HAARLEMS C PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. INo. 76 Uitgave van DE ER VEIN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 20 September 1902 TE HAARLEM Zondag 21 Sept 1902. KRO UI EK telephoonnummer telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. franco p. post—,40. Abonderl^jke nommers 8 centen per stuk. Prfla per Advertentie van 1- 9 regels 1 0.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 «re, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. 101* heures, Mr. S. Cler. Pasteur a Leyde. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'sAvonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5i/s ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. Ijuthersche Kerk. Voorm. 10 ure, ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Tmuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1, ingang Oranjestraat. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Evang. Luth. Pred. te Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hülegom. Voorm. 9'/s ure, Ds. van Veen. Avondmaal. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Dankzegging, en Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Pred. te Haarlem. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 'sAvonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 nre, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waai niet» ander» vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Haverkamp. Herv. Pred. te Nijnegen. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. In de Raadsvergadering van 17 Sep tember deelde de Voorzitter mede, dat ingekomen is het rapport betreffende de pensioenen, uitgebracht door de Com missie van 1895. In een volgende Raadsvergadering zal ter sprake komen een adres van den Heer A. W. Weissman (op het tweetal gestaan hebbende voor de benoeming van Directeur der openbare werken), waarin hjj opkomt tegen beweringen die te zijnen nadeele zouden ingebracht zijn in geheime raadsvergaderingen welke zjjn eer en goeden naam raken, verzoe kende den Raad die geruchten in het openbaar te willen logenstraffen. Na de gewone mededeelingen werd het procesverbaal van de kasopneming der kas van den gemeente ontvanger voor kennisgeving aangenomen, terwijl goed gekeurd werd de rekening der Bank van Leening; het saldo 1331,07bi wordt gestort in de gemeentekas. Vastgesteld werd het le supplemen taire kohier der plaatsel. directe belas ting tot een bedrag van f 7745.32. Toen kwam in behandeling de reor ganisatie van den Hout, waarvoor B. en W. f 6800.aanvragen. De Comm. van den Hout is vóór de reorganisatie. Van het College B. en W. is óén er voor; een lid is tegen de verharding van den weg en de rioleering van de Spanjaardslaan; doch wenscht opknapping. De meerderheid van het College is ook tegen wegverharding. Het voorstel luidde te besluiten voor de uitvoering van de door genoemden Architect voorgestelde werken in den Hout, behalve die van beharding der bestaande wegen, ter beschikking van Burgemeester en Wethouders te stellen eene som 6800. Naar aanleiding van een later inge komen advies van den Heer Springer besloot de Raad in zijne vergadering van 6 Augustus de zaak opnieuw te stellen in handen van de Commissie voor den Hout. In herinnering zjj gebracht dag de Commissie voor den Hout en de Plant soenen met het plan van den Heer meegaat en bij haar schrijven van 27 Augustus deelt zij mede.datbovengemeld nieuw rapport geen verandering heeft gebracht in hare zienswijze. Nog was in deze ingekomen een stuk van den Heer L. P. Zocher, als deskun dige recht tot spreken hebbende. Met groot leedwezen verklaart de Heer Zocher kennis genomen te hebben van de voorgestelde reorganisatie, aan gezien de Hout dan veel aan schoon en karakter zou verliezen en ook acht de Heer Zocher den Heer Springer niet den man aan wien die taak zou mogeu opgedragen worden. Eenige werken in onze omstreken, door den Heer Springer daargesteld, worden er genoemd, die alles behalve een strenge kritiek kunnen doorstaan. De Heer Zocher is van meening dat het werk van zjjn Vader geleidelik zou bedorven worden, doch het behoeft geen groote sommen te kosten, om den sedert twee jaren verwaarloosden toestand op te heffen. Schrijver geeft dan ook zeer ernstig in overweging, niet tot de voorgestelde reorganisatie over te gaan. De Heeren Modoo, Schram, Groot en Hugenholtz stelden voor a. De rijwegen wel te verbeteren, doch niet te behar-1| den. b. Alleen de wegen, uitloopende op den Kleinen Houtweg te beharden. c. De middellaan van de Spanjaardslaan te beharden, maar de voorgestelde riolee ring te doen vervallen wat overeen komt met het tweede plan Springer. De Heer Winkler sprak mede namens de Commissie voor den Hout en de plantsoenen. Spreker deelde mede dat de Commissie geen deskundige is, doch zij heeft alles gedaan wat mogelijk was. Spreker verdedigde den Heer Springer als deskundig en eerlijk man en bracht in herinnering wat vroeger wel geschied is, toen óók de Commissie werd aangevallen. Het is billijk dat het advies van den adviseur gevolgd wordt. De Heer Springer is thans weer voor het geheele plan. Reorganisatie van den Hout beteekent hier verbetering. Wat het beharden van wegen aangaat, vroe ger ging het zóó, dat er geen haan naar kraaide. De stille kalmte in den Hout is verder zoo groot niet meer. Het plan hangt aaneen, er kan niets in gemist. De Heer de Breuk zegt, dat er aan den Hout wat behoort gedaan, doch B. en W. zijn niet voor harde wegen, ook met het oog op de automobielen. Spreker verdedigt de harde wegen door B. en W. voorgesteld. Harde wegen bevinden zich niet in gunstigen toestand, door de hoornen. Bovendien behoort het historisch karakter van den Hout behouden te bljjven. De harde wegen moeten ook onder houden worden, zij zouden kosten ƒ2100, minstens ƒ1500.Ook zouden de we gen behooren nagemeten te worden, want enkele wegen zijn smaller en dus zouden er meer hoornen moeten vallen. Wegen midden door den Hout zijn niet aanbevelenswaardig. De Heer Tjeenk Willink merkt op, dat wjj met al die harde wegen den Hout tot een park maken en geen wandel bosch. Bovendien zijn er harde wegen genoeg. Er zjjn nu rustige punten in den Hout, maar zij zullen met de beharding verdwijnen. En dan zou men klinker-, geen grintwegen moeten aanleggen. Spreker is voor het voorstel B. en W. Enkele wegen zouden den Hout hopeloos ontsieren. Spreker meent, dat aan het voorstel B. en W. de prioriteit behoort, immers het oudste naar tjjdsorde. De Heer Beynes zegt, dat men den Heer Springer eigenljjk niet meer zou noodig hebben, als men het aantal des kundigen in Haarlem in aanmerking neemt. Klaagt, dat de Heer Springer in zjjn goeden naam en eer is aangetast. De Heer Roog meent, dat Springer een man is die, men ten volle kan be trouwen. Alles is aangelegd om hem af te kammenmen late hem zijne gedachte uitwerken. De Heer Modoo verdedigt zijn voor stel, zjjnde het laatste voorstel van den Heer Springer. De Heer Van Thiel wil het plan Springer aannemen. De Heer Groot wil het voorstel B. en W. De Heer Schram heeft nog het woord. De Heer Winkler hangt nog een treurig tafereel op van den tegenwoor- digen toestand in verband met balda digheid en vernielzucht. De Heer Spoor is voor het geheele plan. De Heer De Braai meent, dat de zui nigheid verbiedt dat plan aan te nemen. De Voorzitter wederlegt de bezwaren tegen het plan. Is niet bang voor gebrek aan kalmte in den Hout. Automobielen kunnen er verboden worden. Grind wegen kosten geld, maar in het belang der Gemeente mogen wjj het uitgeven. De Heer De Breuk heeft weer het woord. De Heer Willink wijst er op, dat alleen oppositie bestaat ten opzichte van de grintwegen. De Heer Laane begrijpt de oppositie in deze niet, wjjst op den modder op de gewone wegen. Meent met den Heer Springer dat de ƒ6800.van B. en W. weggeworpen zullen zjjn. Weer de Heer Roog; meent dat er een misverstand bestaat ten opzichte van harde wegen. Zulk een weg moet hebben vocht en daarvoor zjjn hoornen noodig. De Voorzitter deelt mede, dat er der tien boomen vallen zouden en niet eens heel mooie. Be Heer Van Styrum begrjjpt, dat het voorstel der Commissie het eerst moet behandeld worden. Dit geschiedt met het gevolg, dat het wordt aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. De aannemer van den bouw der Licht fabrieken heeft in Februari 1.1. een af wijzende beschikking ontvangen op zjjn verzoek om een premie van ƒ25000 te mogen ontvangen, aangezien het werk op tjjd was gereed gekomen ondanks verschillende tegenspoeden. De aannemer heeft toen aangedrongen

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1