dien aard is reeds in vervolging gesteld. Engeland schijnt omtrent Natal al even ongerust als over Kaapkolonie; uit gebreide veiligheidsmaatregelen zjjn ge nomen. Reeds zijn de burgerwachten in functie, maar nu zijn er nog vijfhon derd vrijwilligers opgeroepen bovendien. Ten noorden van de Toegela mag geen verkeer plaats hebben, wie verder wil reizen, dan Colenso moet een verlofpas hebben. Wat de uitslag is van de besprekingen der Boerenleiders in Afrika, daarvan hoort men niets. In Engeland bestaat het vermoeden, dat, hoe langer berichten uitblijven des te meer kans er is op het slagen der onderhandelingen. De re geering doet of niet zij vrede verlangt maar de Boeren en de meeste bladen trachten de regeering te drjjven in het spoor van niet-te veel-toegeven, wat dan ook geheel ligt op den weg van de Cham- berlain-politiek. Gedurende den oorlog heeft Engeland zijn staatsschuldbrieven zien dalen van 114 tot 92 dat is ongeveer 18 pCt. Onge lukkig de bezitters er van, diejuist nu geld noodig hebben, want de enorme daling werkt op het verkrijgen van geld. De kleinhandel moet de gevolgen van den oorlog al geducht beginnen te ge voelen, door sterk verminderde koop kracht van bet publiek, waarbij dan nog zal komt de belastingverhooging die zooals men overal ziet, in niet ge ringe mate den middenstand drukt. De gevechten bij Driekuil en Boes manskop, door de regeering Engelsche overwinningen genoemd, leveren thans in de verliezenlijst bij Driekuil 3 officie ren gesneuveld, "16 gewond, 24 man gesneuveld en 136 gewond. Kitchener brengt bij dit gevecht hulde aan de Canadeesche troepen, die er 53 man verlorenbij Boesmanskop of Leeuwkop, gelijk het in de verliezenlijst wordt genoemd, twee officieren gesneuveld, onder wie een majoor, vijf gewond, van wie vier ernstig, 20 man gesneuveld en 56 gewond. Men herinnere zich, dat beide treffens hebben plaats gehad in streken waar geen boeren meer waren, in schoon geveegd terrein. Het testament van Rhodes loopt over een nalatenschap van zes millioen pond sterling of twee en zeventig millioen gulden. Daarvan worden twee millioen pond aangewend ten bate van het onder wijs. In verband met de wreedheden door Australische officieren gepleegd in Trans vaal worden door een in Engeland te ruggekeerd soldaat nog de volgende bij zonderheden medegedeeld. Het doodvon nis tegen Morant en Hancock is den 24sten Februari voltrokken. De soldaten die tot levenslang zjjn veroordeeld, ver richten, naar men aanneemt, op dit oogenblik nog dwangarbeid te Kaapstad en de veroordeelde officieren zullen in Engeland gevangen gezet worden. De reputatie van de Boschveid-karabiniers, Austalische hulptroepen, was alles behal ve goed, daar er manschappen bij inge deeld waren die door andere corpsen waren uitgestooten. Er waren volop schelmen bij, en het verhaal van hun misdrijven verbaasde niemand die wist wat voor slag van mannen er bij in gedeeld waren. Na het schandaal zjjn de onwaardigen uit het corps verbannen. De naam werd veranderd in Pietersburg Light Horse en het bevel werd opge dragen aan officieren van de geregelde troepen. Sedert heeft het corps «uitste kende diensten" bewezen in de afgelegen streken van noordelijk Transvaal. Welke hoop op vrede ook Engeland moge bezielen, toch is men niet gerust. Vooral President Steijn acht men het struikelblok; deze kent slechts één eisch, onafhankelijkheid. Enkele bladen meenen echter dat er nog wel kans is op onderhandelingen, wanneer Engeland maar iets toegeeft. De correspondent van de Daily Mail zegt, dat, wanneer Engeland de volgende vijf punten nauwkeurig omschrijft, de kans op vrede groot is: lo. Het tjjdstip waarop de Boeren een autonome regeering zullen krijgen; 2o. de staatkundige positie der Boe- renstaten 3o. intrekking der verbanningsdecre ten 4o. liet verleenen van amnestie aan de kolonisten; 5o. de toekenning van schadevergoe ding voor het opbouwen der verwoeste hoeven. De Boeren kunnen echter daar niet op ingaan. De Heer Russel Rea verkondigde als zijn meening, dat als Botha en De Wet, Steyn en Schalk Burger hun hand gezet hadden op een papier, de Boer zou huis waarts keereh en zich in het onvermijde lijke schikken, doch ook deze begrijpt de Boeren niet, hij vergeet, dat de Boeren, die nog steeds met zooveel volharding en zelfverloochening den strijd volhouden, geen „huis" meer hebben. Door En- gelands wreedheid, door de staatkunde van Milner en de militaire noodzakelijk heid van Kitchener, is hun huis, hun hoeve verbrand, hun grond verwoest, hun veestapel vernield. En onder die onstandigheden zouden de Boeren moeten toegeven! Zij kunnen niet. Volgens Engelsche opgaaf zouden thans nog acht duizend Boeren te veld staan, van welk getal de juistheid wordt betwijfeld. Kitchener bericht, dat Kritzinger is vrijgesproken en als gewoon gevangene zal behandeld worden. In het Lagerhuis is medegedeeld, dat de regeering niet in de gelegenheid is inlichtingen te geven aangaande vredes- onderhandelingen. Toen president Loubet met zijn echt- genoote Zondagochtend uit Montelimar te Parijs terugkeerde trad aan het station een man op hem toe, die echter in den kraag werd gepakt eer hij genaderd was. jj Bij fouilleering werd een geladen revolver op hem gevonden, doch hoewel de zaak er toen barsch begon uit te zien, bleek al spoedig, dat de man aan vervolgings waanzin leed en met zelfmoordplannen rondliep. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. De verbonden patroons te Berlijn heb ben besloten de werklieden, die den Meidag meevierden door van hun werk weg te blijven, vijf dagen uit te sluiten; 1 in weerwil dezer bedreiging hebben reeds een aantal werkliedencomité's tot viering van den eersten Mei besloten. Te Ipek in Albanië hebben opstan delingen de regeeringsgebouwen bezet en alle ambtenaren gevangen genomen. Zij seinden daarop naar Yildiz Kiosk den eisch tot vrijlating van enkele Al- baneezen die gevangen waren genomen en ondanks afgelegde beloften in gijzeling werden gehouden. Twee bataljons infan terie zijn naar Ipek gezonden. In het vilayet Saloniki moeten tal van plunderingen en brandstichtingen zijn bedreven door gewapende benden Bul garen. Een Serviër werd vermoord. Het Turksche gouvernement heeft officieel een klacht ingedient bij den Italiaanschen gezant over het feit, dat Italiaansche visschers oorlogs contraban den invoerden, bij de kust van Tripoli. Tevens deelde het mee dat strenge maat regelen genomen zouden worden, wan neer hier niet spoedig een einde aankwam. Men sch\jnt Italiaansche marine-offi cieren gezien te hebben, die vermomd als visschers, van uit een schuitje, waar mee men gewoon is uit te gaan op sponzen-visscherij, bezig waren zeeme tingen en opnemingen te doen. Japan gaat 30 millioen tegen 5 per cent leenen voor spoorwegen en andere openbare werken op Formosa. De Chineesche Gezant te Tokio heeft j een ernstig vertoog aan zijne Regeering gezonden. Hij geeft daarin den raad niet meer Chineesche studenten naar Japan te zenden, omdat zij daar te lande revo lutionaire denkbeelden gretig opvangen en naar hun eigen land medenemen als de studietijd afgeloopen is. Met rechtmatige bewondering wordt in de Duitsche bladen gewag gemaakt van een blinden jongeling, Karl Schmitt- betz, uit Elberfeld, die aldaar onlangs het eindexamen van het Real-gymnasium (hoogere burgerschool waar tevens de oude talen worden onderwezen) met uitstekend gevolg heeft afgelegd. Hg had zijn eerste opleiding genoten in een blindeninstistuut en later door huisonder wijs. In 1898 werd hij toegelaten tot de ondersecunda (de vierde klasse van boven af gerekend) van het gymnasium en behoorde daar tot de beste leerlingen. Vooral de wiskundige en natuurkundige vakken leverden hem de grootste moeie- lijkheden op, zoodat hij dan ook vooral in de talen uitmuntte, hoewel hjj ook bij deze te kampen had met het gemis aan boeken in vreemde talen, met blinden- schrift gedrukt. Door allerlei eigen vernuf tige vindingen en ook met de hulp van zijn medeleerlingen wist hij echter ook van moeilijke meetkundige en algebraïsche vraagstukken op de hoogte te komen ook van natuurkunde en scheikunde, bjj welke vakken hij de meeste proefnemin gen natuurlijk niet kon waarnemen, maar enkel door zijn sterk geheugen zich kon helpen. Van de meeste toe stellen wist hij door den tastzin een voldoend begrip zich te vormen, en merkwaardig is vooral, dat hij ook van de gezicbtsleer een juiste voorstelling heeft weten te verkrijgen. Al zijn schrif telijk proefwerk, ook dat voor het eind examen, maakte hjj met een schrijfma chine voor het andere gebruikte hij het bekende puntenschrift van Braille. Bekend is, dat de metalen door aan houdende trillingen óf hun vastheid verliezen óf zekere veranderingen in de structuur ondergaan. Tegenwoordig schjjnt eene strooming te bestaan om deze aan vermoeidheid toe te schrijven en daaruit zou dan volgen dat metalen en andere dingen, die men tot leven- looze natuur rekent, zooiets van leven bezitten. Metalen draden en veeren, b.v.b. die des Zondags slecht werken, zjjn op Maandag weer in goeden staat en bjj langer rust vermeerdert het arbeidsver mogen aanmerkelijk. Thans deelt een Duitsch blad mede van een smidsaambeeld te Sheffield, dat des nachts een snurkend geluid maakte. Een geleerde gaf den raad het aambeeld eenige dagen ongebruikt in de open lucht te zetten. Het middel hielp, het snurken had opgehouden. De reden zal hier wel weer geweest zjjn verplaatsing der moleculen door veelvuldige trillingen. Uit Rusland worden weer verschil lende oproeren vermeld, zooals te Dorfat en te Batoem. In de laatste stad kwamen betoogers in botsing met de troepen, waarbij dertien dooden vielen. Etn industrieel van Haren, Georges Lacroix, laat een kasteel bouwen te Dieghem. De grondwerkers vonden bjj het uitgraven der fundamenten een aan tal geraamten en een groot aantal wa penen. De „Petit Bleu" veronderstelt,

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1