tó De Berlijnsche hoofdambtenaar Löh- ning wilde trouwen met een meisje beneden zijn stand, een dochter van een ondeiofficier, maar zijn chefs, de minis ter o.a. wilden dit niet toeslaan. Löhning heeft zich aan die beslissing niet willen onderweipen en heeft ontslag gevraagd. Ons Nederlandsch verstand staat stil bij zulken onzin; het lykt of de vrouw van een ambtenaar mede in staatsdienst en controle zijn en dan komt daar nog bij dat op het meisje niets te zeggen is. A.ls Löhning van het meisje iets anders had gemaakt dan zijn wettige vrouw had het vrome Pruisische be stuur er geen opmerkingen over ge maakt. Een Zweedsch luchtreiziger, kapitein Unge, is met een ballon van eigen maak sel de Oostzee overgestoken. Hij slaagde er in, den Russischen bodem te berei ken en kwam 130 kilometer ten zuiden van Petersburg terecht. Met het oog op den eenvoud, waar mede ten bestemden dage de kroning van den koning van Engeland zal plaats hebben, is van eene nieuwe afvaardiging van het buitengewone gezantschap van H. M. Koningin Wilhelmina naar Londen bjj de kroningsfeesten aldaar afgezien. Ook aan onzen gezant te Londen is voor die gelegenheid geen vertegen woordigende functie opgedragen. De knecht van den sigarenfabrikant G. te Esschen, reed Zondag met een wagen hooi voorbij het kantoor der Bel gische douanen aldaar. Dit trok argwaan bij de beambten, die een onderzoek in stelden. Het bleek nu, dat onder een laag hooi, een groote partij tabak ver borgen zat, die men had willen binnen smokkelen. Alles is verbeurd verklaard en de boete door den heer B. te betalen zal ver scheidene duizenden francs bedragen. Op den IJsel nabij Hattem had Zater dag een ernstig onheil plaats aan boord van de sleepboot Pauline, kapitein H. Visscher, van Rotterdam. Door het springen der klepkast verkreeg de ma chinist Janssen uit Zwolle hevige brand wonden aan hoofd, armen en voeten. Ware hij niet door den stoker uit de machinekamer getrokken, hij was levend verbrand in het ziedend stoomwater. De opvarenden redden zich met een roeiboot. Het is der politie nog niet gelukt, den dader van den inbraak ten postkan tore t$ Haarlemmermeer te ontdekken. Door het raam na verbreking der af sluiting heeft hij zich toegang verschaft door de bestellerskamer naar het kan toor, lessenaars opengebroken en po gingen gedaan aan de brandkast. Er wordt weinig vermist, omdat er in 't kantoor niet veel aanwezig was. De brievenbus was ledig, doch zoover men kon nagaan, bevatte die geen stuk ken van waarde, een klein bedrag aan postzegels is 't eenige wat gemist wordt. De inbraak heeft veel overeenkomst met die van vóór twee jaar, zoodat men bjjna zou gelooven, dat hier dezelfde persoon bezig is geweest. HAARLEM 5 Augustus 1902. Ons nieuwe electrisch lfcht in de lijn Houtbrug-Stationsplein en Spaarne voldoet zeer. Het licht is zeer constant en de afstanden waarop de lantarens ten opzichte van elkaar geplaatst zijn, zijn goed berekend, alleen zou men meenen, dat het nuttig effect van het licht nog grooter zou zjjn als ze wat lager hingen, wat echter met het oog op ongelukken alweer misschien niet wenschelijk zou zijn. Zondagavond kon pas een indruk ont vangen worden van het licht, toen bijna in geen der winkels licht brandde. De algemeene opinie was, dat wij op ge noemde drukke verkeerswegen wat de straatverlichting betreft sterk zijn voor uitgegaan en de wensch werd uitge sproken, dat ook meer hoofdstraten en grachten in deze gunstig mochten be dacht worden. Met goed weer nam Maandag de kermis een aanvang. Al in den ochtend was het zeer druk in de stad; behalve de gewone Maandageche buitenmenschen het gewoel van heen en weer trekkende kermismenschen, die met de installatie van tenten en kramen de noodige haast toonden en met hun karren en wagens soms den weg versperden. Het kermisterrein is als vroeger Groote Markt; stoomcarousel, Consael en een paar gebakkramen. Oude gracht van het Spaarne tot de Zijlstraat, draaimolens, koppen van Jut, suiker-, gebak- engalan- teriekramen, pofferkramen, een bioscope en een paar panopticums, schommel toestellen en fotografietentjes, verder op de nieuwe Groenmarkt en de Parklaan een schouwburgtent; alles als vroeger, niet veel, dat wij niet bijkans alle dagen kunnen te zien krijgen, doch door de breeder uitstalling op de kermis altijd veel kijkers lokt. Bij de voorstelling in den Schouwburg was gisterenavond De Bibliothecaris gegeven de zaal goed bezet. Het alleraardigste blijspel werd vlug afgespeeld en het publiek genoot blijk baar van de zotte combinaties, die er in voorkwamen. De Nederlandsche Tooneelvereeniging heeft een uitmuntenden indruk ge maakt en de Schouwburg zal zeer zeker ook deze kermis veel bezoekers trekken. In herinnering wordt gebracht, dat Woensdag door hetzelfde Gezelschap op gevoerd wordt het beroemde blijspel »De Tweelingzusters van Ludwig Ful- da". In het Zomertheater, Nieuwe Groen markt, geeft het Hollar.d-che Tooneel- gezelschap van Amsterdam, Bestuur Barendje, Verhagen en Potharst, het Toover Melodrama „De Verkwistei". Het stuk is hier te Haarlem, zoover we ons herinneren, nog niet opgevoerd. In verschillende steden had het echter een buitengewoon succes. Het was overigens Maandagavond vrij druk langs de kermis; veel tierend en joelend publiek, half en heel onder den invloed verkeerende mannen en jongens, knapen en meisjes nog niet de kinderschoenen ontwassen, die in luidruchtigheid en ongepastheid den ouderen niets toegaven. Het is een der schaduwzijden van de kermis, dat zoo veel kinderen tot zéér laat in den avond onbeheerd rondzwieren. De ouderen moe ten zelf weten wat zij doen, maar met de kinderen, zóó aan hun lot overge laten, behoort rnen diep medelijden te hebben. De regenbui, die eigenlijk den gan- schen dag had gehangen, is des nachts losgebroken met zóó'n kracht als men zich in den laatsten tijd niet herinnert. De bui deed de laatste feesthouders verdwijnen. Wie dicht bij het kermis terrein woont, is dankbaar voor een stevige bui op den rechten tijd. Donderdagavond in den Schouwburg op verzoek een tweede opvoering van De Bibliothecaris. In een stuk aan den Raad geeft de Heer Springer thans een Wederleg ging van den bekenden Open brief aan de Gemeenteraadsleden in zake de reor ganisatie van den Hout, uit welk stuk hier een uittreksel volgt: Schrijver klaagt, dat geen der onder teekenaren gepoogd heeft, inlichtingen te verkrijgen waar die 't best te beko men zijn, alsmede dat onder hen geen enkele deskundige is. Verder acht hij de brochure niet gericht tegen de plan nen, maar tegen hem persoonlijk. Omtrent het technisch gedeelte, betere zorg voor wegen en paden, de bemerking, dat, waar men vroeger,'met een klein personeel, alles door het publiek liet plattrappen, het onmogelijk is in eens alles in orde te hebben, en dan nog is een voorstel van bewaking slechts ge deeltelijk door den Raad aangenomen. Als 't blijkt dat het publiek de plant soenen beter waardeert, zullen prikkel draadversperringen weder weggenomen worden en bovendien, zegt de Heer Springer, heb ik de nieuwe aanplant niet met prikkeldraad omgeven. Van grint of schelpen (bjj het verhar den der wegen) is geen sprake. Het hakken van boomen wordt zeer overdreven voorgesteld; het zal bij het om leggen van wegen niet meer plaats heb ben dan hoog noodig is. Alleen voor drie rijwegen zullen enkele boomen moeten vallen. De Heer Springer verklaart, dat zijn eerbied voor oude boomen misschien grooter is dan die van de Onderteeke- 9. naars, zooals bij U. en W. bekend zal zijn en het is allerminst de bedoeling onder deze evenmin als onder het hak- 10. hout een slachting te houden, maar er moet licht gemaakt worden ter wille van 11. sommige schoone boomen. 12. Ook omtrent de rioleering van de Spanjaardslaan, terwille van de waier- 13. afvoer, acht schrijver de onderteekenaars op een dwaalspoor. Het water moet naar de kanten geleid om den weg droog te 14. houden en het overtollige afgevoerd. Schade zullen de verharde wegen niet 15. toebrengenals bewijzen worden aan gehaald de Kleine Houtweg, de oude 16. toegang naar Oosterhout, het beharde Werkmanspad en de beharde Rijweg 17. achter hotel Scholten naar den Wagen weg. Verder zal het aanbrengen van Rij- 18. wegen de rust op andere wegen bevor deren, want rijtuigen, rijwielen enz. zullen er niet toegelaten worden. Een fontein voor 't Paviljoen kan daar 19. zeer geschikt komen; de bodem is er goed, er kan daar met geringe kosten een flink bassin gemaakt worden en zal 20. daar beter staan dan elders. Overigens behoort er het water hoofdzaak, geen 21. bijzaak te zijn. Waar de Heeren ten slotte hunne 22. berekeningen op gronden, zegt de Heer Springer, geven zjj niet aan en het 23. geheel acht hij een aaneenschakeling van verkeerde uitlegging van feiten. Men is 24. verkeerd ingelicht of heeft verkeerd ge hoord en nadere inlichtingen z\jn niet 25. alleen niet gezocht, maar blijkbaar niet gewild. 26 Maandagnacht heeft zich een per soon genaamd S. doodgeschoten op den walkant van de Oranjekade, waardoor het lijk in de Leidsche vaart viel. CL Z S3 M 5 §1 lbs S cö r- C C* O» M H f" psj Cl O c— H O 00 t— -s» O z «O -fl co O M B 0 S iO oo »n SS P E- <3 to -<*• M Z <3 m O v s s os a •-» in ».Sf ZZ L 2 S s>ss Id. id. intrekking onbewoonbaar verklaring perceel Kennemerstraat No. 19 rood. ld. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Begijnhof No. 24. Id. id. id. id. Ravesteeg No. 14. Id. id.' verhuring grond Leidsche Vaart aan A. de Winter. Id. id. adressen J. Mooij en Mej. G. van Broekhuijse aankoop grond Tempelierstraat. Id. id. dempen bermsloot Leidsche Vaart. ld. id. vaststelling verordening hef fing en invordering hondenbelasting Id. id. id. id. aanstelling enz. ma kelaars in roerende goederen. Id. id. verhooging jaarwedden leer aren H. B. school met 5-j. cursus Dr. H. van Erp en M. van den Ende. Benoeming lid Commissie tot het ontwerpen en herzien van veror deningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Benoeming Stem bureaux verkiezing leden Commissie beoordeeling wets ontwerp grensregeling. Aanbeveling B. en W.W. benoeming Directeur van Openbare Werken. Id. id. id. leeraar geschiedenis H. B. scholen met 5 en 3 j. cursus. Id. id. id. id. wiskunde H. B. scholen met 5- en 3 j. cursus. Id. id. id. id. btaatsinrichting Meisjesschool voor M. 0. Voordracht id. id. Hoofd kostelooze school litt. D. Id. id. id onderwijzer Opleidings school voor jongens tot het middel baar en hooger onderwijs. Verslag Opzichter gasverlichting over Juni 1902. «Markt van 4 Aug 1902. Boter. Aangev. 92 K.G. verk. 92 K. G. L. pr. 1.40 H. pr. 1.35 p K. G. Biggen. Aangev. 61 verk. 54 stuks. L. pr. 12.H. pr. 10.p. stuk. Schrammen. Aangev. 10 verk. 8 stuks. L. pr. 18.H. pr. 16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 491 HL., verk. 420 HL. L. pr. 1.50 H. pr. 3.50 p. H.L. Peren. Aangev. 9 H.L., verk. 9 H.L. L. pr. 12.— H. pr. ƒ14.—p. H.L. Appelen. Aangev. 5 H.L., verk. 5 H.L. L. pr. ƒ12.H. pr. 18.p H.L. Heereboonen. Aang. 150 Mnd., verk. 150 Mnd. L. pr. 1.75 H. pr. 2.50. Snijboonen. Aang. 71 Mnd., verk. 71 Mnd. L. pr. 1.75 H. pr. 2.50. Blomkool. Aang. 2000 st., verk. 2000 st. L. pr 12 ct. H. pr. 18 ct. p. stuk. Wortelen. Aangev. 2000 B., verk. 2000 B. L pr. 0.05 H. pr. 0.06. Staat der Botermarkt over Julil902. Boter. Aangev. 279, verk. 279 K. G. L. pr. ƒ1.40, H. pr. /1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 188, verk. 165 stuks. L. pr. 13.H. pr. 9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 30, verk. 27 stuks. L. pr. ƒ24.H. pr. ƒ15.p. stuk. VEBGADEBING van den Baad de» Gemeente Haarlem, op Woensdag 6 Aug. 1902, des namiddags te lVz ure. De volgende stukken en punten zullt n aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Dr. J. J. G. Viirtheim leeraar gymnasium. Id. id. ontslag lid PI. Commissie van toezicht L. O. Voorstel Commissie voorbereiding oprichting openbaar slachthuis be schikbaarstelling gelden. Id. B. en W.W. beschikbaarstel ling gelden reorganisatie Hout. Id. id. regeling herhalingsonderwijs. ld. id. vaststelling voorwaarden gaslevering. Id. M. de Braai verstrekking kos teloos duinwater bewoners perceel Lange Molenstraat No. 36, met prae-advies B. en W.W. Id. B. en W.W. vaststelling ver ordening aanstelling en bezoldiging ambtenaren en noodhulpambtenaren haven- en kaaigeld, met nader voor stel B. en Wr.W. 2. 3. 4. 5. 6. 8. Staat van de Aarpappel- en Vruch- tenmarkt over de maand Juli 1902. Aardappelen. Aangev. 3380 H.L., verk. 3200 H.L. L. pr. 2.H. pr. 6.p. H. L. Appelen. Aangev. 8 II.L., verk. 8 HL L. pr. f 1.H. pr. 12.p H. L. Perfin. Aangev. 26 H.L., verk.26 H. L. L. pr. f 6.H. pr. f 16p.H. L. 27e Muziekuitvoering, op Vrijdag 8 Aug., s' av. van 8 tot 10 uur door het tiaarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeesier (J. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Hochzeitsmarsch.Mendelssohn. 2. Ouverture #Tantalu«qualen".Snppé. 3. -Wiener Bint." WalzerStrauss. 4. Fantasie uit de Russische opera. -Het leven voor den Keizer".. Glinka, 5. Ouverture «Le Domino noir".. Auber. 6. -Soiree d'été." ValseWaldteufel. 7. Masken polonaiseFaust. 8Grande fantaisie de 1'opéra - Mig non"Thomas. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Aug. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PEOGRA MMA. 1. ConcertfantaaieH. Berens. 2. Variatien en FinaleRitck. 3. Brautlied uit LohengrinR. Wagner. 4. Inleiding en VariatienA. Hesse. 5. Variatien op Wilhelmus

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2