HAARLEMSCH Eerste Blaa. No: 79 144 van WOENSDAG I October 1902 N ieuwsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM,, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f —.25, franco p. post —.40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stnk. pe» i,d erteiitle van a ft regelt f '1.25, eifce regel meer Si cents, gvoote letten naar piaataruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK. Na opening der Raadsvergadering van heden en de mededeelingen, waarvan een adres van P. A. Zadelaar alsnog later zal in behandeling komen en zulks na eenige discussie. Het eerste punt ter behandeling na de mededeelingen was het ontwerp-advies in zake de grenswijziging aan Gedeputeerde Staten. Op den voorgrond wordt gesteld het dringend belang van spoedige uitbreiding der gemeente; politietoezicht, brandweer, stadsreiniging, hinder- en woningwet ontmoeten bezwaren, terwijl Haarlem bovendien ingesloten wordt door stads kwartieren, die verrijzen zonder stedelijk toezicht. De grenslijn door G. S. aangegeven zou verbetering kunnen brengen, als ook die van het westen, door het gemeente stuur aangeprezen werd gevolgd, wat niet het geval is. Wordt daar de be staande grens behouden, dan slaat de gemeente spoedig weer voor moeielijk- heden. Doch ook bij de Brouwersvaart is bebouwing buiten de grens te wach ten, zoodat de grenslijn langs Elwouts-, Aerdenhouts- en Munterslaan, als door de gemeente aangewezen, is aan te be velen. Verder zou de vergrooting van het gemeentegebied belangrijke sommen kosten en zou het deel van Scholen een schadepost zijn van beteekenis. Bij groote uitgaven zou er slechts van geringe baten sprake zijn. Schoten schadeloos te stellen is dus niet te billijken en ook voor kapitaaluitkeeringen aan andere ge meenten is de rechtsgrond zwak. Uit- keering van een billijke vergoeding is wel te verdedigen, doch niet een kapitaal dat aan rente het bedrag voor altijd waarborgt. Het Raadslid Mr. C. M. Rasch heeft bij den Raad een voorstel ingezonden, dat de grensregeling aan de westzijde meer in het breede bespreekt, het pak- kender maakt. De algemeene beraadslagingen werden geopend door den Heer V. d. Kamp. Hij doet opmerken, dat de Commissie te laat is benoemd. De Raad heeft te weinig tijd gehad om alles te onderzoeken. De rapporten beslaan 140 pagina's, dus de Raad heeft niet nauwkeurig onderzocht. Stelt voor met over te gaan tot de be handeling voor de zaak in de afdeelingen geweest is. De Voorzitter verdedigt zich tegen het verwijt van langzaam werken. B. en W. zijn van het begin af' in deze diligent geweest. De Heer V. d. Kamp zegt, geen verwijt bedoeld te hebben. De Heer V. d. Berg is ook voor behandeling in de afdeelingen. De Heer Schram ook. Voorstel V. d. Kamp in stemming, staken de stemmen. De zaak zal dus later behandeld worden. Vergunning wordt gevraagd door J. Machielse tot afschuining van den hoek van Coornhert- en Langendijkstraat ten II behoeve van het bouwen van twee woon huizen met koepelsgewijzen uitbouw. De vergunning wordt verleend mits de hiertoe benoodigde grond worde ge kocht tegen ƒ10 de M5. Vergunning wordt gevraagd om ont heffing van de voorwaarde, dat het huis Ripperdapark 9 gesplitst worde in twee afzonderlijke woningen en vergunning om een gedeelte van tot tuin bestemden grond te bebouwen. Geadviseerd wordt tot toestemming van het eerste en, mits bijbetaling van 390.95, evenzoo voor het laatste. Het voorstel wordt aangenomen. De Raad hield zich vervolgens onledig met het bespreken en vaststellen van een verordening, regelende de aanstel ling van ambtenaren bij de gemeente reiniging. De Heer Modoo had een voorstel in gediend om te bepalen dat de hoofdop zichter niet zou genieten f 2500 per jaar, zooals B. en W. voorstelden, maar 1500 tot ƒ1800. De Heer Modoo zou de salarissen anders wenschen voor de opzichters. De Heer de Breuk bedoelt, dat de baas van den tonnendienst onder den onderopzich ter der gemeentereiniging staat. De Heer v. d. Kamp is het er niet mee eens. Nog de Heer Groot. De Heer Modoo kon het niet winnen voor den tonnenbaas. Proeftijd van een jaar vond eenige bedenking, omdat het alleen betrekking heeft op de werklieden. Voorgesteld werd een maand, dat verworpen werd. Voorstel Modoo 1500ƒ1800 voor den hoofdopzichter kwam in bespreking. Voorsteller verdedigde dit. De Heer Stolp meent, dat niet ieder een hoofdopzichter kan zijn en daarom wil hij ƒ2500 behouden. De Heer Willink bespreekt de zaak, wil ook geen ƒ2500, aangezien er geen industrieel noodig is. De Heer Stolp blijft bij zijn meening. De Heer Schram wil ook /1500 ƒ1800. De Heer Hofland zegt, dat bij het grooter worden der gemeente toch van den opzichter niet meer werk zal ge vraagd worden en iemand met handels- en warenkennis hebben we niet noodig. De Heeren Modoo en de Lanoy hebben nog het woordde laatste wil ook met 1500 beginnen. De Heer Rasch wil ook opklimming, doch ƒ1500 is te laag; wil 2000 t 2500. De Heer de Breuk verdedigde het voorstel van B. en W. De Voorzitter bleef de 2500 wen- schelijk achten. De Heer Roog evenzoo, ook om den Wethouder van P. W. te ontlasten. Weer de Voorzitter. Voorstel Modoo ƒ1500f 1800 wordt verworpen. Voorstel Rasch 2000 f 2500 wordt aangenomen. De Heer Modoo stelt voor tonnen- werkersbaas 900 1100. De Heer de Breuk is voor f 900. 900f 1100 wordt verworpen. De verordening werd daarna aan genomen. De bewaarders der gemeentescholen verzoeken verhooging van jaarwedde. B. en W., van meening, dat hiertoe geen termen bestaan, stellen afwijzende be schikking voor. De Heer Groot vraagt opheldering ten opzichte van deze salarissen. B. en W. meenden, dat er geen termen toe bestaan. De Heer Groot wenscht eenige verhooging ook met het oog op de vrouw. Wil dit salaris met f 100 verhoogen. De Heer Modoo wil verhoo- gen en een instructie. De Heer J. N. Kruseman merkt op, dat er een instruc tie bestaat, doch een nieuwe is in voor bereiding. De Heer van Linden Tol is ook voor verhooging. De Heer Thijssen wil onder controle der gemeente aan die menschen andere personen te hulp doen komen. Voorstel verhooging met 100. wordt aangenomen. Nog werd behandeld eene regeling gewenscht door Gedeputeerde Staten betreffende wijziging der Algemeene Politie-verordening. Op de vraag van den Heer V. d. Kamp antwoordt de Voorzitter, dat eene herziening van de politieverordening in handen van de Commissie is. De Haarlemsche koetsiersvereeniging verzoekt aanvulling der bepalingen met het verbod van het laten rijden door personen beneden 18 jaar, alsook inschrij ving van houder, verhuurder, bestuurder of conducteur van een rgtuig. De Ver- eeniging acht een en ander in het belang van zichzelve en van het publiek. B. en W. ste'len voor afwijzend te beschikken, aangezien ten opzichte van jonge bestuurders van rijtuigen, die de andere koetsiers concurrentie aandoen, geen strafbepaling mogelijk is, terwijl de publieke veiligheid van Haarlem, als zijnde geen wereldstad, genoegzaam ge waarborgd is. Het voorstel wordt aangenomen. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. om de huurprijs der woningen aan het voormalige proveniershuis te verhoogen van ƒ4126 tot 5442. De Heer Schram bespreekt de zaak, betreurt dat de verhooging niet reeds vroeger is voorgesteld. Voorgesteld wordt tot onbewoonbaarver klaring van de perceelen Begijnhof 15 rood, Donkere Begijnhof 2, 8 en 8 rood en Voldersgracht No. 27. Op een bemerking van den Heer Rasch meent de Voorzitter den tijd voor ont ruiming zoo noodig te stellen op twee maanden. De Heer Thijssen wil handelen naar omstandigheden. Zoo ook de Heer Spoor. Voorstel B. en W. wordt ingetrokken. Een adres heeft den Raad bereikt van vijftig personen die met hun waren de Maandagsche markt alhier bezoeken, ver zoekende de markt gevestigd te doen blijven aan de Oude gracht. Zeven en dertig anderen verzoeken de Botermarkt als zoodanig te bestendigen. B. en W. wenschen den vijftig afwij zende beschikking te berichtenden ze ven en dertig, dat aan hun wensch reeds is voldaan. De Heer Groot wil de Oudegracht behouden, ook de Heeren de Braai en Schram. De Heer Bijvoet wil de Botermarkt met het oog op de wenschelijkheid om de economische toestanden er niet te veranderen. De Heer de Breuk verdedigt het voorstel van B. en W. De Heeren Hofland en Spoor hebben nog het woord. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Voor het bouwterrein aan de Oliesla gerslaan wordt vastgesteld breedte en richting der straat, terwijl de gronden voor straat bestemd kosteloos door de gemeente worden aanvaard en dat voor de rioleering en bestrating 3 per M! wordt betaald. (öe vergadering duurt voort.) Wonderlijk moet de Staats admini stratie van Roemenië ineen zitten. De nieuwe minister van Financiën heeft daar het een en ander van gezegd. Al de ministeries en tal van andere re- geeringsorganen besschikbaar over fond sen, waaruit naar willekeur geput wordt, zonder zich te houden aan begrooting of rekening. De minister bedacht niet dat die gelden in verkeerde handen komen, maar wenscht te weten of zg goed besteed worden. In verband hier mede is nu voorgesteld een nauwkeurige staat van die geheime fondsen op te eischen en ze dan verder te contro leeren. Voor de slachtoffers der rampen op Martinique zijn groote sommen inge komen, maar er wordt geklaagd dat het bijeengebrachte geld niet tot zijn recht komt, maar dat het wordt besteed tot het uitvoeren van publieke werken, wat niet de bedoeling der schenkers Algemeen is men verbaasd geweest in België, over den spoed, door den Koning gemaakt, om, zijne gemalin begraven hebbende, weer weg te komen naar Luchon. Maar Z. M. is een man van zaken. En zoo heeft hij, in deze korte dagen van rouw, nog tijd gevonden om een koop te sluiten, waarover hij al een paar jaar onderhandelde. Den dag voor zijn vertrek, Woensdag, heeft hg. het hotel Belle-Vue te Brussel gekocht, dat grenst aan het koninklijk paleis, voor 2 millioen francs. Men maakt er in Engeland aanspraak op, dat de Engelsche vloot den snelsten kruiser bezit, nl. de Drake, groot 14.000 ton, die op zijn proeftocht 24.11 knoop heeft geloopen. De eisch was dat het schip 23 knoop zou loopen. Men schrgft de groote snelheid ten deele toe aan een verbeterde schroef. Onder de berichten vinden wg in een Fransch sportblad de volgende adver tentie, waarbij de generaals voor reclame gebruikt worden: De generaals Botha, de Wet en de la Reg, die heldhaftige recordmen in tegenweer en krijgsvaardigheid, komen binnenkort in Frankrgk om giften te ontvangen voor hun landgenooten. Laat ons hopen, dat zij niet alleen veel du bloenen van ons meenemen, maar ook vele liters Ddie de Boerenvrouwen en kinderen, door de concentratiekam pen bloedeloos geworden, nieuwe kracht zullen schenken. Aan de jFrankf. Z." wordt, blijkbaar van deskundige zgde, geschreven, dat sedert 23 September aan de oostzijde van den zonneschijf een groote donkere vlek met breede schaduw te zien is, met nog 3 kleinere zwarte vlekken er ach-

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1