Uit de Kaapkolonie komen berichten van storm en strenge koude; duizenden schapen zijn omgekomen en in vele plaatsen zijn telegraafpalen onder sneeuw begraven. Generaal French heeft gerapporteerd aan lord Kitchener dat er uit de Kaap kolonie nog slechts 150 man, die zich over geven zullen, te verwachten zjjn. Het politietoezicht over Zuid-Afrika is thans weer gegeven in burgerlijke handen. De Daily Telegraph toont met den volgenden staat aan dal er ten minste 80,000 Boeren tegen de Engelschen in het veld gestaan moeten hebben: Gesneuveld of bezweken aan ziekten of wonden van Oct. 1893 tot April 1901 10,000 Gesneuveld van April 1901 tot 31 Mei 1902 2,200 Gevangen genomen of over gaven van April 1899 tot 13 November 1901 42,000 Idem van Nov. 1901 tot 31 Mei 1902 8,000 64,200 Overgaven sedert het sluiten van den vrede16,620 80,820 Van de Britsche troepen in Zuid- Afrika zullen allereerst de yeomen van 1900 en 1901 naar huis worden ge zonden, dan volgen de vrijwilligers, de militie en de reservisten, ten laatste de geregelde troepen en de yeomen van 1902. Gemiddeld zullen per week 3500 man terugkeeren, zoodat ongeveer vjjf maanden noodig zullen zjjn om het ge- heele leger terug te brengen. Middeler wijl zullen de troepen voor den garni zoensdienst in Zuid-Afrika worden aan gewezen en daarheen gebracht. De troepen uit Indië zullen eerst in den na- herfst worden verscheept, zoodat ze na afloop van den moesson in Indië aan komen. Zeer eigenaardig verneemt men geen berichten van Boeren, het spreekt wel van zelf, dat de beruchte censuur nog in volle werking is en de Engelschen dus nog doen wat zjj willen. Door het weg blijven van mededeeling van de zijde der Boeren is wantrouwen gewekt in de optimistische berichten van Kitchener, hierin geleerd door de ondervinding van twee en een half jaar. Tot degenen die gelooven, dat de vrede niet van bljjvenden aard zou zjjn, be hoort ook Ds. van Broekhuisen van Pre toria, op wiens spreekplaats bjj het Zen- dingsfeest te Velsen men zich letterlijk verdrong. Spreker verkondigde als zijn meening, dat hier slechts sprake kon zjjn van een wapenstilstand, maar dat de dag zal komen, waarop Transvalers, Vrjjstaters en Koloniërs op de Engel schen wreken zullen hun dooden, hun vrouwen en kinderen. Het publiek juichte deze lang niet malsche rede herhaaldelijk toe. II Dat generaal Methuen krijgsgevangen geweest is vindt het legerbestuur zóó1 verschrikkelijk, dat een onderzoek aan Kitchener werd opgedragen, Zijn bevin dingen in deze samenvattend zegt hjj ïlk ben bang dat de verklaring van deze oorlogsgebeurtenis gelegen is in de laffe houding van het grootste deel der bereden troepen, dat slechts een zwakken tegenstand geboden heeft. Ik zou echter niet willen dat deze kritiek uitgebreid werd over alle bereden mannen, zonder j uitzondering. Sommige compagniën heb ben tot het laatste toe zich krachtig verweerd, vooral die, welke onder het bevel stonden van commandant Paris. Niemand zal het verwonderen als die lafaards, die hun generaal in den steek j| lieten, niet deelen in de toegezegde be looning van zes pond. De Portugeesche regeering heeft een krassen maatregel genomen om Lissabon te bevrijden van de o vertal rijke bede laars en landloopers. De politie heeft ze allen opgepakt en aan boord van een stoomschip gebracht, dat hen zal over voeren naar de Afrikaansche koloniën van Portugal. Te Irkoetsk (Siberië) heerscht groote ellende. Mannen zonder werk stroomen in grooten getale naar de stad, zij zjjn volkomen zonder middelen, in lompen gekleed brengen zij dag en nacht onder den blooten hemel door, levende van aalmoezen. Uit Weenen wordt geseind dat een samenzwering ontdekt is, welke ten doel had den sultan van Turkjje om het leven te brengen, om dan den neef van den Sultan, prins Said Edhem op den troon te plaatsen. Deze prins is gevangen ge nomen. Wat er met hem gedaan zal worden is nog niet bekend, hoogstwaar schijnlijk niet veel goeds. Mèt hem zjjn gearresteerd vier-en twintig anderen, on der wie hooge ambtenaren. In vele Eqgelsche bladen wordt de toekomst van Britsch Indië donker in gezien. Het is de gewoonte elk jaar een officieele voorspelling te geven van de moessons en het regenseizoen. Deze op gaaf wordt jaarljjks met de grootste nauwkeurigheid bewerkt. Thans heeft de regeering alleen bekend gemaakt dat er minder regen dan gewoonlijk zal vallen op het Indisch gebied. Deze voorspelling, na de slechte jaren die pas in Indië doorleefd zjjn, heeft een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Men verwacht toch algemeen dat de hongers nood thans heviger zal zjjn dan ooit te voren. De Tweede Kamer van Hessen heeft gisteren met 40 tegen 5 stemmen het voornaamste artikel van de kieswet aangenomen, waarbjj het algemeene, rechtstreeksche en geheime kierecht in het groothertogdom wordt ingevoerd. Volgens een brief uit Fort de France is de naar Martinique gezonden Ame- rikaansche wetenschappelijke commissie -van oordeel, dat er nog een uitbarsting van den Montagne Pelée zal komen, welke als er geen waarschuwende tee kenen voorafgaan, nóg ernstiger zal zijn dan de vorige. De vulkaan is aan alle kanten door boord. Hij zal, naar het oordeel der commissie, in betrekkelijk korten tijd instorten en dan zullen de meeste plaat sen op het noordelijk deel van het eiland te niet gaan. De pest blijft woeden aan boord van het Engelsche stoomschip City af Perth dat, komende van Calcutta, sinds een achttal dagen voor Duinkerken ligt. Een nieuw geval het vijfde dus is geconstateerd bij een Hindoe-matroos. De bevolking van Duinkerken is zeer verbolgen over het feit, dat het schip in die haven vertoeft. Zij vreest door benadeeling in den handel. Het schip is thans op bevel naar Londen vertrokken. De stakende mijnwerkers te Hagel- town hebben, door middel van dynamiet, het huis van een beambte aan een der anthracietmjjnen in de lucht doen vlie gen. Den ambtenaar zelf wisten zij in handen te krjjgen en hem zijn revolver te ontnemen. De stakers hebben verschillende be ambten gedreigd met het in de lucht doen vliegen hunner woningen. De Popoio Romano" deelt mee, dat in Syracuse in den nacht van Zaterdag op Zondag een sterke aardbeving is waargenomen, vergezeld door onder- aardsche geluiden. De eerste schok werd spoedig door een tweeden gevolgd. De bevolking is zeer opgewonden. Een aan tal families verlieten haar woningen. Schade van beteekenis is er niet ver oorzaakt. Gedurende eenige dagen zag de lucht zeer dik en was het verschrik kelijk warm. Een liberaal lid van het Engelsche parlement werd, terwijl hij in 't bad zat, opgeschrikt door het belletje, waar schuwende dat de leden van het Lager huis moesten stemmen. Fluks wierp hjj een lange jas om, zette de kraag ervan op en snelde naar het stem-vertrek, om zich te scharen bij zijn medepartjjders en zoodoende zijn plicht tegenover zijn kiezers te vervullen. De vereenigde kolendelvers in de Ver- eenigde staten roepen een algemeene vergadering van hun vakgenooten bijeen. Dezen zullen dan waarschijnlijk ook de algemeene werkstaking in het gebied van de zachte steenkool afkondigen, die nu nog in de behoeften van de nijver heid voorziet. Amsterdam heett zijn waterkwestie. Jaren lang hadden reeds ingezetenen gezucht over slechten aanvoer van duin water; klachten baatten niet en men zweeg. Inmiddels nam door uitbreiding der gemeente het watergebrek toe en ook naar men meent door de meer dan gewone waterverspilling omdat het wa ter te Amsterdam geleverd wordt by abonnement en niet per meter. Men gelooft, dat het beschikbare duinterrein ongeveer uitgeput is. Van gemeentewege worden maatregelen genomen tot onder zoek hoe het best in de zaak te voorzien, maar millioenen zullen er mee gemoeid zijn. Groote gebreken moeten bestaan in de straatleidingen, die sedert tal van jaren zeer onstelselmatig zijn aangelegd. Het vooruitzicht van algemeen water meters te zullen krijgen, lokt de Amster dammers niet aan. Werkeljjk zjjn bij zeer kleine afnemers al meters in gebruik, maar men ver trouwt ze niet. Ook te Amsterdam laat de gemeente zich betalen als er minder dan een bepaald minimum is verbruikt, maar natuurlijk ook wat geleverd is boven het minimum. Er wordt op ge wezen, dat dit onrechtvaardig is, maai de gemeente, als de sterkste, eischt be taling of de leiding wordt afgesneden. Nu kan men een meter doen controleeren, maar dit kost geld. Te 's Hertogenboseh had iemand in vjjf weken geen leidingwater gebruikt, omdat de leiding bevroren was. Toch wees de meter in dien tijd ongeveer driehonderd liters per dag. Onder zulke omstandigheden is de tegenzin voor meters te verklaren. In het algemeen meent men, dat de meters nog lang niet volmaakt zijn, dat de aanwijzingen de werkelijkheid verre t overtreffen. Woensdagmiddag, toen een negental gedetineerden in het huis van bewaring aan de Prinsengracht te *s Gravenhage op de binnenplaats lucht schepte, wier pen zij zich, blijkbaar volgens gemaakte afspraak, op de twee bewaarders, be letten dezen alarm te maken, ontnamen hun de sleutel van de poort die zij open den en waardoor zes hunner ontvluchtten in een doorgang naar de Assendelftstraat. Toen had een der bewakers zich weten los te rukken en de poortdeur dicht te werpen, zoodat drie niet konden weg vluchten. Van de zes ontvluchten zijn er twee reeds weder gevat. De verstandhouding tusschen de oude en de nieuwe werklieden je Enschedé is nog niet te best. Telkens komen vecht partijen voor, eene zóó, dat twee mannen moesten ontslagen worden, en waardoor alweer bijna een werkstaking was ont staan. Deze werd echter tijdig bezworen. Volgens de Asser courant weet men in het Friesche dorp St. Johannesga op onrechtmatige wijze in 't bezit te komen van woning en land en wel op de vol gende wjjze. Een gezin koopt een bok- vaartuig met roef, en wetende dat spoedig zinken niet zal uitblijven, wordt daar toe een geschikt terrein uitgezocht. Is het zinken een feit geworden, wat toe vallig steeds met een zonnigen dag samenvalt, dan is iedere hulp welkom, om het gevaarte op het droge te krijgen. Is dit eenmaal geschied, dan is gevaar voor zinken buitengesloten en »het ge vaar" om opnieuw te komen drijven weet de bewoner wel te voorkomen. Buiten dien is de bodem, als het vaartuig op den grond staat: spoedig verrot. Ver volgens, wordt de omliggende grond ont gonnen, eerst een tuintje aangelegd, dra een geit gehouden en eindelijk verrijst ter zelfder plaatse een steenen huisje. De eigenaars der respectieve gronden zien deze praktijk lydelyk aan, omdat het hun geld zal moeten kosten, zulk een gezin te verwijderen. HAARLEM 20 Juni 1902. De jaarljjksche Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar worden gehouden op den 23sten Juli e.k. in het gunstig gelegen, welbekende Park van het Tolhuis, over het Y, in de onmid dellijke nabijheid van Amsterdam. Generaal Booth die pas is terugge keerd van een reis door Europa zal dezen Velddag leiden. Met de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij worden schikkingen ge maakt om dien dag bijzondere en goed- koope treinen te doen loopen door geheel Nederland. Woensdagavond tegen zeven uur werden een paar metselaars, werkzaam aan een woning op het Verwulft door een menigte stakenden opgewacht. Onder politie geleide werden de beide mannen naar hun huis gebracht, gevolgd door veel nieuwsgierigen. Alles liep heel kalm af. De stukadoors hebben ook den arbeid nedergelegd, niet wachtende op den fatalen 23 Juni, als wanneer nog veel werk zou afgeloopen zijn. Na de prachtig geslaagde ontvangst van Prins Hendrik in onze gemeente en de mooie uitvoeringen van Toonkunst op denzelfden Zaterdag, gaf het Ruiterfeest in de manége der ka veleriekazerne op nieuw aan velen gelegenheid tot uitgaan. Bij de twee eerste gelegenheden ver leende het Stedelijk muziekkorps zjjn zeer gewaardeerde dieneten, bij de laatste uit den aard der zaak- niet. Stel eens, dat men nu geen goed ge schoold muziekkorps het voortbestaan te Haarlem mogelijk maakte-dan waren Kin derzang en Toonkunst in het water ge vallen, jammer voor beiden, maar het meest voor Toonkunst, dat met geringe middelen zooveel doet. Toonkunst is niet rjjk, ondanks den vermeenden steun van het VoorhelmSchneevoogdfonds waarvan de wereld wonderen verhaalt maar dat pas na ettelijke jaren, en als er geen tegen spoed konat, wat worden ban. Toonkunst rijk, och, dat het zoo ware, want er valt op haar gebied» nog zóóveel te doen. Op het programma der Maatschappij komt voor: Verbetering van den volks zang, doch wat kan zjj in dit opzicht doen? Niets, en inmiddels zingt het volk niet, zooals in vroeger tijden, toen ieder gezin zijn liederboek bezat en.meer zong dan kaartspeelde. De uitvoeringen van Toonkunst zjjn niet voor het volkzij schenken slechts den muzikaal ontwikkelden genot, even als de overige gezelschappen in ons Haar lem, waarvan alleen Zang en Vriend schap van tijd tot tjjd wat voor de groote menigte doet. De overige gezelschappen zingen voor eigen kring, wat alweer in hoofdzaak een futancieele oorzaak heeft. Wel zou men willen, maar 't kost te veel om een dubbeltjesconcert te geven, wat tot opwekking van zin voor het schoone, het goede ten goede zou komen. Waarin bestaat echter m hoofdzaak voor het Volk behoefte? Aan goede een stemmige melodiën, zooals onze vaderen ze kenden, geschikt om zoo in je een tje te zingen, doch ook als gezelschaps liederen, geen kroege- en ook geen kin derliederen. Uit mjjn jongens tjjd herinner ik rojj een schoenmaker, die als schutter de campagne in 1830 en 1831 had mee gemaakt. Als de man goed opdreef was zong hij en wjj, kleine jongens, luisterden genotvol. Hij kende er heel wat. Waar de man ze geleerd had? Ja jongen, zei hjj, ik heb overal wat opgevangen en onthouden. Toe, baas, prikkelden wij hem, nog eentje, en dan gebeurde het wel, dat wij weggejaagd werden, maar terug kwamen de guiten. De zang, het eenvoudig, eenstemmig lied oefent een niet te miskennen invloed uit op de menigte. Ge gaat alle weken zingen, zing eens wat voor ons, hoorde ik aan een zanger vragen, die ergens in kleinen kring ge- noodigd was. De zanger kende alleen eerste baspartijen; er kwam dus niets van. Daar zit de kneep. De meerstem mige zang wordt met goeden uitslag beoefend, doch een lied in unison.... denk er niet aan! Wat zou een directeur van een goed gezelschap er een succes mee hebben, als hij zoo iets op het ge touw zette en dan uitvoeringen kon ge ven tegen een zeer kleinen toegangsprijs, want wat niets kost wordt niet gewaar deerd. Men verdenke hier niet van gering schatting omtrent het opbouwende van het kunstmatig gezang, maar tot het volk, tot de groote massa, spreekt het niet genoeg. Het wil zelf doen, maar kan eenvoudig niet, en leiding of aanleiding is er niet. Die taak kon Toonkunst op zich nemenals ze rjjk was.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2