HAARLEMS CH Eerste Biaa. No. 89 144 van WOENSDAG 5 November 1902 N ieuwsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —.25 franco p. post —.40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT- Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentieri worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middag» ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Paul de Chaillu, een Afrikaansche ontdekkingsreiziger, heeft in een lezing te Petersburg verteld dat hij tijdens zijn verblijf in West-Afrika 2200 hu welijksaanzoeken had gekregen. Een koning wilde hein op zekeren dag uit 753 jonge dochters laten kiezen. Hij redde zich uit de moeielykheid met te antwoorden: „Sire, als ik er één trouw, zullen de overige jaloersch zijn". Inderdaad, hernam de vorst; gij hebt gelijk, trouw ze dan alle 753. Te Parqs hebben de musici een loon- tarief vastgesteld, maar niet alle in richtingen willen er aan voldoen, gevolg dat de musici staken. In sommige thea ters bezigt men thans piano begeleiding. Uit Engeland komen klachten, dat vele Boeren die uit krijgsgevangenschap zijn terug gekomen, zich liever laten ondersteunen, dan zelt de handen uit de mouwen te steken. Men bedoelt er natuurlijk mee aan te toonen, dat de Boer van nature lui is. Het tegendeel is bekend. Er wordt echter verzuimd te herinneren, dat twee jaren van ge vangenschap op de energie van den Boer grooten invloed heelt gehad, te meer nog daar niet weinigen van hen niets in hun land terug vinden, zelfs niet hun gezin, dien sterken prikkel tot arbeid. Daarenbo ven mist hg nu zijn werkkracht voor het ruwe landbouwwerk, de kaffer, terwijl de os, in Zuid Afrika onmisbaar bij den landbouw, niet meer ter zijner beschik king is, althans niet in die mate als voor zijn bedrijf gewenscht is. Wij deden de vraag: Hoe zal Cham berlain in Z.-Afrika ontvangen worden. Ons Land, het orgaan van den Afri kaander Bond, geeft dit antwoord: „Chamberlain's reis zal wel ten doel hebben de heerschappij van Downing- street over de binnenlandsche aange legenheden van Z.- Afrika te bevestigen, en de invoering van het zelfbestuur in de nieuwe kolonies uit te stellen." Chamberlain neemt op zijn reis naar Afrika zijn vrouw mede, geen enkele journalist zal hem vergezellen. De overste Schiel, een Duitscher die een klein gedeelte van den Zuid-Afrikaan- schen oorlog heeft meegemaakt en toen werd gevangen genomen, heeft een boek geschreven waarin hij o.a. verklaart, dat als de Boeren den oorlog niet over de gren zen gebracht, maar den vijand op eigen grond hadden afgewacht, zij dan bijna zeker van deoverwinningzouden geweest zijn, reden waarom hij steeds gepleit heeft tegen den inval in Natal. Ben Viljoen, die ook over den oorlog een boek heeft geschreven, wijt veel aan den overleden generaal Joubert, dien hij niet genoeg doortastend vond en ook omdat er veel op de officieren viel af te wijzen. Natuurlijk waren al de fouten en gebreken in het voordeel van den vijand, al wisten zjj er niet altijd het goede gebruik van te maken. Naar verluidt zou Ben Viljoen zijn diensten hebben aangeboden in den stiijd tegen de Somali's, terwijl uit Pretoria wordt bericht dat een aantal Boeren- officieren zich zouden bereid verklaard hebben tot dit doel een legertje van duizend man aan te werven. Lord Melhuen heeft in zijn beschei den en ridderlijke redevoering te Devizes, de edelmoedigheid en de goedhartigheid geroemd der dappere mannen die hij zoo vaak heeft moeten bestrijden. De moed en de bekwaamheid van onze tegenstanders zeide hij, zijn voor alle tijden in de geschiedenis van den oorlog opgeteekend. De Times deelt dit mede, doch het blad gaat nog immer voort den Boeren generaals den voet dwars te zetten waar het betreft hulp te ontvangen voor Zuid- Afrikaansche weduwen en weezen. Dat het met de hechtheid van het Dogenpaleis te Venetië niet alles richtig is, volgt wel uit het dezer dagen door den Venetiaanschen Gemeenteraad aan de Italiaanschen Regeering gedaan ver zoek de beroemde Bibliotheca Marciana spoedig uit het paleis te laten overbren gen naar het Palazzo Zecca, aangezien zij in het paleis niet veilig wordt geacht. In de archieven der „Gesellschaft der Musikfreunde" is een autograaf opgeno men, n.l. een klad voor een inteeken- ljjst door Mendelssohn opgesteld voor een orgel concert ten voordeele van een gedenksteen voor Joh. Seb. Bach bij de Thomassehule te Leipzig, gedateerd 29 Juli 1840. De entréeprijs bedroeg slechts acht groschen, doch de ontvangst was zoo schraal, dat eerst drie jaar later die steen kon worden ingewijd. Onder de inschrijvers bevond zich Robert Schu mann, die voor den som van elf thaler inteekende. Men schijnt in onzen tijd op dit punt vrijgeviger te zijn. Nergens elders in Duilschland is kinder-arbeid zoo algemeen als in Saksen. Blijkens een rondvraag van de Kamer van koophandel te Plauen, verrichten in Saksen van 604,600 schoolkinderen 137,831 of 23 percent fabrieksarbeid. Meer dan de helft van deze kinderen, namelijk 74,508, zijn in dienst van de weefnijverheid. In spinnerijen en weve rijen waren 34,145, breierijen en wol- weverjjen 4866, haakinrichtingen enz. 11,601, passement-fabrieken 23,643, linnengoedfabrieken 17,313, bij de ta- baksnjjverheid 6221, in mandenmake rijen 4728, in fabrieken van muziek instrumenten 2289 en in fabrieken van kammen, borstels en penseelen 1594 kinderen werkzaam. Verder is gebleken dat bij de borduur-en kantnijverheid zelfs nog zeer vele kinderen (meest eigen) beneden de tien jaar gebruikt worden. De eigenaars van mandenvlechterijen hebben in hun antwoorden medegedeeld dat een algemeen verbod van kinder arbeid hun bedrijf ten gronde zou richten. In Mei van dit jaar zijn reeds zes zebra's voor rekening van den dieren handelaar Hagenbeek in Duitschland aangekomen en ondergebracht in de stoeterij van luit. Bronsart von Schel- lendorf bjj Trakehnen, waar ze reeds zoo mak zijn geworden, dat zij suiker uit de hand eten; in deze stoeterij zjjn nu 40 zebra's voorde fokkerij bestemd, zoowel voor het zuiver fokken van ze bra's als ook tot kruising met ezels en paarden. Er zijn reeds zeven zebraveulens in de stoeterij geboren. Vroeger heette de zebra ontembaar. Chamberlain en De Wet vertrekken ongeveer gelijk naar Zuid-Afrika. De laatste zou desgevraagd belangrijke in lichtingen kunnen verscahaffen, maar dat zal den trotschen minister wel te erg voorkomen. Als de Wet zich heeft terug getrok ken, zal waarschijnlijk de in Engeland verwachte Schalk Burger zich bij Botha en De la Rey aansluiten, terwjjl er nu sprake van is, dat Botha zou uitgenoo- digd worden Chamberlain op zijn tocht door de verwoeste republieken te ver gezellen, als vertegenwoordiger van de Boeren. Zeer zeker zou het wijs zijn, als de minister daar toe kon besluiten, maar gelooven kan men het nog niet. Er zijn dus nog gewapende Kaapsche rebellen. Men bericht tochDe Kaapsche rebellen, die in de districten Vrijburg en Kuruman nog onder de wapenen waren, schijnen zich nu ook te zullen overgeven. In het Kaapsch Parlement is mede gedeeld, dat hun aanvoerder, Van Zijl, zijn manschappen den raad daartoe heeft gegeven. Elf mannen kwamen zich reeds over geven en de overigen zullen, naar men verwacht, spoedig volgen. Bij de werkstaking in de Fransche kolendistricten komt de regeering inzake de arbitrage niet verder, hoewel van alle kanten op het eindigen wordt aan gedrongen. Nu is het in Bretagne weer tot een taaiconflict gekomen. Verreweg het meerendeel der bevolking, voornamelijk de plattelands bevolking verstaat de Fransche taal niet, maar spreekt en schrijft een taal, die slechts een zeer verwijderd verband houdt niet het Fransch. De regeering verlangt nu dat in Bre tagne het onderwijs, dat er voorname lijk gegeven wordt door geestelijken, voortaan in het Fransch zal plaats hebben; daar komt men tegen op en men spreekt van taaiverkrachting en andere hatelijkheden. De regeering ech ter, overwegende, dat in Frankrijk het Fransch de taal behoort te zijn, zal haar wil weten door te drijven. Het staat er mee als met het Friesch bij ons in het noorden, maar in geen Friesche gemeente zal men het in het hoofd halen het Friesch in de school als hoofdtaal in te voeren. Van den allerellendigsten toestand der Boeren die naar hunne plaatsen terug keeren, hangt de bekende Miss Hobhouse een treilend tooneel op. Zij vertelt van vrouwen in de kampen die hare mannen wachten, van mannen die van kamp tot kamp trekken om het overschot van hun gezinnen te zoeken. Allen vinden alles vernield, het vee gestolen, het land in verregaanden staat van verwoesting. Toch beginnen velen met moed het herstellingswerk, maar bij de meesten ontbreekt er het noodigste toe, hoewel van Engelsche zijde de toe standen als bevredigend worden voor gesteld. Sommige Boerengezinnen zullen zich nederzetten op de Nederlandsche An tillen. Te Keulen is een schatrijk man wegens talrijke overtredingen van het verbod van woeker er werden meer dan 100 getuigen gehoord veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, 1000 mark boete en 2 jaar ontzetting van rechten. Een zaakwaarnemer, die hem ontelbare klanten had aangebracht, werd tot 5 maanden gevangenisstraf, 500 mark boete en 2 jaar als boven verwezen. 17 November wordt koning Karlos van Portugal in Engeland verwacht; hjj zal niet te Londen bljjven, maar dade lijk naar Windsor gaan om daar als gast van den Koning te logeeren. Mis schien komt de Porlugeesche reiziger nog wel te Londen, maar dan in 't strengst incognito. Misschien hooren wjj nu wel iets aangaande den verkoop van Lourenpo Marques. Het dagelijksch bestuur der vereeni- ging Vergunning te Amsterdam heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer ter zake van het voornemen van den minister van finaneiën om den ac- cjjns op het gedistilleerd van 63 op 70 per hectoliter te verhoogen. O. a. wordt aangevoerd dat een ver hooging van f 7 per hectoliter, dus van 7 cent per liter gedistilleerd, beteekent een verzwaring van lasten voor den verkooper van ster ken drank in het klein dat immers die zeven cent per liter niet bij den verkoop per glas berekend kun nen worden en dus de reeds langs alle kanten zoo zwaar gedrukte vergunning houders opnieuw een offer moeten bren gen, dat hun geheel onmogelijk is. Een verhoogir.g van accjjns zal daarom slechts den verkoop van sterken drank van mindere en schadelijke qualiteit, zelfs van brandspiritus zooals nu reeds geschiedt in de hand werken, terwjjl het juist in de bedoeling van den wet gever moest liggen het te verkoopen gedistilleerd zoo zuiver mogelijk te hou den, waardoor de slechte gevolgen van het drankmisbruik tot een minimum beperkt zouden worden. Ten slotte willen adressanten nog zeggen dat alle strijd van den Staat tegen drankmisbruik belachelijk zal zijn, zoolang de wetgever zal voortgaan de inkomsten van den Staat al meer en meer afhankelijk te stellen van dit drank misbruik. Tegen den griffier van 't Kantonge recht te Sneek zijn twee processen-ver baal opgemaakt en wel een wegens dronkenschap en een wegens dronken schap en mishandeling. Naar wordt bericht heeft H. M. de Koningin een bedrag van f 5000 ter beschikking gesteld van het Nederlandsch subcomité voor zieke en behoeftige in landers in de residentie Semarang, als blijk van Harer Majesteits groote be langstelling in en warme instemming met het streven om gelden te verzamelen ten behoeve van de noodlijdende In landers in de residentie Semarang. Bij de aanbieding deze r vorstelijke gift dee^

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1