N ieuwsberichten. regenten niet geraden. Die er gebruik van maken zjjn voor het meerendeel ontslagen patiënten, die nog een nabe handeling behoeven. Zij kosten niets dan de geneesmiddelen. Afschaffing van de abonnementen voor dienstboden zou in het finantieeel nadeel van het Gasthuis zjjn. Omtrent tariefsherziening zgn Regen ten van meening dat de eerste en tweede klasse tarieven verhoogd zouden kunr^n worden van ƒ4 50 op 5.en van ƒ2. op ƒ2.50. Niet eens zgn B. en W. het ten op zichte van de polikliniek, waar óók fonds patiënten behandeld worden. Voorgesteld wordt door B. en W. Regenten uit te noodigen tot het indie nen van een bouwplan. Op voorstel van den Heer Van den Berg was de behandeling de vorige vergadering uitgesteld. Deze stelt thans voor alleen patiënten in de polikliniek te behandelen als zij voorzien zgn van een verzoek hiertoe van hun gewonen huis arts. Loopende patiënten van het Gast huis of bg dadelijk noodige hulp hebben dit niet noodig. Ongeveer hetzelfde stelt de Heer Sneltjes voor. De Heer Sneltjes omschreef zijn voorstel in verband met de bestemming van het Gasthuis. Uit breiding van de polikliniek is niet ge wenscht, niet in het belang van de Inrichting, want dan zal uitbreiding van geneeskundigen noodig zgn. Aan de polikliniek behooren deel te nemen loo pende patiënten en die met consent. Dr. H. D. Kruseman, waardeerende de polikliniek, meent dat die te uitgebreid is, niet wil hij opheffen maar wenscht in te krimpen. Tien duizend personen maakten er het laatste jaar gebruik van. Het ingrijpen van de gasthuisdocto ren is prikkelend voor de stadsdokters het prestige van de laatsten lijdt er onder en het is de plicht van den Raad om hen te steunen. De Voorzitter deelt mede, dat de zaak heel wat hoofdbrekens heeft gekost; er moest getracht worden de gasthuis en de stadsdoktoren bijeen te brengen. Het is nooit de bedoeling geweest de geneeskun dige armencommissie te dépressieeren. Spreker meent dat van uitbreiding der polikliniek geen sprake is. Als een der twee voorstellen wordt aangenomen, big ft toch het feit dat de patient dan ge heel is overgelaten aan de armendokto- ren. In andere plaatsen heeft de patient te kiezen tusschen kliniek en dokter, mits zij zich behoorlijk verklaard hebben. Hier is de weg dan afgesloten. De Heer van Linden Tol doet opmer ken, dat in de instructie der gasthuis doktoren van de kliniek geen sprake is deze zouden afhangen van den stadsdok- ter. De arme is dan verplicht den aan gewezen dokter te moeten houden, ook al vertrouwt hij dien niet. Spreker is voor het behoud der kliniek, vreest con flicten vanf een nieuwe regeling, doch is van meening dat de beslissing be hoort aan Regenten van het Gasthuis. De Heer Groot is vóór behoud van de kliniek. De Heer vd. Berg wenscht de kliniek te behouden, maar de patient behoort consent van zijn dokter te hebben, want de polikliniek heeft zijn nut in vele ge vallen van chirurgischen aard. De Heer Sneltjes merkt op, dat het belang van het gasthuis en dat van de armen bij hem op den voorgrond staan. Benoeming van een tweeden medicus zit in de lucht en zullen er voor de kliniek lokalen noodig zijn, dan zullen die aan het gasthuis niet ten goede komen. Ook is de kliniek niet voor de Busdoktoren, maar voor de armen. De Heer Loomeger heeft nog het woord, weet geen reden voor de busdoktoren, wil niet wantrouwen wekken tegenover de stadsdoktoren. Zal voor voorstel V. d. Berg stemmen. De Heer H. D. Kruseman bespreekt nog de zaak evenals de Heer Van Styrum, doch wenscht een anderen vorm voor het voorstel V. d. Berg. De Voorzitter blijft bij de meening dat de regeling van de kliniek bg het gasthuis behoort. Uitbreiding van het getal gasthuisdoktoren zal niet behoeven. Weer de Heer V. d. Berg, die thans zgn voorstel wijzigt. Voorstel Sneltjes in stemming wordt verworpen. Voorstel V. d. Berg wordt verworpen. Voorstel behoud polikliniek wordtaan genomen en daarna het geheele voorstel van B. et W. De Vereeniging »Het Witte Kruis" verzoekt de garantie voor rente en af lossing voor het te bouwen douche-bad van 17000 te brengen op 2000O. B. en W. adviseeren in toestemmenden zin en de Raad besluit alzoo. In zake verbetering van den Harmen- jansweg en doortrekking naar de licht fabrieken heeft de H. IJ. S. M. zich bereid verklaard hiertoe mede te werken mits dan de spoorwegovergang naar de gemeentereiniging vervalt. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. De Heer Hofland vraagt in lichting. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Ter tafel komt een voorstel van de Heeren Modoo, Schram, Groot, Hofland en Hugenholtz om B. en W. uit te noodigen de overeenkomst omtrent het muziekcorps van den Heer Kriensopte zeggen en hen uit te noodigen een nieuwe overeenkomst te ontwerpen met een subsidie van hoogstens 5000. hierin uitgaande van het bekende: Eerst het noodige, dan het nuttige en daarna het aangename, dat volgens de voor stellers tot lieden in den Raad niet steeds van toepassing was. Op verschillende gronden zijn B. en W. er tegen en dan komen nog een aantal Besturen van vereenigingen den Raad verzoeken om op het voorstel niet in te gaan. De Heer Modoo wenscht niets ten nadeele van de muziek van den Heer Kriens te zeggen,doch andere hoogst noodige dingen blijven achter en nu vindt Spreker het noodig de muziek in te krimpen. Wenscht eenige zaken te bezuinigen om zóó wat meer aan andere zaken te kunnen doen. Het getal avond concerten kan verminderd worden het Brongebouw geeft toch ook muziek. Het voorstel is een protest tegen verschil lende zaken die achterwege blgven. De Heer Hofland vraagt of de gemeente wel zóóveel geld er voor mag geven. Laten de Vereenigingen die muziek noodig hebben het zelf betalen. De Heer Schram begint zijn stem te motiveeren, maar valt in herhalingen, waardoor de Voorzitter genoodzaakt is, Spreker in 't rechte spoor te brengen. Dan is Spreker nog niet op de hoogte, b.v.b. Toonkunst is niet rijk, zooals Spreker beweerde en op het huishoude lijk concert van Zondag werkte niet Mengelberg, doch Kriens mede. Spreker wil verminderen in het belang van de kunst. De Heer V. d. Berg komt op tegen verschillende beweringen tegen het muziekcorps. Het corps zou door ver mindering van subsidie te zeer achteruit gaan. Het corps leeft het muzikale leven in onze gemeente mede. De Heer J. N. Kruseman bespreekt de zaak als het omgekeerde van een zuinigheids maat regel. De uitgaaf van 10000 behoort tot de nuttige, want zjj maakt Haarlem aantrekkelijk. Allen zijn vóór de muziek van Kriens en de uitgaaf is productief. De Heer Groot meent, dat Kriens nooit rekening doet en geen begróoting heeft. Zal zich buiten stemming houden, maar stelt voor jaarljjksche rekening. De Voorzitter meent dat dit de be trekking tusschen corps en de gemeente te intiem zou doen worden. De Heer Hugenholtz zegt, dat zijn onderteekening van het voorstel als pro test is aan te merken. De Vereenigingen profiteeren van Kriens; zij schuiven de lasten op de gemeente, Zal echter tegen zijn voorstel stemmen. Een incident tusschen de Heeren Hugenholtz en N. Kruseman. Het bleek dat de eerste iets bedoelde van moreele en immoreele politiek. De Heer V. d. Kamp wenscht de debatten te sluiten. In stemming wordt dit aangenomen. De Heer Modoo trekt het voorstel in. Vastgesteld worden verordeningen hef flng en invordering van gelden tot het bezichtigen van het gemeentelijk Mu seum. De Heer Schram heeft een paar re dactiewijzigingen het gaf tot heel wat gescharrel aanleiding. Het vond geen steun wat een er van betrof en het tweede werd verworpen. Voorgesteld wordt aan de weduwe van G. Welage, in leven werkman bij de gemeentereiniging, aan de weduwe G. van Altveer, van gemeentewerkeu en aan de weduwe van P. J. Smit van de ge meentereiniging voor één jaar toe te staan een gratificatie van ƒ100. Alle drie werden toegestaan. B. en W. verzoeken den Raad te willen besluiten ten behoeve van controle op den geregelden gang van het stoompont- veer te Velsen bg te dragen ƒ250. Ook andere gemeenten, die belang heb ben bij dien overgang, zal dit verzoek gedaan worden. De Heer Hugenholtz vraagt ophelde ring, doch de Voorzitter meent, dat hoe de zaak loopt, controle zal noodig zijn. Vergunning wordt verleend tot aan sluiting bij de gemeente gasfabriek aan Van Dijk's beschuitfabriek onder Schoten en aan de Maatschappij Haarlemmer Houtpark te Heemstede en zulks na eenige discussie. Besloten wordt tot aankoop van grond aan het Spaarne. Vergunning wordt toegestaan tot hoo- ger bouwen aan de Ripperdasteeg. Met het oog op de vele ziektegevallen en in verband met de spoedig te wachten pensioenregeling stellen B. en W. voor in het vervolg de aan te stellen ambtena ren en gemeentewerklieden aan een geneeskundig onderzoek betreffende licha melijke geschiktheid te onderwerpen, zulks voor rekening der gemeente en hel honorarium voor elke keuring te bepalen op f 3.Het voorstel lokte nogal discussiën uit. De Heer Van Styrum zou het voorstel willen aanhouden. Het voorstel wordt aangenomen. In behandeling komt het voorstel van B. en W.W. tot vaststelling der in- structiën voor het personeel van open bare werken enz. De Heer Hugenholtz heeft een motie in deze ingediend. Wenscht een gemengde Commissie in verband met arbeidscon tract, doch wenscht niet de blaam op zich te laden, dat hij het prestige van B. en W. aantast. Een arbeidscontract is noodig en tot de uitvoering is hiertoe een commissie van voorbereiding noodig. Dit contract zal ook het scheidsgerecht omvatten. Dan pas behooren de instruc ties vastgesteld. B. *en W. worden dus uitgenoodigd de ontwerp-instructies in te trekken. De Voorzitter meent, dat de onder vinding in andere gemeenten geleerd heeft, dat wat de voorsteller wenscht, zeer veel tijd zal kosten en dat het niet aangaat, de belanghebbende personen zoo lang zonder instructie te laten. De Heer Hugenholtz ziet dit in en ontvangt de toezegging, de door hem beoogde Commissie in de volgende vergadering te doen behandelen. Aldus gaan de instructies door. Omtrent het verbod van mededeelingen van ambtenaren enz. aan derden heeft de Heer Hugenholtz den wensch geuit van dit verbod de raadsleden uit te zonderen. De Voorzitter ontraadt dit ten sterkste. De Heer Modoo vindt dit mal. De Voorzitter weerlegt dit; de gemeentewet verbiedt het. Verschillende Heeren voeren het woord. Voorptel Hugenholtz wordt verworpen B. en W. zullen dus, des verlangd, de gevraagde inlichtingen verschaften; het zal aan ambtenaren enz. verboden zijn. Wegens het gevorderde uur wordt verdere behandeling uitgesteld. Benoemd tot leerares aan de Meisjes school voor middelbaar onderwijs uit een drietal, bestaande uitMej. J. Berdenis van Berlekom, te 's-Gravenhage, Mej. M. Enklaar, te Nijmegen en Mej._ C. Vermeere Merlen, te Haarlem, Mejuf- rouw Berdenis van Berlekom. Het gasverslag wordt aangenomen voor kennisgeving. De Heer de Braai heeft het weer over den redder uit de vorige vergadering. Dien man is thans recht wedervaren maar de Heer de Braai is niet voldaan, omdat volgens den Commissaris van politie aan de redding geen levensgevaar was verbonden, wat bezijden de waar heid is. De Voorzitter vindt het eenvoudigst, dat de persoon in kwestie zich tot de Reddingsmaatschappij wendt. De prikkeldraadversperringen die de blokhuizen in Zuid Afrika vereenigen, zijn weggenomen. Men wil dit nu aan de Boeren zien over te doen om hun hoeven te omheinen. Engeland heeft door den oorlog aan ruim veertien duizend invalieden pensioen te verleenen, benevens aan ongeveer drie duizend weduwen en vier duizend kin deren. Er is een proclamatie uitgevaardigd, bepalende dat opstandelingen uitge zonderd de veldkornetten en vrederech ters die zich vóór den lOen Juli overgeven, alleen gestraft zullen worden met levenslang verlies van kiesrecht, terwijl de veldkornetten en vrederechters tot alle straften behalve de doodstraf kunnen veroordeeld worden; voor beide categorieën van personen met dit voor behoud, dat zij zich niet schuldig ge maakt hebben aan moord of andere daden in strijd met het oorlogsgebruik. Opstandelingen die, zich den lOen Juli nog niet overgegeven hebben, zullen met de uiterste gestrengheid gestraft worden. H AARLEM 13 Jani 1902 KERKMUZIEK. Met ingenomenheid maken wij melding van de goedgeslaagde muziekuitvoering (orgelbespeling) Woensdagmiddag in het Kerkgebouw der Remonstrantsche Ge meente gegeven door den heer Louis Robert met medewerking van mej. H. Scholten (zang) en den heer W. Robert Jun. (viool). De uitvoerenden mochten zich verheugen in een drukke opkomst. Alle plaatsen waren bezet. Het muzikale succes beantwoordde aan de verwachtingen, zoowel wat het vocale- als instrumentale deel des pro gramma's betreft. De heer Louis Robert is met het instrument zijner keuze ten volle ver trouwd; zijn spel is duidelijk en zeker. De behandeling van het pedaal trok in de Prelude en Fuga van Bach bijzonder de aandacht. Met de betrekkelijk geringe capaciteiten van het orgel wist hg in de andere nummers en in de begeleiding veel te geven. Een en ander mocht ge tuigen van ernst en studie. Mejuffrouw Scholten gaf met haar mooie stem en sympathieke manier van zingen eene religieuse wijding aan deze samenkomst. De klassieke aria nErbar- be l)ic/i" uit de Alatthaus-Paseion en Schubert's diep gevoelde Litanei.- yiltuh'n in Prieden alle Stelen", om slechts deze te noemen lieten niet na weldadige indrukken achter te laten. De heer Willem Robert speelde de vioolpartjj 'n de genoemde aria, en verder eene Sonate van Tartini en Adagio uit het 6de viool concert van Mozart. Dat ook zijne voordrachten voldeden en zich in gehalte uitnemend aansloten bjj zang en orgel, behoeft niet in het breede te worden vermeld. De violist-Robert heeft reeds lang voor dezen zgn intrede in de muzikale wereld gedaan met waar deering van wie hem hoorden. Voor den vader was het succes der kinderen een reden tot innige blijdschap. Wie leeft en werkt voor de zijnen, zal dit met aandoening hebben meegevoeld. B. A. s. Zondag zal in het Museum van Kunstnijverheid een tentoonstelling van zeer bg zonderen aard geopend zgn. De kiesvereenigingen Haarlem zal zal bij de te houden herstemming voor een lid van den Gemeenteraad de kandi datuur van den Heer J. N. J. E .Thgssen steunen. MUZIEKUITVOERING in den Hemt, op Zondag 15 Juni 1902, 's nam. van 2% tot 4 uur, door het Haarl.Muziekkorps, Dir. Luit kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. „Badajos". MarsehHume. 2. Vorspiel zu der Oper. »Die Meister- singer"Wagner. 3. Valse RapideKlein. 4. FantaiBie «Preciosa"Weber. 5. Ouverture »Frau Meisterin"Suppé. 6. »Zapata". ValseMarenco. 7. Fantaisie de l'opérette -Dona Juanit- ta"Suppé. 0R6ELBESPELIN8 in de Groote- of St. B&vokerJt alhier, op Dinsdag 17 Juni 1902, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaG. F. Handel. 2. Choral fantasieFr. Lux. 3. Sonate No. 5Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto. c. Allegro maestoso. 4. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 5. Aria: Pax VobiscamSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2