HAARLEMS CH Eerste Blad. No: 63 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 6 Augustus 1902. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25 franco p. post —,40. Abonderlljke nommers 8 centen per stnk. PrQs pet Advertentie van 1-Breyeli f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letten naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. AdvertentOm worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Een correspondent van de Daily Chro nicle heeft te Pietermaritzburg een ge sprek gehad met Louis Botha. Hij ver telt daarvan o.a. dat Botha op de vraag, wat hij van de blokhuizen dacht, zeide De blokhuizen hebben mjj noch de Wet ooit tegengehouden om te gaan waar heen wij wilden. Zij waren geschikt om werk te geven aan menschen, die men met geen paard kon vertrouwen, zeide Botha lachend. Botha spotte overeen inlichtingendienst der Engelschen. Hij zeide ook, dat hij hoopte te zor gen voor een geschiedenis van den oor log. Hjj zou een stuk schrijven, de Wet en de la Reij een stuk. en anderen zouden eveneens bijdragen. De Daily Chronicle - verneemt uit Klerksdorp, dat het terugbrengen van de Boeren naar hun hoeve in West- Transvaal slechts langzaam vordert. Eenige weinigen hebben Potchefstroom verlaten. In het concentratiekamp te Klerksdorp zijn nog 3600 menschen; het aantal is vermeerderd door menschen, die uit Natal kwamen. Ook zijn er weergekeerd van de hoeven, waar de dertig dagen rantsoen op was. De grond was te hard om nog te ploegen. Nu is het echter gaan regenen. Men denkt, dat de kampen nog zes maanden in stand blijven en de stapelplaatsen voor goe deren nog een jaar. De Times verneemt uit Johannesburg. De rede van Chamberlain in het Lager huis, waarin hij een zekere Transvaal- sche oorlogsbelasting in het uitzicht stelde, wordt scherp gehekeld omdat dergelijke voorspellingen de mjjnnijver- heid verlammen. Deze nijverheid heeft evenals het geheele land rust en steun noodig en moet niet bedreigd worden met een oorlogsbelasting. Men zou zoo meenen, dat de mijnordernemingen, die geen gering aandeel gehad hebben in de aanblazing tot den oorlog, nu ook de eersten bekenden te zijn om den schuldenlast te helpen verminderen. Reuter's correspondent te Pretoria klaagt over het gebrek aan goede ploeg ossen, paarden enz. voor de Boeren. Men gaat inzien dat het een grove fout is geweest de militaire overheid de vrije beschikking te laten over voorraden, ossen, paarden en muilen. Deze werden op de openbare veilingen door specu lanten gekocht, die er later hooge prij zen voor hopen te maken. Tot dusver zijn ongeveer 9000 gezin nen op hoeven in Transvaal gezet, De bjjwoners vormen nog steeds een bron van moeieljjkheid. Zij hebben geen geld en geen dak, en, daar zij veelal onder de Nationale Verkenners hebben gediend, weigeren de Boeren hen weer bij zich in te nemen. Lord Kitchener schilderde in een speech, gehouden aan een Zuid-Afri- kaansch diner in de City, in geestdrif tige bewoordingen den rijkdom van den Zuid-Afrikaanschen bodem, uiteendelf- stofkundig en landbouwkundig oogpunt. Hij verklaarde, dat bij een verstandige kapitaalverstrekking Engeland in dat land zal vinden een Amerika in het zuidelijk halfrond. Natuurlijk werd deze speech met uitbundigen jubel ontvangen. Lucas Meijer, die Maandagavond van Londen naar Dresden vertrok, ontving een uitnoodiging van den Koning om de kroningsplechtigheid bij te wonen. Meijer antwoordde dat hij zeer gaarne zou ge bleven zijn, maar dat zijn geneeskundige raadslieden hem bevolen hadden naar het vasteland te gaan om een badkuur te doen. Het is in den jongsten oorlog niet voor het eerst geweest, dat de Engelschen het Roode Kruis misbruikten voor militaire operaties. Op het te Manchester gehou den congres van de British Medical As sociation zeide de chef van den genees kundigen dienst Hamilton, dat generaal Buller in den oorlog van 1881 ambulance wagens met het Roode kruis bezigde voor het vervoer van munitiede wagens werden door gewapende ziekendragers geëscorteerd. Hamilton had dit gehoord van een officier die het bevel daarvoor ontvangen had. De Times verneemt uit Johannesburg van den 2den dezer, dat als gevolg van de schaarschte van inlandsche arbeids krachten een poging wordt gedaan door eenige invloedrijke mijnfuma's, om te trachten maatregelen voor te bereiden voor den invoer van Chineezen in Trans vaal. Als het gaat als bijna overal, zullen die lui eerst wat geld op sparen een Chinees kan heel wat ontberen om als zijn contract is afgeloopen een kleinen handel te beginnen, die uit te breiden en later als een welgesteld man naar zijn vaderland terugkeeren. De twijfel aan de verzekering, dat de kroning van koning Eduard werkelijk aanstaanden Zaterdag zal plaats hebben, begint te verdwijnen, nu de koning van tijd tot tijd op het dek van zijn jacht wandelt en de geneesheeren de stellige verzekering geven, dat alles geheel naar wensch gaat. Bij de groote menigte is echter de geestdrift voor de plechtigheid geweken overal in Londen, ook in den weg waar de stoet zal passeeren, heerscht de ge wone kalmte van Augustus. Bijzonder haast om plaatsen te nemen op de tri bunes bestaat niet en de plaatsen worden aangeboden tegen betrekkelijk lage prijzen. Treffend is de afwezigheid op straat der groote drommen van provin cialen en vreemdelingen, die einde Juni en zelfs begin Juli nog zulk een be langrijken factor in het straatverkeer vormden. En dan de bijna volledige ontstentenis van schier alle straatver siering. Een en ander droeg vooral niet bij tot opmontering en verlevendiging van het schier doodsche straatverkeer. Sedert eenigen tijd is te Elberfeld de hangende en zwervende tramlijn in ge bruik, welke van Vohwinkel naar Elber feld loopt en van daar naar Barmen wordt verlengd om op 1 Maart 1903 gereed te zijn. Bij deze inrichting hangen de wagens aan een toestel, dat zich een aantal meters boven den beganen grond of de rivier, door electrische kracht voortbeweegt langs een stel sporen die op stevige ijzeren pijlers rusten. De ervaring, bij het tot dusver in gebruik gestelde gedeelte opgedaan, luidt zeer gunstig. Geklaagd werd in den beginne over het zware gedruisch, maar hieraan is reeds in hooge mate tegemoet ge komen. Ook het zwaaien der hangende wagens is veel verminderd, vooral als twee wagens tegelijk rijden. De snelheid bedraagt nu 30 kilometer in het uur, maar men zal haar tot 50 vermeerderen, als de geheele lijn gereed is; bjj proef ritten is gebleken, dat deze vaart geen nadeeligen invloed heeft op het rustige der beweging. Men laat nu reeds vaak om de 2Vj minuut een wagen afrijden, eigenlijk afzweven en zoo kunnen in één uur in beide richtingen 3500 per sonen vervoerd worden. Dreyfus doet weer van zich spreken, opkomende tegen eene beschuldiging, dat hij in betrekking zou gestaan heb ben met Rusland. De oudminister Gal- lifet antwoord erop als volgt: Dreyfus' eenige wensch is de „affaire" te doen herleven. Ik zal hem in die beweging niet volgen. Hij erkende zijn schuld door een gratieverzoek te onderteeke nen. Heeft de regeering bij monde van den minister-president Waldeck-Rous seau niet in de Kamer verklaard, dat zij niet wilde zijn een ministerie van vrijspraak, maar een ministerie dat buigen zou voor de uitspraak der rech ters te Renr.es, hoe deze ook luiden moge? Wanneer de regeering of een harer leden te kort schoot in haar plicht, dan is het hoogste rechtscollege daar, om haar ter verantwoording te roepen". Er zijn echier bewijzen genoeg, dat de fel vervolgde man met het gratiever zoek geen bekentenis van misdrijf ^e' doelde. In de Frankf. Zeit. geeft iemand een middel om de snelheid van een spoor trein te weten. Telkens, zegt hij, als de trein op een andere rail komt, voelt de passagier een lichtere stoot. Daar de rail in den regel, althans in üuitseh- land, negen meter lang is, kan men met behulp van het horloge nagaan in hoeveel seconden een zeker aantal stooten zijn waargenomen. Het geldt nog altijd den Campanile. De Fransche beeldhouwer Frémietzegt jazijn collega Puech, die niet vertrouwt dat de architecten het goed zouden doen, meent bovendien, dat zooals er een eind komt aan alles, ook de Campanile toch eens moest bezwijken en wil van her bouwen niet weten, een doode kan men niet in het leven terugroepen. De ar chitect Binet wil niet weer opbouwen, maar als het moet in den ouden stijl; de architect Guadet wil het wél. En Mucha, de decorateur, wil den toren herstellen als een „getuige uit oude tijden"die die oude tijden niet zal hebben gezien 1 Bij de Saksische staatsspoorwegen zul len binnenkort drie motor-wagens in dienst gesteld wordeneen met accu mulatoren, een met benzine-en een met stoomkracht. Deze wagens zullen dienst doen in het verkeer met de voorsteden en, over kortere afstanden, op buurt spoorwegen, waar niet veel treinen !oo- pen. De wagens bevatten slechts plaats voor 50 tot 70 reizigers en hebben ruime platforms. Men hoopt met deze voertui gen geld te besparen voor aanschaffing van nieuw materiaal, voor bezoldiging van beambten en voor brandstoffen. Montague Holbein, eertijds een be kend wielrijder, is tegenwoordig een geweldig zwemmer. Hij heeft Zaterdag getracht van Calais naar Dover het Kanaal over te zwemmen, maar de zee was onstuimig en er ging e n sterke stroom, zoodat hij 't moest opgeven. Hij had echter al een heel eind gezwommen. Toen hg in de boot kwam, die hem volgde, bleek hg in het geheel niet uit geput. Aan de hoogeschool te Barcelona zijn knoeiergen ontdekt. Verschillende per sonen moeten valsche doctorsbullen ge kregen hebben. De rector zal nu eischen dat alle titels die de hoogeschool in de vijfentwintig laatste jaren verleend heeft, opnieuw onderzocht worden. De Daily Mail verneemt uit St Peters burg, dat Japan zijn leger niet een nieuw geweer wapent en zgn oude wa pens aan China verkoopt. Er zgn vijftig Japansche instructeurs naar China ver trokken, om daar aan Chineesche troe pen de behandeling van het Japansche geweer te leeren. Te St. Germain bij Parijs heeft men op een zeer stoffigen weg in het bosch een proef genomen met olie. Over een lengte van 200 meter werd 's middags een laag dikke olie gespreid die den volgenden ochtend geheel was opge droogd, zoodat, de weg hard was gewor den. Bij het rjjden met automobielen bleek dat dit gedeelte van den weg volkomen vrij van stof bleef. Men zal nu de proef voortzetten door den weg druk te berijden om na te gaan hoe lang die stofvrijheid duurt. Weder is een tunnel door de Alpen geboord, die de reizigers uit Bern sneller dan thans het oostelijk deel van het meer van Genève zal doen bereiken, zoodat zij niet meer over Lausanne be hoeven te trekken. De vorige week is de bergopening van den Jaman-tunnel, bestemd voor de spoorlijn uit Berner Oberland naar Montreux en 2430 meter lang, geheel doorgeslagen, zoodat nu enkel de voltooiing nog moet geschieden. De voornaamste Zwitsersche locomo- tieffabrieken en de vereeniging van electrische fabrieken hebben een com missie benoemd, om een onderzoek in te stellen over de praktische toepassing van electrische trekkracht op spoorwegen. De ingenieur Tissot van Bazel is tot voorzitter gekozen. Het Duitsche tijdschrift voor school- hygiëne deelt mede, dat waarnemingen, die aan de hoogere burgerschool te Quedlinburg gedaan zgn, aan het licht hebben gebracht dat de jaargetijden invloed hebben op de oogen der leer lingen. Men heeft bevonden dat zjj letters van een bepaalde grootte in Oc tober op ruim 1 meter grooteren afstand konden onderscheiden dan in 't eind van den winter. Bij enkele leerlingen was het gezichtsveld in den loop van den zomer meer dan verdubbeld. «£'7-3

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1