De commissie, belast met het contro leeren der Afrikaansche oorlogs-reke ning, vindt opmerkelijke cijfers. Inéén jaar tijds werden niet minder dan 276,000 ponden sterling betaald aan overliggelden ten gevolge van het opont houd bg het lossen van schepen te Port Elizabeth en Kaapstad. Eén schip, de „Hyson," werd vier maanden lang te Port Elizabeth opgehouden eer het gelost werd. Er was geen opslagplaats be schikbaar. Het Ministerie van Oorlog kon zelf niet zorgen voor de uitrusting der Yeomanry en Rhodesian Field Force. Dit moest derhalve aan het Yeomanry- Comité en aan de Britsch South African Company overgelaten worden en de laatste kreeg o.a. 1,800,000 pd. st. als voorschot. Het gevolg was dat beide met het gewone leger in dezelfde markten voor dezelfde artikelen concurreerden en dat deze artikelen niet geïnspecteerd werden. Niet minder dan 730,000 pd. st. werden in een enkel jaar betaald voor het verlies van trekossen en wagens; 168,000 pd. st. werden betaald voor paarden en voor dat bedrag kan wel de kwitantie van den agent, maar kunnen de kwitanties van de verkoopers niet overlegd worden. In één geval werd ontdekt, dat bij den aankoop van muil ezels in Spanje een agent commissie ontving zoowel van de Briische Regeering als van de verkoopers. Een Majoor werd twaalf maanden na zijn dood tot luitenant-kolonel bevorderd en het pensioen voor de weduwe en 2 kinderen overeenkomstig laatstgenoem den rang geregeld. Geen wónder als de Britten groote oogen opzetten over den hoogen schul denlast en daarmee gepaard gaande hooge belastingen. De Britsche koninklijke commissie, welke de vonnissen, onder de krijgswet in Zuid Afrika gewezen, zal hebben te onderzoeken, heeft geen geringe taak. Volgens de officieële gegevens van 1900 en 1901 zijn er 49 doodvonnissen uit gesproken en voltrokken. Deze blijven „helaas", zegt de „Daily News" buiten beschouwing. Bovendien zijn 393 menschen veroordeeld tot verbanning voor het leven en 1150 tot kortere straf fen. Deze 1500 gevallen moeten door de commissie worden onderzocht om na te gaan of er aanleiding kan bestaan de straffen kwijt te schelden of te vermin deren. Zooals te verwachten was is ook pro test niet uitgebleven legen de uitzetting van geestelijke onderwijzers en onder wijzeressen in Frankrijk. Te Parijs was het verzet van het pubiiek vrij drukna de prijsuitdeeling op de zusterschool van de H. Maria hadden betoogingen plaats. Het volk riep: „Vrijheid! Leve de zus ters Er hadden eenige onlusten plaats. De politie met den prefect aan het hoofd 1 kwam tusschenbeide. Francois Coppée, het Gemeenteraadslid Gaston Mery, de afgevaardigde Lerolle en abt Paturot, vicaris van St. Ambroise werden naar I het politiebureau gebracht, gevolgd door een dichte menigte, doch kort daarna werden zij vrij gelaten. Later herhaalden zich de ongeregeldheden, zóó dat een sterke politiemacht sommige straten j moest afzetten. Brodrick deelde heden in het Lager huis mede, dat Milner meldt, hoe een zeer groot aantal burgers heeft gevraagd om inlijving bij de Zuid-Afrikaansche politie. Hij heeft er tusschen de '200 en 300 aangenomen, die zeer zorgvuldig zijn uitgekozen. Ongeveer de helft der uitgekozen mannen zijn Nationale Ver kenners, die bewijzen van een goed karakter hebben gegeven. De rest zijn mannen, die zich onlangs hebben over gegeven en voor welke de Boerengene raals instaan. De stoomboot Trier, die bij Coruna schipbreuk had geleden, werd bewaakt doer Spaansche carabiniers, om te be letten dat strandroovers de lading zouden stelen. De kapitein der boot noodigde de soldaten aan boord, daar de bewaking dan gemakkelijker zou zijn. Daags nadien deed de kapitein der karabiniers de nog te bergen koopwaren aan land brengen. Maar in den loop van den dag verdwenen èn de koopwaren én de soldaten. Het was enkel een troep roovers, die zich in het uniform van carabiniers hadden gestoken, om des te gemakke lijker te kunnen stelen. De kapitein der boot, tot wanhoop gebracht, moet reeds een poging gedaan hebben om zelfmoord te plegen. Weenen js door een zwaren hagelslag met een stortregen geteisterd. Het straat verkeer moest gestaakt worden, het telephonisch en telegraphisch verkeer werd geheel onmogelijk. In de laagge legen stadswijken liepen de huizen onder; de bewoners moesten met behulp van de brandweer en de politie uit hun huizen worden bevrijd. In heheel Bene den-Oostenrijk heeft het zwaar gehageld en dat nog wel juist nu te Graz in Stiermarken het internationaal congres voor het hagelschieten bijeen is. Men vreest zeer voor den oogst, die dit jaar bijzonder goed stond. Omtrent den kringstorm te Baltimore melden de Londensche bladen dat in een kwartier dertien menschen waren ge dood, honderden huizen van hun dak beroofd, boomen in de parken en langs de straten werden ontworteld en vele gebouwen beschadigd. Te New-York heeft het zwaar ge stormd. Tusschen halfvier Maandag middag en zes uur des avonds daalde de thermometer van 85 tot 68 graden. Toen de storm losbrak, om acht uur 's avonds, daalde de temperatuur nog negen graden in een kwartier. Boven St. Louis trad de Mississippi buiten haar oevers. De velden, met zeer goede oogsten, staan een paar meter diep onder water. De schade wordt tot dusver op zes millioen dollars geraamd. Een grappig proces is te Parijs ge voerd over een hondje. Een huisheer had een woning in zijn perceel verhuurd met het beding: «verbod omeenig dier! te houden, zooals hond, kat, papegaai of ander dat hinderlijk of schadelijk kan zijn voor de andere huurders." Nu heeft de-huurder een schoothondje en weigert te voldoen aan de aanzegging van zijn huisheer om het weg te doen. Zij 't is een wijfje is noch scha delijk noch hinderlijkalle huisgenooten zijn dol op haar. Dat doet er niet toe, beweert de huisheer; volgens de woorden van de huurceel is elke hond, kat of papegaai verbodenandere dieren enkel als zij hinder of schade kunnen ver oorzaken. In rechten heeft eerst de verhuurder gelijk gekregen. Maar het gerechtshof te Parijs is van een ander gevoelen. Het legt de woorden van het beding in be perkenden zin uit, zoodat hinder en schade ook op hond, kat en papegaai slaat. In alle gevallen zijn de woorden niet duidelijk en dan moeten zij ten nadeele van den verhuurder worden uitgelegd. Koning Eduard heeft een kleine wan deling gemaakt op het dek van de «Victoria and Albert". Wanneer de vooruitgang zoo blijft duren, zal de Koning den 6en Augustus hoogstwaar schijnlijk naar Londen terugkeeren. Thans onderneemt het jacht reeds kleine tochten, en deze beweging vermoeit den patiënt niet. Het strenge diëet is eenigs- zins opgeheven. Het dagelijksch menu wordt voorgeschreven door een der doc toren. De Koning mag zooveel rooken als hjj wil. De «Daily Mail" zegt, dat koning Christiaan van Denemarken Eduard ge ïnviteerd heeft op Fredensborg, om ge heel op krachten te komen. De Koning heeft hierop nog niet' geantwoord. Ongetwijfeld herinnert men zich nog den Duitschen kleermaker Dowe, die eenige jaren geleden een stof had uit gevonden, ondoordringbaar voor kogels. Proeven die genomen werden hadden toen succes. Toch schijnt de toepassing van deze gewichtige uitvinding in het groot, bezwaren met zich mede te bren gen. Althans men hoorde hier nooit iets van. Nu heeft een Italiaan, Bene- detti een soort laken gemaakt dat nog beter is dan de stof van Dowe. Proeven zjjn genomen in tegenwoordigheid van den Italiaanschen minister van Oorlog. Een pop werd aangekleed met deze stof, een peleton vuur er op afgeschoten, en de kogels vielen plat op den grond. Aan de pop of het laken was niets te be speuren. De schade, door de ramp van 8 Mei op Martinique aangericht, bedraagt, naar schatting der officieele commissie van onderzoek, 200 millioen francs. In een brief van 2 Juli in Le Tempa worden bijzonderheden medegedeeld over den puinhoop, die eenmaal de stad St. Pierre was. De vorm van den bodem verandert eiken dag. Op sommige plaatsen is de aschlaag nog 4 tot 5 meter hoog. Op andere ziet men het plaveisel en verder op weer ir.ziukingen, waar de buizen der waterleiding, die elders nog op hun plaats liggen, vijfazes meter bovenden grond uitsteken. De kust is ook zóó verandert, dat men haar niet herkent. Waar vroeger een breed strand was, verheft zich nu een steile rotswand van 20 tot 30 meter hoogte. Zekere Charles Filer, die in New-Jer sey (Ver. Staten) een vonnis van 10 jaren dwangarbeid onderging, heeft in zijn gevangenschap een nieuw soort van maai- machine uitgevonden en nu voorwaar delijke kwijtschelding van zijn verdero straf ontvangen om met zijn uitvinding te werken. Een groep kapitalisten moet reeds een som van een millioen dollars bijeengebracht hebben voor de exploitatie van de nieuwe uitvinding. De Engelsche regeering had de kosten voor de kroning op 100.000 vastge steld. Achteraf is nu echter deze som ontoereikend gebleken, omdat de kosten door het uitstel zooveel hooger zijn ge worden. Daarom vraagt zij nu een aan- vullingscrediet van 25,000. Het district Westminster dat de vorige maand groote sommen had besteed voor de versiering van de straten, zal op 9 Augustus vermoedelijk niets doen. Wat men al voor Alpenbeklimmers over heeft, meldt een bericht nit Zwit serland. Daar zijn een tiental gidsen bezig een kabel te spannen, die het mogelijk zal maken gemakkelijker en sneller, uit Zinal in Wallisserland den 4512 meter hoogen Weisshorn te bestij gen. Langs het bovenste deel van den gletscher loopt een rots (een „Grat") j waarin zij 50 ijzeren stangen slaan, aan welke de kabel bevestigd wordt. Deze is 3.5 centimeter dik, 800 meter lang en weegt 500 kilo. Om dat gevaarte, dat 1500 francs kost, den berg op te krijgen, werd het in ongeveer 25 stukken gesne den. zoodat elk 50 kilo te dragen had. Tot dusver is het moeilijk en gevaarlijk werk zonder ongelukken voortgezet. Een eigenaardig verschil is ontstaan tusschen President Roosvelt en den Paus. Roosvelt eischt dat al de monnikorden op de Philippijnen van den Paus bevel zullen ontvangen om te vertrekken. De eisch is beslist geweigerd, doch een tegenvoorstel gedaan: Binnen een be paalden tijd zullen de Spaansche monni ken vervangen worden door leden van andere, zoo mogelijk Amerikaansche geestelijke ordenen verder zal aan de Spaansche monniken last gegeven wor den zich te bepalen tot zuiver kerkelijke handelingen. Het Vaticaan hoopt, dat de Regeering der Vereenigde Staten de katholieken op de Philippijnen niet zal verstoken laten van den geestelijken bijstand der monniken, De Regeering der Vereenigde Staten acht echter volgens het antwoord op dit voorstel die geestelijke orden, als vroegere politieke agenten van Spanje, niet geschikt om godsdienstigen bijstand te verleenen aan de Filipinos, in wier belang de verwijdering dier geestelijken noodzakelijk is. En wanneer de Paus den gerecht vaardigden eisch der Ame rikaansche Pegeering niet inwilligt, zal die Regeering de monniken eenvoudig van de eilanden verbannen. Als we het wel begrijpen, dan is de eisch uitgegaan van de katholieke be volking der Philippijnen. Na een strijd van zestien weken heb ben de timmerlieden en metselaars in Kiel de staking, waaraan 2000 man deelnamen, opgegeven. Een verder voort zetten der beweging werd als nutteloos beschouwd. De werkgevers boden 60 pfenning per uur bjj een werkdag van 9% uur, met een contract voor 5 jaren, maar vergeefs. En nu zijn de plaatsen ingenomen door Italianen, West Pruisen, Sileziërs en Saksers. Men zal zich herinneren dat de Fran- sche dr. Garnault ruim een maand ge leden zich enkel in de huid heeft ingeënt rnet de smetstof van een tuber culeus rund. Hjj schrjjft thans aan de Temps, dat zich na eenige weken inder daad onmiskenbaar tuberculeuse gezwel len hebben ontwikkeld, terwijl marmot ten die hjj een week later had ingeënt, nog geen verschjjnselen van dien aard vertoonen. Hij acht dus in strijd met de bekende laatste bewering van prof. Robert Koch den mensch wèl vatbaar voor besmetting met tuberkels van het rund. Om een nog stelliger bewjjs te leveren, heeft hjj de vorige week zich nog eens ingeënt en nu onder de huid, dus in het bloed. Hjj verwacht daarvan binnenkort stellig infectie, die hem wel licht het leven zal kosten, maar hjj zegt dit over te hebben voor een zoo nuttig doel. Een moeielijkheid wacht de regeering zeker voor het onderdak brengen van de kinderen der nu gesloten geestelijke scholen, bjjv. te Parijs, waar in sommige dichtbevolkte wjjken reeds 5 pCt. der schoolplichtigen afgewezen moesten wor den, te meer omdat de clericaal natio nalistische gemeenteraad wel niet veel zal willen meehelpen. Het zal nu moeten bljjken of de regeering deze moeilijkheden voorzien heeft, bij haar ingrjjpende maatregelen. Op de electrische trams te Durban komen wagens enkel voor kleurlingen. Uit kieschheid tegenover de bruine en zwarte broeders, waarvan vooral laatsge- noemden zoo harteijjk hebben geholpen in den oorlog, komt er niet op die wagens te staan: „Kleurlingen", maar: „Niet voor Europeanen." Een attentie, die de koelies en de kaffers zullen waardeeren en de Durbansche vertegenwoordigers van het Kaukasische ras wel tot eer strekt Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Sultan aan keizer Wilhelm een heelen berg ten geschenke heeft gegeven. Het is de berg Kalatel Sjirgal, die bjj Mazoel op een domein van den Sultan ligt en waarop de oudheidkundigen hun hoop gebouwd hebben, omdat men vermoedt dat daar vele oudheden opgegraven kunnen worden die van belang zullen zijn voor de kennis van de Assyrische geschiedenis. Verschillende bladen beweren dat de paus het voornemen heeft aan de Fran- sche regeering een protest te zenden tegen de uitvoering van de wet op de congregaties. Het is weinig waarschijnlijk dat zulk een protest wordt uitgevaardigd, het zal althans niet door de Fransche regeering worden aanvaard. Deze heeft den Hei ligen Stoel doen weten dat zij, krachtens het concordaat, weigert in debat te treden omtrent deze zaak. Bij proeven over de uitzetting van buskruit voor de geniesoldaten te Ver sailles, had onverwacht een ontploffing plaats. Een luitenant en vier onder officieren zijn gedood, vijftien man zijn zwaar gewond. De Portugeesche politie heeft te Lis sabon een fabriek van valsche Portu geesche en buitenlandsche banknoten ontdekt. De Portugeesche bank is voor een millioen benadeeld. Het schijnt dat de valsche munters een „filiaal" te Madrid hebben. De artsen achten de gezondheid van koning Eduard zóó bevredigend, dat hij den weg heen en terug niet zal behoe ven af te leggen in een ziekenwagen, doch dat hjj in zijn gewoon rjjtuig zal kunnen plaats nemen. Alleen zal de estrade in de kerk, waarop de kroning geschiedt, afgebroken worden. De ko ninklijke zetel zal op den beganen grond komen te staan, om Eduard de vermoeie nis te besparen van een paar trapjes te klimmen. De „Daily Chronicle" alleen spreekt deze gunstige berichten pertinent tegen. Dit blad zegt dat er nog geen sprake van geweest is dat koning Eduard ge wandeld heeft op het dek van zijn jacht. Alle mooie berichten zjjn niets dan spe culaties van hen die tribuneplaatsen trachten te verhuuren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2