onverhoopt advizeert tot een biughoogte van 8 meter, de Min. toch rekening zal houden met een wensch van de beide Kamers naar een brug van 12 meter. De heer van Nierop achtte een 12 meter hooge brug beslist noodzakelijk. De heer van der Does de Willebois steunde, op grond van de opgedane ervaring bjf den aanleg van een spoorwegbrug te 's Her togenbosch, het streven naar een zoo hoog mogelijke brug. De Min. van Water staat enz. verdedigde zijn houding. Eventueele brugverhooging zal bij de Staat8begrooting worden voorgesteld, waardoor het werk niet zal worden vertraagd. Alleen dan wanneer de Min. overtuigd wordt van het nut eener hoo- gere brug, zal hij verhooging voorstel len. Het ontwerp werd aangenomen. Verder werden goedjekeurd verschillende onteigeningsontwerpen en suppletoire begrootingen, als mede de overeenkomst voor hst onderhouden van een geregelden stoomvaartd east tusschen Java, China en Japan. Bij de behandeling van laatst genoemd ontwerp achtte o. a. de heer Laan het gewenscht. de maatschappij volkomen vrij te laten in het kiezen van plaatsen, waar zij de schepen harer vloot wil laten bouwen. De Min. van Waterstaat enz. wees er op, dat ook in andere kontrakten bepalingen voorko men om de Nederlandsche nijverheid te bevoordeelen. Na afdoening van de wetsontwerpen hield de heer Sassen zijn interpellatie over de Nederlandsche sui kerindustrie. Interpellate zeide, dat het doel zijner interpellatie was, een einde te maken aan de bestaande onzekerheid, die een noodlotligen invloed uitoefent op het krediet der suikerfabriekanten. Als middelen tot verbetering der in gevaar verkeerende industrie opperde Spreker verhoogde premie en recht van invoer van het z. g. surtax. Ook wenschte hij wettelijke maatregelen tegen de sac charine. InterpelUnt's vragen kwamen hierop neêr, of de Reg. erkent, dat de omstandigheden nopen om de suiker industrie in voldoende mate te vrijwaren tegen buitenlandsche protektie en, zoo ja, of van deze Regeering spoedig maat regelen zijn te wachten, De Min. van Fin. ontkende, dat de suikerindustrie zich zou bevinden in zoodanige benarde omstandigheden, dat vernietiging bin nenkort zou dreigen, en daarom Staats- tusschenkomst onvermijdelijk zou zijn. De Staat is niet geroepen in hét belang van enkele suikerfabriekanten tusschen- beide te komen. De Min. schreef de tegenwoordige minder gunstige toestan den wel degelijk toe aan overproductie. Bovendien hebben de fabriekanten, die jaren lang grove winsten hebben ge maakt, al hun nadeelen afgewenteld op schippers, landbouwers en leveranciers. Uitvoerig en met klem betoogde de Min. dat de billijkheid geenszins vordert een verleende extra premie of heffing van een surtax, en daarom beantwoordde hjj de vragen van den interpellant beslist ontkennend. De heer van den Biesen keurde sterk af, dat de Reg. niets in deze doen wil. Dergelijke politiek kri- tizeerde hij als onvaderlandslievend en vernietigend voor de Nederlandsche in dustrie. Ook de heer Schaper verklaarde zich zeer ontstemd. Nu de oorlog voorbij is, is het be langwekkend zegt Reuter's corres pondent te Pretoria te vernemen, hoe sommige Boeren generaals over de Engelsche legeraanvoerders denken. Zoo verzekert de la Rejj bjjv. dat de beste generaal tegen wien hg heefi ge vochten, generaal Clements is. Het mooiste stuk werk van hem was het redden van het kamp Nooitgedacht. (Clements is thans commandant te Pre toria geworden en misschien moet deze lof dienen, om de kritiek over de benoe ming van den held van Nooitgedacht tot dezen post bjj voorbaat het zwijgen op te leggen.) Generaal de Wet antwoordde, toen men hem vroeg, waar hg het moeielijkst aan de Engelsche vervolging was ont komen In Februari 1901 bjj Brakrivier in de Kaapkolonie. De correspondent van de «Standard" meldt uit Durban, dat de generaals Botha, De Wet en De la Rev deze week in Durban zullen aankomen, op weg naar Europa. De correspondent van dat blad in Brussel verneemt, dat de heer Kruger bericht heeft gekregen, dat 's heeren Steyn's toestand volkomen hopeloos is en hij geheel verlamd moet zijn. Het ministerie van oorlog heeft zjjn beschikkingen openbaar gemaakt be treffende de terugzending van de troepen uit Zuid-Afrika die daar niet meer noodig zijn. Bij het eindigen van de vijande lijkheden waren er 202,000 man onder de wapens in Zuid-Afrika. Er zijn 39 gouvernementstransporischepen die te zamen 40,000 man en 3000 paarden kunnen vervoeren, op het oogenblik bezig met het inschepen van soldaten. Boven dien zullen 2500 man per week met passagiersbooten vertrekken. Alle Zuid- afrikaansche koloniale troepen worden afgedankt. Voor het einde van Juli zullen de geheele yeomanry en 18,000 reser visten ingescheept zijn. Den toestand van Koning Eduard blijft volgens do bulletins gunstig. De Koning wordt verre gehouden van alle staatsbeslommeringen. Zijn kinderen komen hem nu en dan bezoeken, maar slechts voor enkele oogenblikken. De geneesheeren hebben groote be wondering voor den moed en het geduld, waarmede de patiënt zich tweemaal daags aan het verbinden van de wond onderwerpt, wat zeer pijnlijk is. De doktoren Sir Francis Laking, Sir Thomas Barlow en Sir Frederick Treves zijn nog niet uit het paleis geweest sedert de operatie, behalve voor een enkel vliegend uitgangetje. Nieuws omtrent koning Eduard is er niet. Er is een partij die de offieieele berichten als een evangelie aanneemt en ook zijn er, die de meening volhou den dat de toestand ernstig is of althans geweest is, bewerende dat de gunstige berichten slechts moeten dienen om de natie gerust te stellen, even als dit ge schied is met de laatste ziekte van Koningin Victoria. Doch de reden waar om de waarheid zou verbloemd worden, laat men in 't midden en haalt de schouders op, hebbende dit de beteekenis vanIk weet het, maar 't uitspreken zal ik niet. Landaanwinst, diamanten of goud zijn er niet mee gemoeid en men kan niet begrijpen dat de Engelsche regeering ook nog voor andere dingen zou willen liegen. Enfin, we hopen den Vorst een spoedig herstel, al was 't alleen maar omdat door zijn ingrijpen een einde gekomen is aan den oorlog. Men wil zoo meenen dat de wereld met de geheele vredesvoorwaarden niet bekend is, dat er, behalve de bekende, nog geheime voorwaarden zijn, eerst met of na de kroning openbaar te maken, misschien wel als de natie, in feestroes, edelmoedig genoeg zou gestemd zjjn om der regeering het een of ander minder kwalijk af te nemen. Maar als nu de kroning eens niet doorgaat? Het pretzieke deel der Britsche natie verlangt zeer dat de kroningsfeesten half September voortgang hebben. Er wordt op gerekend dat de koning zich dan wél genoeg krachtig daartoe zal ge voelen. De geneeskundigen zullen echter des noodig, hun patiënt niet wenschen prijs te geven aan den aandrang van dit publiek. De revue over de koloniale troepen heeft plaats gehad. Sommige Engelsche bladen bluffen op de groote macht van het Britsche rjjk in alle werelddeelen, maar Zuid-Afrika heeft geleerd, dat de militaire macht van het Britsche rjjk, zjj het dan ook zonder Maori's en Fitzji's, niet tegen een eenigszins vastberaden en dapperen vijand is opgewassen tenzjj zij tien of twintig tegen een stelt. Daar letten de Engelsche bladen natuurlijk niet op, waarvan sommigen buiten zich zelve van geestdrift en trots zijn. Er blijft in Engeland, met name te Londen, de grootste belangstelling voor 's Konings ziekte heerschen, ook afge zien van de kroningskwestie. De pers slooft zich uit die belangstelling te be vredigen door de nietigste bizonderheden. Admiraal Servan, van de Atlantische vlootafdeeling, is door Minister Pelletan naar Parijs geroepen wegens herhaalde klachten over zijne ontzaggelijke dwinge landij aan boord, die in vele gevallen reeds manschappen en officieren drong de hand te slaan aan het eigen leven. Rudolf Hanslian met zjjn vrouw en een baby in een kinderwagen vertrok ken den 12den September 1900 van Weenen om een voetreis door Europa te doen. Zondag is hjj te Weenen terug gekeerd. Het gezelschap heeft in het geheel ongeveer 15000 mjjlen afge wandeld. De kinderwagen had van wind en weer veel geleden en kwam in een deerniswaardigen toestand terug. De straf van levend begraven, die in onzen tijd niet meer in de wetboeken ge noemd staat, heeft een Fransche vrouw op zich zelve toegepast. Zjj had 16jaar lang trouw en eerljjk gediend, toen haar gehuwde zuster ziek werd en haar ont bood. De zieke, het einde voelende nade ren, deed haar plechtig beloven dat zjj met den weduwnaar zou trouwen. Maar tot de uitvoering dier belofte kon de schoonzuster niet besluiten, uit tegenzin tegen het huwelijk, en daarom besloot zij haar zuster in den dood te volgen en wel op zeer bijzondere manier. Op een dag bemerkte een andere zuster, dat de steen die het graf der overledene bedekte scheef stond en de rand van een japon er onder uitstak. Men stelde een onder zoek in en vond toen onder den steen het lijk van den vermiste. Blijkbaar had zij naast de plek waar haar zuster be graven was, een kuil gegraven, was daarin gaan liggen, had toen de aarde over zich heen gehaald, behalve over het hoofd en de armen en haitoen den steen, dien zjj met een touw bad om hoog gehaald, op zich getrokken. En zoo was zjj gestikt, na zich zelve levend te hebben begraven. De ambtenaren aan de ministeries nemen teekenen waar, die toonen dat de Koning zeer zwak is. De kroonprins van Zweden vertraagde daarom zijn vertrek. De Morning Leader verneemt, uit Ko penhagen, dat de Koning van Denemar ken wellicht in den loop der volgende week naar Londen zal komen. Men bericht uit Schaumburg: De gezondheidstoestand van Hare Ma jesteit de Koningin wordt bij voortduring beter. Het prachtige weder stelt Hare Majesteit in de gelegenheid veel in de lucht te vertoeven. De krachten nemen toe, zoodat de wandelingen en rjjloeren meer en meer worden uitgestrekt. Ver moedelijk zal dr. Roessingh zich in de volgende week komen vergewissen van den vooruitgang van H. Ms. gezondheids toestand. Aan het strand te Scheveningen ont dekte de inspecteur van politie, vergezeld van een brigadier, een heer die bljjkbaar een valschen baard droeg. Dit wekte hun argwaan op die nog versterkt werd toen de heer, door den inspecteur aangesproken, weigerde zjjn naam op te geven, toen de politieamb tenaar, door aan den baard te trekken, overtuigd was dat die aangez chtooi niet echt was. Medegenomen naar het post huis kwam uit, dat die heer zich op de badplaats onherkenbaar had willen ma ken voor de ouders eener jonge dame, die hem haar hart geschonken had, doch van welke liefdesgeschiedenis de ouders niets wilden weten. Door ambtenaren bjj de Hooge Staats colleges en Departementen van Algemeen Bestuur is aan de Koningin een van 219 handteekeningen voorzien adres ge zonden, waarbjj aan Hare Majesteit verzocht wordt, in welwillende overwe ging te nemen eene verbetering van de financieele positie der ambtenaren in het algemeen, en der jongereambtenaren in het bijzonder. De jongste verordening in deze dag- teekent van 1874. Zeer ten bate van zijn beurs, oefende te Stettin zekere prediker Peters de genezing door gebedsverhooring uit. Toen de macht van het gebed wonderen bleek te verrichten, breidde de inrichting zich uit en zocht een steeds grootere schare genezing tegen alle mogelijke in- en uitwendige kwalen. Op het hoogst van zjjn roem heeft Peters nu zijn ge beden moeten staken; de politie heeft zjjn inrichting gesloten. Te Oudeschild op Texel is ook eene werkstaking uitgebroken. De zaak komt hierop neer. Een veehouder van een naburig dorp vestigde zich teO. Om klanten voor zijn melk te krijgen, begon hjj den liter voor 5 cents in plaats van voor 6 cents te verkoopen. Dat middel hielp. Toen hij flink in de klanten zat, stelde hij den anderen melkboeren voor, den prijs weer op 6 cent den liter te brengen. Na verschillende pogingen gelukte dit. „Dorpsbelang" schreef echter eene ver gadering uit en 60 k 70 hoofden van gezinnen verbonden zich schrifteljjk zoo min mogeljjk melk te koopen, totdat de prijs weer verlaagd is. Die 60 a 70 gezinnen houden nn heel wat centen in den zak, maar de behoorlijke voeding wint er niet bij. Prof. Dörpfeld werd door een inge zetene van den Haag in staat gesteld navorschingen te doen naar het paleis van Odysseus, die evenwel nog niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Thans wordt mededeeling gedaan van eene veelbelovende ontdekking, gedaan door een Hollandschen archaeoloog te Argos. Dr. Vollgraff (zoon van Jen on langs te Utrecht benoemden professor) heeft namelijk in deze oude koningsstad, die in ouderdom met Mykene en Tiryns wedijvert, en in de geheele Grieksche geschiedenis zulk eene belangrijke rol speelde, opgravingen begonnen, waarbjj hoogst merkwaardige „cyclopische" bouwwerken, dergel(jk als die teMykene, werden blootgelegd. Een nauwgezet en langdurig onderzoek is noodig. De boven bedoelde Haagsche ingezetene heeft zich weder bereid verklaard de kosten van dit onderzoek te dragen. HAARLEM *4 Juli 1902. Met de uitsluiting komt men ook niet verder. De uitgesloten houden zich aan hun regelingscomité, het bemiddelings comité, inziende dat men zoo niet op schiet, hebben den patroons verzocht de werklieden, die dit wenschen, weer in 't werk te nemen. Antwoord op dit ver-, zoek was nog niet ingekomen. Inmiddels is 't een diep treurig ver schijnsel zooveel krachtige mannen in den besten tijd van het jaar gedwongen te zien tot nietsdoen, 't Is voor de men- schen moreel noch finantieel mogelijk het zóó uit te houden. Nu kan men heel diepzinnig redenee- ren over den loop die de dingen genomen hebben, en er zul wel wit af te keuren zijn, maar gedane zaken nemen geen keer en er zal door beide partijen water in den wijn gedaan moeten worden. De voorwaarden van het bemiddelings comité leken zoo kwaad niet. Vragen als, wie waarborgt ons dit, en wie waarborgt ons dal. wijzen er op, dat men er zonder omschrijving toch niet komt, allerminst door het werk te hervatten op de oude voorwaarden. Hartelijk wenschen wij beide partijen een goede dosis gezond verstand en nog veel meer welwillendheid in deze toe. Naar men ons mededeelt is Woensdag een vergadering van uitgeslotenen die het werk wilden hervatten, niet doorge gaan, Er was besloten dat alleen zij die de bekende schrifteljjke verklaring had den gedaan, zouden toegelaten worden. Nu schijnt men te weten gekomen, dat den niet schriftelijken zou zijn aangera den zich te houden of zij daar wél voor waren en ook te teokenen, om zoodoende toegang tot de vergadering te krijgen. Maar de bemiddelaars, dit vernomen heb bende vergaderden nu niet. De verdeeldheid der werklieden maakt hun zaak niet sterker. De burgemeester heeft zich bereid verklaard op te treden voor de kalk-en steenbewerkers van den Katholieken Volksbond en die vakgenooten, die de bemiddelingsvoorstellen hebben aange nomen en bjj patroons de opheffing der uitsluiting te bepleiten. Het museum van Kunstnjj verheid te Haarlem, werd gedurende de maand juni bezocht door 697 belangstellenden terwjjl 213 boek- en plaatwerken uit de aan het museum verbonden Boekerij in bruikleen naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2