Als een goed voofleeken deelt de Engelsche pers mede dat Kritzinger, die krijgsgevangene is in Indië, op den dag van de kroning, 26 Juni, te Diya- talawa (Ceylon) zal trouwen met een dochter van generaal Olivier. Te Parijs is een stalhouderij ontdekt, die geheel op diefstal berustte. Er waren al geruimen tijd bij de politie klachten ingediend door huurkoetsiers dat, terwijl zij in een eethuis wat gebruikten, hun rijtuigen met de paarden op onverklaar bare wijze verdwenen. De waarde dier verdonkeremaande vervoermiddelen be droeg in het laatste half jaar ongeveer 50,000 francs. Te vergeefs was naar de daders gezocht, totdat de vorige week het gelukt is hen te vinden. Twee po- litie-agenten kregen verdenking tegen een koetsier die op den bok van een stilstaand rijtuig zat, en waarschuwden den stalhouder, die het meest bestolen was. Deze nam toen met de agenten plaats in het rijtuig en gaf den koetsier een adres op. Onder het rijden kreeg hij op grond van zjjn ervaring, zekerheid dat het paard hem ontstolen was. De agenten stapten toen uit en namen den koetsier mede naar den commissaris. Bij onderzoek in het huis van den aan gehoudene ontdekte men een stal met 40 paarden, die alle als gestolen werden herkend. Een aantal was nog op straat en andere bleken te zijn geslacht! De dieven hadden ook een vasten zadel maker die de tuigen vermaakte. Drie verdachten werden aagehouden en nog anderen worden opgespoord. i Aan de vlootrevue op de reede van Spithead ter gelegenheid van de kro ningsfeesten zullen 122 Britsche oor logsschepen deelnemen, gerangschikt in acht colonnes, waarvan enkele meer dan vijf kilometer lang zullen zijn. Bovendien zullen nog een tweehonderdtal koop- vaardijvaariuigen tegenwoordig zijn en zestien buitenlandsche oorlogsschepen. De Victoria and Albert zal de vorstelijke personen langs de vloot voeren, des avonds zal de algemeene verlichting in oogen- schouw worden genomen en precies te middernacht worden op het lossen van een schot alle lichten gedoofd. Koning Eduard is ongesteld, maar niet van ernstigen aard. De avondbladen verzekeren dat de ziekte van den Koning ernstiger is dan men in den beginne meende. Zjjn Ma jesteit voelde zich gisteren naar, en, daar hij pijn had, moest men laudanum te baat nemen. De dokters hebben nog niet met zekerheid kunnen zeggen, wat het is. Tot de Indische potentaten, die naar Londen gekomen zijn, om tegenwoordig te zijn bij de kroning van den Koning, behoort de maharadja van Jaïpoor, die zoo'n schat van edelgesteenten en kleino diën meegebracht heeft, hoofdzakelijk bestemd als geschenken voor Edward VII, dat er dag en nacht bjj gewaakt wordt. Namens de Marokkaansche regeering worden de feesten bijgewoond door Sigi-Abdoerrahman-Bin-Abbesadal. De schade op Martinique door de ontbarstingen teweeg gebracht wordt geschat op wel twee honderd vijftig millioen francs. Een op liet eiland ge vestigde verloor bij de ramp honderd vier bloedverwanten en tweehonderd vier en zeventig geëmployeerden. Men gelooft, dat het einde der rampspoedige dagen nog niet gekomen is. Uit Peking wordt aan de Times ge meld, dat de Britsche gezant aldaar zich eindelijk vereenigd heeft met een even redige vermindering der schadeloosstel lingen. Frankrijk nn België zullen een som van 481 millioen francs verdeelen als vergoeding voor de gedeeltelijke ver nieling van spoorwegen en de schade, daardoor berokkend. Dezelfde correspondent seint, over Rusland's voortdurend verzet tegen de spoorwegovereenkomst met Engeland van 29 April. De Chineesche regeering zal nu, met Engeland's toestemming, aan den Russischen gezant voorstellen om zich te verbinden, eiken spoorweg tusschen Peking en den grooten muur uitsluitend met Chineesch kapitaal te laten aanleggen en zulks spoorwegen niet te verpanden. Nauwelijks is de vrede gesloten, of er duiken weder berichten op over nog een verandering in de kaart van Zuid- Afrika. Zoo weet «Reynold's Newspaper" te melden dat er eene overeenkomst zou bestaan tusschen Engeland, Duitschland en Portugal, volgens welke dit laatste land zijn Oostafrikaansche bezittingen, dus ook Delogoa baai, aan de twee eerste mogendheden afstaat, terwijl Engeland dan openljjk Egypte zal inlijven. Als een en ander mocht bljjken waar te zijn, verklaart zich hier door de eigenaardige houding van Keizer Wil helm tegenover Kroger bij diens komst in Europa. Het stoomschip „Canada" is Donder dag van Southampton vertrokken naar Gibraltar, van waar het stoom zal zet ten naar Sint-Helena, om een gedeelte der krijgsgevangenen terug te brengen naar Transvaal. Onder deze zal zich bevinden generaal Cronjé, die van einde Februari 4900 in gevangenschap ver keert. Eenige weken geleden werd in Zweden de algemeene staking geproclameerd ten gunste van het algemeen stemrecht. Na drie dagen werd deze staking opgeheven toen een gunstig besluit genomen was door de beide Kamers. Een groote ijzerfabrikant echter wei gerde op zijn werkplaatsen terug te nemen alle werklieden die deel genomen hadden aan dezen politieken strijd. De algemeene werkliedenraad heeft hierte gen geprotesteerd en deze raad besloot weer de algemeene staking te procla- meeren, zoo deze fabrikant bij zijn denk beeld blijft. De meerderheid der Zweedsche groot- industrieelen heeft deze besslissing zeer getroffen en zij stelt alle pogingen in het werk de zaak een goede oplossing te geven. Een commissie van rapporteurs uit de Pruisische Kamer heeft zich met bijna algemeene stemmen vereenigd met een voorstel om tot beteugeling der dronken schap bevoegdheid te verleenen, bij de plaatselijke politie-verordeningen het schenken van sterken drank 's avonds na en 's moorgens vóór zeker te bepalen uur en op Zondag ook tijdens de voor naamste godsdienstoefening te verbieden. Volgens een niededeeling door prof. Goldtsmidt uit Praag aan de Academie van Wetenschappen te Weenen gericht, is het een student, Von Hasslinger ge naamd, gelukt op kunstmatige wijze diamant te vervaardigen. Hij heeft uit een massa die overeenkomt met het moedergesteente in Zuid Afrika kristal len verkregen, gemiddeld 0.05 millimeter groot, volkomen doorzichtig en van fraaien oktaeder-vorm. De werkstaking te Enschedé kan feite lijk als geëindigd beschouwd worden, nadat de drie uitgeslotenen zich hebben teruggetrokken. Maandag zouden twee weverijen opengesteld worden. Vijf maanden heeft de staking geduurd, doch zij is mislukt. De arbeiders vergaderden en namen, een motie aan waarin besloten werd de staking op te heffen. De uitslag der stemming wordt beschouwd als gevolg van den minder gunstigen financieelen steun de laatste weken ingekomen. Voorts werd daarin besloten den arbeid op het nieuwe loontarief onder protest te her vatten en van nu af zich krachtig in vakvereenigingen te organiseeren. Vóór Vrjjdag a.s. zou, wanneer de hervatting der werkzaamheden bij de firma Van Heek Co. te Enschedé haar geregelden gang gaat, de Fabri- kantenvereeniging weer vergaderen tot intrekking van het besluit, twee dagen per week de weverijen en spinnerijen niet te doen werken. Zaterdag is reeds door enkele arbeiders het werk hervat. In de werkplaatsen was men reeds druk met het poetsen en het verder in orde brengen der machines bezig. De staking duurde 22 weken, de uit sluiting aan de andere fabrieken der firma Van Heek Co. 49 weken, en die op de fabriek Rigtersbleek van de firma G. J. van Heek Zonen 45 weken. In drie der fabrieken is Maandag het werk weer aangevangen. In een fabriek weigerde een arbeider aan de nieuwe arbeiders weven te leeren. De man is onmiddellijk ontslagen. Nu het zittingsjaar der Kamer ge ëindigd is, begint men naar de resul taten van het parlementaire tijdperk fe vragen. Slechts twee belangrijke wetten van de toegezegde werden afgewerkt; de pensioenwet en de straf- en tuchtwet van het leger, dan nog een aantal kleinere wetjes, waarbq sommige, reeds door de vorige regeering voorbereid. Men komt dan tot het besluit, dat er betrekkelijk weinig is gedaan, en dat nog wel met een anti-liberale regeering, meteen meer derheid in de Kamer. De meening be staat, dat die partij niet genoeg samen werkt en bij de militaire wetten zou men hebben willen vragen, wie nu eigenlijk de kabinetsleider was. Zeer eigenaardig vindt men, dat de militaire wetten ver dedigd werden door een liberalen Hoog leeraar als Regeerings commissaris. Tegen Mutsaers, den verdachte van den moord op de elfjarige Marie Kessels te Tilburg, is levenslange gevangenisstraf geëischt. De uitspraak volgt later. HAARLEM 17 Juni 1902. Zaterdagmiddag werd een gecom bineerde vergadering gehouden van afgevaardigden der patroons en afge vaardigden der arbeiders in de bouw vakken. In die vergadering werd mede gedeeld het besluit der werklieden in de Vrijdagavond gehouden vergadering genomen omtrent de bepalingen door de patroons gesteld, en waarop zij ver schillende wijzigingen voorstellen. De patroons zouden deze voorstellen der werklieden in een Maandag te houden vergadering behandelen. Evenwel zij opgemerkt dat de werklieden van de 70 georganiseerde patroons dien avond zijn ontslagen, zoo zij de door hen ge stelde bepalingen niet hebben onder teekend. Sommige werklieden hebben getee- kend, andere niet, enkelen, die ge- teekend hadden, hebben zich terug getrokken, zoodat de patroons te over leggen hebben, wat in deze te doen. De voorwaarden der patroons zijn als volgt: lo. Het zal den patroon vrjjstaan de materialen, naar, op en van zjjn werk, te vervoeren op de wijze, die hem daartoe het meest gewenscht voorkomt. 2o. Het aantal op elk werk benoodigde werklieden wordt door den patroon of zijn gemachtigde bepaald, in evenredig heid van den aard en den omvang van het werk. 3o. De werklieden moeten verklaren: dat zij door geene overeenkomst ge bonden zijn, om geen aangenomen werk te mogen nemen, tegen in overleg vast te stellen prjjs. 4o. Het zal den patroon of zijn ge machtigde ten allen tijde vrijstaan die werklieden te ontslaan, welke daarvoor in z(jn belang of in het belang van het werk, het eerst in aanmerking komen. In de op Maandag 46 Juni gehouden vergadering van de Afd. Haarlem van den Ned. Aannemersbond met de ver- eenigde metselaars- en stucadoorspa- troons, aannemers en handelaars in bouwmaterialen, welke door 74 patroons werd bijgewoond, werden ter tafel ge bracht de eischen, gesteld door het co mité van de gecombineerde vakvereeni gingen te Haarlem, die gesteld waren tegenover de voorwaarden der patroons. Deeischen der vak vereenigi rigen waren Punt 4. De kruiwagen te gebruiken voor het kruien in de put en tot en met den eersten steiger, strekkende tot voordeel voor den patroon en tot gemak voor den werkman. Verder de sportver- deeling op 18 en 49 cM. optreden scha vot te bepalen tot de tweede verdieping. Punt 2. De werkkrachten zullen ge regeld worden door den patroon of zijn gemachtigde en den werkman. Punt 3. De organisaties hebben be sloten om geen aangenomen werk te nemen. Punt 4. Het zal den patroon of zijn gemachtigde ten allen tijde vrijstaan diegene welke door (dronkenschap) of twist zoekende, te ontslaan, maar in geen geval die vereenigd is, welke zijn eigen op den voorgrond plaatst en ten allen tijde het recht heeft om beroep te doen op zjjn vereeniging. Algemeen werd de houding der vak vereenigingen afgekeurd die, in plaats van de zoo voor zich zelfsprekende voor waarden der patroons aan te nemen, daartegenover nagenoeg dezelfde eischen bleven stellen, als waaruit het conflict is ontstaan. Na breedvoerige bespreking werd met algemeene stemmen besloten, de door de patroons gestelde voorwaarden onver anderd te haadhaven. Vervolgens kwam aan de orde de onderteekening door de werklieden van de door de patroons gestelde voorwaar den, waaruit bleek dat hoewel vele wel gezinde werklieden die voorwa irden had den onderteekend, toch de invloed van de tegenovergestelde partij groot genoeg bleek te zijn om staking op verschillende werken en bij onderscheidene patroons te veroorzaken, en dat zelfs velen van hen, die genoemde voorwaarden reeds hadden onderteekend, door dien invloed genoodzaakt werden of, om hunne hand- teekening terug te nemen of, om onge wild mede den arbeid neder te leggen. Dit trouwens was geheel in overeen stemming met den inhoud van het Zater dag verspreide strooibiljet van het zich noemende regelings-comité. Moeilijk te beantwoorden was de vraag wat thans gedaan moest worden om tot eene bevredigende uitkomst te geraken. Vooral het feit dat goed ge zinde werklieden bemoeilijkt werden in den arbeid en de zeker niet ongegronde vrees, dat zulks zich ook tot de overige goedgezinden uit zou breiden, gaf den doorslag om den lang vermeden maat regel van algemeene uitsluiting van met selaars en opperlieden, zoowel in 't be lang van patroon als in dat der goed gezinde arbeiders, zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden, en met algemeene stemmen van het ruim 70 tal aanwezige patroons werd, hoewel noode, tot dien uitersten maatregel besloten en werd de navolgende motie aangenomen en door allen onderteekend. MOTIE. De Vereenigde patroonsmetselaars, stucadoors, handelaars in bouwmateria len en aannemers te Haarlem en aan grenzende gemeenten in hunne vergade ring van Maandag 46 Juni 4902, over wegende lo. Dat de eischen gesteld door het Comité der bouwvakvereenigingen voor hen onaannemelijk zijn en alzoo de door hen aan hunne werklieden gestelde voor waarden moeten worden gehandhaafd. 2o. Dat het onderteekenen dier voor waarden door de werklieden niet aan het doel heeft beantwoord om daardoor eene algemeene uitsluiting van metse laars en opperlieden op hunne werken te voorkomen en wel cl. omdat het meerendeel der werklieden die onderteekening heeft geweigerd en alzoo nu reeds verschillende werken zijn gestaakt, b. omdat de goedgezinde werklieden die reeds de voorwaarden hadden onder teekend op verschillende plaatsen door de stakende arbeiders in de uitoefening van hun werk zijn bemoeilijkt en ge noodzaakt zijn om hunne handteekening niet gestand te doen, en mede 't werk te staken; Besluiten Om, wanneer vóór dien datum niet op alle werken de arbeid is hervat van af 21 Jnui e. k. eene algeheele uit sluiting van metselaars en opperlieden op hunne werken te doen plaats hebben en zich onderling te verbinden tot be taling eener boete groot 400 tot 4000 gulden door hen, die deze uitsluiting verbreken zoolang zij niet door het be sluit van de meerderheid der patroons is opgeheven. De bepaling van het bedrag der boete zal geschieden op voordracht van het Bestuur van de Afd. Haarlem van den Ned. Aannemersbond door de vergade ring van de vereenigde patroons boven genoemd." Haarlem, 46 Juni 4902. Volgen 72 handleekeningen. Deze motie zal ook aan de niet aan wezige patroons ter onderteekening worden aangeboden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2