HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 74 144 van ZATERDAG 13 September 1902. TE HAARLEM Zondag 14 Sept. 1902. N ieuwsberichten. Uitgave van L)E ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht «8. Vierentwintigste Jaargang. TELEFHOONNÜMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ƒ-, 25. B franco p. post —,40. Afzonderlijke nommerg 8 centen per stnk. Pril per Advertentie van 1B regels f H.25, elke regel meer 5 centi, groote letters naar pmntaralmte. VERSCHIJNT: Glntdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen lot DINSDAG en VRIJDAG des middaga ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk rwg worden geplaatst. Eglise Wallonne. lOVs heures, Mr. Souche. Pasteur a Zwolle. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 'e Avonds 5Vi ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. fVempe. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Bemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sparnaay. Remonstr. Pred. te Meppel. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Avondmaalsviering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 8 ure, Sabbat- school. Onderl. Bjjbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C. Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Ww niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. EvanR. Luthorache Hork. Voorm. 10 ure, Ds de Groot. Evang. Luth. Pred te Woerden. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 9i/s ure, Ds. van Veen. Voorbereiding. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Poianen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Emerit. Pred. te Haarlem. Ttoeede Kamer. By de voortzetting der behandeling van de Beroepswet lichtte in de zitting van Maandag de heer Fock toe zjjn amendementen, van gelijke strekking als de ingetrokken motie de Savornin Lohman, bepalende om binnen 2 jaar na de inwerking treding der wet een wetsvoorstel in te dienen tot nadere regeling van de be noeming van leden in de Beroepsraden, op zoodanige wijze, dat door werkgevers en werklieden tot benoeming dan wel tot voordracht voor benoeming worde meegewerkt. Een ingediende Regeerings- wijziging strekt om binnen 2 jaar een herzieningsvoorstel in te dienen, zonder nadere omschrijving van den inhoud, welke wijziging de heer Fock bestreed. De Min. van Binnenlandsche Zaken ver dedigde de Regeeringswijziging en ver klaarde, dat de Reg. geen stelsel kon aanvaarden, waarbij de benoeming van leden in de Beroepsraden niet wordt opgedragen aan eenige Overheidsmacht. De heer Roëll bestreed het am.-Schaper als inkonsekwent en praktiescb onuit voerbaar, en eveneens de amendementen Bos en Fock. Spreker verdedigde voorts het Regeeringsstelsel. De heer de Savor nin Lohman lichtte toe een amendement, bepalend, dat binnen 2 jaar na de in werkingtreding dezer wet een wetsvoor stel wordt ingediend betreffende de wijze en den maatstaf bedoeld in art. 14 (aantal gemachtigden, aantal personen, die de gemachtigden kunnen aanwijzen, hunne benoeming enz.). De heer Drucker trok, nu de Reg. de hoofdgedachte in de Regeeringswijziging overnam, het amendement der Vrijzinnige demokra- ten in. De heer Roëll ontraadde namens de Komm. van Voorbereiding het am.- de Savornin Lohman. De heer Fock trok zijn am. in, omdat de Komm. van Voorber. zich er tegen verklaard had. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde, dat het de Reg. onverschillig is of het am.-Lohman in de wet komt, al dan niet. Het am.-Bos nam zij over. Het debat werd gesloten. Het am.-Bos (be noembaarheid der vrouwen tot leden van den Raad van Beroep) werd ver worpen met 44 tegen 30 stemmen. Het am.-Helsdingen om te laten vervallen den eisch dat de werkman ten hoogste in een jaar- twte werkgevers mag gehad hebben, om benoembaar te zijn, werd verworpen met 43 tegen 26 stemmen. Het am.-Schaper op art. 12 (lasten stelsel) werd verworpen met 68 tegen 6 stemmen. Het am. Bos opart. 12 om kiesbevoegheid toe te kennen aan vrou wen bij het opmaken van voordrachten voor leden van den beroep-raad werd aangenomen met 42 tegen 32 stemmen, waarna art. 12 werd aangenomen met 65 tegen 8 stemmen. Art. 9, dat aan gehouden was, werd toen goedgekeurd en evenzoo de overige artiekelen tot 18a. Het am.-de Savornin Lohman op art. 18b (herziening der wet na 2 jaar voor de wijze en den maatstaf van het opmaken van voordrachten voor benoe ming) werd verworpen met 49 tegen 24 stemmen. Dinsdag werd bij de voortzetting van de behandeling der Beroepswet door de Reg. overgenomen het am. Fock, om in de wet griffiers en plaatsvervangende griffiers te verbieden openbaarmaking van mededeelingen uit functie of raad kamer. Bij art. 25 de redenen van ver vallenverklaring van het lidmaatschap der Beroepsraden nam de Min. over het atn. der Komm. van Rapp., om bjj herhaling gebleken achteloosheid de ver vallenverklaring mogelijk te maken, al is ze niet voortdurend. De heeren Hels- dingen c.s. wilden schrappen de vervallen verklaring bij veroordeeling wegens mis drijf tot gevangenisstraf of hechtenis, om niet uit te sluiten personen wegens lichte misdrijven, als overtreding van den Amsterdamschen postenorder. Na verklaring van den Min. dat dit toch niet behoefde te geschieden, werd het am. ingetrokken. De min. van Just, nam over'het am. de Ridder, om vervallen verklaring alleen mogelijk te maken als het vonnis onherroepelijk is geworden. Overgenomen werd ook een am. der Komm. van Voorbereiding, inhoudend, dat ontslag of schorsing van leden in de Beroepsraden moet geschieden op vordering van den Voorzitter van den Centralen Raad. De Min. beloofde aan den heer Duymaer van Twist te zullen bepalen, dat nimmer vergaderingen van Beroepsraden op Zondag zullen plaats hebben. Bij art. 25K bepalend, dat de provinciën en gemeenten, de kosten dragen voor de verrichtingen ingevolge deze wet, verklaarde de Min. van Just, dat de gebouwen zullen komen ten laste van het Rijk. De inrichting komt voor rekening der ressorten. De heer Melchers bestreed de vermeerdering van uitgaven voor de gemeenten. Het art. werd aan genomen met 55 tegen 13 stemmen. Op art. 28 werd voorgesteld een am. van Idsinga, om ook niet-Juristen lot leden van den Centralen Raad kunnen benoe men. De heer Roëll, namens de Comm. van Voorbereiding, en de Min. van Just, bestreden het am. van Idsinga en be toogden, dat in het opperste hof in deze materie menschen moeten zitten met gezond verstand en levenservaring, maar tevens juridiek onderlegd. Het am. werd verworpen met 55 tegen 19 stemmen. De Min. van Binnenl. Zaken deelde diep geroerd het overlijden mede van den Minister van Koloniën, Mr. F. A. J. van Asch van Wijck. De Koningin verliest in hem een trouw dienaar, een yverig en bekwaam Staatsman, de Mi nisters een hoog gewaardeerd ambt genoot, het vaderland een zijner beste zonen. De Voorzitter voegde aan het gesprokene eenige woorden toe, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van den overleden minister. De Kaapstadsche Tunes correspondent meldt aan zijn blad, dat van de zjjde der Hollandsche Afrikaanders in het geheel geen sprake is van toenadering tot de Engelschen. Met zooveel woorden bedoelt hij te zeggen, dat er strenger maatregelen moeten genomen worden om den vrede duurzaam te doen blijven. Zou Engeland nu wezenlijk in de meening geweest zijn, dat de Boeren al het aangedane leed zoo maar door het woord „vrede" zouden vergeten en vergeven hebben? Dan moest de Boer geen mensch zijn. Omtrent het resultaat van de be sprekingen met de drie generaals en Chamberlain verneemt men nog niets officieels. Wel geelt de rninisterieele pers van tijd tot tijd een fragmentje, waaruit zou blykeD, dat de regeering zich misschien zal houden aan den letter der vredesvoorwaarden, maar niet van plan is mondelinge toezeggingen na te komen, zooals amnestie voor de Kaapsche robellen. Chamberlain schijnt wat bang te zijn voor de Kaapsche loyalen, die nu reeds een hoogen toon aanslaan en klagen. De Press Association verklaart ver nomen te hebben dat de Boerengeneraals in hun onderhoud met Chamberlain te vergeefs getracht hebben vo >r de Boeren- uitgewekenen verlof te krjjgen om naar hunne haardsteden terug te keeren zon der den eed van trouw aan de Engelsche Kroon at te leggen. Ook trachtten zij van de Engelsche regeering de verbin tenis te verkrijgen dat zekere gewezen ambtenaren aangesteld zouden worden in betrekkingen bij het nieuwe bewind, zoo veel mogelijk gelijk aan de posten die zij voorheen b kleedden, doch Cham berlain weigerde de regeering in dien zin te binden. Het ambtelijk verslag, thans versche nen, bevestigt geheel en al het boven vermelde. Aan het slot der bijeenkomst drong Chamberlain natuurlijk aan op een po litiek van vergeven en vergeten. Nu de oorlog uit is, zeide hij, wenschen wij u te erkennen als mede-onderdanen, ar beidende voor den voorspoed en vrijheid van Zuid Afrika. De dag voordeinvoering van volkomen zelfbestuur hing af van den spoed, waarmede de oude bitterheden wegstierven. De regeeting wenschte niet dat eenig deel der bevolking geheel en al onvertegenwoordigd was, zjj vroeg de nieuwe onderdanen alleen haar halfweg tegemoet te komen. De „Times" verneemt dat in Britsch- Indië een aanmerkelijke verbetering in den toestand is gekomen. Veertien dagen van regenachtig weder hebben de oogst- vooruitzichten zeer verbeterd en die ver betering doet zich thans reeds gevoelen. In het presidentschap Bombay neemt het getal der ondersteunden met hon derdduizend per week af. De kerk van Santa Lucia te Napels is door een gasontploffing gedeeltelijk verwoest. Het zware dak werd vijftig tot zestig voet omhoog geworpen en doodde hij het neerkomen eenige voor bijgangers.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1