20 personen als haringen opeengepakt gevuld zien. Vandaar, dal tal van personen, die de buitengewone prijzen niet betalen kunnen, voornemens zijn den avond te voren reeds naar de stad te gaan en den nacht op straat door te brengen. Volgens de overlevering moeten duizenden dit ook tijdens het kroningsfeest van wijlen Koningin Victoria gedaan hebben. Mac Neill heeft er zich in het Lager huis over beklaagd, dat de onkosten van den staat voor deze kroning op qngeveer jg 100,000 zijn geschat, terwijl de kro ning van Willem IV slechts jg 45,000 en die van Victoria 70,000 had ge kost. Baltour zeide, dat de ontvangst van vreemde en koloniale gasten 't nu vooral zooveel duurder maakte. Het feestmaal, dat de Koning bij ge legenheid van de kroning aan de Lon- densche armen geeft, zal door tooneel- voorstellingen worden gevolgd, in de verschillende lokalen zeiven waar de maaltijd is aangericht. Twee duizend acteurs en actrices heb ben hunne medewerking daarbij aan geboden. De Koning is voornemens, aan al de zalen waar zjjne gasten aanzitten een bezoek te brengen. Maandag is de kroningsweek begon nen, met de komst van het koninklijk gezin te Londen. Een ontzaglijke menigte juichte hen onstuimig toe. Des avonds was er een diner in het Buckinghani paleis, waar de vorstelijke gasten aan zaten. Te Londen is men bezorgd over de vooruitzichten van het weèr gedurende de feesten. Het heeft vervaarlijk geregend en reeds meer dan eens heeft men ver nielde versieringen moeten vernieuwen. Maar men is vol hoop dat het althans de groote dagen van Donderdag en Vrijdag droog zal blijven. Koning Edward heeft bevolen, dat het Engelsche hof den rouw voor drie weken zal aannemen, met het oog op het overlijden van den Koning van Saksen, »doch gedurende de Kronings feestelijkheden zal deze bepaling ge schorst worden." Dus na den feesttijd maar weer lustig aan het rouwen, zoo komt alles tot zjjn recht en men voldoet aan den vorm. Met echt Spaansche plechtigheid is Zaterdagmiddag aan president Loubet de orde van het Gulden Vlies aange boden. Voorgegaan door den heer Crozier, directeur van het protocol, begaf zich een bijzonder Spaansch gezantschap, met den hertog van Sesto, deken van de „Grands d'Espagne", naar het Elysée, waar een batailjon infanterie de eere- wacht vormde. De president der Fran- sche Republiek, omgeven door een schit terenden stoet, ontving uit handen van den buitengewonen gezant een eigen handig geschreven brief van den Spaan- schen koning, waarop aan president Loubet de gouden keten van de orde werd omgehangen. In Turijn heeft men Zaterdag laatst leden een cotillon per automobiel uit gevoerd, waaraan 45 rij tuigen deelnamen. Prinses Laetilia Bonaparte en de geheele Turijnsche aristocratie waren er bij tegenwoordig. Weer had in Rusland een politieke moord plaats. De secretaris van den gouverneur van Warschau is door twee studenten doodgeschoten. De daders zijn ontvlucht. Genoegzaam mag bekend geacht wor den de slechte toestand van de Turksche oorlogsvloot, evenals alles in Turkije oud en versleten is, behalve de geld verspilling en een stelsel van omkooping en verklikkerjj als nergens ter wereld. Aan de laatste euvelen kan alleen al- geheele reorganisatie van alle takken van dienst een einde maken, maar het kan nog lang duren eer men zoover komt. Maar de vloot zal alvast onder handen genomen worden, want bij iradé van den sultan is vergunning verleend twee oorlogschepen in Engeland te bestellen de een zal heelen naar hem zelf, Abdoel- IIanti. Een schip, dat in de Ver. Staten in aanbouw is, wordt gedoopt naar den vader van den sultan, Abdoel Mcdjid. De twee nieuwe kruisers worden 300 bij 45 voet in afmeting, en krijgen machines van 12,000 paardekrachten, die een snel heid van 24 knoopen kunnen doen be reiken. Wij kunnen niet zeggen of de levering bij vooruitbetaling plaats heeft. Er gaan geruchten dat Bulgarije een koninkrijk zal worden, onder de hooge bescherming van Rusland. Bulgarije's eerste minister spreekt het echter tegen. Er wordt tegenwoordig zoo dikwijls gesproken over Canada en Transvaal en over de zegeningen, welke de Fransche bevolking daar onder Britsch bestuur heet te genieten, dat de aandacht is gevallen op eeDe uiting, dezer dagen, van dat gedeelte der bevolking, 't welk maar zelden en weinig van zich doet hooien. In een vergadering n imelijk van Fransch-Canadeezen te Drummondville, waar toebereidselen werden gemaakt voor een feest ter eere van den Fransch Canadeeschen Beschermheilige, is eene krasse resolutie aangenomen tegen het Imperialisme, waardoor het zelfbestuur van Canada en de toekomst der natie worden bedreigd. In die resolutie, welke aan den te Londen vertoevenden Sir Wilfrid Laurier (den Eersten Minister) zal worden over geseind, wordt voorts afgekeurd, dat 's lands geld wordt gebruikt voor het uitrusten van soldaten om te strijden voor het Rijk, in plaats voor het ont wikkelen van de rijkdommen des lands. De Fransche Canadeezen worden aan gespoord de gelegenheid waar te nemen tot het houden van eene betooging tegen het Imperialisme. Genoemde Canadeesche Minister wil niets weten van een militaire unie met het Rijk. Door het optreden van den nieuw- benoemden vice gouverneur voor Fin land, bestaat er hoop op minder hatelijke en onwettelijke maatregelen tegen de Finnen; men ziet in hem een verzoe nend element., anderen beschouwen het als zjjn taak orn de Russificeering van het land op streng wettelijke gronden voort te zetten. Als hiermede nu maar wordt in aanmerking genomen de grond wet der Finnen, die door alle Russische keizers na de inlijving is bezworen. Overste Hamilton, secretaris van Lord Kitchener, is thans te Londen aange komen om den Koning persoonlijk het oorspronkelijke vredestractaat en andere belangrijke stukken betreffende den oorlog te overhandigen. De Fransche Regeering heeft, naar aanleiding van het faillissement der Rente Viagère, de lijfrenten-maatschap- pij der familie Humbert—Daurignac, een commissie belast met het ontwerpen van een wet, waarbij de leemten der wettelijke bepalingen omtrent naamlooze vennootschappen worden aangevuld en vooral de spaarpenningen van den kleinen burgerman behoorlijk worden beschermd. Eene krachtige reactie openbaart zich onder de Polen tegen de maatregelen der Pruisische Regeering om hunne woonplaatsen door aankoop in Duitsche handen te brengen. De banken te Lem- berg en Warschau hebben te zamen 16 rnillioen Mark ter beschikking van het Polenfonds gesteld, zoodat dit fonds nu reeds tot 100 rnillioen gestegen is en een niet te versmaden tegenwicht be gint te vormen tegen het nieuwe Prui sische kolonisatie-fonds. Zaterdagavond heeft er weer een ongeluk met twee electrische treinen plaats gehad en wel tusschen Varese en Portoceresio in de provincie Como. Het aantal gekwetsten, dat eerst werd opgegeven 49 te bedragen, is volgens een later bericht slechts 15, waarvan 7 zwaar. De stationschef, die de schuld draagt van het onheil, door de signalen verkeerd gesteld te hebben, is naar Zwitserland gevlucht. Volgens een telegram uit Fort-de- France is het water van vele rivieren op Martinique kokend heet. De Amerikaansche commissie, die op het eiland een onderzoek instelde, ziet in de jongste uitbarsting een bevestiging van haar voorspelling, dat de vulkaan Montagne Pelee zjjn laatste woord nog 1 niet gesproken heeft en dat er nog veel erger uitbarstingen zijn te verwachten, waardoor het geheele eiland met ver woesting wordt bedreigd. Het stoffelijk overschot van koning Albert van Saksen is Maandagavond op plechtige wijze in de katholieke hofkerk bjjgezet. Om de met rood fluweel be- kleede lijkkist hielden officieren en hoog- waardigheidsbekleeders de wacht. Het schip van de kerk was gevuld met loden van het diplomatieke corps, buitenge wone afgezantschappen, ministers, hof- en staatsambtenaren, leden van de Ka mers, deputaties van vreemde officieren en vertegenwoordigers van de stad Dres den. De vorstelijke personen vormden een langen stoet, waarvan deel uit maakten: de Koning en de Saksische prinsen, keizer Wilhelm, keizer Frans Jozef, de groothertog van Baden e. a. In twee loges zaten de Koningin-weduwe, de Keizerin en de princessen. Na afloop van den dienst werd de kist onder koor gezang in de groeve neergelaten, terwijl buiten kanongebulder en geweersalvo's weerklonken. Na de plechtigheid ver trokken de Keizer, de Keizerin en de Keizer van Oostenrijk weer. Maandagmiddag heeft te Gent een1 vreeselijk ongeluk plaats gehad. Zekere Ghys, een scheikundige, was in zijn laboratorium aan het werk, in gezelschap van een vriend, toen plotse ling een verschrikkelijke ontploffing heel het huis deed daveren. Beide personen werden dood tegen den grond geslagen. Uit Brussel wordt bericht dat de toestand van de Belgische Koningin bezorgdheid wekt. Een blad, meestal goed ingelicht zegt: „De gezondheid der Koningin eischt op dit oogenblik de grootste zorgen; Hare Majesteit heeft zich dezer dagen, om hare dagelijksche wandelingen te kunnen voortzetten,een ziekenwagentje moeten aanschaffen. „Nu doe ik mijn „entree" in de wereld der gebrekkigen", zeide zij bij deze gelegenheid aan een harer vertrouwden, met d e gelijkheid van humeur, die spreekwoordelijk geworden is. Gisteren heeft zij haar eerste tochtje in den rollenden leunstoel gedaan. Zóó zal zy voortaan in de stad Spa wandelen. Men zal me wellicht de eerste dagen op merken", zeide H. M., „doch het publiek zal er zich aan gewennen." I Bij opgravingen ter plaatse van het oude Forum, te Rome, heeft men, bij den tempel van Faustina het eerste graf der oud-Romeinsche begraafplaats ge vonden en daarin een gedeelte van het geraamte van een Romein uit den tyd van Romulus, welke van groot belang voor anthropologische studiën worden geacht. Omtrent den nieuwen koning van Saksen zegt de Köln. Zeitung: „Koning Albert was een goed en trouw katholiek, maar beslist afkeerig van alles wat ultramontaansch was en van de ver menging van godsdienst en politiek. Het zelfde geldt ook van den tegenwoordigen koning Georgealle menschen die hem van nabjj kennen, spreken als hun over tuiging uit dat ook onder de heerschappij van dezen roemrijken, beproefden veld heer, die zoo lange jaren in oorlog en vrede het Saksische legerkorps met suc ces heeft aangevoerd, het Saksische re- geeringsbeleid zich in hetzelfde spoor zal bewegen als onder de bijna dertigjarige gezegende regeering van koning Albert." Volgens eene opgave van het Duitsch Departement van Koloniën hebben tot dusverre 36 Boerengezinnen, te zamen 313 personen, zich in Duitsch Zuidwes telijk Afrika gevestigd. De „Al Duitsche Bond" is bereid, om Boerenlandverhuizers geldelijk steun te verleenen. II In een Maandagmiddag gehouden vergadering van Haagsche bakkersge zellen zijn eischen van hooger loon en korter werktijd gesteld. Ook wil men des Zondags niet vóór 6 uur 's avonds in den bakkerij aanvangen. In de Ringvaart van de Haarlemmer meer, in de nabijheid van Lisse, is aan varen eene roeiboot door een motor, waarin gezeten was A. v. Leeuwen en echtgenoote. Door den hevigen schok sloeg de boot om, waardoor beide per sonen te water geraakten en de man onder de boot. Met groote moeite werden beide personen door toegesnelde hulp gered, terwijl de motor zonder eenige hulp te verleenen, zjjne reis naar Leiden vervolgde. De man is aan de hand ge kwetst en tegen den gezagvoeder van 't vaartuig is proces verbaal opgemaakt. HAARLEM 24 Juni 1902. Zaterdagavond is de uitsluiting van metselaars en opperlieden inge treden, de stucadoors hadden hel werk gestaakt. Er was de vorige week door het Be stuur van den R. K. Volksbond, den Chr. Volksbond en het Alg. Ned. Werk- liedenbond, een motie aangenomen om den patroons te verzoeken het besluit tot uitsluiting op heden op te heffen of althans te schorsen totdat alle werk- liedeovereenigmgen hun oordeel hebben gezegd. Hierop is door het bestuur van den patroonsbond geantwoord dat dit niet aanging, daar het bestuur gebonden was aan het besluit van Maandag de vorige week waarbij tot de uitsluiting was besloten. Van dat besluit werd reeds Dinsdag kennis gegeven aan het bestuur der werkliedenvereeniging, doch tot nu toe werd daarop geen antwoord gegeven. De Burgemeester heeft zijn bemid deling aangeboden. De patroons hebben die aanvaard, doch de werklieden voor alsnog niet Maandag zetten de timmerlieden, schilders en verdere werklieden in de bouwvakken het werk voort, uitgenomen die in het metselvak. Uit den aard der zaak, waar de bedrijven zoo van elkander afhangen, is het te voorzien, dat ook de eersten weldra gedwongen zullen zijn het werk neer te leggen. De tegenwoordige uitsluiting is een beginsel kwestie. Het geldt hier de vraag wie te beslissen heeft over de wijze waarop de bouwmaterialen worden aan gevoerd, de werkman of de patroon; wie moet uitmaken het aantal werk lieden, noodig voor het afmaken van een werk. de werkman of de patroon; wien het recht toekomt te bepalen welke werkman wegens onbehoorlijk ge drag, dronkenschap ingesloten, van het werk te verwijderen, de werkman of de patroon. Bij den scherpen strjjd hierover ont staan, hebben o. i. beide partyen het hoofd verloren, door een bemiddeling onmogelijk te maken. Bekend is het streven van enkele ar beiderskringen om op den gang van het werk invloed uit te oefenen; men zegt, dat dan vele dingen beter zouden gaan. Men vergeet hier, dat bij elk werk één leidende gedachte behoort te bestaan en dat wanneer die niet is in het belang van het werk, ten slotte de schade er door ontstaan niet wordt verhaald op den werkman. Onderling overleg is altijd goed, maar waar dit niet gewenscht is, late men hem zijn gang gaan die zelf de schade betaalt, die van overleg niet weten wil. Hoe in den bestaanden toestand de oplossing moet komen is een raadsel. Naar het zich laat aanzien kan er van geven en nemen geen sprake zjjndaar toe zijn de eischen te scherp gesteld, vooral die van de patroons; al zou het kunnen zjjn, dat de drang der omstan digheden er toe geleid heeft, in elk geval is het een glibberig pad waarop men zich bevindt. Het zou de vrijheid van arbeid heel wat naderbjj komen, als de werkman, den patroon, die zijn eischen te hoog stelde, eenvoudig in den steek liet. De goed onderlegde werkman zou er wèl bij varen, de minder meegaande patroon zou er wys door worden. Nu weet ieder wel, dat bovenstaande beschouwing niet aanpast by de stelling die beide partijen hebben ingenomen, maar men denke hier aan den Griekschen wijsgeer Plato, die aan zjjn leerlingen zjjne idealen over een republiek, zoowat op socialistischen grondslag, ten beste gaf. Toen een discipel hem vroegMees ter, acht U een gemeenschap als U bedoelt mogelijk, was het antwoord van den bescheiden geleerde tochDa t zeg ik niet.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2