verlaging enz. gewenschte regeling, vol gens het am. de Waal v Malefijt: De Min. hoopte op deze wijze het ontwerp in veilige haven te brengen. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten na de pauze de discussie over de Krygstuchtwet te hervatten. De oplossing waartoe de Reg. in zake art. 66 is gekomen, is deze, dat de tenuitvoerlegging van opgelegde straffen geschorst kan worden bij nadere beslissing van den meerdere, die de straf oplegde, indien en voor zoover hjj dit wenschelijk acht. De Reg. heeft in zake de Krijgstuchtwet voorgesteld o. a. te bepalen, dat de met verlaging gestrafte, totdat de straf tegen hem is ten uitvoer gelegd, van rechtswege in arrest is. De straf van verlaging wordt niet uit gevoerd voordat de gestrafte afstand heeft gedaan van het recht van beklag, of op de reklame is beslist. De straf van plaat sing in een tuchtklasse wordt eerst uit gevoerd den derden dag na bekendmaking van de beslissing of eindbeslissing op de reklame van den gestrafte. Na de pauze stelde de voorzitter aan de orde voort zetting der beraadslaging over de krijgs tuchtwet, en wel allereerst stemming over art. 66. Met 62 tegen 26 stemmen werd besloten niet de diskussie over aTt. 66 te heropenen. De heer Schaper vroeg daarop verlof tot het stellen van een motie van orde, wat de Voorzitter •niet toeliet. Art. 66 werd daarop ver worpen met 67 tegen 23 stemmen. Daarop lichtte de Min. van Oorlog de doorde Reg. voorgestelde nieuwe regeling toe. De heer Tydeman bestreed het voorgestelde art. 65a. Ook de heer Marchautkwani er tegen op. De heer de Visser wenschte eveneens oplegging van arrest bij schorsing der strafuitvoering facultatief te stellen. De heer Schaper verklaarde dat de socialisten tegen de voorgestelde Regeeringswijzi- gingen zullen stemmen. De heer de Sa- vornin Lobman verdedigde de Regee- ringsvoorstellen. De lieer de Waal Male fijt beschouwde het voorgestelde als eene belangrijke koncessie. Eenige kleine ont werpen werden aangenomen. De Min. van Justitie verklaarde zich bereid de redactie van art. 65b van de Kommissie van Voorbereiding te gebruiken. De Min. van Marine erkende wél, dat er eenig be zwaar is in uitstel van straf van verlaging aan boord, maar nu het eenmaal is beslist, kan het wel toegepast worden. Volgens de St. James's Gazette, waren Zondag maatregelen genomen om aan de commando's van de Boeren den uit slag van de conferentie te Vereeniging mede te deelenmen verwachtte dat de eerste Boeren die zich overgeven te Pretoria zullen aankomen. Watdecom- fhando's betreft die niet ter conferentie vertegenwoordigd zijn geweest is men iiiet bezorgd„hun overgave geldt als zeker, en de vijandelijkheden zullen daar- om-volkomen ophouden." De verban ningsproclamatie is reeds opgeheven. De Kreuzzeitung meent dat een nieuw geslacht van Boeren, opgewassen in dezen oorlog, op zekeren dag, geleerd door de ondervinding van hun vaders, Engelschen een onthaal zou kunnen bereiden, zeer verschillend van dat van 1881, 1890, 1899 en 1902. De Koning zal Zondag naar de St. Paulskerk gaan, om gode te danken voor hét sluiten van dep vrede. ffiD .neanegtnow gWe»MD Naar men meldt,/ hébben de Boeren gedelegeerden tot de overeenkomst be sloten met 54 legen 5 stemmen. Wel is bet Britsche publiek uitge laten van blijdschap over den vrede, maar de nog steeds machtige Tory-par tij heeft nogal op dé overeenkomst af te dingen. De militaire .censuur houdt nog aan, als of er geen vrede is. 'Misschien in verband hiermede hebben de Boeren afvaardigen hier te lande nog geen ofucieele kennisgeving ontvangen van het sluiten van den vrede. Verondersteld wordt, dat President Kruger voor eerst niet naar Ztud-Afrika zal teruggaan. Hij toch, de ziel van het verzet tegen Engeland, z»l zicji minder gemakkelijk als onderdaan van den Engelschen koning kunnen beschouwen. Verondersteld wordt, dat zoowel Kruger als Dr. Leyds de belangen der Boeren in Europa zullen big ven behartigen. Een groot voordeel voor dé Boeren is, dat zy geen oorlogslasten te betalen hebben, al zullen zy voor grondeigen dom wat liooger aangeslagen worden. Volgens den Engelschen minister Brodrick zijn thans in 't geheel 25555 krijgsgevangenen in Zuid-Afrika en er buiten, en wel in de Kaapkolonie 1055, Natal 855, St. Helena 5679, Bermuda 4543, Ceylon, Ceylon 4939, Indië 8484. Het aantal jongens onder de 16 bedroeg 783, het aantal mannen boven de 60 was 1025. Als wij ons goed herinneren was van Engelsche zijde opgegeven 44000. Voor Engelsche rekening zullen zij terug gebracht worden. Dat althans van de zijde der Boeren het voornemen bestaat om de gesloten overeenkomst trouw na te leven blykt hieruit dat Schalk Burger en Louis Botha een open brief gericht hebben aan de burgers, waarin zij den moed en dapper heid die de burgers te velde betoond hebben, prijzen; een beroep op hen doen om samenwerking tot maatschappelijke en geestelijke verheffing van het volk, en hen aansporeD, trouw en gehoorzaam te zijn aan de nieuwe regeering Voorgesteld is aan Kitchener eene schenking van f 600.000 toe te kennen als erkenning van zijne schitterende diensten. Verder is hij tot graaf ver heven en bevorderd tot generaal. Het parlement heeft een leening goed gekeurd tot een bedrag van 176369ü00 ponden sterling, noodig ten gevolge van den oorlog. In de Duitsche bladen wordt algemeen betoogd, dat de Boeren, al moesten zy zwichten, toch zedelijk de meerderen bleken en een gevoeligen slag hebben toegebracht aan Engeland's prestige. In antwoord op een vraag van een liberaal Afgevaardigde in het Britsche Lagerhuis, of de Regeering, nu de oor log uit is, de nieuwe rechten op graan (de „broodbelasting") niet zal laten ver vallen, heeft de Minister van Financiën al verklaard, dat die belasting (waarop Chamberlain, gelijk men weet, zeer is gesteld) door de Regeering zal worden gehandhaafd. Opmerking verdient dat de Boeren afgevaardigden het publiek hebben in staat gesteld orn tot de wetenschap te komen waarom zij afstand deden van den onafhankelijkheidseisch. Het is een stuk, toegevoegd aan de bekende acte. Als redenen geven zij op: lo. omdat Engeland beslist weigerde te onderhandelen, maar dat het zijn voorwaarden wilde voorschrijven; 2o. omdat de Boeren inzagen, dat hun aantal voortdurend kleiner werd 3o. omdat zij in de onmogelijkheid waren ooit hun krijgsgevangenen terug te krijgen 4o. omdat zij wenschten het voort bestaan van hun ras te verzekeren. Deze vier punten zullen voor de ge schiedenis de rechtvaardiging zijn van de onderwerping der Boeren. Het laatste punt vooral zal de Engel sche regeering niet aangenaam klinken, maar zij zal het moeten verduren, omdat de geheele wereld heeft begrepen dat het volksbestaan steeds door haar is bedreigd. Natuurlijk zullen de Engelschen, in den rres van vreugde, maar bij eenig nadenken zullen zij inzien, dat inbreuk maken op het volksbestaan, m.a.w. van Transvalers en Vrij staters Engelschen te maken, nimmer zal gedeeld worden. Men gelooft en hoopt dat de rassenhaat spoedig zal uitsterven. Men wenscht in Engeland de Wet te eeren, door het herbouwen van zijn hoeve en het aanbieden van een eere sabel. Men denkt tot dit doel een in schrijving te openen. Maar wat zal de Wet er van zeggen! Laten de voorwaarden tot den vrede de meeste Engelschen koud, niet allen zijn onverschillig. Sommigen vinden ze niet kras genoeg. Hoe de censor nog den baas speelt, mag blijken uit het volgende: De Minister van Koloniën zond op verzoek van een dagblad correspon dent een telegrafischen groet aan Zuid- Afrika. Het was honderd woorden groot en kostte f 144.aan overseinen. De censor in Afrika zond het telegram terug als niet' voor bekendmaking vatbaar. De groote Chamberlain zal toen wel op den neus gekeken hebben, dat de censor, een tweede luitenant, hem dorst weer streven, maar die de wetten geeft, moet zelf nakomen. Toch komt het verhaal ons wat ongelooflijk voor. Een bericht aan de Petit Bleu uit Utrecht meldt dat president Kruger vrij ernstig ongesteld is en het bed moet houden. Het zou niemand verwonderen als als de krachtige grijsaard, met zijn vast ge loof aan de overwinning van zijn land- genooten, zich thans, met het aannemen van vrede zonder onafhankelijkheid, on der gemelde omstandigheden sterk ge leden heeft, veêl meer dan ieder die zich nog in deze als aan een stroohalm bleef vastklampen, alweer overtuigd dat niet steeds het goede zegeviert, maar soms het recht van den sterkste. Moge nu nog Krugers heerlijk geloof aan het goede, overgeplant inzijnvolk, vruchten dragen voor de toekomst. Bericht wordt, dat als Kruger wil gaan wonen op zijn boerderij in het Rustenburgsche, hij dan vrijgeleide zou kunnen krijgen, maar Dr. Leyds schijnt men te willen weren. Wanneer de Boerenvertegenwoordi- gers in Europa voorwaarden aannemen als rustig burger te leven, zou een kruiser ter hunner beschikking worden gesteld. De militaire maatregelen houdenstand tot de wapenen zijn ingeleverd. Alleen tot zelfverdediging kan de Boer een ver gunning krijgen tot het hebben van een geweer. Voor eiken soldaat die aan den oorlog heeft deelgenomen, wordt een geschenk van 60.voorgesteld. Bij een schietwedstrijd in Zwitserland heeft Zondag een dame een zilveren beker als prijs gewonnen. Zij heeft het geweer ook reeds in ernstige omstan digheden gehanteerd. Haar man hield een hotel in de vreemdelingenwijk te Peking, toen in die stad de opstand tegen de Europeanen uitbrak. Toen behoorde mevr. Chamot tot de beleger den, die zich zoo dapper tegen de Boksers hebben verdedigd. De mijnwerkstaking in Pennsylvanië neemt steeds grooter uitbreiding aan. De maatschappijen moeten er op bedacht zijn haar bezittingen tegen de vijandige stakers te beschermen. Zij hebben der halve 4000 gewapende mannen in dienst genomen en lieten bovendien de toegan gen tot de mijnen door ijzerdraadver sperringen afsluiten, waar een electrische stroom door werd gevoerd, genoeg om een mensch te dooden. Dan worden nog gepantserde treinen in gereedheid ge houden. Bjj Kobi, in het district Bakoe, heeft een uitbarsting plaats gehad van den moddervulkaan Goum-Gran, gepaard met een slag, geljjk aan een kanonschot. De omtrek van den berg was geJurende vijf minuten geheel door vlammen be dekt. Een kudde schapen werd geheel uitgeroeid en vier herders bekwamen hevige brandwonden. Italië heofl aanspraak gemaakt op het bezit van Tripolis, tot heden in Turksche macht. De porte heeft er nog geen direct antwoord op gegeven, maar thans be paald, dat het aanleggen van havenwer ken en kaden op de reede van Tripolis zal uitgevoerd worden en betaald uil de bijzondere kas van den sultan. Dit mag aangemerkt worden ats een bewijs, dat de sultan van dat land geen afstand wil doen. Te Assen is door de ambtenaren van den burgerlijken stand besloten met 1 Juli a.s. het kostelook trouwen op Zondag af te schaffen, ten einde aan hel perso neel, dat daarbij tegenwoordig moet zijn, dien dag geheel vrjjaf te kunnen geven, en ook omdat soms personen uit andere plaatsen, waar men op Zondag niet kosteloos in het huwelijk verbonden wordt, met dat doel op papier hun do micilie naar Assen overbrengen. Woensdag namiddag tusschen half 2 en half 3 ontlastte zich vlak boven Zutphen een zeer hevig onweder. Onder Brum men is door het hemelvuur een hevige brand uitgebroken. Naar men ons mededeelt zou de Reuvensweerd aldaar door den kliksem getroffen zijn. Het volgende voorstel is door dr. A. Borgman aan de arbeiders te Enschedé voorgelegd. Stakers en uitgestotenen van de firma Van Heek Co. en van de firma G. J. van Heek Zn. wenschen den arbeid in verschillende fabrieken van genoemde firma's bepaalde loonstarief, indien door deze firma's woiden aangenomen de twee volgende voorwaardendat zij hare arbeiders en arbeidsters binnen den kortmogelijken tijd zooveel doenlijk weer aan den arbeid plaatst; dat de firma's alle arbeiders en arbeidsters weer aan nemen, indien dit volgens de firma's doenlijk is, doch mocht dit niet kunnen, dat dan niet meer dan drie personen worden uitgesloten. De arbeiders namen nog geen beslissing. Niettegenstaande Gemeente en Pol- derbestuur van Haarlemmermeer den 1 Juli ongemerkt willen laten voorbij gaan, tot op den datum dat beiden een legerbestuur kregen, heeft de «Wilhel- mina-Vereeniging" te Haarlemmermeer de zaak ter hand genomen en ie van plan, wanneer geldelijke ondersteuning voldoende is, het heugelijk feit van voor 50 jaar, „de Meer is droog" 2 Juli a.s. feestelijk te herdenken. HAARLEM 6 Juni 1902. De rijtoer van Z K H. Prins Hendrik der Nederlanden in onze gemeente is thans vastgesteld als volgt: 1 uur Kruisstraat, Nieuwe Gracht. 2.15 uur Nieuwe Gracht, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Anegang, Korte Veerstraat, Melkbrug naar het gebouw van de Maatschappij der Wetenschappen. 4.45 uur, terug door dezelfde straten. Eerst stadhuis, na afloop naar Nieuwe Gracht. 5.45 uur Nieuwe Gracht, Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Verwulft, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Dreef. 's Avonds Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Barteljoiisstraat, Kruis straat, Kruisweg, Station. Van de Vereen. „Koninginnedag" ont vangen wij het volgende schrijven: Medeburgers Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlan den is voornemens op Zaterdag 7 Juni a.s. de gemeente Haarlem te bezoeken bij gelegenheid van de viering van het 150jarig bestaan van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Al moge dit bezoek niet bepaaldelijk onze stad gelden, toch kunnejr wij ons in dat bezoek verheugen, vooreerst om de belangstelling, die Z K.H. toont in het eerbiedwaardige feest van eene Maat schappij, die als eene der roemrijke bin nen onze gemeente zetelende instellin gen mag worden beschouwd, maar niet minder, omdat wjj Z. K. H. als den Ge maal onzer geliefde Koningin gaarne binnen onze veste welkom heeten, en nu te meer, waar wjj door zijne komst we der herinnerd worden in het gelukkige herstel van Hare Majesteit. Wij noodigen daarom onze medebur gers uit, om tijdens het slechts korte verblijf van Zijne Koninklijke Hoogheid binnen onze gemeente van die vreugde blijk te geven, door allerwege de drie kleur uit de woningen te doen wappe ren, opdat Z.K.H. den indruk medene- me van onze diep gevoelde vreugde over het herstel van Hare Majesteit onze be minde Koningin Wilhelmina. en tevens van onze liefde voor en trouw aan Hare Majesteit en Haar Koninklijk Huis. Het Bestuur van de Vereeniging Koninginnedag Mr. A. A. VAN DER MERSCH, Voorzitter. G. B. CROMMELIN, 2e voorzitter. J. J. ZEEWOLDT, le secretaris. Mr. H. Ph. 't HOOPT, 2e secretarie. M. H. BINGER, peDniogmeeiser. P. GOEDKOOP l)i. A. KOOLHOVEN. A. C. LAANE. JOH. G MARTIN Jr. J. R. PRENT. Mr. C. M. RASCH. A. VAN DER VOORT, Bij de deze week gehouden examens van het Boekhouden van wege de «Ver eeniging van Leeraren in het Boekhou den" te Amsterdam gehouden, slaagden o.a. onze stadgenooten Mej. E. M. Meeu- wig, Mej. E. v. Lokhuizen en de Heer J. D. Thieken, Alle drie geslaagden hebben hunne opleiding genoten bij den Heer L. van Dam J zn., leeraar boekhouder M/O alhier.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2