PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 72 abonnementsprijs van zaterdaG 6 September 1902 verschijnt- Ned. Vereen, tot van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 7 Sept 190'2. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER HAARLEMSCH TELEPHONISCHE VERBINDIN8 ADVERTENTIEBLAD Per drie maanden ,25. franco p. post —40. pe* Advertentie van 1-5 regel» f 0.85, elke regel Olnedag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommera 8 centen per stuk, meer ft centa, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag du middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk rwg worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise WaUonne. ïoy. heures, Mr. Bresson. Pasteur A Rotterdam. BUITENGEMEENTEN. Waai niets andart rsrmeld wordt, wordt do Hod. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Collecte voor de Kerk. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds öVj ure, Ds. Tibben. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. Liutberache Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Y muiden Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. Voorm. 10 ure, Ds. van Kleef. Evang. Luth. Pred. te Leiden. Bloemendaal. Voorm. 10 are, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Emerit. Peed. Hillegom. Voorm. 9i)4 ure, Ds. van Veen. Doopebediemng. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanezu Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 nre, Ds. Schotel. Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. Santpoort. Voorm. 10 «re, Ds.Kutsch Lojanga. Doopsbediening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Doopsbediening. In zjjn jongste redeneering heeft Chamberlain beweerd: „Nooit wordt in de geschiedenis mei ding gemaakt van een oorlog, waarin oprechter gepoogd is, de wreedheden van den krijg tot een minimum te be perken, en zoo veel mogelijk het gevoel en het persoonlijk belang der overwon nenen te eerbiAligen." Het was te verwachten, dat deze woorden van Chamberlain in de liberale bladen scherp zouden worden afgekeurd maar zelfs een deel der conservatieve pers spreekt op verontwaardigden toon hierover. Het is dan ook werkeljjk moeilijk, om met de geschiedenis der concen tratie-kampen en deontzett nde sterfte cijfers, en de lijst der moedwillig in biand gestoken hoeven, der vernielde goederen en der verwoeste velden voor zich, deze bewering te durven onthouden. Ook komt men sterk op tegen de bewering dat men nooit «oorbereid kan zijn tegenover een oorlog als in Zuid- Afrika gevoerd is. De „Morning Post" verneemt uit PretoriaIn een door vierhonderd Kaf- ferhooden bijgewoonde Indaba, die Maan dag in het bureau voor de zaken der inboorlingen werd gehouden, werd een proclamatie, waarbjj bepaald wordt dat de inboorlingen alle wapenen en ammu nitie in hun bezit moeten uitleveren, aan de hoofden verklaard. Oe regeering heeft dus zelf de gevaren ingezien, verbonden aan gewapende kaffers. Cential News meldt, dat Botha en De Wet een conferentie hebben met Chamberlain en Kitchener. Men weet dat de generaals zich naar Engeland begeven hebben, om den toe stand te bespreken in verband met de vredesvoorwaarden, over de nakoming van welke wel het een en ander zal in het midden gebracht zjjn. Te Florence is een werkstaking uit gebroken, waaraan twee en veertig bedrijven deelnemen. Tramdienst, water leiding, verlichting en bakkerijen gaan door. Het verschil ligt in een sedert maan den bestaand hebbend conflict tusschen een ijzerfabrikant en zjjn werkvolk. Men hoopt binnen een paar dagen tot een vergelijk te komen. De staking te Florence is zoo goed als geëindigd. Met uitzondering van de metaalbewerkers ter wille van wie de staking werd afgekondigd, hebben de meeste stakers het werk hervat. Hier behoort vermeld te worden, dat de al- gemeene staking is opgeheven, op ver zoek van de metaalwerkers. Zjj ver klaarden, liever alleen hun zaak te willen uitvechten. Er bestaat thans kans op toenadering. Om de kaffers te noodzaken in de mjjnen te komen werken, heeft de En- gelsche regeering in Zuid-Afrika besloten hen belasting te doen betalen, ook voor hun vrouwen, op één na. De Turksche minister van financiën, is er na heldhaftige pogingen eindeljjk in geslaagd, een som gelds bjjeen te brengen, voldoende om de staatsambte naren een maand salaris uil te betalen, ter gelegenheid van het feest der troons bestijging van den Sultan. Toen president Roosevelt Woensdag met een coach van Pitts field naar Lenox reed, kwam deze in botsing met een electrischen wagen. De paarden voor den wagen van den president werden gedood en verscheiden leden van hei gezelschap gekwetst. De dedectief, die den president vergezelde, werd gedood. De New York Herald verneemt uit St. Thomas, dat Morne Rouge in een oogei.blik door kokend water en modder overstroomd werd. Ajoupa bouillon is geteisterd door een modderstroom en een steenenregen. De zee was vreeseljjk wild tjjdens de uitbarsting en langs de geheete kust liep een vloedgolf. Te Le Carrot zijn velen verdronken. Na de uitbarsting was meer dan een mijl van het oostelijk einde van het eiland in zee verzonken. Dit Point i-Pitre verneemt de Herald, dat Grande Rivière op Martinique ook verwotst is. De regeering heeft plan het uiterste noordelijke deel van het eiland tusschen Lorrain en Le Carbet te ontruimen. Een ander telegram uit Point-k-Pitre zegt, dat de jammer en de paniek, die de eerste uitbarsting vergezelden, zich herhaalden. De temperatuur is op Martinique bjjna ondragelijk. Een te New York van St. Thomas ontvangen telegram zegt, dat stoom schepen, die van Martinique komen, mededeelen, hoe de verwoesting van Morne Rouge zóó volkomen is, dat geen enkel schepsel in 't leven gebleven is. De vulkaan op Martinique heeft dezen week zoo hevig gewerkt, dat geheel Guadeloupe, de vorige raaien gespaard gebleven, met asch bedekt was. Dit bracht met weinig ontsteltenis teweeg bjj de bevolking van dat eiland, maar de gou verneur liet dadeljjk een onderzoek in stellen naar de vulkanen van het eiland, en zoo verkreeg men de zekerheid dat daar niets te duchten was, en dat al de asch afkomstig was van Martinique. Als voorzorgsmaatregel heeft de minis ter van koloniën toch een oorlogsschip naar Basse Terre gezonden. Keizer Wilhelm II is Dinsdagavond om zes uur, vergezeld van zjjn gemalin, in Posen, een stad welke hjj in dertien jaren niet bezocht wat lang is voor den Duitschen keizer aangekomen. Aan het station werd hjj begroet door den eerste-burgemeester, wiens rede geen enkele politieke toespeling inhield, wat nogal vanzelf sprak, omdat de burge meester eerst een concept heeft moeten zenden naar Berljjn ter correctie. De keizer dankte voor de ontvangst en deelde mee dat hjj een kabinetsorder heeft uitgevaardigd, waarbij de vesting Posen wordt opgeheven, zoodat niets der uitbreiding van de stad in den weg staat. Hjj hoopte dat ten gevolge hiervan in de benedenstad de achterbuurten zou den worden opgeruimd en betere stads wijken zouden ontstaan. Daarna begaf het keizerljjk paar, door stille straten, zich naar het paleis van den gouverneur voor het gala diner. De Japansche regeering zond een schip naar Tora-Shima om zich te overtuigen van de schade door een vulkanische uit barsting eenige weken geleden dat eiland en zijn bewoners toegebracht. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Bemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Spreekuur van den Predikant 's Woens dags van 2—3 uur aan de kerk. De catechisaties zijn hervat. Nieuwe leerlingen kunnen zich nog op het spreek uur aanmelden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, de Heer W. L. Jens Zendeling op N. Guinea. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open-1 bare school C, Leidsche Vaart. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Afscheidsrede. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. De heer Reitz had in een krant ge lezen, dat hij te Kortrjjk gezegd zou hebben, dat hjj de Engelschen altijd diep zou haten. Hjj ontkent dat in een brief aan de Petit Bleu. Wat ik gezegd heb", vervolgt hjj, „is dat ik nooit vrede zou sluiten met het Engelsche volk, zoolang het de roovers- en dievenpolitiek, die Chamberlain in Zuid Afrika volgt, blijft steunen; en dat ik Diet nalaten kon het geheele Engelsche volk aan sprakelijk te houden voor de daden van Chamberlain, aangezien het volk is dat Chamberlain aan het bewind heeft ge bracht en houdt. Ik heb tegen geen Engelschman individueel eenigen baat, maar waarom zou ik een volk vergeven dat zjjn misdaad niet goedgemaakt j heeft, waar volgens de woorden der Schrift God zelf den zondaar niet ver geeft die zich niet bekeerd heeft!"

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1