ken; duizenden handdrukken was hem te sterk, hoog stak hij de handen op. De correspondent van het Handels blad schrijft: Ik weet niet of er Engel- schen ia de zaal aanwezig waren, maar indien al, dan moeten ze wel tot de erkenning gekomen zijn dat de enthou siaste dames en heeren in de Philhar- monie over grooter strategische talenten te beschikken hadden dan hun knapste krijgsoversten. Verder uit deze den wensch ook de j materieele resultaten van hun schitte renden bedeltocht gunstig mogen zijn, zóó gunstig dat hun volk niet, zooals Botha het Zaterdagavond zoo kernachtig uitdrukte, behoeft te worden vde hout hakkers en waterdragers van andere naties'-; zóó gunstig, dat de van alles beroofde Boeren hun hoeven weer kun nen herbouwen en hun veestapels weer kunnen opfokken, zoodat ze hun econo mische onaf ankelijkheid herwinnen, ook al is de politieke anafhankeljjkheid ver loren. Twijfelde men echter aan het be staan dezer dagorder, het verbod is wer- j kelijk uitgevaardigd en heeft een bij zonder slechten indruk gemaakt. Men neemt het den minister van Bülow nogal kwalijk dat hij den heelen avond had doorgebracht in een „tingeltangel" als Wolzogen's Buntes Theater, in plaats van een kwartiertje open te houden voor de ontvangst van de generaals, geljjk de Fransche ministers hadden gedaan. Tegenover die «hatelijkheid" laat Bülow nu door de Norddeutsche Allgemeine Zeitung bekend maken, dat hij niet in den schouwburg geweest is. Hjj heeft ook geen tijd om zich te amuseeren in den schouwburg. Buitendien hadden de generaals, overeenkomstig het niet-po litieke karakter van hun reis, waarop zij zelf nadruk legden, niet verzocht, door hem ontv ingen te worden, en van den Rijkskanselier kon de eerste stap natuurlijk niet uitgaan na de mislukte poging om een ontvangst van de gene raals door den Keizer tot stand te bren gen. Een Engelsch blad is weer aan fan- taseeren. Het is de Daily Express, vol gens dat blad loopen er in de clubs geruchten, naar luid waarvan de toe spraken, die de Boerengeneraals in den laatsten tijd op het vastenland gehouden hebben, de Engelsche regeering kwetsen. Zij zou daarom aan de generaals laten weten dat hunne anti-Engelsche uit latingen hun terugkeer naar Zuid Afrika in gevaar biengen. De regeering zal j geen politieke woelwaters in Zuid-Afrika dulden, om daar den vrede te herstellen zou zij gerechtigd zijn de generaals voor goed te verbannen. Deze hierdoor verschrikt, zouden besloten zijn hun rondreis in Europa op te geven en ter stond naar Engeland te gaan om op nieuw met Chamberlain te confereeren. Nu hebben de generaals in de eerste plaats zich bij hun rondreis nimmer over politiek uitgelaten, anderen konden zij natuurlijk den mond niet stoppen. Men zie dus in het bericht een bang makerij, die de generaals blijkbaar zich niet aantrekken. En Engeland zal zich wel tweemaal bedenken, eer het aan hun toegeschreven plan uitvoering geeft. Herhaaldelijk is gezegd, wat de generaals bedoelen en dit kan niemand hen ten kwade duiden, temeer daar de regeering zich van het lot der Afrikaansche onge- i lukkigen al zeer weinig aantrekt. Toch kan het waar zijn, dat er iets op til is van nadere tegemoetkoming. Maar dit heeft dan plaats ten ge volge van den sterken aandrang der openbare meening, waarvoor Chamber lain zelfs nog genoegzaam respect heeft. Te oordeelen naar een hoewel ver ward gerucht zouden er in Zuid Afrika nog commando's van Boeten rondzwer ven, die zich niet overgegeven hebben. In Engeland schijnt men daar niet van te weten, of word het verzwegen, zooals men van dien kant niet ongewoon is. Het waarschijnlijk eind der werksta king in de steenkolenmijnen van Ame rika werd, gelijk men denken kan, door het geheele land met vreugde begroet en President Roosevelt, die zoo krachtig en onvermoeid tusschenbeiden kwam en daardoor een groote economische ramp van het land afwendde, heeft er veel aan populairiteit door gewonnen. Men bewondert de geest- en wilskracht, door hem betoond bij zijn welgeslaagd in zekeren zin dictatoriaal optreden tus- schen patroons en werkbeden. De leiders van de stakersbeweging hebben de delvers tegen Maandag tot een bijeenkomst opgeroepen. Antwoordend op een telegram van Roosevelt, waarin hem de benoeming bericht werd van eenarbitralecommissie, heeft Mitchell de verwachting uitgespro ken, dat de conventie van mijnwerkers de benoeming der commissie goedkeuren en haar aanvaarden zal, Het Landgericht te Dre-den heeft twee werklieden wegens godslastering veroordeeld tot acht maanden en een jaar gevangenisstraf. De veroordeelden hadden 's avonds laat op straat liedjes gezongen, die het godsdienstig gevoel van de burgerij konden kwetsen. Naar de Kaapstadsche correspondent van de Manchester Guardian seint, is Macdonald, secietaris van de Engelsche Labour Representation Committee, van een langdurige reis door Transvaal en Vrijstaat te Kaapstad teroggekeerd. Hij vertelt o a., dat hij, drie dagen met de postkoets door verschillende districten van den Vrijstaat reizer.de, één huis overeind heeft gezien, en dat werd als een hospitaal gebruikt. Het dorp Lind- ley bestond niet meer, met kerken en al lag het tegen den grond. De Hyg. BI. merkt het volgende op Om te bewijzen hoezeer _de alcohol houdende drank, absint, die in Frankrijk dienst doet als onze jenever, tot de vergiften moet worden gerekend, werd de volgende, gemakkelijk te herhalen, proef genomen. Men nam twee visch- kommen met water gevuld; in beide werden eenige visschen gedaan. Nuliet men in de ééne kom op een liter water zes druppels van het als buitengewoon vergiftig bekende Pruisiseh zuur drup pelen en in de andere evenzoo zes drup pels absint. Er bleek al zeer spoedig dat de visschen, welke in de absint- vloeistof zwommen het eerst dood waren in de andere kom stierven zjj eerst veel later. Uit de statistiek blijkt, dat het absint- verbruik in Frankrijk jaarlijks toeneemt en thans ruim 85 000 hectoliter bedraagt. Toch mag het vocht in Frankrijk verkocht worden. De haven- en dokwerkers te Duin kerken hebben, in navolging van het voorbeeld gegeven door hun collega's in Calais, Zondag besloten, op verzoek van den afgevaardigde Basly, de stakende mijnwerkers in Frankrijk te steunen, door te weigeren steenkolen te lossen zoolang de staking duurt. Een telegram uit Sydney aan de Daily Telegraph zegt dat het feit dat er een zeer sterke oppositie ontstaan is tegen den Australischen Statenbond onmogelijk langer geheim te houden is. In verschillende staten heeft de anti- regeeringspartij als politieke gedragslijn vastgesteld de losmaking van den Bond. In het Kaapsche parlement heeft de Afrikaansche partij nog de meerderheid, zooals blijkt uit het volgende: De Brit- sche troepen hadden herhaaldelijk paar den gerequireerd in de kolonie en daar voor bela:heljjk lage prijzen betaald. In het Parlement der kolonie stelde nu de heer De Waal, secretaris van den Bond, voor om de kolonisten die daardoor in hun belangen benadeeld zijn, schadeloos te stellen door hun het verschil tu'sehen het betaalde bedrag en de werkelijke waarde der paarden, uit te keeren. Dit voorstel werd niet alleen bestreden door de leden van de fractie-Smartt, maar ook door het kabinet Gordon Sprigg. Het was dus een stemming tusschen de Afrikaander-leden en de Engelschen en daarin behaalden de Afrikaanders de overwinning. Met 38 tegen 30 stemmen werd het voorstel-De Waal aangenomen. En de Afrikaanderpartjj heeft zich daar door de aanhankelijkheid verzekerd ook van de Engelsche kolonisten, die door de aanneming van het voorstel evengoed gebaat worden als de Afrikaanders. De toestand in Zuid-Afrika schijnt volgens de jongste berichten veel te wenschen te laten. In de Oranje kolonie boycotten de Boeren de „handsuppers", de Boeren die zich zonder zich te ver dedigen overgaven en gaan zij over tot het plegen van gewelddadigheden tegen de „National Scouts", de Boeren die politiediensten bewezen aan de Engel sche regeering. Zij stichten vereenigin gen, welke in Engelsche kringen zeer gewantrouwd worden. Er heeft zich te Amsterdam een co mité gevormd tot het geven van een serie volksconcerten door hetUtrechtsche stedelijk orkest, onder leiding van den heer Wouter Hutschenruijter. De con certen zullen worden gegeven op Zondag avonden in de groote zaal van het Paleis v. Volksvlijt. In overleg met bestuur- deren van verschillende Arbeidersver- eenigingen zal de toegangsprijs niet meer bedragen dan 15 cent, waarvoor men dan tevens krijgt een beschrijvend programma. Aan den zeedjjk nabij Hoorn is het ljjk gevonden van een 20 jarig jonge ling, die zich tijdens den lotingsdag te Hoorn zoozeer had bedronken, dat hij in de jenever is gestikt. In de Amsterdamsche bladen worden druk de voorstellen besproken tot het verplichtend stellen van de schoolhoofden om aan een eigen klasse te onderwijzen, wat tot heden niet plaats heeft van wege de uitgebreide gemeentelijke- en rijks administratie, door de hoofden bij te houden. Niemand schijnt op de ge dachte gekomen om dat werk onder het personeel te verdeelen en in den vrijen tijd te verrichten, öf aan enkele scholen gezamenlijk een klerk toe te voegen, voor die werkzaamheden. Het laatste zou goedkooper, het eerste het goed koopst uitkomen. Het is ook wel wat gek, dat de gemeente haar schoolhoof den, meestal gekozen uit de beste in de onderwijzerswereld, van opvoedkun digen verandert in administrateurs. Het Landbouw Weekblad weet te vertellen van den invoer van geheele wagonladingen gips, bestemd om ver mengd te worden met meel voorname lijk voor de poffertjes-industrie. Bij het schoonmaken van een privaat van een perceel aan de Rozengracht te Amsterdam, waar vroeger de valsche munter Smitshujjzen «werkte", zijn een groot aantal nog niet geheel afgewerkte rijksdaalders gevonden, die daar zeker door hem waren ingeworpen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de justi tie dit gevaarlijke heerschap voor 12 jaren uit de samenleving verwijderd. en A., wonende te Haarlem, bekenden der Justitie, zijn door den gemeente veldwachter Reviers achtervolgd, door hem te Haarlem aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Door den sterken drank beneveld en verhit, kwam de zoon van een ingezetene in 't Meer (Fr.) van de kermis te Be- nedenknijpe bij zijn ouders thuis. Hij had een dolkmes bij zich, waarmede h(j een zeer dreigende houding aannam en stelde zich zóó aan, dat zijn vader, bijgestaan door anderen, hem met een touw moest binden, waarna deze hem in een praam aan den masselbank vast bond en naar Heerenveen vervoerde, om hem aan de jussitie over te leveren, waartoe het echter niet kwam, daar de zoon zich wist los te worstelen en nu eenigszins gekalmeerd huiswaarts keerde. Het tjjdeljjk in boeien zitlen heeft dus op het jonge mensch een gunstige invloed gehad. Men schrijft: Het is een paar maal gebeurd dat van het bevoegde personeel aan de la gere school te Gorredijk zich niemand disponibel stelde voor het geven van herhalingsonderwijs, zoodat dit niet ge geven kon worden, ook al was er genoeg deelname van de zijde der leerlingen. De gemeenteraad heeft daaraan nu einde gemaakt, door in de instructie van het onderwijzend personeel aan B. en W. het recht te geven voor dat on derwijs een onderwijzer aan te stellen, die dan verplicht is deze betrekking te aanvaarden. Ook in de nieuwe veror dening op het lager onderwijs in de gemeente Schoterland is aan de onder wijzers de verplichting opgelegd eene eventueele benoeming voor het geven van herhalingsonderwijs te aanvaarden. Zondagnacht is wederom in de ge meente Haarlemmermeer nabij de Lijn den 60 pond paling en 100 pond snoek uit de vischkaren van D. Groeneveld ontvreemd. De vermoedelijke daders, J. HtARLEM 21 October 1902. DeBalkankeizeiin, het Historisch dra ma van Nicolaas I, vorst van Montenegro, werd Maandagavond in onzen Schouw burg opgevoerd door de Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer. De Neder- landsche bewerking is van den Heer F. Smit Kleine en is opgedragen aan bo vengenoemde Vereeniging. Het stuk speelt in den tijd dat de Turken reeds meester waren van Kon- stantinopel en hun doordringen in het overige Europa alle kans van welslagen had. In verband hiermede was voor zoover het tooneeldecoratief en de meestal goede costumeering. Het ligt niet in de bedoeling het stuk uiteen te zetten. Liever wenschen wjj het licht te laten vallen op de hoofd personen in het boeiende drama. Daar noemen wij in de eerste plaats de rol van Prins George. Wanneer het verha lende deel aan het woord was, geschiedde dit op sobere wijze, eenvoudig en degelijk. Waar het spel hartstocht eischte, b.v.b. in zijn samenkomst met Danitsja, werd het effect goed bereidt en meermalen de ingehouden gemoed-beweging en stil spel veel te genietin gaven. De mono logen mochten korter zijn, doch hiervan den verdienstelijken vertolker geen ver wijt. Hij had zich uitstekend gegrimeerd. Boven noemden wij Danitsja. Een aardig tooneelfiguurtje, dat er zóó aardig uitzag, dat het geen wonder was, dat zij de jaloezie van Prins George opwekte. De jonge dame weet in hetgeen zij te zeggen heeft den noodigen nadruk te leggen, haar spel kon soms treffend mooi genoemd worden. Haar geluid is verre van onaangenaam en draagt goed de zaal in. Haar costuum had wat meer Montenegrijnsch kunnen zijn. Nog trok de bijzondere aandracht de goede opvatting der rol van Ibrahina Aga. De geslepen hoveling, den juisten toon van overreding volkomen beheer- schende, gaf ook deze partij veel goeds te zien. In het algemeen muntte de voorstel ling uit door geschikt samenspel, terwijl de rollen goed waren ingestudeerd. Het talrijk opgekomen publiek genoot en gaf hiervan meermalen bljjk door flink applaus. In de zalen van de Vereeniging „Voor de Kunst" te Utrecht wordt op het oogenblik eene tentoonstelling ge houden van gekleurde Japansche hout sneden, die door het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem daartoe werden afgestaan. De verzameling bevat exemplaren van de beste meesters en zal zeker de be langstelling van velen opwekken. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 449 baden. Markt van 20 Oct. 1902 Boter. Aangev. 69 K.G., verk. 69 K. G. L. pr. 1.30, H.pr. ƒ1.40 p K. G. Biggen. Aangev. 67, verk. 67 stuks. L. pr. 8H. pr. ƒ11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 17, verk. 12 stuks. L. pr. ƒ15.— H. pr. ƒ21.p.stuk. Aardappelen. Aangev. 197 HL., verk. 197 HL. L. pr. ƒ1.60, H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 230 H.L. verk. 190 H.L L. pr. f 6.H. pr. 12p H.L. Peren. Aangev. 140 H.L., verk. 140 H.L. L. pr. ƒ7.H. pr. 24.p. H.L. Ileereboonen. Aang. 60 Mnd., verk. 60 Mnd. L. pi. 0.75 H. pr. 2.—. ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Don-terdag 2 i Oct. 1902, des namiddags van 2tot3 uur door den Heer W. EZEKMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FngaG. F. Handel* 2. Adagio uit de 4e Symphonie. Beethoven. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato e Serioao. b. Adagio. c. Ree. et Finale. 5. AdagioG. Merkel. 5. Ave MariaF. Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2