Vastgesteld werd een eerste suppletoire begrooting 1902 en een Staat beschik king uit den post Onvoorziene uitgaven 1902. De Heer Holland had hier nog even het woord. Nog werd vastgesteld de begrooting van de bewaarschool in het Barbara Gasthuis, welke een subsidie eischt van 974.62, alsmede die der goederen van voormalige corporatiën van neeringen, ambachten en bedreven, tot vermoede lijk batig 'saldo van 900. Toen kwam de Begrooting aan de orde. De Heer Hugenholtz besprak de hou ding van B. en W. tegenover het ver- eenigingsleven, het geval kan zich voordoen, dat chefs tegenwerken b.v.b. tegenover de plantsoenwerkers. B. en W. behooren zich in deze te verklaren. Vakvereenigingen worden beschouwd als vijandig, doch het verhoogt den werk man. Spreker zette een en ander breed uiteen. In Amsterdam z|jn de Vereeni- gingen erkend, doch ook hier behooren de werklieden gehoord bij een eventueel arbeidscontract. Wenscht eene verkla ring, dat de Vereenigingen niet zullen tegengewerkt worden. Het finantieel beleid bracht Spreker vervolgens te sprake, wat betreft de winsten behaald op de gemeentebedrij ven, wat onbillijk is tegenover den kleinen verbruiker. Volgens de begrooting zou de lichtfabriek slechts 16.wfnst brengen, daar afdeeling electriciteit de rest opslokt; de begrooting voor deze noemt Spr. geflatteerd, en gelooft, dat er meer gescheiden behoorde te wordener is te veel op gas gebracht, toont aan, dat electriciteit 18000 verlies geeft. De winst op gas behoort den gasverbruiker ten goede te komen. Ten slotte behoort de politieverordening dringend herzie ning. De politie oefent censuur uit op drukwerk en op vereenigingen van politieken aard. De Heer V. Linden Tol brengt een en ander in het midden aangaande de samenstelling van het rapport der eerste afdeeling, waarvan deze rapporteur was. De Voorzitter beantwoordt en noteert de houding van B en W. tegenover het vereenigingsleven. B. en W. zullen er rekening mee houden, maar staan er niet vijandig tegenover. Hij juicht dit toe, zooals die vroeger is gebleken. De Heer H. D. Kruseman doet op merken, dat betreffende de lichtfabrieken de Commissie uit den aard der zaak meer vertrouwen verdient, waartegen de Heer Hofland opkomt. Tegenover den rapporteur zijner af deeling verdedigt de Heer Hugenholtz zich, en verklaart zich voldaan met de verklaring dat B. en W. het vereeni gingsleven toejuichen. De Voorzitter merkt op, dat de wijze waarop behoort samengewerkt te wor den zóó niet gelukkig is, verzoekt den Heer Hugenholtz den minder aangena- men toon te laten varen. De Heer de Braai wenscht, dat de burgerij vroeger bekend wordt gemaakt met de percentage der belasting. De Heer Stolp verzoekt voor het ver volg eenige meedere gegevens bij de begrootingscijfers. Verlaging werd verlangd van post Onderhoud en aankoop van meubelen, ook met het oog op herstel van een klok om te plaatsen in de hal van het Raad huis. Het betreft een kunstwerk als alleen bestaat hier en te Nijmegen. Er verhieven zich eenige stemmen tegen en een voorstel van den Heer Modoo in deze werd verworpen. Met 200 wil de Heer Hugenholtz verminderen den post Burgerlijke Stand al» tegemoetkoming voor een plaatsver vangend ambtenaar (de Heer Van Len- nep.) De post blijft zoo. De wensch wordt in de 2e Afd. uit gesproken tot verhooging der jaarwedden van Burgemeester op f 5000, ieder der Wethouders tot 2000 en den Secretaris op 4000. Anderen wilden geen verhoo ging van den eersten, omdat de gemeente geen stem had in zijn benoemingvoor Wethouder niet omdat daar blijkbaar geschikte personen voor te vinden zijn. De Komm. van Fin. is ook voor verhoo ging. B. en W. wenschen een en ander over te laten aan de prudentie van den Raad. De Heer V. d. Kamp bespreekt dit punt, stelt voor die jaarwedden te ver- hoogen tezamen met f 52C0. De Heer Tjeenk Willink meent,dat men hiervoor gunstiger toestanden moet afwachten. Sommige Wethouders zijn overmatig be- last met werker is beter arbeidsver- deeling mogeljjk. Een wethouder méér zou gewenscht zijn. De Heer Modoo is er ook niet voor. De diensten van ge noemde heeren worden voldoende beloond. De Heer Thijssen heeft een onderzoek ingesteld voor andere gemeenten. In andere gemeenten z|jn de jaarwedden hooger, er bestaat wanverhouding. De Heer Stolp wil nog wachten. De Heer Schram weerspreekt dit. De Heer Groot zal tegen het voorstel stemmen; ook de Heer Bijvoet, die aantoont dat het ambt van wethouder een eereambt is. Voorstel Burgemeestersjaarwede f5000 wordt aangenomen met 15 tegen 12 stemmen. Voorstel Wethouders 2000 wordt verworpen. (De vier wethouders buiten stemming). Jaarwedde Secretaris 4000 wordt aangenomen. De wenschelijkheid was in de Afd. uitgesproken tot vermeeidering van het getal stembureaux. De Heer de Braai verdedigde dit. B. en W. wenschen de grensregeling af te wachten. Het Stembureau lokte nog heel wat bespreking uit. Voorstel de Braai wordt verworpen. De Heer V d. Kamp wenscht ƒ100. vergoeding voor de bediening van de Sandersbrug. De Heer de Breuk zet uiteen dat de belooning, in verband met andere omstandigheden, hoog genoeg is. De zaak werd in stemming verworpen. Er was gevraagd of het niet wen- schelijk is bjj onderhandsche aanneming, arbeidsduur en loon te bepalen. B. en W. achten dit niet wenschelijk, en de Raad ging er ook niet op in. Sommige leden meenen dat de jaar wedden van de oudste opzichters v O. W. op het maximum moeten gesteld worden. De Heer Roog wenscht die te verhoogen. De Heer de Breuk verdedigt. Am. Roog Wordt verworpen. De Heer Modoo wenscht den overhaal aan den Koudenhorn te doen vervallen. B. en W. wenschen voor- loopig dien overhaal te doen behouden. De Heer Rasch vraagt opheffing van de tol aan de Kleverlaan. B. en W. zjjn daar niet voor. De Heer Hugenholtz wil opheffen, maar den tolgaarder schadeloos stellen. Resultaatde tol wordt opge heven. De Voorzitter dringt op bekorting aan van het volgende punt: Extra toezicht tegen f 182,50 op het stookgereedschap, dit werd niet gewenscht geacht. Ook was er sprake van eigen beheer in deze. Dit laatste achten B. en W. niet gewenscht. De Heer Willink wil doen vervallen, ook de Heer de Braai. De Heer de Breuk licht toe. De som lokte uitvoerige be spreking uit. Voorstel de Braai wordt verworpen. Aangedrongen wordt op beter onder houd der bestratingen. Een grooter be drag werd wenschel|jk geacht voor ma terialen. B. en W. w|jzen op de belang rijke sommen hiertoe noodig. De bestra ting der Raamgracht zal verbeterd wor den. De Heer Hofland komt op tegen de onder-aanbesteding en tegen de wjjze van werken. De Heer Groot wil een staat van bestrating (ter beoordeeling aan den Raad.) Vraagt bestrating van de Rustenburgerlaan. De Heer de Breuk beantwoordt eerst den Heer Hofland, toen den Heer Groot. De Rustenburgerlaan blijft de aandacht van B. en W. bezighouden, Omtrent de wijze van werken wenscht de heer Roog een bepaald antwoord. Het noodige ten opzichte van zondags rust voor plantsoenwachters werd be sproken. De Heer Schram wenscht die menschen om de veertien dagen een vr|jen zondag te geven. De heer Hugen holtz komt op tegen lange werkuren. De Voorzitter beantwoordt de kwestie Zondagsrust. Aan den Heer Hugenholtz werd geantwoord dat de bedoelde lange werktijd heeft plaats gehad in overeen stemming met de werklieden. B. en W. noemen de bewaking op Zondag een noodzakelijk kwaad. Voor dit jaar iB 5000 gulden uitgetrokken van de toe gestane ƒ25000 tot verbetering van den Hout. De Heer Hofland vindt ƒ9200 voor reinhouden der urinoirs te hoog, wat de Heer de Breuk weerlegt. De verrneedering met twintig agenten van politie werd een te groote sprong genoemd. Betere regeling van den dienst werd wenschelgk geacht. Men meent ook dat scherper controle op de agenten beter zal zijn dan verrneedering. B. en W. hebben bezwaar den post te verminderen en opgemerkt wordt, dat de inrichting en regeling van den politiedienst bjj het hoofd der politie berust. De Heer V. d. Kamp brengt de zaak ter sprake. Vraagt of de Raad mag be palen of de som toegestaan voor de politie, oordeelkundig wordt besteed. Hij meent ja. Zet uiteen dat een agent heeft te surveilleeren 4000 kilometers in anderhalf uur (in 1896) en wijst op onoordeelkundige verdeeling van het werk, wenscht meer gelijkmatige ver deeling. Dit is meer noodig dan ver meerdering van agenten en dan is meer controle noodig. De Heer V. d. Berg wijst ook op het laatste punt. De Voorzitter beantwoordt. De afstan den der ronden zijn grooter geworden, het getal agenten is niet toegenomen sedert 1896, zoodat het aantal agenten door onveranderde omstandigheden noo dig is en dan is ook betere verandering mogel|jk. De Heer de Braai wil weten hoeveel staatswerk door agenten verricht wordt. De Heer Groot wil geen vermeer dering, de Heer Stolp wel, de Heer Modoo niet, elk der Heeren motiveert zijn stem. De Heer Willink wil eerst reorgani- seeren, dan vermeerderen. De Voorzitter doet opmerken, dat re organisatie pas samengaan kan na vermeerdering. De Heer Willink meent, dat als het geheele getal niet noodig blijkt, het kleiner zal genomen worden. De Heer <1# Braai wil de 20 agenten schrappen. De Heer V. d. Kamp wil 6 controleurs en 14 agenten. Amendement de Braai wordt verwor pen met 5 stemmen tegen. De Heer Modoo wil toch eerst reorganiseeren. Voorstel B. en W. wordt ten slotte aangenomen. Gevraagd is of niet behoort gebroken te worden met de gratificaties aan de politie. B. en W. z|jn van meening, dat dit niet in het belang van den dienst zou z|jn. Dit bespreekt de Heer Hugen holtz. Meent juist, dat het wel in het belang zou zijn. Premiestelsel voor het hoogste getal verbalen bestaat hier, dit moet voorkomen. Door den Voorzitter wordt in het licht gesteld wat hier te Haarlem in deze plaats heeft Een scherp debat ontstond hierover tusschen dezen en den Heer Hugenholtz, waarbij de eerste verklaarde den tijd te boven te zjjn waarin h|j zich prikkelbaar zou gevoelen tegenover uit drukkingen of meeningen van den Heer Hugenholtz. De Heer V. d. Kamp deed opmerken, dat de Heer Hugenholtz geen begrip had van politiezaken, begreep het zóó, dat geen premie werd verleend naar gelang van het aantal bekeuringen maar wel voor verbalen, die door den Spreker genoemd werden. De post werd onveranderd aangenomen. De Heer Rasch vraagt inlichting op den post brandstoffen wachthuizen. Voor gesteld wordt de post met f 200 te verlagen wordt aangenomen. De Heer Schram bespreekt de keuring van levensmiddelen, de Voorzitter deelt mede dat in deze B. en W. diligent z|jn. Gevraagd is waarom het subsidie aan het vaccinatiebureau gebracht is op/800. B. en W. achten de verhooging noodig. De Heer Hofland vraagt of er nu ook reorganisatie komt, zoo niet, dan wenscht hij ƒ300 niet toe te staan. Dr. H. D. Kruseman deelt mede, dat er maatre gelen dienaangaande getroffen z|jn. De Comm. van Financiën vraagt of nu reeds noodig is het uitgetrokken bedrag voor de Gezondheidscommissie te ver hoogen met een salaris voor den Secreta ris. B. en W. doen opmeiken dat het bedrag door de Gezondheidscommissie is aangevraagd wat ook de Heer Rasch, lid der Commissie mededeelt. De Heer Rasch stelt voor met ƒ500 te verhoogen wegens het verplichte salaris voor den Secretaris der Commissie, wat werd aangenomen. B|j Lager Onderwijs heeft de Heer Van Thiel nog iets in het midden te brengen. De Heer Schram deelt mede, dat som mige school behoeften door de leerlingen betaald moeten worden, tegen de wet. Weth. J. N. Kruseman zet uiteen, dat dit is in verband met de verordening wat betreft atlassen en teekenbehoeften. De Heer Rasch stelt voor de post verwarming voor schulen te verminderen met 1500, omdat de kolenprijzen merk baar gedaald zijn. De Wethouder weet niet of het goed is dit te doen, De Heer Roog vraagt toezicht op het verbruik van brandstoffen. De Heer Willink wenscht een opzich ter in deze. B. en W. zullen dit over wegen. Voorstel Rasch wordt aangeno men. Bij schoolbiblotheken vraagt de Heer Groot of er geen rekening moest ge houden worden met vermeerdering van scholen. De Heer Hugenholtz bespreekt school- voeding en kleeding. De Wethouder w|jst op de particuliere vereenigingen in deze wordt subsiedie niet verlangd. Omtrent kosten voor L. O. buiten de genoemde wenscht de Heer Willink een schoolarts. De Wethouder vindt dit. wenscheljjk maar bezwarend, voor 7000 of 14000 kinderen minstens 3 schoolartsen. Terwijl aangedrongen werd op gym nastiekonderwijs aan het gymnasium, werd gewezen op veel t|jd gegeven aan sport. De Heer Schram dringt op dat onderwijs aan. B. en W. zullen geen voorstel ertoe indienen. Gevraagd is of het niet mogenljjkis de meisjesburgerschool op te heffen. De Heer Schram heeft een bezuinigings voor stel verwacht. Meer en meer gaan de leerlingen naar H. B. S. of Gymnasium. Zoo spoedig mogelijk moet die school worden voor U. L. O. Nog de Heer de Braai. De Wethouder doet opmerken, dat hier geen sprake kan zijn van de knoop doorhakken, wel van afwikkelen. Het middel er toe zal van zelf zich aanbieden. De Heer Roog doet opmerken, dat het teekenwerk voör de 4e klas van de Burgeravondschool niet beantwoordt aan de eischen der praktijk. B. en W zul len dit in 't oog houden. Inrichting van een zwemschool wordt toegezegd. Verder gingen de uitgaafposten onder den hamer door tot Reparatiefonds elektrische Centrale, a 3000. Er was hier sprake van gegoochel met cijfers. De Wethouder J. N. Kruseman zet uiteen, dat daar geen sprakevan is. Er is hier sprake van een reserve voor eventueele reparaties aan accumalatoren. Verder is de Centrale niet geflatteerd, door de Gasfabriek. De kosten en hunne verdeeling zijn naar beste weten ge steld. Het doel is zooveel mogelijk af te losseu en tevens te verdienen. De Heer Modoo heeft nog het woord over de groepeering der c|jfers. Wenscht die f 3000 te brengen op lichtfabrieken, uitgaaf. In stemming wordt dit ver worpen. De Heer Schram vraagt of 840 voldoende is voor waterverversching. De Voorzitter zegt, dat als 't noodig is versterking zal gevraagd worden. De Heer Scnram wil 420 meer. De Heer Spoor constateert dat Haarlem in gun- stigen toestand verkeert tegenover water stank. Voorstel Schram wordt verwor pen. Inkomsten. De Heer Groot vraagt of er geen mogelijkheid bestaat het ter rein aan de Keystraat rentegevend te maken, door het stichten van arbeiders woningen. De Weth. de Breuk doet opmerken, dat die grond volgens Raads besluit in erfpacht moet worden gegeven. De Heer de Breuk brengt in herinne ring dat de voorwaarden ook door den Raad zijn bepaald, dus B. en W. kun nen er nieis aan doen, als het publiek daar niet aan wil. Openbaarmaking van het kohier der inkomstenbelasting wordt gewenscht en invoering van verplichte aangifte van het inkomen. De Heer H. D. Kruseman zegt, dat de meest mogelijke spoed wordt gemaakt met de biljetten, dit in ant woord op een vraag van den Heer de Braai. De Heer Hofland bespreekt open bare contróle van het kohier en eigen aangifte. Een en ander zou aanleiding

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2