te schuiven, of is het een streek om het overige Europa te bewegen de beurzen gesloten te houden omdat Engeland misschien wat doen zal. Iedereen gevoelt dat hier weer een adder in 't gras steekt. Maandag zjjn de generaals te Parjjs aangekomen en daar zeer hartelijk ont vangen. In hun hotel ontvingen zij ver schillende deputaties en gingen vervol gens naar het Elysée, naar het mini sterie van Binnenlandsche zaken waar zjj ontvangen zijn door den minister president en naar Buitenlandsche zaken, waar minister Delcassé hen ontving. Dinsdag zouden zij ten stadhuize ont vangen worden. Bij een diner werden verschillende toespraken gehouden. De algemeene werkstaking te Genève, geproclameerd naar aanleiding van de tramwerkstaking, is aanvankelijk nog niet volkomen. In de verschillende bouw vakken wordt niet gewerkt. Ook de drukkers en zetters staken en er ver- schynen geen couranten. Het personeel van de gemeenteljjke gasfabriek en de waterleiding werkt nog, onder bewaking van militairen, evenals dat der fabrieken van levens middelen. De koffiehuizen en winkels zjjn open. Er rijden cavalerie-patrouilles door de straten. Daar de kazernes niet al de militairen kunnen bergen, zijn er vele manschappen in de scholen onder dak gebracht. Er trekken troepen werkstakers door de straten, om de nog werkende arbei ders tot staken te dwingen. Volgens de laatste berichten, kwam het reeds tot botsingen. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Genève geseind dat de slaking door velen be schouwd wordt als een wel voorbereide aanslag der anarchisten. Het straatge- peupel wordt aangehitst door anarchis ten. Twintig hunner, die van Lyon kwamen, werden dadelijk gevangen ge nomen en over de grenzen gezet. Een vijftigtal had de politie reeds verwijderd. Maandagochtend werd medegedeelddat de werkstaking geëindigd is. Het plotseling einde van deze alge meene werkstaking is gelegen in een verzoek van de tram beambten, die niet wilden, dat twintigduizend menschen gebrek zouden hebben om hen drie honderd te steunen. Het resultaat van de geheele beweging is dat 50 soldaten gewond werden, 230 personen aange houden zijn en 110 vreemdelingen, waar van 45 Italianen en 30 Franschen over de grens zijn gezet om niet te spre ken van het verlies aan loonen. Zondag had men in de Fransche mijndistricteneenigeopstootjes verwacht, maar het is betrekkelijk kalm gebleven. Te Noire is gevochten en daar schoot een kort aangebonden gendarme een betooger dood. De haastige schieter werd onmiddellijk gevangen genomen, wat een grooter kwaad heeft voorkomen. De in luchtscheepvaartkundige krin gen welbekende Frederic L'Hoste, broe der van den luchtreiziger F-anyois L' Hoste, die driemaal per ballon over het Kanaal toog, heeft een geheel mechanisch nieuw bestuurbaar luchtschip uitgevon den, waarmede hij in 1904 wil meedin gen in de luchtvaartkundige tentoonstel ling te San Louis (Ver. Staten). De vorm van het geheel is langwerpig, holrond met de bolle zijde boven en heeft twee oppervlakten, ven 100 vierkante meter elk. half zijde, half allurninium boven elkaar, waartusschen zich de motor en de verblijfplaats van den bestuurder bevindt. De geheele machine met de wotor van 20 p k. weegt 450 kilogr. De breedte bedraagt 4 meter. Zij wordt door mid del van 5 paar vleugels van 3 meter lang en 50 centimeter breed voorlbe wogen en twee roeren, het eene horizon taal aan de voorzjjde en het andere verticaal aan de achterzjjde geplaatst, zorgen voor de richting. Eenige groote steenkolenhandelaars in Parijs trachten reeds te profiteeren van den ernstigen toestand, waarin op het oogenblik de my nindustrie verkeert. Een acht dagen geleden verklaarden zy een stemmig dat er nog genoeg voorraad was, dat de verbruikers niet behoefden te ljjden onder deze staking. En tweemaal vier en twintig uren ruim na de pro clamatie der algemeene staking, ver klaarden zij even eenstemmig, volgens een onderzoek ingesteld door de Matin", dat zy de prijzen moesten verhoogen. Rooseveldts uitnoodiging om de sta kende mynwerkers onder zekere voor waarden weer aan den arbeid te brengen, zyn mislukt, doch men hoopte, dat alsnog de onderhandelingen hervat zou den worden. Groote kolenbestellingen zijn in En geland gedaan met het gevolg, dat ook daar by grooter vraag de prijzen ge stegen zyn. Proeven in Amerika genomen om petroleum te gebruiken als brandstof voor locomotieven hebben aangetoond, dat petroleum veel duurder is. In zyn weigerend antwoord aan Pre sident Rooseveldt blijkt de Heer Mitchell, de aanvoerder der Amerikaansche myn werkers, uit naam der mijnwerkers te hebben gezegd, dat de arbeidersver- eenigingen niet het minste vertrouwen hebben op de rechtvaardigheid der pa troons. Bovendien geeft geen enkele wet den Heer Roosevelt de macht om de besluiten der enquête commissie in wer king te doen treden, zoodra de arbeiders het werk hervat zullen hebben. De werklieden hebben reeds eene eerste toenaderende schrede gedaan, toen zij voorstelden de geschillen te onder werpen aan arbitage. Meer opofferingen zijn van hen niet te verwachten. Daar de myn-eigenaars eveneens ver klaarden tot het einde te zullen vol houden, ziet de toestand er tamelijk donker uit. Nieuwe besprekingen, Zaterdag ge voerd, zyn geheel vruchteloos geweest. Een der arbeidersleiders verklaarde, dat met politieke personen zelfs niet meer onderhandeld zou worden. In Pennsyl- Vanië hebben de stakers een veetrein door dynamiet doen springen, honderd stuks vee werd gedood. De gouverneur van New York deelde den mijneigenaars mede, dat de stakers het werk zouden hervatten wanneer een loonsverhooging van 5 cent per ton werd toegestaan; de eigenaren weigerden. Het laatst ontvangen bericht uit New- York luidt, dat de secretaris van oorlog. Root, met Pierpont Morgan beraadslaagd heeft op welke wijze de stakingskwestie kan worden opgelost. De uitslag is nog niet bekend. President Rooseveldt heeft plan, altjjd volgens gerucht, om de steenkolenmij nen te doen naasten door den Staat, indien de staking niet spoedig eindigt. Nu haalt men er al weer de politiek bij want de democraten zeggen, dat voor een Regeering, welke de eigen dommen eener vennootschap tot staats eigendommen wil maken, ook het pri vaat bezit niet meer veilig is. Men weet, dat Rooseveldt tot de republiekeinsche partij behoort. De kolenpryzen te New- York zijn stijgende, te Londen, dank zij het luwe weer, blijven tot heden de prijzen ongeveer gelijk. Rooseveldt heeft echter zijn poging tot een vergelijk, niet opgegeven. Nader wordt nog bericht, dat de staking is bijgelegd. Men verwacht geen kolengebrek in Frankrijk, omdat Duitschland, België en Engeland nog genoeg voorraad voor den invoer bezitten. Wat echter óók klemt, is dat de kolenprijzen reeds zijn ver meerderd met 25 procent en by invoer van buiten af zal dit niet minder wor den van wege de transportkosten. De Hongaarsche Regeering heeft het gebruik van schrijfmachines in hare bureelen gedeeltelijk afgeschaft, omdat gebleken is, dat de daarmede geschreven letters na verloop van een jaar of tien verbleeken en verdwijnen. Stukken, welke in de archieven be waard moeten worden, zullen nu voort aan, evenals vroeger, met de hand ge schreven woeden. Te Cleveland, in den Amerikaanschen staat Ohio, is iemand tengevolge van een zonderlinge vergissing aan zijn eind gekomen. Een rijke aannemer, Büttner, werd Dinsdagochtend wakker met pjjn in zyn keel, en daar hy tegelijk zijn valsch gebit miste, meende hjj tot zijn grooten I schrik dat hij dit ingeslikt had. Hy zond dadeljjk om een dokter, die hem met x-stralen onderzocht, en dacht, dat hij de sporen van het plaatje met de tanden in Büttner's maag zag. De dok toren begonnen onmiddellijk aan een operatie. Terwijl zij bezig waren, vond Büttners zuster de tanden onder het bed, zij gaf er dadelijk kennis van aan het hospitaal, maar het was te laat: de wond werd Juist dichtgemaakt. Büttner is een paar dagen later aan de gevolgen van die noodelooze operatie gestorven. Te Zwolle gaf Zondag het circus Althoff in de Buiten Sociëteit eene voor stelling, waartoe buitengewone zitplaat sen, drie en vier meter boven den grond waren gemaakt. Nog voor de voorstelling begon, zakte een der planken ballustra- des ineen en ongeveer tweehonderd personen maakte den val mede. Velen bezeerden zich, maar omdat het publiek kalm bleef, bleeft het daar by. De voorstelling ging echter door. In de IJpolder is, vermoedelijk door een bende dieven uit Amsterdam, een strooptocht gehouden.Bjj den landbouwer G. Pronk is ingebroken en werd gestolen een zilveren horloge en een portemonnaie inhoudende 50. Bjj den landbouwer Van Alivaart werd eerst de wachthond doodgeslagen en daarna de konijnenkooi geledigd. Nog werd een bezoek gebracht bij den landbouwer L. Livoet, waar werden gestolen 5 spaarpotten van de kinderen, inhoudende 4.en eenige postzegels. Vermoedelijk heeft een van de daders zich van een fiets bediend men heeft hem van een der perceelen zien wegrijden. De vertegenwoordigers van den Ne- derlandschen Bakkersgezellen Bond hebben des Ministers medewerking ver zocht om den nachtarbeid voor bakkers, bij uitbreiding der Arbeidswet, te doen ophouden, en dit te meer, omdat zonder opheffing van nachtarbeid van Zondags rust absoluut geen sprake kan zijn. De Minister zegde het volgende toe Zeer waarschijnlijk zal nog in dit zit tingjaar een wetsontwerp in den geest als door de vertegenwoordigers wordt voorgestaan, de Staten Generaal berei ken. Het wetsontwerp is klaar, doch moet nog, betreffende enkele onderge schikte regelingen, worden gereed ge maakt. Gaarne zegde de Min. toe, de desbetreffende vakorganisaties vooraf te hooren. Nog meldde hjj aan de commis sie, dat het wetsontwerp op de arbeids- en rusttijden niet is ingetrokken, doch dat het zjjn streven is, de door haar bedoelde veranderingen neer te leggen niet in een afzonderlijke, doch in een ajgemeene arbeidswet. Ten gemeentehuize van Schoterland verscheen een paartje uit Jubbega om in den echt verbonden te worden. Bruid en bruigom waren vergezeld van huune ouders. Toen het op het „teekenen" aankwam, bleek van het zestal alleen de bruid in staat te zijn haar naam te schrijven. De andere vijf konden lezen, noch schrijven. Het heet zegt „Het Vad."dat de afdeelingen der Tweede Kamer het plan van den minister van financiën om tot verhooging van den accjjns op gedistilleerd over te gaan zóó ongunstig hebben ontvangen, dat het opgeven van dit plan niemand zou verwonderen. De landbouwers die dit jaar bieten te Haarlemmermeer geteeld hebben, hoort men over 't algemeen bitter klagen. De opbrengst is ver beneden het mid delmatige, daar de peën te klein van stuk zjjn. Men rekent gemiddeld de opbrengst 20000 Kilog. per H.A. Het vorige jaar was het 30000 Kilo en meer per H.A. De suikerfabriek „Holland" te Half weg, zal alleen uit Haarlemmermeer de opbrengst van 800 H.A. bieten tot suiker verwerken. Het vorige jaar was dit ruim 1000 H.A. HaAKLëM 14 October 1902. Bjj de Vi jjdag gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad worden uitge bracht 1677 geldige stemmen, waarvan 975 op den heer F. M. baron van Lyn- den, candidaat van alle kiesvereenigin- gen, behalve de anti-revolutionaire, en 702 op den heer mr. P. J. Troelstra, candidaat der S. D. A. P. en Volks- kiesvereeniging. De eerste is dus gekozen. Zaterdagavond overleed te Kampen op bjjna 87-jarigen leeftijd dr. D. Lubach, oud-inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht van Overjjsel en Drente, vroeger geneesheer alhier. Hjj was een der oprichters van het «Album der Na tuur" en medewerker van verscheiden wetenschappelijke werken en tijdschrif ten op natuur- en geneeskundig gebied; ook voor de gymnastiek deed hij veel. De overledene was eenige jaren lid van den gemeenteraad te Kampen, van de openbare gezondheidscommissie en in nog vele andere commissiën o.a. als lid van Teylers Tweede Genootschap, nuttig werkzaam. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 460 baden. VERGADERING van den Baad dev Gemeente Haarlem, op Woensdag 15 Oct. 1902, des namiddags te l'/s ure. De volgende stukken en punten zulUn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Ibis. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen lid. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W.W. adres Bestuur Vereeniging verfraaiing Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering vreemdelingenverkeer, straatbenaming en nummering per ceelen Florapark. 4. Id. id. vergunning demping sloot bjj Kleverlaan. 5. Id. id. wijziging plan bebouwing gronden Leidsche Vaart. 6. id. id. id. id. gronden ten zuiden Leidsche Straat. 7. Id. id. id. raadsbesluit 29 Septem ber 1897 No. 10. 8. Id. id. adres A. W. Weisman, logen straffing geruchten. 9. Id. id. id. H. Warmerdam, om toe kenning schadevergoeding. 10. Id. id. vaststelling instructie amb tenaren belast met beteekening stukken plaatseljjke belastingen. 11. Id. id. adressen Commissie wering schoolverzuim om presentiegeld. 12. Benoeming gemeentegeneesheer. 13. Aanbeveling B. en W.W. benoe ming Bibliotheecaris.. 14. Id. Curatoren Gymnasium benoe ming leeraar wiskunde. 15. Id. B en W.W. benoeming leeraar Burgeravondschool 16. Voordracht id. id. onderwijzer Vierde Tusschenschool. 17. Benoeming stembureau verkiezing leden Kamer van arbeid voor de confectiebedrijven. 18. Verslag opzichter gasverlichting Augustus 1902. Markt van 13 Oct 1802 Boter. Aaugev. 68 K.G., verk. 68 K. G. L. pr. ƒ1.40, H.pr. ƒ1.35 p K. G. Biggen. Aangev. 53, verk. 45 stuks. L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 4, verk. 3 stuks. L. pr. ƒ22.H. pr. ƒ16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 310 HL., verk. 310 HL. L. pr. 1.50, H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 190 H.L. verk. 150 H.L. L. pr. 5.H. pr. 16.p H.L. Peren. Aangev. 130 H.L., verk. 130 H.L. L. pr. ƒ6.H. pr. 26.p. H.L. Jleereboonen. Aang. 200 Mnd., verk. 200 Mnd. L. pi. 0.60 H. pr. 1.—. orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 Oct. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer VVEZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2