kers nog even sterk zjjn als bij het begin van de staking en dat zij niet weder aan 't werk zullen gaan vóór aan hunne billijke eischen is voldaan. Had de steenkolen- Trust, zoo zeide hij, vier maanden geleden geweten, dat zij, om de Amerikaansche mijnwerkers ten onder te brengen, ook het Ameri kaansche volk ten onder moest brengen, dan zou zij die eischen niet hebben afgewezen. De wanhopige vastberadenheid der stakers bljjkt wel uit het feit, dat z(j met 3000 man een mijn in de omstreken van Mount-Carmel, waar nog gewerkt werd, hebben aangevallen en de arbeiders verjaagd, waarin zij de gebouwen door middel van dynamiet deden in de lucht vliegen. Op den New-Yersey en Centraal-spoor. weg deed men een kulentrein ontsporen- President Roosevelt heeft getracht eene bemiddeling te bewerken tusschen de mijnbezitters, de spoorwegbeambten en de arbeiders, doch het is hem niet gelukt. Hij is echter niet van plan het er bjj te laten. Hjj zou vast besloten zijn het werk in de mjjnen te doen hervattenhij zou daartoe de middelen kennen en de Regeering is overtuigd dat deze middelen kunnen worden toe gepast. Wat de president dan wel denkt te doen meldt het blad niet; het spreekt slechts van de mogelijkheid van een onverwijlde bijeenroeping van het par lement en verzekert, dat zelfs de krach tigste middelen om een eind te maken aan den strijd de goedkeuring van het Amerikaansche volk zullen hebben. Men acht algemeen deze staking een hoogst ernstig gevaar en een bron van zeer hevige onlusten. Het niet slagen der onderhandelingen is te wijten aan de houding der patroons, de bevolking van New-York is zeer ver ontwaardigd over die houding, zij wei geren de geschillen te onderwerpen aan de uitspraak van arbiters. De werk mansstand lijdt zeer onder deze staking. Brood, melk en vleesch stijgen in prijs. Vele fabrieken sluiten uit gebrek aan kolen. Een volksmenigte heeft in New Jersey een kolenirein bestormd en den voorraad grootendeels geroofd alvorens de politie ter plaatse was. De minister van onderwijs in Roeme nië heeft het volgende besluit uitgevaar digd Aangezien het corset algemeen be schouwd wordt als een anti-hygiënisch kleedtngstuk, omdat het een voortdu rende hinderpaal vormt voor de ontwik keling van het lichaam en de normale werking der organen; Gezien het advies van den oppersten GezondheidsraadNo. 16209, van de maand Augustus 1899; Besluit: Artikel 1. Het dragen van een corset is voortaan streng verboden aan de leerlingen van de scholen voor lager en hooger onderwas, van vak-en normaal scholen. De overtreedsters zullen gestraft wor den. Artikel 2. De directrices der genoemde scholen en en de inspectrice van het bijzonder onderwijs voor meisjes zullen verantwoordelijk zijn voor de naleving van dit besluit, dat in het staatsblad zal opgenomen worden. En pas hadden vele Engelsche dames, desgevraagd, doen weten, dat zij van het corset geen nadeelige gevolgen onder vonden. Alleen klaagden sommigen over chronische hoofdpijn, welke zij echter niet aan het corset toeschreven. Engeland verwacht een bezoek van den koning van Portugal. Men gelooft, dat dit in verband staat met den afstand of verkoop van Delagoabaai en dat deze wel tot stand zal komen. Generaal Weyler, de Spaansche oor logsminister zal aftreden, aangezien de de jonge koning zijne onderteekening weigerde op enkele besluiten. Velen zullen juichen over den val van den generaal, die in de voormalige Spaan sche bezittingen zich zoo van ongunstige zijde deed kennen, voornamelijk op Cuba. Stellig heeft de koning ook niet vergeten hoe onhebbelijk Weyler later optrad tegenover het koninklijk huis, door zijn pogingen om de officieren op te ruien en zich te verstaan met de vijanden van het koningsgeslacht. Zondag heeft te Parijs Zola's begra fenis plaats gehad. Honderden delegaties hadden in den stoet plaats genomen. Het getal kransen was zóó groot, dat ze binnen de woning niet meer konden geborgen worden, drie wagens waren noodig om ze naar de begraafplaats te vervoeren. Onder de rouwdragenden be vond zich ook Dreyfus, de man wiens bevrijding in hoofdzaak te danken was aan Zola's machtig woord «J'accuse." Door verschillende mannen, groot in de letterkundige wereld, werd het woord gevoerd. De plechtigheid eindigde met een vecht partij, uitgelokt door nationalistische be- toogers. Door slapte in de afname van rieten meubelen hebben twee der grootste fa brikanten te Noordwolde (Fr.) besloten hunne fabrieken voorloopig voor 14 dagen te sluiten. Daardoor zijn circa 100 werk lieden tijdelijk werkloos. Men verwacht dat meerdere fabrieken tot tijdelijke sluiting zullen overgaan alle magazijnen zijn stopvol. Sommige werklieden zien reeds elders naar werk om, wat hun hier en daar gelukt is. Zij verwachten niet dadelijk het einde der malaise in den rieten- meubelenhandel. De hoofdcommissaris van politie in den Haag waarschuwt tegen de kwade praktijken van een paar kerels, die met een wagen met ladders langs de huizen gaan en dan vaak zonder daartoe last te hebben gekregen, de glazen gaan wasschen, na afloop van welke werk zaamheden dan belachelijk hooge prijzen dikwijls 25 en rrteer worden gevorderd. Ter voorkoming van onaan genaamheden aan de deur wordt dikwijls een akkoordje aangegaan en de kerels vertrekken dan met een aardig loon. Europa schijnt den winter ingetreden en 't is pas October. Italië sneeuw, Noorwegen kouder dan ooit om dezen tijd, Denemarken scherpkoude wind, Nederland.nu, dat weten we, want we zijn werkelijk de laatste dagen niet vergeten. Telkens strakke Oostenwind, en de thermometer daalde in een paar dagen twaalf graden. En daar moet ons waarde corpus het tegen uithoudende felle wind dringt nijdig door de kleeren. Wie de kachel nog niet had was te beklagen. Het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, verzoekende bij den minister van bin- nenlandsche zaken aan te dringen op wijziging en aanvulling der arbeidswet o. m. in dezen zin, dat: lo. worde geregeld de arbeidsduur van de mannelijke arbeiders, inbegrepen den nacht- en Zondagsarbeid 2o. worde verboden het doen verrichten van arbeid door schoolgaande kinderen, vóór, na en tusschen den schooltijd; 3o. worde beperkt de arbeidsduur voor jongelieden beneden 46 jaar met ten minste twee uur per dag, voor het erlangen van gelegenheid tot 'net bezoe ken eener herhaling- of vakschool 4o worde voorzien in misstanden als gebleken zijn te heerschen in desteen- bakkerijen en soortgelijke bedrijven. Na hun tocht naar het noorden, heb ben de Wet, Botha en de la Reij zich naar Brussel begeven. De ontvangst al daar was onbeschrijfelijk enthousiast, als de zuidelijke broeders zooveel beter af gaat dan de noordelijke, al meenen de laatste het niet minder hartelijk. H AARLEM 7 October 1902. Heden zijn alhier door D. Groenen- daal wonende aan de Breestraat nog een mooi partijtje jonge Peulen aan de groentenmarkt gebracht. Naar men mededeelt zullen de Boerengeneraals ook een bezoek brengen aan onze stad. Zaterdagnacht is inbraak gepleegd in een koffiehuis aan de Brouwersvaart, het geld in de winkellade aanwezig is meegenomen. Te Beverwijk is op drie plaatsen in gebroken. Door het bestuur der Spaarbank van het Nutsdepartement alhier, zijn de rekeningen over de le helft van het jaar 4902 afgesloten, en is de balans op 4 Juli definitief vastgesteld. Op 4 Januari was aan de gezamen lijke deelhebbers (4343) verschuldigd 776387,95, dit bedrag vermeerderde door inbreng in 2147 posten met 88329,64Vs- dot"- bijgeschreven renten k 3% met ƒ11549.45doch verminderde door terugbetaling in 4279 posten met 97262,57, blijft saldo op 30 Juni (4359 deelhebbers) 779004,47ys. Van de ingebrachte posten waren er 149 van minder dan ƒ4.791 van ƒ4.tot ƒ10.4043 van 10.tot 400.215 van/ 100.— tot 4000 en 9 van 1000.of daarboven. Van de terugbetaalde posten waren er 904 van niet meer dan 25 235 van 25.tot ƒ100; 111 van ƒ400 tot ƒ500.en 29 boven ƒ500. Het gemiddelde bedrag der posten van inbreng beneden ƒ100.was ƒ47.99 dat van hoogere 239.76 y2 het gemid delde bedrag der posten van uitbetaling van ten hoogste ƒ100.was ƒ24.53, dat van ƒ100.tot ƒ500.223.64 en dat van boven de 500. ƒ4532,05. Een der deelhebbers is de schoolspaar- bank, die op 2 scholen hier ter stede in werking is. Van 1 Januari tot 30 Juni werd daarin aan kapitaal ingebracht ƒ534.19, aan rente bijgeschreven ƒ27.413 en terugbetaald /804,52Va, terwjjl aan rente werd uitbetaald 6.37. Op 1 Juli hadden 257 leerlingen te samen 1847.04)4 in de schoolspaarbank belegd. Het geheele kapitaal bedroeg op 4 Juli 4902 ƒ869948,89 waarvan 443950. waren belegd op hypotheek, 20.000 in obligatiën ten laste der Provincie Noord Holland, 16620 in obligatiën ten laste der gemeente Rotterdam, 21000. in leening van den grooten IJpolder, 694000.in prolongatiën, overigens aan kasgeld 3484,38, aan saldo bij Guópin van der Vlugt ƒ60,51 en de waarde der meubelen te boek staande over 837. De Reserve, zijnde de waarde van het kapitaal boven hetgeen aan de deel hebbers verschuldigd is, bedroeg /90944.72)4 of ruim 415/i vanhetaan de deelhebbers verschuldigde. Het bestuur der Spaarbank bestaat thans uit de heeren P. J. L. Huet, Mr. Th. de Haan Htigenholtz (Voorzitter), A. J. Kluppel, Dr. E. van der Ven, J. Smits C. Jzn., (Kassier), J. A. Fontein,- (boekhouder), K. A. L. Blok van L-aer, J. de Koek, Mr. C. G. von Reeken, J. R. du Rieu, J. Willems (thesaurier), V. Loosjes, L. de Breuk (Secretaris), Mr. H. J. D D. Enschedé, Mr. 14. P.'t Hooft, Mr. A. E. A. S. van Stralen, U. J. K. Versfeit, P. H Craandijk, J. A. Ratel band, Mr. J. J. de Graaff, F. H. de Bordes, Mr. S. H. Bloembergen, Mr. H. Manger Cats, F. L. van Ammers, Mr. H. Ph. de Kanter, W. M. v. Bemmelen, J. B, Rutgers van der Loeff, Mr. F. C. van Geer en J. L E. S. Kleynenberg. De beide concerten door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" ge geven, het eerste voor de kunstlievende leden op Vrijdagavond, het laatste voor het volk op Zondagavond, hebben een zeldzaam succes gehad. Was bij het concert van Vrijdag de muziekzaal der Sociëteit geheel gevuld, bij het volks concert was het bezoek nog grooter. De menschen zaten letterlijk opeen gepakt, en tegen half acht, toen de uilvoering aanving, was de toeloop nog zóó groot, dat het bezit van een plaatsje langs den muur als een voorrecht werd be schouwd. Ongeveer twee duizend be wijzen van toegang werden afgegeven. Aan de goede stemming onder het publiek deed een en ander geen afbreuk. Men luisterde met onafgebroken aan dacht, onder ademlooze stilte, om na het eindigen eener voordracht los te breken in een storm van toejuichingen. Het mooie zingen van de Liedertafel en de afwisselende nummers der solisten maakten blijkbaar grooten indruk. „Zang en Vrit ndschap" heeft door het geven van dit volksconcert eene alleszins lof waardige daad verricht, die de sympathie voor haar niet weinig zal versterken. Dat de heer Robert, wiens naam in den volksmond al even populair is als in de muzikale wereld, en de heeren zangers hun taak bjj beide concerten even serieus hebben opgevat mag met ingenomenheid worden vermeld. Tegen aanstaanden Donderdag is aangekondigd een opvoering van Pieter Langedjjks Het wederzijdsch Huwelijks bedrog door de Nederlandscho Tooneel- vereeniging, artistiek leider Henri van Kujjk. Pieter Langendijk is te Haarlem ge boren in 4683 en aldaar overleden in 4756. Hjj was een veelzijdig man; teekenaar, etser, damastwever en schrij ver van kluchten en blijspelen. Yan de laatste mag „Huwelijksbedrog" wel een der meest geslaagde heeten. De zucht om meer te schijnen dan men is, dit met de bedoeling om een huweljjk tot stand te brengen, met al de kleine en groote listen, die zelfs in onzen tijd nog wel worden in toepassing gebracht, wordt er geheel naar de natuur in voorgesteld en zóó vermakelijk beschre ven, dat het stuk voor blijspelwerk van dezen tijd niet behoeft te wijken. Moge het blijspel van den Oud-Haar lemmer het publiek even zóó pakken, als ons de hernieuwde kennismaking er meè aangenaam is geweest. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 469 baden. Belangrijk is de geluksaankondi- ging van Samuel Heckscher Senr. in Hamburg welke zich in dit nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene goeden naam verworven. De gemeente Schoten wil in zake de grenswijziging met Haarlem, volgens de beide eensluidende rapporten, afstaan het zoo bebouwde Kloosterkwartier en den onbebouwden grond ten noorden daarvan, tusschen het Spaarne en den rijksstraatweg, zoomede de Haarlernsche begraafplaatsen, doch niet de gronden ten westen van den straatweg, waaraan Haarlem volstrekt geen behoefte heeft. De rapporten der Gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwottde, in zake de grensregeling met Haarlem, thans aan Ged. Staten verzonden, zjjn beide voor beperking der gedane voorstellen. Waar dat van het gemeentebestuur de uitbreiding in het noorden (Waarder- polder) en zuiden (Schalkwijk) beperkt, meent de commissie uit de ingezetenen dat uitbreiding van Haarlem in de af- deeling Schalkwijk dezer gemeente ge heel onnoodig en niet gewenscht is, wijl aldaar onder Haarlem nog een 450 H.A. onbebouwd terrein ligt. In beide rapporten wordt grenswijzi ging alleen dan aannemelijk verklaard, als Haarlem, zooals het ontwerpwet aangeeft, de financieele schade in kapitaal (naar den penning 30) vergoedt. Bij het graven van een geul voor het riool in de Groote Markt zijn te voorschijn gekomen, en in het Museum bij de antiquiteiten geplaatst twee aarden kruikjes uit de 16e eeuw, een aarden kruikje uit de 9e eeuw en twee rood aarden melkpotten uit het laatst der 17e eeuw. Markt van 6 Oct 1902 Boter. Aangev. 76 K.G., verk. 76 K. G. L. pr. ƒ1.30, H. pr. ƒ4.40 p. K. G. Bii/yen. Aangev. 42, verk. 38 stuks. L. pr. 8H. pr. ƒ12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 2, verk. 2 stuks. L. pr. ƒ13. H. pr. ƒ15.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 270 HL., verk. 270 HL. L. pr. 1.80, H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 320 H.L.verk. 290 H.L. L. pr. ƒ6.H. pr. 46.p H.L. Beren. Aangev. 260 H.L., verk. 240 H.L. L. pr. ƒ6.H. pr. 40.p. H.L. Heereboonen. Aang. 630 Mnd., verk. 630 Mnd. L. pr. 0.50 H. pr. 4.60. Snijboonen. Aang. 120 Mnd., verk. 120 Mnd. L. pr. 0.30 H. pr. 1.75 Blomkool. Aang. 1000 St., verk. 4000 st L. pr. 3 ct., H. pr. ct. 8 p. stuk. Wortelen. Aangev. 800 B., verk. 800 B. L pr. ƒ0.04, H. pr. f 0.06. ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Oct. 19G2, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W EZERMAN. programma. 1. Preludium en FugaJ. S. Baeh. 2. RecordareMozart. 3. Sonate No 2Ch. Fink.* a. Allegro moderate. b. Andante. c. Allegro riaolnto. 4. CommunionA. Guilmant. 5. Aria: Ave MariaBach Goonod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2