zelfs eenige kreten, die als hulde waren bedoeld. Evenals gedurende hun eerste verblijf te Londen r.am het drietal zijn intrek in Horrex Hotel. Een communiqué aan de Engelsche pers meegedeeld, meldt dat de reis der Boerengeneraals slechts in verband staat met het ophalen van gelden voor hun landgenooten thuis. Eén bepaald reisplan is nog niet opgemaakt, een en ander zal waarschijnlijk van de omstandigheden afhangen. De Boeren die, onder leiding van re- geeringsambtenaren, in Canada hebben rondgekeken, hebben te Montreal ver klaard, dat zij liever naar hun geruïneerd land teruggaan, dan in Canada hun geluk beproevenzoo ongunstig is hun oordeel over deze kolonie. Natuurljjk heeft de pers nog wel het een en ander in het midden te brengen betreffende het verbod des keizers aan officieren en ambtenaren om geen notitie te nemen van de Boerengeneraals in Berlijn. Van die bladen is de Neueste Nachrichten tamelijk scherp, maar de Reichsbote het scherpst. Het zegt: „Geen Duitsch officier behoeft het beneden zijne waardigheid te achten, in aanraking te komen met deze Generaals, die zoo groote dingen gedaan hebben. Zooveel zorg om de gevoeligheid der Engelschen niet te krenken, bij zooveel onverschilligheid voor wat het Duitsche volk gevoelt, brengt zeer ernstige ontevredenheid te weeg in de ruimste en beste lagen der natie!" Van de gebeurtenissen in Somali-land (de expeditie tegenden «gekken» Mullah) heeft de EngelscheRgeenngerkend.dat zij haar over 't hoofd zijn gegroeid. Men had niet gedacht, dat de strijd daar zulke afmetingen zou nemen en zooveel tijd kosten. En nu ziet men weêr het schouwspel, uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog zoo welbekend: in allerjjl wordt versterking afgezonden, een haast die al meermalen gebleken is geenszins be vorderlijk te wezen voor de deugdelijk heid. Reeds wordt de meening uitgesproken, dat hier een bloedig verzet te wachten is. Engeland heeft hier niet fe doen met de Boeren, menschen met goede begin selen, maar met een stelselmatig opge zweepte, fanatieke bevolking, en dit te meer omdat de daar ageerende Engel sche troepen in den eersten veldtocht zjjn terug getrokken. Bij de Somali's schijnt een Europeaan te wezen, Karl Inger, een oud Hon gaarsch officier. Bij een bezoek aan-den madhi te omdoertr.an werd hjj Moslem. In Europa teruggekeerd zamelde hij 75,000 francs in om een kolonie in Somali land te vestigen. In 1898 nam Inger in Somaliland den titel van koning der Somali's aan. De kolonie ging slecht, naar het heet uit gebrek aan geld, de onverschilligheid der Somali-hoofden'en tegenwerking van Engeland en Frank rijk. Eindelijk werd Inger en zijn met gezellen naar huis gezonden. Hoe en wanneer hij weer bij de Somali's is gekomer.d vinden wij niet vermeld. De Fransche Kamer heeft eene com missie benoemd die te onderzoeken zal hebben scheiding van Kerk en Staat, afschaffing van de begrooting van Eere dienst en opzegging van het Concordaat. Een en ander zal weer aanleiding geven tot heel wat gisting, temeer daar de Franschen hun veranderingen met veel te veel vliegende haast ten uitvoer bren gen. Men herinnere zich de sluiting der zusterscholen. In de stad Praag schijnen de reken- plichtigen de handen nogal vrjj te hebben. De St. Wenzelbank heeft naar men zegt, een tekort van veertien millioen. Het was een bank waarin o. a. vele plattelands geestelijken hun spaarpenningen beleg den. Vervolgens zjjn er in de laatste dagen een procuratiehouder en een bank beambte er van door gegaan met aan zienlijke sommen, terwjjl bovendien een beambte van de gemeentelijke gasfabriek een greep in de kas heeft gedann en een hospitaal-apotheker zich bezondigd heeft aan een vrij aanzienlijken voorraad ge neesmiddelen. De studenten aan de Technische Hoch- schule te Weenen zullen geen lessen meer bijwonen voordat er verbetering is aangebracht in de collegezalen. De professoren houden den eisch voor billijk. Een jong Amerikaansch student heeft dezer dagen met een automobiel van eigen vinding op de baan van Brighton Beach een Eng. mijl gereden in 1 min. 73/t sec. en daarmede record op derge lijke ronde baan. Het merkwaardige van het resultaat met dit vierwielig proef- rijtuig is enkel in de snelheid gelegen, want.de auto is zoo weinig comfortabel en mist zoo allen smaak dat men niet gelooft dat dit type ooit navolging zal vinden. De vorige week was in een der Parjj sche kerken een veelkleurig tafereel te aanschouwen bij de inzegening van het huwelijk van een Chinees met een Fran sche vrouw. De heer Charles Hsingling, tweede zoon van den Chineeschen ge zant te Parijs en tevens tweede secretaris van zijn vader, trad in den echt met mej. Genevieve Deneu. Beiden zijn '23 jaar oud; de jonge man, wiens moeder een Amerikaansche is en Yuken heet, is als Katholiek opgevoed en is reels verbonden geweest aan het Chineesche gezantschap in Japanhij behoort tot de twede klasse der Chineesche grooten en draagt reeds drie ridderorden. Bij de huwelijksvoltrekking droeg hij als »tao taï" een licht blauw kleed met rood- koralen knoopen. De jonge vrouw is van meer bescheiden afkomst, zij heeft pianolessen gegeven. Bij het verlgden van de huwelijks akte onderteekenden deze de vader van den bruidegom en een der getuigen met fraaie Chineesche letters of liever, zij penseelden hun namen; die van den gezant beslaat ongeveer 25 vierk. cen timeters. In de kerk waren vele leden van het corps diplomatique aanwezig en alle ambtenaren van het Chineesche gezant schap in hun statiekleederen van ver schillende kleuren. Volgens de officieele statistiek in Bel gië konden van de lotelingen die in 1901 te Brussel werden ingeschreven bijna 10% niet lezen of schrijven, in de dor pen is het percentage veel hooger. Hier te lande was in 1900 het percentage gemiddeld 2.3%, en liep uiteen van 0 9% in N. en Z-Holland en Utrecht tot 4.2% in N. Brabant en 5.5% in Drente. Reeds sedert eenige dagen wordt ver teld dat in de afdeeling Meester Comelis, Java, op het land Villa Nova, goud ge vonden zou zjjn. De vondst dateert al van eenigen tijd geleden, maar men heeft haar geheim gehouden, zoo luidt het verhaal, om, met bescheiden mid delen een verder onderzoek instellend, meer zekerheid te verkrijgen. Die zeker beid schjjnt men nu te bezitten en Zon dag deri 21en september was de goud mijn hel voorwerp van een druk belang stellend bezoek van deskundigen en mannen van zaken. In vele groote steden van Duitschland zjjn allengs schoolartsen aangesteld. Nog verder is men in het hertogdom Saksen- Meiningen, dat slechts 4 steden met meer dan 10,000 inwoners telt. Sedert twee jaren zijn daar ongeveer 40,000 leerlin lingen aan alle lagere scholen, ook in de kleine steden en de dorpen onder hygiënisch toezicht geplaatst, waartoe 33 artsen zijn aangesteld. De tentoonstelling te Dusseldorl, die Maandag gesloten werd, is door bijna 5 millioen personen bezocht. Aan toe gangsgelden is 3,184,000 Mark ontvan gen. Het waarborgfonds is overbodig gebleken en er zal nog een aardig be drag beschikbaar blijven. Reuter's agentschap meent te weten, dat de mededeelingen der Brusselsche Petit Bleu met de betrekking tot de verpachting van Portugeesche koloniën van eiken grond ontbloot zijn. Er is zelfs geen voorstel van dezen aard be sproken. Aangaande dit agentschap verdient opgemerkt, dat het elk zijner clienten bedient, naar hun wijze van'zien. Zoo deelt hij de Engelsche bladen mede, dat de ontvangst der Boerengeneraals te Berlijn nu juist zoo schitterend niet was, aan bladen buiten Engeland kan het agentschap de ontvangst met schit terend genoeg noemen. Men vraagt hoe het in Macedonië gaan zal, waar de Sultan door wanbe stuur de menschen gebracht heeft tot wanhoop en van daar tot revolutie Nu kan Turkije daar op'reden moordend en brandend als in Armenië, maar het verschil is dat de Macedoniërs Grieksche christenen zijn, die dus door deD czaar Behooren beschermd te worden Enge land staat machteloos. Duitschland is aan de Russische zijde evenals Oosten rijk en Frankrijk: er bestaat dus wel eenige kans, dat Macedonië een vorsten dom wordt onder Russischen invloed en die invloed is niet gering te achten. En dan kan zoo mettertijd wel eens de kaart van Europa ten Oosten een geduchte verandering ondergaan. Terwijl men zich zoo het hoofd breekt over een enorme verandering in Europa is de aandacht ook gevestigd op So maliland, waar Engeland bepaald baas wil blijven. Het heeft er reden toe. Het wordt bewoond door een handeldrijvend en landbouwend volk. De havens voeren de producten der Gallas en der Somali's uit; het geheele gebied is een goede afzetplaats voor Lancashire katoenen goederen. Het land levert schapen en runderen op, en verder koffie, gummi, mineralen, ivoor, struisveeren en andere artikelen. Door het binnenland voert de groote handelsweg. En wanneer goud de groote besehaver van Afrika is, dan moet Somaliland zeker spoedig onder den invloed der beschaving komengoud stof is er een gewoon betaalmiddel. De jaarmarkt te Barbara is bekend; jaar lijks komen daar 30,000 kooplieden uit alle deelen van het land bijeen om er hunne waren te koopen en te verkoopen. Men weet, goud kunnen de Engehchen niet ruiken, of ze zijn er bij. En waar het te bekomen is, heiligt bet doel de middelen. Ten gevolge der stakingen hadden Woensdag te Duinkerken hevige vecht partijen plaats. 4 agenten en één com missaris van politie werden gewond en eenige gebouwen vernield. De kooplieden sloten hunne magazijnen. De stakers liepen de haven af, spoten water op eenige wagens, welke met koren beladen waren en trachtten de kabels, waaraan Engelsche booten, met graan geladen, gemeerd lagen, door te snijden. Zij staken balen vlas in brand. Een brandspuit bestreed de vlammen De troepen dreven de manifestanten terug. Het stadhuis wordt door militairen bewaakt. Alle bruggen in de stad zjjn open om den stakers te verhinderen de stad te doorkruisen. Volgens een telegram uit Duinkerken aan de Temps hebben de stakende dok werkers comestibles- en schoenwinkels leeggehaald. Zjj wierpen barricaden op om de cavalerie te hinderen; smeten kranen in de dokken en staken hoopen stroo, vaten olie en andere koopwaren in brand. Zij deden een aanval op de bureaux van Le Nord maritieme en de Phare du Nord. De burgemeester heeft het gezag overgedragen aan de onder prefect. De stakers hebben het maison Wimille geplunderd en vervolgens in brand gestoken. De staat van beleg is door den militaren gouverneur afgekon digd. Alle huizen zijn gesloten en alle winkels gebarricadeerd. Het garnizoen is versterkt met 4 re gimenten. De dokwerkers, op wie door de cavalerie een charge gedaan werd, wierpen met hamers en andere projec tielen. Een luitenant is gewond. De hoofdcommissaris heeft een snede over het gezicht gekregen. Alle commis- sarrssen zjjn gewond. De Londensche politie heeft een vijf tal nieuwe arrestaties gedaan in verband met de vervalsching van Engelsche bank biljetten, de zaak die eenige maanden geleden zooveel opschudding veroorzaakte en in verband waarmede een aantal schuldigen reeds in de gevangenis zjjn gezet. De nieuwe arrestanten zjjn hand werkslieden, vier Russen en een Pool in hun bezit werden valsche bar.kbil jetten van 50, 10 en =g 5 gevonden. De hoofdschuldige in deze geheele valsche bankbiljetten-zaak is Jacob Stern, die in Januari te New-York werd gepakt te gelijk met een aanzienlijke hoeveelheid valsche note's. Sedert hield de politie al de lieden waarmede hij in verbinding had gestaan zorvuldig in het oog, en toen Zaterdag weer een valsche 10 note bij de Capital and Counties Bank werd aangeboden volgde men het spoor en vond uit, dat de ver'akking van de oude bende nog voor 13.500 valsche bankbiljetten onder haar berusting had. De veelbe«proken ontruiming van Mantfjoerije door de Russen schijnt toch maar een wassen neus te zijn. Er wordt van daar geschreven: Rusland is vol slagen meester in Mantsoeijje. Alle ambtenaren zijn ondergeschikt aan het Russische gezag, want er mogen geen ambtenaren benoemd worden zonder Rusland's goedkeuring. Met de ontrui ming, ondergaat de toestand inderdaad geen wijziging. De gouverneurs (Chi neesche) van de drie Mantsjoersche provinciën mogen slechts een beperkt aantal troepen tot hun beschikking hebben. Elk geweer moet het officieele Russische merkteeken dragen, anders wordt het verbeurd verklaard, en de Russen zorgen er wel voor, dat de Chi neesche troepen slechts met ouderwetsche geweren bewapend worden. De artillerie is geheel door de Russen ingepalmd. Intusschen verkeert het land in een toe>tand van bloei dien het nooit gekend heeft. Millioenen roebels zijn in Mant- sjoerije besteed, en dientengevolge is ook de inlandsche bevolking er welvarend geworden. Rusland heeft er zich dus op zijn gewone, kalme manier weten in te wer ken. Engeland ziet het toenemen van dien invloed in Azië niet gaarne, maar het staat er vrij machteloos tegenover. Samuel Arnold, een der beide moor denaars van president Lincoln, in 1865, is in Masonville (Vereenigde Staten) overleden. Hij werd met zijn medeplich tige, doctorM udd.tot levenslangend wang- arbeid veroordeeld. Na verloop van jaren kreeg hij gratie van president Johnston. Arnold weigerde steeds, ook gedurende zijn vrijheid, de redenen op te geven van dezen mooid. Deze zou hjj in zijn testament bekend maken. Hij hield echter zijn woord niet. Het testament maakt met geen enkel woord melding van zjjn motieven. Men deelt mede, dat vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek wordt ingediend naar het langdurig staan van vrouwen in maga zijnen en winkels. Het voornemen schijnt te zijn om daaraan, zoo mogelijk, van regeeringswijze een einde te maken. Naar men verneemt, zijn een vier- of vijftal van de grootste juweliersfirma's te Amsterdam voornemens hun zaken naar Antwerpen te verplaatsen. Als reden daarvan wordt opgeven de scherpe con trole, welk de Diamantbewerkersbond uitoefent op de verhouding van de werk gevers tot de werklieden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins de- Nederlanden stellen zich voor Vrjjdag 31 October a. s. naar Mecklen burg te vertrekken en aldaar eenige tijd te vertoeven. De Heer Troelstra heeft in een ver gadering te 's-Gravenhage o.a. mede gedeeld, dat het voor een partij lang niet voldoende is, de school te bezitten, om haar stempel op de toekomstige generatiën te drukken (zooals de cleri- cqle partijen nieeneo), getuige het feit dat in 1880 van de schoolgaande kin deren nog geen 25 op de bijzondere chr. school gingen, terwjjl, blijkens een enquête, van de 100 leden van de S. D. A. P. 27 op een bijzondere Chr. school onderricht genoten. Van de leden der afd. Utrecht is meer dan op die school geweest. De bjjzondere school dus heeft meer recruten geleverd voordeS. D. AP. dan de openbare, neutrale staatsschool. 't Is bijna ongelooflijk wat de Heer Troelstra constateert; men zou juist, en met reden, het tegenovergestelde kunnen verwachten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2