huizen en een fortuin van versche dene honderd duizenden frank,is aangehouden. Het parket heeft gehandeld op aan klacht van een der voornaamste kleeren- magazijnen van Brussel. De dame werd Zaterdag, tegen een borg van 40,000 fr. losgelaten. De klager zou ontdekt hebben dat verscheidene zijner winkeldochters met die koopvrouw in betrekking waren. Men zegt dat zij den klager 100.000 frank aangeboden heeft, opdat hij zijne klacht zou intrekken. Zaterdagmorgen om half acht heeft te Londen een groote repetitie plaats gehad voor den kroningsoptocht op heden over 14 dagen. De hertog van Portland leidde met generaal-majoor Sir Henry Ewart persoonlijk den stoet. De statie koets des Konings werd voorgesteld door een brik, die verzwaard was tot een gewicht van zes ton en die getrokken werd door de vermaarde zes roomkleu rige paarden. Er was veel volk op de been en alles liep bevredigend af. Er bestaat vrees voor een conflikt tusschen Engeland en Italië. Het laatste wil aanspraken doen gelden op Tripoli, wat Engeland nooit zal toestaan. Gedurende de drie oorlogsjaren hebben de Engelsche troepen in Zuid Afrika in het geheel 15,438 ton jam opgegeten. Abrikozenjam was het meest gewild. Te Washington (Indiana) heeft een telefoonmaatschappij telefoonaansluitin- gen naar de kerk aangelegd, zoodat de abonné's thuis den kerkdienst kunnen bijwonen. Deze inrichting is bij de be volking wel in den smaak gevallen. De heer Dutuit, die op 11 Juli jl. te Rome is overleden, heeft zijn prachtige verzameling kunstwerken, dieopömil- lioen francs waarde geschat wordt, aan de stad Parijs vermaakt, o.a. op voor waarde dat het legaat binnen 2 maanden worde aanvaard en binnen 4 maanden daarna in het Petit Palais ten toon ge steld. De verzameling bevat behalve een keur van schilderijen o.a. van de Hol- landsche school (Rembrandt, Ruysdael, Hobbema enz.) en vele prenten (o.a. Rembrandt's Honderd Guldenprent, waarvoor de heer Dutuit 100,000 frs. had betaald), een groot aantal brons- en ivoorwerken, glaswerk, meubels, ta pijten, munten, aardewerk, zeldzame banden enz. Zwaar weer heeft Zaterdagavond veel schade in België veroorzaakt, vooral in de Maasstreek. Oude boomen zijn ont worteld, de oogst is voor een deel ver woest en de scheepvaart onmogelijk ge maakt op het kanaal van Luik naar Maastricht. Te Visé zijn acht huizen omgestort, en op de kermis werd groote schade aangericht. In Duitschland is zooals bekend is de liefhebberij voor het kegelspel bijzonder groot en het 10e Duitsche Bondskegel feest, dat nu weer pas is afgeloopen en met bijzonder groot succes te Altona bij Hamburg gehouden werd, was er het beste bewijs voor. Op 32 nieuw aangelegde banen wer den de verschillende wedstrijden gehou den en dezen waren eiken feestdag sterk bezet, bovenal ook de damesbanen, waar uit blijkt dat ook de Duitsche vrouwen veel met dit spel ophebben. Het beste resultaat op de eere-baan, 68 hout verkreeg met 10 ballen 5 op asphalt en 5 op hout, de heer Martens te Hamburg Hjj verwierf daarmede de le eere-prijs, een zilverkast, eere gift van Altona, de Koningsorde en den titel Koning der Duitsche Kegelaars" voor 19021904. Alleen uit Berlijn waren ongeveer 150 deelnemers opgekomen. Het volgende Bondskegelfeest zal in 1904 te Sohngen gehouden worden. Het comité »tot verdediging der Kaap- sche grondwet» heeft aan den gouver neur, ter doorzending aan Chamberlain, beëedigde verklaringen overhandigd, om aan te toonen op welke wijze handtee- keningen waren verkregen voor het ver zoekschrift om schorsing. Er blijkt uit, dat betaalde agenten o. m. in het kamp te Groenepunt de hand- teekeningen verzamelden van soldaten uit andere deelen van het Rijk. Ook werden handteekeningen opgenomen van kleine kinderen en gekleurde vrouwen. Dat is trouwens de gewone wjjze, waarop in de Kaap-kolonie de Jingo'» „Stemming maken". Waren zij zich niet bewust sterk in de minderheid te wezen, dan zouden zij dergelijke knoeierijen niet te baat nemen. Ondanks de aanhoudende gunstige berichten omtrent Koning Edward's toe stand ziet Daily Neio» eenige reden tot ongerustheid in het feit, dat de Koning nog steeds voortdurend in liggende hou ding moet blijven. «De datum voor de kroning is nog slechts veertien dagen van ons verwij derd. Dat is geen lange tjjd om vol doende aan te sterken voor een zoo vermoeiende plechtigheid. «Het meest geruststellende feit is echter dat de geneesheeren vol goeden moed zijn." B(j het publiek, zoo constateert het blad verder, is weinig geneigdheid tot herhalen van de feestelijke toebereidse len, welke twee maanden geleden wer den gemaakt. Het nationaal vermogen tot feestvieren op groote schaal is voor het oogenblik uitgeput. Een rijk Australisch bierbrouwer zond aan Koning Edward een geschenk van 10,000 pond sterling, die door Z. M. gestort zijn in het hospitaal-fonds. In Portugeesch West-Afrika is een opstand uitgebroken onder de kaffers. Men vreest dat vierhonderd Europeanen, waaronder vrouwen en kinderen, zijn vermoord. üit Lissabon is bevel gezonden ter stond een kleine colonne van Chanda naar Barna te zenden. Een expeditie van 7000 man met 50 Europeesche officieren zal in dezelfde richting vol gen. Men hoopt dat de Kaffer beweging niet overslaat, naar Britsch gebied, waar de inboorlingen laatstelijk door de Brit ten op bedenkelijke wijze verwend zjjn. De Belgische troonopvolger, Prins Albert, richtte een brief tot het bestuur van „Vooruit" in Gent, met het verzoek hem toe te willen staan een kijkje te nemen in deze groote, onder sociaal democratische leiding staande, gemeen schappelijke bedrjjven. Dikwijls had hij reeds het een en ander vernomen van deze coöperatie, en gaarne leerde hij haar van dichter bij kennen. Het bestuur van „Vooruit" zond het volgende antwoord: „Wij hebben de eer u mede te deelen, dat onze inrichtingen voor een ieder toegankelijk zijn. Het zal ons zeer ver heugen u te kunnen toonen, wat het volk tot stand kan brengen, en u te overtuigen dat de socialisten geen twee drachtzaaiers zijn,, zooals men dikwijls tracht u aan het verstand te brengen. Daar onze magazijnen Zondags om half één gesloten worden, verzoeken wjj u, niet na dien tjjd te komen, opdat ons personeel zjjn Zondagsrust niet zal moeten opofferen. Ons bestuurslid De Loore heeft zich bereid verklaard u als gids te willen dienen. Ontvangt gij, waarde Albert en Eliza beth, onze broederlijke groeten", enz. enz. Over den treurigen toestand van de negers in het Zuiden der Vereenigde Staten schrijft een berichtgever van Daily A'tuis uit Washington: „De geheele beschaafde wereld" zegt hij, »zou ontroerd en verontwaardigd zjjn, als slechts de helft bekend werd van wat de kleurlingen daar hebben te Hjden." De neger, die men den 22en Mei in Texas verbrandde, werd op de meest barbaarsche wijze gepijnigd, vóór het vuur onder hem werd aangestoken. Te vergeefs smeekte de man om een spoe- digen dood. Na dien tijd zijn er nog zes andere negers onder gelijke omstandigheden gemarteld. «Die lynch-picnics worden meer en meer algemeen. En wat kunnen de gevolgen zijn van het meenemen van kinderen naar zulke tooneelen van wreed heid Ook in de afgelegen kampen van ver oordeelden in het Zuiden moeten de negers vreeselijk lijden. Alles wat een zwarte misdoet, wordt breed uitgemeten en verergerd. „Het gehtele ras wordt aansprakelijk gesteld voor hetgeen een paar slechte negers misdoen." »De negers hebben slechts zeer weinig vrienden in het Noorden," zoo besluit hij, «al tellen zij ook onder die weinigen President Roosevelt en den Senator Gal linger van New Hampshire." Turksche toestanden worden op een zeer eigenaardige wijze toegelicht door de ervaring, welke thans is opgedaan bij de zoogenaamde Anatolische spoor wegen, de lijnen die in Klein-Azië door Europeanen zijn aangelegd en onder Europeesch beheer staan. De spoorweg directie heeft tot voeding harer lijnen een Turksche stoombootmaatschappij in de gelegenheid gesteld haar dienst te j verbeteren en daartoe het geld voorge schoten, echter onder voorwaarde van toezicht op de ontvangsten. Ofschoon de tourniquets voor het doorlaten van rei zigers eerst na eenigen tjjd konden worden aangebracht, en de controle dus nog gebrekkig was, steeg de ontvangst met 35 pCt., in de eerste maand nadat de nieuwe administratie haar taak had begonnen. Even sprekend is het be richt hoe verrast de beambten waren toen zij op den laatsten dag der maand hun salaris uitbetaald kregen en nau welijks de verzekering gelooven konden dat dit geregeld elke maand zou ge beuren. Tot dusver hadden zij altijd ten minste een half jaar op hun loon moeten wachten. Men heeft dikwijls waargenomen dat postduiven steeds de hoogte weten uit te kiezen waar zjj zich het best kunnen voortbewegen en daarom niet hooger vliegen. Om zich hiervan nog nader te overtuigen heeft de dienst der militaire luchtballons proeven genomen. Bjj lucht reizen worden postduiven meegenomen en op verschillende hoogten los gelaten. Steeds bleek toen dat de duiven, naar gelang van den toestand der lucht, meer of minder naar beneden vlogen om de luchtlaag te vinden die hun het ge schiktst voorkwam. Nu wil men echter nagaan of het mogelijk is de vogels aan hoogere luchtlagen te wennen door ze vaak bij tochten mee te nemen. Zaterdagochtend omstreeks 8% uur heeft er te Rotterdam op het emplace ment van het station D. P. een ernstig geval van ontsporing plaats gehad buiten de overkapping aan de zijde der Dier gaarde. Daar is de losse locomotief Afrika, van een draaischijf komende rijden om zich op een zijspoor te begeven, door het weigeren van de Westinghouserem, bij den wissel een eind doorgeschoven en geloopen op den locaaltrein van den Hoek van Holland, die juist binnen- stoomde. De locomotief en een paar wagens van dien trein, waren reeds voorbij, toen de locomotief Afrika van l ter zijde inliep op een drietal derde- klasse-wagens, waarin een aantal pas sagiers, meest haringvrouwen uit Vlaar- dingen, Maassluis en andere aan dien lijn gelegen plaatsen, gezeten waren. Twee van die wagens werden omver geworpen de derde bleef, gedeeltelijk i buiten de rails geworpen, hangen aan de nakomende wagens. De locomotief Afrika, zelf belangrijk beschadigd, wrong zich voor een deel in een der 3e klasse wagens, die doorloopende rjj tuigen waren. Eenige personen beliepen minder ern stige kwetsuren. De schade aan het materieel is groot. Omtrent de vestiging van president Steyn in ons land wordt medegedeeld, dat ZHEd. met zijn gezin zijn intrek zal nemen op de villa Norma op den Badhuisweg in Scheveningen. Prof. Winkler uit Amsterdam, die zich op het oogenblik in Duitschland bevindt, komt over om den zieke te onderzoeken en voor zijn behandeling van raad te dienen. Men vermoedt, dat de brand in de Amstelbrouwerij te Amsterdam is ont staan door zelfontvlamming van stoffen, uit de hop ve'wijderd en geborgen op de verdieping van het laboratorium. Bjj den heer D. Verduin te Beemster hebben een paar roodborstjes een nest gebouwd, in de brievenbus aan de poort der boerderjj, niettegenstaande deze dagelijks wordt geopend, om de brieven en couranten er uit te halen; 4 jongen worden er grootgebracht. Met het minder aangename weer van Zondag hing het stormsein uit den vuurtoren te Scheveningen. De onder nemer van het Volkszeebad sloot reeds ten 8 ure de baden. De Pier nogthans mocht zich in een druk bezoek verheu gen, blijkbaar om beter het majestueuse golvenspel van de woeste, hoogopgaande zoo gade te slaan, welke, machteloos de palenrij van het Wandelhoofd beukte. Eenige linnen strandtentjes zjjn des nachts uiteengewaaid. De badkoetsjes van het zeebad waren naar boven ge trokken en op den strandmuur gezet. Er waren nog vele menschen aan het strand. Een hevige brand heeft Zondagnacht te Maastricht in de Wjjker Rechtstraat gewoed. Drie personen zijn daarbjj levens gevaarlijk, twee minder ernstig gewond. Allen zijn naar het gasthuis vervoerd. Door den hevigen wind aangewakkerd nam de brand dadeljjk zulk een uit breiding, dat de trappen versperd werden. De bewoners der tweede verdieping sprongen uit het venster, waarbjj eene vrouw den ruggegraat brak, de man en een kind levensgevaarlijk gewond wer den, terw|jl twee andere kinderen min of meer ernstige kwetsuren bekwamen. Voor twee hunner vreest men het ergste. Het huis, dat bjjna geheel uitgebrand was stortte in. Een 14-jarig meisje wordt nog vermist, men vreest dat zjj onder de puinhoopen bedolven is. Men is jjverig aan het werk getogen om op te ruimen, doch heeft tot nu toe niets van de vermiste kunnen ontdekken. Het ljjk van het bij den brand ver miste veertienjarig meisje is onder de puinhoopen teruggevonden. De toestand van de zes slachtoffers, die in 't gesticht Calvariënberg verpleegd worden, is steeds zorgwekkend. Zondag ontving de mailboot der Maat schappij „Zeeland" in Engeland zulk een groote post uit Amerika dat het vertrek een uur later plaats had. Met ruim 200 reizigers, meest bestemd voor Duitsch land, kwam de boot dus zoo laat aan dat te Vlissingen in alle eerst vertrek kende treinen een groot uur vertraging kwam om de Duitsche post te bergen waren vier rjj tuigen in den trein geplaatst. Het Leger des Heils heeft weer nieuwe plannenhet wil trachten een Thuis te stichten voor ontslagen-gevangenen, wel de meest maatschappelijk uitgeworpenen. Zij zullen worden ingedeeld bij de Land- kolonie en zooveel mogeljjk het ambacht dat zij verstaan, uitoefenen. Als de bouwplannen in deze tot uitvoering ge bracht zijn, zullen er dertig personen kunnen geplaatst worden. Het mooie plan verdient ondersteuning. De ontslagen gevangene komt bjj de tegenwoordige toestanden uit de ge vangenis rechtstreeks onvoorbereid in de maatschappij terug, meestal door ieder genegeerd of tegengewerkt en slechts in enkele gevallen beschermd, maar de nieuwe stichting zal voor hen een soort van doorganghuis kunnen zijn. Tot de uitvoering behoort behalve veel zedeljjken ook in niet geringe mate financiëele steun. Natuurljjk zal het Leger des Heils in vele opzichten teleurgesteld worden, doch dit mag geen reden zjjn om het door en door praktische plan verwerpe lijk te achten. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen om bjj het Nederlandsche Leger herkenningsbewjjzen in te voeren, die op het bloote lichaam moeten worden gedragen, nl. met een koord of lint om den hals. Op deze plaatjes zal de naam van den drager en het adres van den naasten bloedverwant worden geplaatst. Iets dergeljjk's bestaat in het Duitsche leger. De Velser stoompont Kennemerland beging weer dwaasheden. Vrjjdag is zjj weer op het remmingswerk ingeloopen en bleef daar zoo vast zitten, dat met veel moeite het gevaarte kon bevrjjd worden, slechts voor één boot gaf de pont belemmering.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2