ook nog een onversaagde Boeren troep zit. De bladen spreken hun voldoening uit over de vrijspraak van Kritzinger en verheugen zich dat de reputatie van een der dapperste Boeren, wiens moed en vindingrijkheid zooveel bewondering oogstte, gebleken is onbevlekt te zijn. De Engelsche bladen hebben nog aller lei berichten over de gevechten bij Boesmanskop en Driekuil, maar veel wijzer wordt men er niet door. Alleen blijkt dat het eerste een der hevigste is geweest van den oorlog. De dagelijksche verlieslijst vermeldt 13 dooden en 58 gewonden bij Boschbuit, 31 Maart, waarvan 3 dooden en 16 gewonden onder Damant's Horse, en 9 dooden en 19 gewonden onder de Cana- deezen. Voorts 1 gewonde bij Brummers- hoek, 5 April, 1 doode en 1 gewonde bij Botha's pas, 2 Apiil, 1 gewonde bij Leeuwkop, 1 April, 2 gewonden bjj Bankkop 2 April, 1 gewonde en 1 ver miste bij Poortjes, 1 April. Be officieele lijst van verliezen sedert het begin van den oorlog tot op 1 April, geeft voor de vermindering der Britsche strijdkrachten het totaal van 26,934, waarvan 1020 officieren en 20,031 man schappen in Zuid-Afrika gesneuveld, 2 officieren en 134 man vermist of ge vangen, 7 officieren en 478 man naar Engeland teruggezonden en overleden, 5262 minderen teruggezonden en voor verderen dienst ongeschikt. Men zegt nu weer, dat de Engelsche begrooting nog niet zal ingediend wor den; men schrijft dit toe aan de hoop der regeering dat er goed nieuws uit Zuid-Afrika op weg is, ten einde daar van voordeel te trekken voor hare finan- cieele plannen. Beweerd wordt nu, dat het uitstel verband houdt met ongesteld heid van den betrokken minister. Officieus wordt medegedeeld, dat Engeland geen vredesonderhandelingen voert, het zal wel beteekenen, dat zij afgesprongen zijn. De begrooting zal aantoonen wat er te kort komt. Die vraag gaat door geheel de Engelsche pers en er is bjjna geen artikel van invoer of van uitvoer dat niet wordt genoemd als te worden belast: zijde, ijzererts, hout, petroleum, suiker, thee, koffie en cacao, zelfs granen.... Men spreekt van ze gelbelasting, van verhooging der in komstenbelasting, van andere vormen van belastingheffing Doch welken vorm de minister van financiën in overleg met het Huis ook moge kiezende belasting betalende moet bloeden, daar is niets aan te doen. De Weatm. Gazette oppert het denk beeld, dat de Regeering een uitweg zal pogen te vinden door een nieuwe leening, ten laste van Transvaal, van 20 millioen tot 40 millioen Pond Sterling. Uit de korte Reuter-telegrammen over Kritzinger's geding kan men al opmaken, dat hjj inderdaad niet onschuldig ge bleken is aan de zoogenaamde mis drijven, waarvoor Scheepers terechtge steld is, maar dat orn politieke redenen van hooger hand de vrijspraak al vooruit bevolen was. De aanklacht wegens Kaf- fermoord en treinvernieling werd inge trokken. De verdediger van Kritzinger zag onder deze omstandigheden dan ook af van het kruisverhoor. Reuter meldt uit Pretoria, dat na aankomst van de laatstelijk gezonden versterkingen het blokhuizenstelsel aan merkelijk uitgebreid zal worden, om drijfjachten mogelijk te maken in bijna elk deel van Transvaal. De Boeren heb ben hier en daar mielies kunnen zaaien, maar de blokhuizen zullen het hun onmogelijk maken, den oogst, zoo zij dien al kunnen binnenhalen, naar elders over te brengen. Kenschetsend voor de stemming welke thans heerscht onder de strijdende Boe ren, is het navolgende uittreksel uit een brief van een in de Z. A. R. welbekend burger, die sedert geruimen tijd deel uitmaakte van de commando's onder gen. de Ia Reijhij schrijft aldus: ïBjj al dat zwaar dat verduurd wordt: de algemeene verwoesting van onze plaatsen, de publieke moord op redelooze dieren gepleegd, de wegvoering van vrouwen en kinderea, de buitengewone sterfgevallen in de verschillende kampen en nog meer andere gruwelijkheden, heb ik nog in geen enkel geval een burger daartegen hooren murmureeren dat de Schepper en Gebieder van het Heelal zulks toelaat. O neen, elkeen gevoelt zich nu los van alle aardsche goederen en nader tot God. Ja gereinigd in den smeltkroes van groote verdruk king. Wij zijn dan ook nu overtuigd dat God Zijn almacht, liefde en recht vaardigheid door dat kleine verachte volkje wil doen openbaren. Daarom zijn al de nog strijdende Boeren bezield met een heiligen moed om standvastig te blijven tot het einde toe. Zg hebben nu een waarachtig besef van het doel van dezen worstelstrijd. Zij hebben rerds lang al hun aardsche goederen geofferd op het altaar voor vrijheid en recht en zijn nu bereid hun leven, indien God het wil, ook op te offeren. „Het is voorwaar een heerlijke atmos feer, die men ademt op commando. Het is een hemelsch gevoel om doordrongen te zijn van een geheiligden, ontembaren moed om alles op te offeren voor vrij heid en recht. Het is alsof de strijdende burgers aan elkander gebonden zijn met iets, dat alleen onder zulke omstandig heden kan gevoeld worden, maar niet door mij beschreven. Het is iets boven aardse!) het \8 niet hemelschDe her innering aan dit alles doet mjjn ziel smelten van verlangen om weder bij de commando's te zijn." De Canadeesche regeering is bereid, naar 't heet, om ook voor de Boeren haar aanbieding van boerenerven met 460 acres land in het noordwestelijk deel des lands te doen gelden. De Boeren zijn juist het soort van landverhuizers, dat men noodig heeft in dat gebied, waar nog duizende vierkante mijlen onont gonnen liggen. Jammer maar voor de Canadeesche regeering, dat de Boeren nog altijd meenen, dat Zuid-Afrika alleen het soort van land is, dat zij noodig hebben. Met het oog op ongeregeldheden die zich in België reeds voordoen, heeft de minister van oorlog bevel gegeven om de miliciens onder de wapenen te roepen der lichtingen van 4898 en 4899 van 44 linieregimenten, en van het 4e en 2e jagers te voet, en de lichting 4898 van de regimenten karabiniers en gre nadiers. De militairen met verlof moeten zich zoo spoedig mogelijk bjj hun regi menten voegen, de gendarmes van alle brigades moeten zich gereed houden op het, eerste bevel uit te rukken. Het bevel tot oproepen der lichtingen werd eergisterenavond ten 6 ure, te Brussel uitgezonden, na een onderhoud tusschen den Koning en de Smet de Naeyer en na een ministerraad op het ministerie van Financiën. Donderdagmorgen trokken een 40tal opgeroepen Brusselsche miliciens naar het Noordstation onder het zingen der Marseilaise. Een officieel bericht meldt dat de politie en de gendarmerie voldoende zjjn geacht om de orde te bewaren te Brussel. De burgerwacht is dus niet door de gemeenteoverheid opgeroepen. Te bt. Gilles, te Schaarbeek, te St. Joost-ten-Noode en andere omliggende gemeenten zijn afdeelingen van de bur gerwacht opgeroepen. De Mot, burgemeester van Brussel, heeft tot nu toe de samenscholingen nog niet verboden. Na de mishandeling van den agent Hoffeld te Brussel, eergisterenavond, dien men vreeselijk toegetakeld in een goot vond, zakte de bende af naar het plein Rogier, voor het Noorderstation, waar zij andermaal op een cordon politie stootte. Opnieuw, schrijft een berichtgever, vallen zij met revolvers aan; en, voor de politie chargeeren kon, chargeerden zij zelf. De politieofficier Govers wordt door een steen in den hals zwaar gewond. Men zou hem ook afgemaakt hebben, toen de politieofficier Mommaerts en zijne mannen hun collega kwamen ontzetten. Op dit oogenblik kwamen 20 gen darmen te paard, gerequireerd na den moord op Hoffeld, in vollen galop aangerend en joegen in een omzien het gespuis uiteen, niet voordat de inspecteur Baudsy en de agent Heek gewond waren aan het hoofd. Twee socialisten werden hier ont wapend op het oogenblik dat zij gebruik maakten van hunne revolvers. Onder vraagd door den inspecteur Demeur, zijn zij niet losgelaten, zoomin als een twintigjarige socialist, die, om half twaalf, in de Oudkleerkoopers-trant, onder het licht van een lantaarn, zijn revolver laadde. Het parket is naar het gasthuis du Bon Pasteur gegaan, om den ongeluk gen Hoffeld te ondervragen, die, ondanks zijn toestand, alle inlichtingen heeft kunnen geven. Men vreest voor zijn leven. Gedurende den ganschen avond zijn de heeren Nagels, procureur des Konings, De Mot, burgemeester, en Bourgeois, hoofdcommissaris, bestendig op het stadhuis gebleven. Een hevige botsing heeft er plaats gehad tusschen de betoogers, de gen darmes en de politie in de Rue Minimes bij het Volkshuis. De gendarmes losten verscheidene schoten. De betoogers trok ken daarop naar het gebouw. Een ver schrikkelijke verwarring ontstond er in de Rue Stevens voor het Volkshuis. Gen darmes, politie en manifestanten raakten hier handgemeen. Meer dan honderd schoten werden er gelost van verschil lende zijden. In een in het Volkshuis ingerichte ambulance worden op het oogenblik meer dan 30 gekwetsten ver pleegd. Generaal Yates, de gouverneur van Illinois, wil een fonds van een millioen pond sterling bijeenbrengen voor de slachtoffers van de concentratiekampen. De eerste duizend pond zijn door bemid deling van president Roosevelt aan den consul der Vereenigde Staten te Kaapstad overgemaakt. In het perceel no. 37 Czaar Peterstraat te Amsterdam is in den nacht van Woensdag op Donderdag een dubbele moord gepleegd. Aldaar woont sedert 43 jaren de winkelier in kruidenierswaren P. Brou wer, 60 jaar oud, en zijn nichtje Johanna Brouwer, oud 34 jaar. Brouwer was sedert eenigen tijd verlamd door zenuwtoevallen, en reed als hij uit moest, in een wagentje. De man was zeer gezien bij zijne buren, ook het nichtje, dat juist gisteren haar verjaardag had gevierd. Zij was den ouden gebrek- kigen man een hulp in de huishouding en ook in zijn hulpbehoevenden toestand een groote steun. Toen hedenochtend te 7 uur de winkeljuffrouw Betje Poelman den winkel wilde binnengaan, vond zij de deur nog dicht, die anders reeds geopend was. Zij liep door een zijpoortje binnen en vond de beide menschen badend in hun bloed met snjj wonden aan den hals. Vreeselijk ontsteld liep het meisje bij den buurman den heer C. v. Dekken binnen en toen werd ontdekt dat alles dooreen lag en hier een afschuwelijke misdaad was gepleegd. Dat dit door tot nu onbekende daders is gepleegd, blijkt daaruit dat aan de achterzijde van het perceel een trap, toebehoorende aan buurman Van Dekken van zijn plaatsje was gehaald, en tegen de ramen aan de achterzijde van perceel 37 gezet. Dat de moordenaars met kalm overleg zijn te werk gegaan, blijkt uit de volgende afgrijselijke bijzonderheid. De personen die het eerst op de plaats waar de misdaad is gepleegd, kwamen, vonden de lijken in een en dezelfde bedstede, het Ijjk van het meisje aan het voeteneinde. Uitgemaakt is echter dat de beide personen steeds afzonderlijk sliepen, zoodat dus het lijk van de ver moorde Johanna in de bedstede is gelegd of liever geworpen bij het andere slacht offer, natuurlijk met de bedoeling, ver moedens te wekken van zelfmoord of misdaad dooi een van de beide slachtof fers gepleegd. De slagers in de Israëlietische vleesch- hallen te Amsterdam dreigen met een werkstaking indien hun verzoek om ver laging van de retributie die zij de Is- raëlitietische gemeente te betalen heb niet wordt ingewilligd. Het kerkbestuur heeft maatregelen genomen dat bij een staking toch ritueel vleesch kan ver kocht worden. Te Groningen staakten de straatma kers omdat door den aannemer geweigerd was twee wegens dronkenschap ont slagenen weer aan te nemen en wel tegen 29 ets per uur. De bestekbepalingen geven uitdrukkelijk aan, dat dronken of ongeschikte lieden moeten worden ont slagen, bij gebreke vaarvan de aannemer in eene boete van f 25 vervalt. Zonder vergunning van 't bouwbureau mogen dergelijke lui ook niet weer aangenomen worden. Te Enschedé blijft de toestand het zelfde, met dit onderscheid dat nu en dan oploopen plaats hebben tot bemoei- elijking van niet stakers, welke laatste van politiewege beschermd worden, bij het komen naar en het gaan van de fabriek. Het welbekende café „Schollenbrug", Weesperzijde te Amsterdam, zal gedu rende een 44 dagen veel bekijks hebben. De aannemer D. W. Diepenbroek is als laagste inschrijver heden aangevangen dit huis 4.25 hooger te plaatsen dan tot nu toe het geval is. Daartoe wordt het door middel van vijzels en dommekrach ten omhoog gebracht. Doel is: den be zoekers het kijkje over den Amstel terug te geven dat men daar vroeger had. De eigenaar hoopt over een paar weken het lastige karwei afgeloopen te zien. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nummer van onzen courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier in den omtrek gewonnen be dragen eene zoo goeden naam verworven, dat wij onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. Bij de dezer dagen meerendeel te Haarlem gehouden verkiezingen zijn ge kozen tot voorzitter van het bestuur van den Zuiderpolder onder flaarlernmerliede en Spaarwoude de Heer L. G Prins te Haarlemtot bestuurslid van de Bin- nerpolder de Heer J. Nelis te Houtrijk en Polanen, van den Rottepolder de Heer S. P. Vink aldaar, van den Poelpolder de Heer N. van Loon te Haarlem en van den Ouden Spaarndammerpolder de Heer W. H. de Vries te Spaarndam. De Raad van Haarlemmermeer, heeft voor het Burgerlijk Armbestuur, voor den dienst 4904 nog 700 beschikbaar gesteld, zoodat die uitgaven bedragen f 13700.Over 4900 bedroegen die 43000.— Wegens overbevolking worden School 4 en 40 te Haarlemmermeer vergroot. Aan School No. 4 wordt een houten gebouw gezet voor twee lokalen en aan School No. 10 een steenen, eveneens voor twee lokalen. De bevolking neemt in dien omtrek sterk toe. HAARLEM 11 April 1902. Over de geschiedenis van onze stad is veel geschreven, niet alleen door Ampzing, Schrevelius, van Oosten de Bruyn, de Koning, Allan en anderen. Men zou dus kunnen meenen, dat het meest wetenswaardige bekend zou zjjn, maar vele vragen blijven onbeantwoord, welke recht van oplossing hebben. Deze overwegingen hebben er toe ge leid eene Vereeniging op te richten die zich, volgens de vastgestelde Statuten, tot doel heeft gekozen de bevordering der kennis van het heden en verleden van Haarlem en Omstreken en den naam voert vHaerlew". Het voornemen bestaat een tijdschrift uit te geven, waarin over allerlei onder werpen der plaatselijke geschiedenis in velschillende tijden, zal worden gehan deld. Aan stof zal het niet ontbreken en om die reden zal zooveel mogelijk worden vermeden te spreken over het geen door anderen reeds is aangeroerd. In bijzonderheden te treden omtrent de plannen, die te dezen opzichte bestaan, zal vooralsnog niet plaats hebben, dewijl men dan allicht gebonden zou worden geacht, in zekere orde een of ander programma te volgen, doch mededeelin- gen over oude gebouwen, handel en nijverheid, geestelijkeen ambachtsgilden,

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2