ordenen. Wel zal, meent men, de koning in .Augustus nog niet geheel hersteld, maar toch wel genoeg zjjn om de, hoezeer verkorte, kroningsplechtigheid te kun nen verduren. Tevens worden alle ge ruchten omtrent 's konings minder gunstigen toestand met nadruk tegen gesproken wel door de meest gezagheb bende tijdschriften op medisch gebied. Dinsdag zal tiet verblijf op zee aanvangen. Terwjjl de Engelsche koningin zich van het paleis naar Regent Park begaf om de Bazaar te gaan openen, viel een groot steenblok van een kerkgebouw op een groep toeschouwers die de Koningin voorbij wilden zien rijden. Een dame, uit Canada afkomstig, werd gedood, en acht omstanders werden gewond, waar van vier ernstig. Het kroningsfeest van koning Edward VII zal tot één dag worden ingekrompen, de kroning zelf zal door het achterwege blijven van de preek tot een uur worden bekort. Ook het bezoek aan de City on middellijk na de kroning komt te ver vallen. Overigens zal aan den luister van de plechtigheid niets worden ver anderd. Het vertrek van den koning van Buc- kinghampaleis is op Dinsdag bepaald. Het uur, het station van vertrek en de plaats van inscheping op het jacht zullen streng geheim worden gehouden, ten einde betoogingen te vermijden. Zeer eigenaardig is dat Reynolds News paper nog steeds zeer ongunstige be richten geeft aangaande den toestand van Koning Eduard. Het blad verzekert dat de vaststelling van den nieuwen kroningsdag, begin Augustus, ten eenenmale de vrucht is van het dringen der ministers, en dat de lijfartsen des Konings voor dien aan drang gezwicht zijn tegenover hun beter weten in, hetgeen hun, meent het blad, wel eens zoude kunnen berouwen. Het critiseert scherp de mededeeling van een journalist, die eenige dagen geleden durfde schrijven en drukken, dat „de Koning goed er uit ziet en monter is." Integendeel, zegt Reynolds, de Koning heeft het uiterlijk van een geraamte, en kon het publiek een fotographie onder het oog krijgen van den hoogen lijder, geljjk hij zich werkelijk thans voordoet, dan zou het weten, wat er te denken valt van de waarheidsliefde van sommige journalisten. Het blad voegt er bjj, dat zjjn zoo juist gebleken mededeelingen nopens den Koning, de woede gaande hebben ge maakt zoowel van de hovelingen als van hunne pers. In de Fransche Kamer was het Vrijdag weer zeer rumoerig. Het betrof een in terpellatie over de sluiting van vijf en twintig honderd geestelijke scholen en welke interpellatie tegen den zin van den interpellant onder aan de agenda werd geplaatst. De zitting moest opgeheven, want de heeren afgevaardigden dreigden hand gemeen te worden. Elfhonderd werklieden van een tram en spoorwegmaterieelfabriek in Amerika hebben het werk gestaakt. Geen loon- kwestie is het; geen hunner toch ver dient per jaar minder dan twaalfhonderd dollars. Zij wenschen slechts dat hun vak- vereeniging door de firma erkend zal worden en 23 werklieden, die onlangs zjjn ontslagen, omdat zij aan het hoofd der vakvereeniging staan, opnieuw zul len worden aangenomen. De werkstaking der Hamburgsche met selaars is geëindigd. Zij zijn weer aan 't werk gegaan, vreezende dat hun plaat sen zouden ingenomen worden door vreemde werkkrachten. Hun weerstand- kas gebruiken zij nu om de vreemde werklieden weg te krijgen en zoo het veld weer ruim te hebben voor een nieuwe staking. De kroning van koning Eduard zal nu plaats hebben in de week tusschen 5 en 12 Augustus op een nader te be palen dag. Aangezien dit bericht officieel is, kan men hieruit besluiten tot de voortdurende beterschap van den vorst. De groote optocht op den dag na de kroning zal niet plaats hebben. Nog wordt verzekerd, dat de koning na de plechtigheid naar een of ander zeebad zal vertrekken. In Frankrijk is het bijzonder warm. De manoeuvres bij Bergerac moesten wegens de hooge temperatuur gestaakt worden. De jongste uitbarsting van de Mint Pelée op Martinique heeft gelukkig geen slachtoffers geëischt. De wetenschappe lijke expeditie, omtrent welker lot men zich ongerust maakte, is ongedeerd te Fort de France teruggekeerd. De werking begon met het uitwerpen van een zware zwarte rookzuil, weldra gevolgd door vuurzuilen die de ruinen van St. Pierre opnieuw deden ontbran den. Het verschijnsel ging gepaard met bijzonder krachtige electrischeontladin gen. Na een asregen die 25 minuten aanhield, nam de werkzaamheid van den vulkaan af. De kuststrook van den berg tot Fort de France is onder vale asch bedol ven. Den dag voor de uitbarsting waren op St. Vincent drie aardbevingen in vier uren tjjds waargenomen. Vrijdagmorgen had een nieuwe uit barsting plaats. De Duitsche vrouwen hebben 50.000 mark bijeengebracht ten behoeve van de vrouwen en kinderen der Boeren. Daarvan zijn reeds 20,000 mark besteed voor levensmiddelen, kleeren en verdere ondersteuning en zal het overschot ter beschikking worden gesteld van den Duit- schen bond voor hulpverleening aan de Boeren, met het bijzondere doel de gelden ten behoeve van de vrouwen te besteden. De Posener Cour. vertelt dat Poolsche soldaten in grooten getale uit het Duit sche leger deserteeren. Verleden week liepen er zes weg die, na de grens te zijn overgetrokken, aan hun overheid schreven: „Wij zenden onze uniformen terug; wjj willen ze niet langer dragen. Maar we houden onze geweren om ze later tegen u te gebruiken De Berlijnsche Post spreekt dit bericht tegen, maar verklaart het niettemin nood zakelijk dat de Poolsche recruten gezon den worden naar westelijke garnizoens plaatsen. Tjjdens een strafproces te Casala Mon- ferata in Piemont loste de zeventigjarige advokaat van den beschuldigde, mr. Pag- liano, twee revolverschoten op den amb tenaar van het openbaar ministerie, die licht in den schouder werd gekwetst. De advokaat werd onmiddellijk in hech tenis genomen. Hij verklaarde zeer koel bloedig dat hrj met den ambtenaar nog een zaakje te vereffenen had. Zaterdagochtend is een gedeelte van de dynamietfabriek „La Forcit" te Bae- len Wezel in de lucht gesprongen, waar schijnlijk ten gevolge van het vallen van een kistje dynamiet. Drie arbeidsters en een opzichter, de eersten ongehuwd, de laatste vader van vier kinderen, werden gedood. Zaterdagavond om zes uur heeft een enorme cycloon gewoed boven Madrid. Vele boomen werd ontworteld. Tele graaf en telephoondraden knapten door, zoodat beide diensten gestoord zijn. De materieele schade is zeer groot. Van gedooden of gekwetsten heeft men tot nu toe nog niets vernomen. Omtrent den toestand van de Koningin der Belgen bericht het Handelsblad van Antwerpen dat de Koningin, die aan een hartziekte lijdt, telkens in zwijm valt. De bezwijming van Maandag was zeer ernstig en gaf aanleiding tot groote ongerustheid. De toestand is daarna weder beter gewordenmaar de Konin gin moet zich zeer in acht nemen en alle aandoening vermijden. In den omtrek van Posen heeft Don derdag met een militairen luchtballon een ernstig ongeluk plaats gehad. De ballon zou opstijgen, toen er plotseling een on weder losbrak. Door den hevigen wind werd de ballon met kracht voort gedreven en werden de mannen, die beneden de touwen vasthielden, mede- gesleept. Een van hen geraakte in de touwen verward en werd verworgd en vier anderen werden gewond, waarvan twee ernstig. De optocht van lord Kitchener door Londen wordt als vrij eenvoudig be schreven en bestond uit slechts drie hofr jjtuigen. Lord Kitchener en generaal French bevonden zich in het voorste en andere officieren in de twee volgende rijtuigen. Dan volgde lord Roberts te paard aan het hoofd eener afdeeling troepen. Engelsche en koloniale troepen stonden langs den weg geschaard, maar de opperbevelhebber van het Zuidafri- kaansche leger was niettemin het voor werp van hartelijke ovaties van de zijde van het publiek, dat overal op den weg van Paddington Station naar St. James paleis stond opgesteld. De Koningin en andere vorstelijke personen hadden plaats genomen op de balcons van Buckingham paleis en zagen den optocht voorbijgaan. In de groote zaal van St. Jamespaleis had daarop een dejeuner plaats met ongeveer veertig aanzittenden, waarvan de prins van Wales de voornaamste was aan zijn rechterzijde was lord Kitchener gezeten, aan zijn linker- de hertog van Cambridge, terwijl lord Roberts tegen over hem plaats nam verder bevonden zich nog aan tafel lord Salisbury, lord Lansdowne, lord Selborne en de mi nisters Brodrick en Ritchie. Na afloop van het feestmaal begaf lord Kitchener zich naar Buckingham Paleis om bjj den Koning zijn opwach ting te maken. De wegzending van 29 cadetten van de militaire school te Sandhurst, in verband met onondekt gebleven herhaal delijk voorgekomen brandstichtingen, heeft in en builen het Engelsche parle ment groote opschudding en veront waardiging verwekt. Het departement van oorlog dat inmiddels in de laatste drie jaar een geweldig dikke huid heeft gekregen is dientengevolge het mik punt van allerlei giftige kritiek. Voor de volgende week zijn weer een geheele reeks interpellaties over deze zaak in het Lagerhuis aangekondigd, nadat er dezer dagen reeds ettelijke hebben plaats gehad. Een er van vraagt een bizonder onderzoek voor de 29 ballingen op het einde dezer maand. Ongeveer 1200 officieren van het Engelsche leger hebben hun ontslag genomen sedert het qluiten van den vrede. Donderdag heeft men beproefd het tuchthuis van den H. Vincentius van Paolo te Montreal te doen springen, door van de bovenste galerij een bom te werpen in de benedenzaal. De bom is gesprongen en heeft eenige schade aangericht. Andere bommen werden geworpen, maar zij ontploften niet. Deze bommen bestonden uit stukken hout, gevuld met buskruit. Men verdenkt ver scheidene gevangenen! Een Franschman, Finot, heeft aange toond, dat de menschen te kort leven, d w.z. veel doen om het leven te ver korten. Hij leidt dit af uit de waarne mingen bij dieren; zjj leven in den regel vijfmaal zoo lang als hun groeitjjd noodig heeft en op dien grond meent hij, dat een mensch eigenlijk honderd jaar moet worden, welke leeftijd thans maar zel den bereikt wordt. Doch de gemiddelde leeftqd neemt toe, dit schrjjf: hij toe aan de betere gezondheidstoestanden. De voornaamste reden van te vroeg sterven vindt Finot in den angst voor den dood, vtoral bjj personen die ge- pensionneerd worden of „stil" gaan leven en wegens gebrek aan bezigheden te veel op zich zelf letten. Men moest ech ter steeds bedenken dat men nooit sterft, in dien zin, dat er steeds zoolang men leeft, verandering en afsterving in het lichaam een waar kerkhof plaats heeft en na den dood die veranderingen, die het leven vormen, eigenlijk voort gaan Men vertelt weer van een aanslag op het leven van den Czaar, thans te Peter hof, waar de Czaar een kerk zou in wijden. Het moet gebleken zijn, dat de vloer van het gebouw ondermijnd was De keizer zou echter tijdig gewaarschuwd zijn. De drankbestrijders hebben een pro seliet gewonnen in den Abessynischen Keizer. Negus Menelik heeft den invoer van geestrijke dranken in zijn rijk ten j sterkste verboden. Geheel afdoende in zjjn gevolgen is dit verbod echter nog niet, aangezien in Abessynië een alco holische drank wordt gebrouwen, waar op vooral hooggeplaatste A bessyniërs en met name keizerin Taitou zeer verzot moeten zjjn. Zou het ook kunnen zjjn, dat de Negus buitenlandsch gedisteleerd verbiedt, om het inlandsche fabrikaat te begunstigen. De werkstaking in de steenkooldis tricten van de Vereenigde staten duurt nu al tv ee maanden. De kranten bere kenen de verliezen voor de arbeiders en de patroons op 46 millioen dollars. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik zullen waarschijnlijk eenigen dagen op Soestdjjk doorbrengen om den verjaardag van H.M. de Koningin te vieren. De gezondheidstoestand van H.M. is gedurende het verbljjf te Schaumburg zeer verbeterd. Hoe ver bjj inschrijvingen de prjjzen uiteen kunnen loopen blqkt o.a. uit het volgende. Bjj de Maandag gehouden aan besteding voor de levering van rundervet ten behoeve van de militaire slachterijen te Arnhem en Kampen waren 3 inschrij vers. Laagste: voor deslachterjj te Arn hem ƒ0.69 per K.G.voor die te Kampen ƒ0.93 per KG. Naar het Handelshlad mededeelt be looft de feestelijke herdenking van de droogmaking van den polder Haarlem mermeer op 16 en 17 Juli e.k. zeer goed te zullen slagen. De eerste dag zal hoofdzakelijk be stemd zjjn voor den optocht. Des morgens na de opening van het feest door den burgemeester Lant- zendorffer, zal de optocht van Hoofddorp naar Nieuw-Vennep vertrekken om na 1 Vs uur pauze aldaar weer naar Hoofd dorp terug te gaan. Als hoofdnummers in dien optocht zjjn: het meer vóór de droogmaking; vischvangst op het meer; stoomgemaal de Leeghwater, de Cruquius en de Lijn den; zegewagens: wagen met 11 dames in provinciaal costuum (als symbool van de bevolking van den polder); Ceres, godin van den landbouw, met gevolg land- en tuinbouwgereedschappenzaai en maaimachines; stoomdorschmachine; gereedschappen voor zuivelbereiding; diverse ambachten (aan het werk) als: smid, timmerman, snelpersdrukkerij enz., en verder ongeveer 200 personen als herauten en eerewachten te paard, mu ziek enz. enz. Men schat de lengte van den optocht op pl.m. 1500 Meter. De tweede dag zal voornamelijk wor den ingenomen door concourshippique en '8 avonds vuurwerk (de attractie voor de Meerbewoners). Verder zjjn natuurlijk de kinderen niet vergeten. Op alle scholen wordt aan de kinderen een feestelijke dag bereid. Het gemeente bestuur gaf daarvoor een flinke subsidie. Indien het weer medewerkt stelt men zich een paar aangename dagen voor en veel publiek van buiten. In den korten tjjd, dat de vrouwelijke Orarig Oetan zich in Artis te Amsterdam bevindt, heeft het dier zich in alle opzich ten uitstekend ontwikkeld en laten ge zondheid en eetlust niets te wenschen; een dagelijksch verblijf in de open lucht wanneet het weer zulks toelaat heeft daarop zonder twijfel grooten invloed. Uren lang speelt zij met haar oppasser op een grasveld en beklimt nu en dan een hoogen boom, waarin zjj van takken en bladeren een viertal nesten heeft ge bouwd, evenals dit door deze dieren in den natuurstaat geschiedt; blijkbaar met voldoening bljjft zq daarop eenigen tijd vertoeven. Het Vaderland kwam een gerucht ter ooren, loopend in academische kringen, dat het Vad. onder voorbehoud mede deelt. De minister van Binnenlandsche Zaken zou nl. de hem door Curatoren der Leidsche Hoogeschool aangeboden lijst van aanbeveling voor de vacature prof. Rosenstein hebben teruggezonden. En dit zou geschied zjjn, omdat de minister op die aanbevelingslijst miste den naam van den Scheveningschen arts, dr. Keuchenius.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2