verder debat bestreed de Regeerings Kommissaris als totaal onmogelijk liet am.-Schaper, om hangende het beklag de ten uitvoer legging der straf te schorsen, en het am. der Kommissie van Voorbereiding, om de straf van verlaging in rang niet toe te passen hangende de reklame. De heer Schaper noemde het eenvoudig bedriegerij, tot een militair te zeggenge hebt wel recht Uit beklag, maar eerst moet ge de straf ondergaan. De heer Schokking had vooralsnog bezwaar tegen art. 68. Het druischt, zeide Spreker, tegen het rechtsgevoel in, een straf te ondergaan met de mogelijkheid, dat de onjuistheid der straf worden uitgesproken. De Re- geerings-Kommissaris meende, dat de heer Schaper slechts groote woorden wist te stellen tegen de noodzakelijkheid, en de Min. van Oorlog betreurde het wan trouwen in de superieuren, dat schering en inslag is bjj den heer Schaper. De heer de Savornin Lohman had geen be zwaar het stelsel van art. 66 te aan vaarden, al is het eene moeielyke zaak. Maar hoe, vraagt hij, is discipline toe te passen, als niet dadelijk de straf wordt ondergaan. In de zitting van Vrijdag, nadat de Reg. art. 66 eenigszins gewijzigd had bespraken de Regeerings Kommissaris en de Min. van Oorlog nader een door den heer Verhey van de Komm. van Voorbereiding overgenomen amende ment, om de uitvoering van de straf van rangsverlagings te schorsen tijdens behandeling van het beklag tegen de straf. De heer Staalman kritizeerde de wijze van bestrijding door den Regee rings Kommissaris, den heer de Savornin Lohman en den Min. van Oorlog van het am. Schaper, om hangeiide de reklame de uitvoering der straf te schor sen. Spreker betoogde, dat het niet aangaat ten koste vun het recht zich van de kwestie af te maken, door op te merken, dat het niet anders kan. De heer de Waal Malefijt adviseerde om de uitvoering der straf te schorsen, totdat in eerste instantie is beslist over het beklag van den gestrafte. De heer Schaper achtte dit wel een verbetering, maar toch halfwerk en kritizeerde sterk vooral de door den heer de Savornin Lohman gevoerde bestrijding van zjjn amendement. De heer de fctuers ver dedigde het Regeeringsstelsel in het be lang der dicipline en om te voorkomen, dat het leger wordt een schutterij van slechte soort. De heer de Waal Malefijt stelde een am. voor, dat in vredestijd, bij de zeemacht binnengaats en bij de landmacht, bij beklag de uitvoering der straf wordt geschorst, totdat in eerste instantie op het beklag zal zjjn beslist. De heer Schokking wenschte, dat on- middeljjk recht werd gedaan op iemands beklag. De heer Staalman betoogde, dat een Christelijke regeering niet iets als noodzakelijk kwaad mag en kan ver dedigen en in de wet opnemen. De Min. van Oorlog verklaarde hetam. Schaper ten eene male onaannemelijk. De Min. had van deze debatten den indruk ge kregen, dat sommigen leden, onder den schijn van op te koinen voor de belangen der mindeien, niets anders hadden ge daan dan af te breken elk begrip van orde en tucht in het leger. Daartegen over wilde de Min. het gezag van den meerdere hooghouden. Hij bestreed ook de amendementen Verhey en de Waal Malefijt en raadde de voorstellers aan die amendementen in te trekken. De heer Schaper protesteerde tegen 's Minis ters insinuatie, waar tegenover Spreker de bewering plaatste, dat de Min onder het mom van de krijgstucht te willen handhaven, niets anders doet dan on recht op onrecht stapelen. Het am. Schaper werd verworpen met 52 tegen 18 stemmen, het am. de Waal Malefijt echter aangenomen met 40 tegen 30 stem men. Na deze beslisssing verzocht de Min. van Oorlog schorsing der beraad slaging, opdat de Reg. kunne overwegen wat haar thans te doen staat. De dis- |l kussie werd daarop geschorst, 's Minis ters verklaring veroorzaakte sensatie in de kamer. De interpellatie van den heer Fock betreffende de havenwerken en handelsinrichtingen te Soerabaya, werd beantwoord met de verklaring van den Min. van Kol, dat hij in overleg met den Goev. Generaal publikatie der ver schillende plannen zal bevorderen, om daarna te overwegen wat er zal moeten geschieden. Nog werd in deze zitting behandeld het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdst. II der Staatsbegrooting voor 1202. Art. 221 (subsidieën verbetering Nederlandsche paardenrassen, gat aan leiding tot eenig debat tusschen den heer van Wjjck en den Min. van Water staat rnz.; art. 231 (bouw van woningen enz.) tot eene diskussie, waaraan de heeren Hennequin, Zijl ma, Melchers, de Ram en de Min. van Waterstaat deel namen en art. 239 (subsidieën enz. in 't belang van den landbouw) tot be strijding door den heer Hennequin en antwoord van den Min. van Waterstaat enz. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. Naar men verneemt, zou de Engelsche regeering de proclomatie van September, die tot zooveel onaangenaamheden aan leiding heeft gegeven, willen intrekken. De kwestie van zelfregeering en het recht van behoud van paarden en wapen zou nog niet opgelost zjjn, terwjjl ook de taalkwestie nog niet geregeld zou zjjn. De Boeren strijden natuurljjk voor het behoud van het Afrikaansch Hollandsch. Er bestond hoop dat de vrede zou af gekondigd worden op koning Eduards verjaardag, 30 Mei. Nu dit niet heeft plaats gehad spiegelde men het Engelsche publiek een nieuwen datum voor en het publiek laat zich alweer tevreden stellen. Dat de vrede komt daarvan is men niet af te brengen, er wordt vergeten, dat de Boer alles op goeden gronslag wil gesteld zien, eer hij zich in Britsche macht begeeft. De begrooting over het dienstjaar zou natuurlijk nogal inkrim pen als de oorlog geëindigd was, daarom is er steeds mee gewacht, maar nu zal de indiening toch bepaald Woensdag plaats hebben. De graanbelasting willen de Engelsche liberalen niet. Hun leider, lord Roseberry zeide ervande voordeelen moeten wel zeer groot zijn om toch dien stap te rechtvaardigen en hij wekte zijn toe hoorders op, zich ernstig er tegen te verzetten. Ten opzichte van den vrede zeide de lord: Wjj sluiten geen vrede met een verpletterden vijand; wjj moeten beproe ven de dappere vjjanden te veranderen in dappere vrienden. De edele lord vergeet iets, namelijk of dit zal mogeljjk zjjn na het zeer on- hebbeljjk optreden van Kitchener en zjjn legioenen in Zuid Afrika, waardoor zelfs de Kaapkolonie in opstand is gebracht. En de Boer zou het vernietigen van zijn eigendom, het wegvoeren van vrouw en kroost, de onmenschelijke behandeling in de kampen zoo maar kunnen vergeten, om vrienden met zulke menschen te worden 1 De Boer, begaafd met een diep gaand gevoel voor recht, zal zijn wrok tegen den overheerscher overplanten op zijn zonen en kleinzonen en op een goe den dag zal de bom weer barsten en Engeland opnieuw ondervinden, dat hij de handen in een wespennest heeft ge stoken. De boer droomt van een onaf- hankeljjken Atrikaanschen Statenbond en... droomen komen wel eens uit. Reeds nu gaan er stemmen op, die spre ken van verval van Engelands grootheid vooreerst op financieel gebied en dan acht men het een groote fout, dat Enge land wat betreft kolonisatie meer op zich heeft genomen dan het op den duur dragen kan, reeds, zegt men, beginnen de moeilijkheden in Engelsch lndië, ter wjjl ook de gestadige verwikkelingen met Rusland over China wel eens aan leiding zouden kunnen geven tot ernstige botsingen en waarin 'aet dan zoo goed alleen zou staan. Dr. Leyds moet verklaard hebben, dat de onderhandelingen hoogstens leiden zullen tot een wapenstilstand van twee of drie maanden. Nog wordt bericht, dat Kitchener Maandag naar Engeland vertrekt tér bijwoning van de kroningsfeesten en de meening bestaat, dat hij niet naar Afrika i zal wederkeeren. Om te bewjjzen dat er in Afrika nogal wat gebeurd is moge dienen dat het 3e (militie-)bataljon van het Leinster- regiment de vorige week, na ruim twee jaar afwezigheid, te Birr in Ierland uit Zuid-Afrika is teruggekeerd. Het batal jon telde nu 7 officieren en 240 minderen, d.i. ongeveer de helft van de vroegere sterkte. Naar de Daily Chronicle verneemt zal Lord Kitchener zoodra hjj uit Zuid Afrika weg kan men had al uitgerekend, dat als een dezer dagen de vrede af gekondigd was hij te Kaapstad nog juist de mailboot kon halen, die hem tijdig voor de kroning, 26 Juni, te Londen zou brengen, maar nu zal die hoop wel opgegeven zjjn in Engeland benoemd worden tot adjudant-generaal bjj het legerbestuur in de plaats van luitenant- generaal Kelly Kenny, die dan ter ver vanging van Sir Arthur Power Palmer opperbevelhebber in lndië zou worden. Naar men weet, zeide men eerst alge meen dat Kitchener naar lndië zou gaan. Maandag morgen verscheen het be richt, dat de vrede gesloten is, van de voorwaarden werd voorloopig niets mede gedeeld. Een proclamatie des konings geeft aan de natie kennis van den vrede. Zjj luidt als volgt: „De Koning ontving het welkome nieuws van het staken der vijandeljjk heden in Zuid-Afrika met zeer groote voldoening en vertrouwt, dat de vrede spoedig gevolgd moge worden door het herstel van den voorspoed in zjjn nieuwe bezittingen, en dat de gevoelens die noodzakelijkerwjjze door den oorlog zjjn ontstaan plaats zullen maken voor den ernstigen wil bij al Zijner Majesteits Zuid-Afrikaansche onderdanen, om sa men te werken tot bevordering der wel vaart van hun gemeenschappelijk land." In de kerken zong de gemeente het valken en klokken werden geluid. Meer dan twee en een half jaar hebben de Boeren den opgedrongen oorlog ge voerd. Afgedwongen was de oorlog, want bewezen is, dat Milner reeds in Augustus 1899, dus voor de oorlog begon, door een zeer ondubbelzinnig telegram aan Chamberlain, tot den oorlog aanspoorde, koren op den molen van den Brit. Och, wat zjjn die Engelschen in die twee en een half jaar veranderd. Toen was geen scheldwoord grof genoeg voor den wilden, onbeschaafden Boer, thans roemen zjj den nobelen, dapperen vjjand. Misschien deelt de minister nog iets mede over de vredesvoorwaarden; men is er zeer verlangend naar. Zal Engeland nu zjjn waar het wezen wil? men vreest, neen. Men zegt wel eensElke oorlog draagt in zich de kiem van een nieuwen oorlog Noch president Kruger, noch het hoofd van dienst de Heer van Boeschoten, kon aan de groote bladen inlichtingen ver schaffen. President Steyn is ziekhij heeft zich op parool naar Krugersdorp begeven. De invloed van dezen nobelen staatsman op de onderhandelingen verklaart zich hierdoor. De voorwaarden zjjn in hoofdzaak als volgt: De burgers te velde leggen de wapens neer en leveren ze inerkennen den koning als hun wettigen vorst; al de Burgers keeren naar hun woonplaats terug. Wie zich op die wijze overgeeft wordt niet van zijn vrijheid beroofd. Op de openbare scholen wordt het Neder - landsch onderwezen, als de ouders dit verlangen. Zelfregeering zal zoo spoedig mogeljjk ingevoerd worden. Drie millioen pond wordt verstrekt voor het herstel van hoeven. Omtrent de opgestane Kaapkoloniërs zal door de regeering bepaald worden. In geen geval zal op een van hen de doodstraf toegepast worden. Te Londen zjjn reeds eenige koloniale troepen aangekomen, om de kronings feesten te helpen opluisteren. Die gasten meenden natuurlijk voldoende onthaald te worden, maar het legerbestuur heeft zeker derations wat karig gesteld, althans de vreemde soldaatjes hebben al eenige wanorde doen ontstaan, omdat zjj te weinig eten krjjgen. Waarschijnijjk reeds den 10 Juni zal de Koninklijke familie de reis naar het buifenlai aanvangen. Nog verneemt men dat H. M. de Koningin eenigen tijd te Ems zal vertoeven tot het onder gaan van een badkuur. Vrjjdagmiddag is te Hellendoorn het eerste sanatorium der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van volkssana toria in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin Moeder plechtig geopend. Het gebouw is prachtig gelegen tusschen hooge dennebosschen en belooft ook door de praktische inrichting voor menigeen herstelling of leniging. H.M. werd door het publiek met geestdrift begroet. Bjj Hare terugkomst te 's Graven- hage is H. M. de Koningin Moeder door de bevolking zeer harteljjk ontvangen. Ceheel de residentie vlagde. Zondagavond had te Muiderberg een mo irdaanslag plaats in het hotel van den heer Rohling. Een der hoofdbe dienden had ongenoegen met genoemden heer en de kok nam het voor dezen op, waarop de bediende op den laatste vier schoten loste. De gewonde werd naar Amsterdam getransporteerd. De wonden schjjnen niet gevaarljjk. HAARLEM 3 Juni 1902. In zake den moord op de Raam- vest waren tot Zondag geen nadere aanwijzingen, hoewel door de Justitie eenige personen zonder gevolg zjjn gehoord. Er bestaat vermoeden op een persoon pas ontslagen gevangene, die negen jaren getucht heeft; doch deze is tot heden niet gevonden. Het ontbreekt niet aan veronderstel lingen, die, als niet genoegzaam bewezen, niemand voor zijn rekening zal nemen, zooals dat de juffrouw niet vermoord maar zjj bij een worsteling aange vallen zou zjjn, waardoor een schedel breuk ontstond, wat echter aan het feit vsn den inbraak niets verandert. Het volgende bulletin is verspreid: De officier van justitie te Haarlem verzoekt met aandrang een ieder, die eenige inlichtingen kan geven betref fende den moord, gepleegd in den nacht van 29 op 30 Mei 1.1., op mejuffrouw Van Weemen Douglas, Raamvest, te Haarlem, zulks ten spoedigste te doen, schriftelijk of persoonlijk, hetzij aan hem officier, paleis van justitie, St.-Jansstraat, hetzij aan den commissaris van politie te Haarlem, aan diens bureau in de Smedestraat. Parket, Haarlem, den 30 Mei 1902. De officier van justitie voornoemd, (i. g.) H. A. PELERIN. Nog schijnt in den nacht van den moord iemand getracht te hebben in de apotheek van den Heer Florjjn een pleister te koopen, voor een zware ver wonding. Genoemde Heer, die blijkbaar de zaak niet vertrouwde heeft den nach- teljjken bezoeker niet open gedaan. In de maand Mei jl. is het Stede- ljjk Museum van Schilderjjen en Oud heden op het Raadhuis bezocht door 360 personen tegen betaling en door 390 personen zonder betaling. Zaterdag en Zondag 7 en 8 Juni heeftalhiereen huishoudelijk muziekfeest van die afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunsf plaats met medewerking van mej. Anna Kappel en heeren J. J. Rogmans, Joh. M. Messchaert en Bram Eldering als solisten, onder leiding van den heer W. Robert in de concertzaal der Sociëteit „Vereeni ging". Daar zullen worden uitgevoerd op Zaterdagavond „Die Schöpfung" van Haydn en Zondagmiddag „Psalm" en „Chanson" van Sweelinck, „Carmen Sae- culare van Alph. Diepenbrock en voor drachten der solisten. De 73e gewone algemeene vergadering zal worden gehouden op Zaterdagmorgen te elf uur in het Brongebouw onder voorzitterschap van m. J. B. Roelvink. Maandagavond elf uur had er op de Wilsonsbrug een ontsporing plaats van twee wagens der E.N .E.T. De voorste wagen liep uit de rails, waarschjjnljjk was er iets tusschen gelegd. De achterste wagen liep tegen de voorste op. Persoon- ljjke ongelukken haden niets plaats. De eenige passagier bekwam enkele ver wondingen door glasscherven, maar de voorwagen is door de brugleuning ge- loopen en te water geraakt. De brug zelf is ook belangrijk be schadigd. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende maand Mei bezocht, door 743 belangstellenden ter- I wijl uit de aan het Museum verbonden boekerjj 156 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden werden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2