N ieuwsberichten. voor loonen en arbeidsduur zullen de kosten met 18 119 stijgen, terwjjl het Raadsbesluit omtrent de keus van het terrein nog ruim 70,000 kost. Door een en ander zal het slachthuis ƒ450.000 kosten, welk bedrag door noodig geach te verbeteringen enz. zal stijgen tot ƒ547859,83. Het eerste jaar zal de ex ploitatierekening een nadeelig saldo op leveren van ƒ13.528. B. en W. stellen voor nog 296.000 beschikbaar te stellen. De Heer Holland komt op tegen het hooge cijfer, veroorzaakt door de bepa lingen omtrent loon en arbeidsduur; het kan niet bepaald worden. De Heer Roog wenscht aan te houden met het oog op overlegging van bestek en teekeningen. Ook de Heer Modoo wenscht dit. De Heer Stolp meent, dat in deze alle licht verschalt is. Nog de Heeren Schram, en V. d. Kamp. De laatste lokt een heftig antwoord van den Heer Groot uit. De Heer Van Styrum vraagt of er bjj B. en W. bezwaren bestaan tegen voor stel Roog. Neen, zegt de Voorzitter. Nog wat gescharrel en voorstel Roog wordt wordt aangenomen. Ter tafel wordt gebracht vaststelling van de overeenkomst met de H.IJ.S.M. betreffende het maken van een hoog station en in verband hiermede te maken doorgangen en bijbehoorende werken, jj waarvoor de gemeente zal bij te dragen hebben de som van 58.180, te betalen in tien gelijke termijnen. De Heer V. d. Kamp heeft een be merking welke wordt beantwoordt. Het betrof den ondergrond van de overwegen Kruis- en Jansweg; welke ook gemeente eigendom blijven. De Heer Van Styrum heeft nog een bemerking betreffende de uitvoering zon der inmenging van de gemeente. De Voorzitter meent op goede uit voering te mogen rekenen. De plannen worden ontworpen door de Maatschappij, dan goedgekeurd door de gemeente en ten slotte door den Minister. Ook omtrent den tijd van aflevering bestaat het volste vertrouwen. Vervolgens gingen de artikelenbij een art. had de Heer Roog een vraag betreffende de pijlers en landhoofden der Spoorbrug. Het werd beantwoord. Een ander art. gaf ook aanleiding tot be spreking van de zijde des Heeren Roog. Hij vindt, het verder niet erg royaal van de H.IJ.S.M. dat de gemeente de brug moet betalen over de Oranjeboomstraat, wat de Heer van Styrum deed opmerken dat die brug in de gemeentebijdrage begrepen is. Het voorstel werd daarna aangenomen met twee stemmen tegen. De Voorzitter wenscht de gemeente geluk met dit besluit als zijnde een dei- gewichtigste in de laatste jaren genomen. Applaus. De Heer de Breuk brengt hulde aan den Voorzitter voor den tact en energie waarmede hij de zaken in deze geleid heeft. Applaus. Aan de weduwe van W. de Roo was tot heden onderstand verleend van 6 per week. Nu wordt voorgesteld voortaan f 3 toe te staan ingevolge advies der Comm. van Bijstand. De Wed. de Roo wendt zich tot den Raad, op verschillende gronden verzoe kende ook voor dit jaar nog 6 te mogen ontvangen. De Heer V. d. Kamp vindt het niet erg royaal stelt voor 6 te verleenen. De Heeren Bijvoet en Modoo bespreken de zaak. De Heer Bijvoet is voor ƒ4.50 per week. De Heer Van Styrum is voor 3. Nog de Heer Hofland, die voor 4.50 is. Voorstel V. d. Kamp komt in stem ming en wordt verworpen. Voorstel Bjj- voet, 4.50, wordt aangenomen. Aan W. G Schouten was toegekend een toelage van 600.voor één jaar. Wegens de verpleegkosten van Schouten te Deventer is de Qnantieele toestand van het gezin achteruitgegaan om welke reden verzocht wordt de toelage te be stendigen. Voorgesteld wordt de toelage weer voor een jaar toe Ie staan en de Raad besluit alzoo. Aan de Weduwe van L. J. E. Drijber, in levenArmenopzichter, wordt weer voor een jaar eene gratificatie van 100 toe- gestaan.. Aan Mr. F. A. de Graaff, eervol ont slagen leeraar bij het M. O. wordteen pensioen toegekend van 1217.81'/» met de bepaling, dat zoo de nieuwe pensioenregeling gunstiger bepalingen mocht bevatten, het pensioen daarnaar zal verhoogd worden. Met dezelfde bepaling wordt aan Me juffrouw Josset een pensioen toegekend van 631.14'/» en aan den Heer L. Dekker een van 652.50. Ter goedkeuring wordt aangeboden de begrooting over 4 maanden van de electrische centrale. Zij wjjst aan in ontvangst 30,505, in uitgaaf 31,637, en sluit dus met een nadeelig sal io van 1132. De Heer Roog vindt het vreemd, dat die begrooting niet bij de Commissie is geweest. Vindt de Raad hier al zeer gepasseerd. De Heer J. N. Kruseman deelt mede, dat de bedoeling is, ten spoedigste iets te trekken uit het bedrijf. Men houde in het oog, dat de cijfers nog uit den aard der zaak zeer onbepaald zijn en de bedoeling is altyd geweest althans een deel der gemeente electrisch te verlichten. De Heer Hugenholtz heeft de vraag welk deel van de stad zal verlicht zijn. De Wethouder beantwoordt. De begrooting wordt goedgekeurd. Tengevolge van een verzoekschrift van Mej. j. H. C. Stoutjesdjjk, wordt de salaris regeling der onderwijzers en on derwijzeressen 2de klasse gewijzigd. In behandeling komt voorstel van B. en W. tot het inrichten van een hulp- school in het voormalig huis van be waring, waarvoor wordt aangevraagd 15700 en 800 voor school meubelen. Tevens deelen B. en W. mede, dat het de bedoeling is het overige gedeelte te bestemmen voor den bouw van een nieuwe school met 12 lokalen en een gymnastieklokaal. De Heer Roog zal niet meegaan, omdat het terrein te duur is voor een school. Wij gooien er f 14000 mee weg. De plaats is ook niet goed. En een hulp- school deugt ook niet, als zijnde niet in het belang van het onderwijs. De Heer Hugenholtz is niet voor dien bouw; ook omdat er hygiënisch nogal wat tegen aan te voeren is. Beter zou het zijn, nog drie huizen aan de Botermarkt te onteigenen. Ook de Heer V. d. Kamp vindt het plan te duur. De Heer Kruseman licht een en ander toe. Een terrein te krijgen, dat al de Raadsleden voldoet, zil niet mogelijk zijn; beveelt de hulpschool aan. Weer de Heeren Hugenholtz en Roog. De Heer de Breuk verwondert zich op de oppositie in deze en zet dit uiteen. Weer de Heer V. d. Kamp, wil de hulpschool niet al te mooi maken en het oude plan van ƒ2000 uitvoeren. De Heer Hugenholtz zou willen, dat B. en W. de voordracht terugnamen. Voorstel B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met 10 stemmen tegen. Vergunning wordt verleend tot hooger bouwen aan de Wagenmakerslaan. Met het Bestuur van de kerk van den H. Joseph wordt een ruil van grond aan het Begijnhof aangegaan. J. Slobber, Leidsche plein 8, verzoekt aansluiting van 4 perceelen onder Scho ten, aan de gemeentelijke gasfabriek. De Raad besluit hiertoe. Ingetrokken wordt de onbewoonbaar verklaring van perceel No. 17, Nassau- laan, terwijl onbewoonbaar worden verklaard Zomervaart 32 en Bolwerks- laan 11, 13, 15. Voorgesteld wordt, tegen het advies van de Commissie van Bestand, van F. Renes in koop te aanvaarden een perceel grond aan het Vuilrak, groot 1500 M' voor den prijs van f 7500. De Heer Hugenholtz vraagt inlichting, waarom B. en W. oordeelen den grond noodig Ie hebben. De Voorzitter beant woordt, De Heer Modoo is er tegen. De Heer Roog zal nu eens meegaan met B. enW. De Heer de Breuk zegt, dat de rente van de koopsom door verhuur gedekt is. Nog eenige discussie. De Heer de Breuk zegt, dat de grond noodig zal zijn met het oog op de hinderwet. In stemming wordt voorstel B. en W. aangenomen. Aan de Afdeeling Haarlem var het Witte Kruis wordt tegen den prjjs van 1.per jaar in huur afgestaan grond op het Leidsche Plein tot het bouwen van haar tweede Volks-douchebad. Aan de firma W. F. Bremer en Zonen was vergund smal spoor te leggen van de Friesche Varkenmarkt naar het Phoe- nixterrein. Volgens Voorstel B. en W- zou thans de wjjza van bestraling tus. schen de rails gewijzigd worden. De Heer Van de Kamp stelde voor het leggen en gebruiken der rails te doen geschieden volgens aanwijzing van B. en W. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Op verzoek van de eerste Kennemer Bouwmaatschappij besluit de Raad ver gunning te verleenen tot het dempen eener sloot aan de Kleverlaan, onder zekere voorwaarden. Door de gemeente wordt aanvaard een fonds groot 800, tot het in goeden staat houden van een graf, staande ten name van den Heer A. de Veer. De Heer V. d. Kamp meent, dat het verzoek niet voor behandeling vatbaar is, omdat het stuk ongezegeld is. Toch wordt hst aangenomen. Benoemd worden tot onderwijzeressen aan de Zesde Tusschenschool Mejuffrouw A. Boldingh, Mej. A. Croll, Mej. P. C. C. Nellissen en Mej. J. Hoeksema; tot onderwijzeres aan School D. Mej. M. de Vrjjer. Mejuffrouw Oostwald van de laatste voordracht behaalde acht stemmen. Vastgesteld werd een Ijjst voor de benoeming van drie zetters voor 's Rjjks directe belastingen. Het gasverslag van Mei werd aan genomen voor kennisgeving. De Heer Groot vraagt of het waar is dat B. en W. personeel van de Im- peral willen overnemen, maar tegen iager loon. De Voorzitter deelt mede, dat het stuk deze betreffende thans in handen is van de Commissie Lichtfabrieken, maar zegt beantwoording van de vraag toe in de volgende vergadering. De openbare zitting wordt gesloten. Zoo tevreden als de Engelsche bladen ons de Boeren voorstellen met den vrede, zijn ze toch niet. Wel, zegt een bericht, gevoelde men zich in den beginne verlicht, maar nu men begint na te denken, vindt men redenen tot minder tevredenheid. Men herinnert zich de reeds vroeger in onderwerping gokomen Boeren, die als national scouts, hun stamgenooten bestreden. Van die lui willen de anderen niets weten; zij worden gehaat en ver volgd. De Boeren b'ij ven hun onderscheidings- teekens dragen, een bewijs, dat zij hunne nationaliteit bedoelen te behouden en er wordt over geklaagd, dat hun leiders hen, wat de vredesvoorwaarden betreft, verkeerd hebben ingelicht. Jammer, die tweespalt onder de Boe ren de Engelschen zullen er munt uit weten te slaan. De Engelsche regeering heeft groote plannen, betreffende immigratie naar Transvaal, zeide dezer dagen een der ministers, maar de plannen uiteenzetten deed de minister niet. Engelsche mili tairen komen echter het eerst in aan merking. Ook uit Polen gaat de immigratie over Transvaal en de Russische regeering helpt hierin voort. De door Engeland aangelegde inrich tingen aan de haven van Louisiane, Chalmette, zullen niet worden opgeheven, daar de depóts voor verzendingen van paarden en muildieren heropend zullen worden in verband met de nieuwe zen dingen naar Zuid-Afrika voor de te herbouwen Boerenhoeven. Een duizendtal Boerengevangenen zijn uit hun gevangenschap in Portugal ont slagen, en aan boord van de „Orotawa" naar Zuid-Afrika verscheept. Koning Eduard is Woensdag overge bracht van het Buckinghampaleis naar zijn jacht Victoria and Albert te Ports mouth. Op een speciaal vervaardigde draagbaar zou de Koning door matrozen uit het paleis naar een in een ambulance wagen herschapen omnibus uit de konink lijke stallen worden overgedragen. In zoo langzaam mogelijken stap zou het ver volgens naar Victoria-station gaan. Daar zoude Z. M. door matrozen gebracht worden in een extratrein van de Great Western Railway, die voor wijlen konin gin Victoria werd gebouwd. Deze is ge schikter dan een gewonen koninklijke trein van de Brighton Companie, omdat hij dubbele deuren heeft, die de draagbaar, waai op de koning languit ligt uitgestrekt, gemakkelijker doorlaten. Te Portsmouth is van het perron naar het jacht een zacht hellend vlak gelegd, waarover de zieke aan boord gedragen wordt. Uit Venetië was geseind dat men den beroemden toren van San Marco te Venetië had moeten schoren, omdat er bersten in ontstondenhy bleek bjj nader onderzoek zoo bouwvallig te zijn, dat men besloot, hem minder te luiden te laat echter, want Maandagochtend om half tien is hij met donderend geweld, de loggia van San Sovino op den hoek van het koninklijk paleis meesleurende, ingestort. Er zijn geen slachtoffers. Op de plaats, wair het indrukkend bouw werk heeft gestaan, ligt nu 30 meter puin; het plein van San Marco en de Piazetta zijn met gruis en stofbedekt. De zoogenaamde wachter der Lagunen had een hoogte van 98 Meter, dat is 28 Meter hooger dan de toren van den Haarlemschen St. Bavo. In 911 was de bouw aangevangen, doch is herhaalde lijk bijgebouwd, het laatst in 1511. Reeds in November van het vorige jaar waren er kenteekenen van ver zakking, maar deskundigen verzekerden, dat er geen gevaar bestond. Inmiddels was een scheur ontstaan en juist op het oogenblik dat een groot publiek daarnaar stond te kjjken stortte het gevaarte om, zonder iemand te tref fen. Gelukkig stond de toren geheel vrij en zakte hij in zichzelf in. Men zegt, dat nog andere gebouwen te Venetië wrak zijn o. a. het beroemde Dogenpaleis. Men schrijft dit toe aan het herhaald uitdiepen der kanalen. Italië is zeer onder den indruk van het gebeurde. Reeds heeft de gemeente- - raad een half millioen toegestaan voor den wederopbouw, terwjjl ook nog van andere zijde sommen zijn toegezegd. Er wordt een onderzoek ingesteld aan wie de schuld ligt van het ongeval. Terwijl in Venetië beweerd wordt dat de kerk en het Dogenpaleis volstrekt geen gevaar loopen, hoort men van elders vrij wit pessimistischer meenin gen. Zoo moet prof. Otto Wagner uit Weenen, verklaard hebben, dat naar zijn opinie geheel Venetië ten ondergang gedoemd is. De onderbouw van de stad is slecht geworden en kan den druk van de groote gebouwen niet meer ver dragen. Voortdurend moet aan die ge houwen worden gerepareerd en altjjd ten gevolge van het zwak worden van de fundamenten. Dat de Italiaansche architekten dit niet inzien verwondert den hoogleeraar niet, want hoe sterk ook op het punt van gevels, versiering enz., constructie en fundamenten-bouw kennen zij niet. Anderen weer wijten de instorting niet aan verzakking van de fundamenten maar aan het langzaam aan verzwakken van den samenhang van dit uit baksteen opgetrokken gebouw, gedeeltelijk ten gevolge van het verroesten van ankers, waarbij da" n08 de aardbeving is ge komen. Soms is de Engelsche regeering heel slecht te begrijpeneenige dagen geleden gingen er geruchten, dat lord Salisbury zou aftreden als minister, maar dadelijk liet de regeering weten.dat er niets van aan was. Vrijdag trad Salisbury toch af, ondanks de streng officieele mede- deeling van het tegendeel. Waartoe die geheimzinnigheid, waarom de publieke zaak niet publiek behandeld Men had gedacht dat Chamberlain benoemd zou worden tot eersten minis ter, maar of de regeering er hem wegens zijn geringe meegaandheid niet geschikt toe ncht, of dat Chamberlain zich al genoeg belast vindt met Koloniën niet hjj maar Arthur Balfour is thans eerste minister. En dat Chamberlain nu juist in dien tijd uitzijn rijtuig moest vallen!

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2