HAARLEMS C PREDIKBEURTEN enz. No. 94 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste .laargang. 144 van ZATERDAG 22 November 1902 Eerste Biaü. TE HAARLEM Zondag 25 Nov 190'2. N ieuwsber ichten. A TELEPHOONNTJMMER TSLEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Pot drie maanden »25. franco p. post —,40. kteonderlljke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond AdvertenUm worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Bglise Wallonne. lOVi heure», Mr. Pouget. Pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, De. Mulder. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 't Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Woensdag. 's AvondB 8 ure, Ds. Tibben. Gemeenschappelijke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5'/s nre, Ds. Schotel Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Grottendieck. Evang. Luth. Pred. te Dordrecht, 's Avonds 6 Vi ure, Ds. Poolman. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Ijutherache Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Kleef. Evang. Luth. Pred. te Leiden. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 'sAvonds 6!/j ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. 's Avonds 7 nre, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Nam. 5 nre, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Emerit Pred. te Haarlem. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Bax. Pred. te Hoofddorp, 's Avonds 7 ure, Orgel- en Vioolmuziek. Heide. Voorm 10 ure, de Heer Gutteling. sAvonds 5 ure, de Heer Gutteling. Kerk der Veroemgde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. 'sAvonds 6 ure, Dr. Elhorst. -Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Loenen Martinet. Emerit Pred. te Bussum. Repetitie van het Zangkoor. Precies te 11 Va uur in de Kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, onderlinge Vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 'sAvonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 nre, Bespreking van de Profetiën. 8abbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bjjbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Hederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wau niats anders vermeld wordt, wordt do Nod. Horvormdo Kork bodoald. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Pred. te Haarlem. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. De Kamer Dins dag weer vergaderd vernam, dat de berichten van overlijden van de heeren van Kempen en den Hertog, met brieven van rouwbeklag waren beantwoord. Na goedkeuring van zjjne geloofsbrieven werd de heer Mr. S. de Vries Fz. als lid toegelaten en beëdigd, waarna hg zit- j ting heeft genomen. De voorzitter stelde voor den volgen- de morgen de Indiesche Begrooting aan de orde te stellen, waartoe besloten werd. De heer Artz vroeg en verkreeg verlof om op een nader te bepalen dag de Iteg. te interpelleeren over het feit, dat de familiebetrekkingen van een overleden Indiesch officier uit de Nederlandsche bladen het overlijden moesten vernemen, daar van wege het Dep. van Kol. aan de familie geen bericht was gegeven. Daarna werden de afdeelingen op nieuw samengesteld. Van Chamberlains snoeverij zullen wij, als hij op reis naar Afrika, is een tijdje bevrijd zjjn. 't Was anders wel wat walgelijk wat de man in den laatsten tijd vertelde. Milner vertrouwt hij ten volle, zegt hij, maar ook wil hij zien wat hij uitvoert. Met het hem aange boren gemis aan bescheidenheid noemt hij zich de meest gehate man, en voegt er bjj, dat dit altjjd het geval is bij menschen die weten wat zij willen. Dan gaat hjj naar Afrika om land en volk wel te doen, maar maakt onderscheid tusschen burgers en burgers. Met Krugers Gedenkschriften, ook in I het Nederlandsch verschenen, is één En- gelsch blad zeer ingenomen. Niemand, zegt het blad die de verslagen in dit boek leest van Shepstone's verrader ljjke annexatie, de geschiedenis van Jameson's inval en de daaropvolgende onbeloonde edelmoedigheid en de uit voerige bijzonderheden van Chamberlains grootere samenzwering zal kunnen beweren, dat wij tot dusverre ooit onze betere zijde aan de Boeren vertoonden en ten slotte: „Het is onze stellige overtuiging dat als wij niet geheel Zuid-Afrika eigen bestuur geven, zonder Regeerings-com- missaris, dan geen duurzame vrede of voorspoed in Zuid-Afrika tot stand kan komen." Een jingoblad noemt het een boek zonder geschiedkundige waarde, waarin de vijanden verguisd en de vrienden verheerlijkt worden; den schrijver voor niet veel beter verklarend dan voor een politieken hansworst. In Finland is hongersnood, zóó dat er hongerlyphus heerscht in sommige dorpen. Brood wordt er gebakken van hetgeen voorhanden is, stroo, slecht meel en dergelijke. Er wordt wel getracht hulp te verleenen, maar de nood is van te grooten omvang om afdoende te zijn. Overal in Europa is de winter plotse ling ingetreden en Rusland schijnt er het. slechtste aan toe. Op de Dnieper is de scheepvaart ge stremd en op de Zwarte zee hebben ijs en sneeuwstormen de noodige verwar ring veroorzaakt. Bjj ons heeft de vorst hier en daar ook de vaart gestremd. De Zuiderzee vertoont drjjfijs en het verkeer met Mar ken is gestremd. De gelegenheid om van het ijsvermaak te genieten zal niet lang meer uitblijven. Al toonden ook barome ter en bewolkte luchten eenige verande ring, windrichting en thermometer ble ven in den zelfden toestand. De haven van Texel zit dicht, die van Marken is door het ijs geheel afgesloten. De onverwacht strenge vorst heeft aan menig landbouwer te Haarlemmer meer, groote schade aangebracht. Het vervoer te water is gestremd. Tal van wagens met bieten ziet men dan ook geladen naar de fabriek rijden. Ontzaggelijke hoopen liggen nog op het land, maar ook nog verscheidene H.A. staan ongerooid. De laatste kan men als verloren beschouwen. Het gaat te Haarlemmermeer de bietenteelere dit jaar niet naar wensch. HAARLEM 21 November 1902. Doopsgezind Zangkoor. Het Doopsgezind Zangkoor onder leiding van den heer J. de Nobel gaf Dinsdagavond eene uitvoering in de Sociëteit «Vereeniging." Met groote waardeering kunneD wjj over die uitvoering spreken, welke op nieuw bewees, hoe ijverig en met welke goede resultaten dit Koor den zang be oefent. De vereeniging, aanzienlijk in ledental, verbonden door goede onder linge harmonie, en geleid door een be kwaam en ambitieus directeur, mag zich eene plaats toerekenen onder de beste zanggezelschappen hier ter stede. Wij gaan zelfs verder en verklaren dat er weinig Gemengde Koren zijn aan te wijzen, waar zoo beschaafd wordt gezongen en in het algemeen de voor drachten zich kenmerken door zooveel goede hoedanigheden als dat hier het ge val is. Proeven van zeer mooien samenzang gaven de werken Gallia van Ch. Gounod en Motette van Otto W. de Nobel. Het laatst genoemde werk geeft van het talent des heeren O. de Nobel als com ponist een goeden dunk. Het koor klinkt mooi en is door vorm en inhoud de belangstelling waard. Even waardig als de verrichtingen der zangvereeniging zelve, waren de voordrachten der solisten, mejuffrouw Estella de Jong van Amsterdam en de heer Johan Steer.man. Beiden hadden een groot en welver diend succes. Mej. de Jong, wier naa-n in de laatste dagen genoemd is in ver band met het Haarl. Vocaalkwartet, is een zeer sympathieke zangeres. Zj) be zit zeldzaam mooie stemmiddelen, be schikt over een grooten omvang en zingt met veel innigheid en warmte. Haar soli in Gallia van Gounod bracht ons de dagen van Fillunger in herinnering. Met hoog jubelenden klank paarde zich haren zang aan het koorensemble en vormde daarmede een geheel van bij zondere schoonheid. In de liederen van het tweede deel handhaafde inej. de Jong zich evenzeer als intelligente en veel zijdig ontwikkelde kunstenares. De heer Joh. Steenman had in de eerste plaats een gelukkige keuze gedaan uit zijn repertoire. Het Adagio van Ries, het Allegro uit het concert van Paga- nini, de Canzonetta van Tschaikowsky en de Spaansche Dans van Sarasate zijn altemaal nummers die mooi klinken en naar den inhoud begrepen kunnen wor den. Dat ze mooi gespeeld en ten slotte onstuimigwerden toegejuicht,behoeft niet te worden gezegd. Het talent van den heer Steenman is gerijpt tot dat van een deugdelijk kunstenaar, wiens optre den steeds met ingenomenheid zal wor den begroet Een woord van dank komt toe aan Mejuffrouw E. C. Lohoff nit Amsterdam voor de wjj ze waarop zij de pianobege leiding vervulde. Gaarne maken wij van dit schrijven gebruik om een verzuim te herstellen, waarop men ons attent maakte. Bij de Orelio-hulde in den Schouw burg werd door den Heer J. J. Zeewoldt namens de Muziekvereeniging „De Har monie" een krans aangeboden. Deze ver eeniging treedt in het muzikale leven ten onzent meer en meer op den voor grond hare hulde aan den meesterzanger mag niet onopgemerkt blijven. B. Zondag 23 November geeft het Haarlemsch Muziekkorps, Directeur Ch. Kriens, een Populair Coucert in de Ver eeniging, met een geheel nieuw Pro gramma, onder meer de ouverture Guil- laume Teil, en een solo voor fluit en violoncel, door de Heeren Schmidt en Blazer, de gevierde Hollandsche karakter komiek Abram de Winter, komt met 2 geheel nieuwe nummers, Ondank it Wereld's Loon, en Een lid der Witte Sociëteit, deze Voordrachten hebben een nooit te voren gekend succes. De turfcollecte, door het R. C. Parochiaal Armbestuur van Haarlem, Woensdag gehouden, heeft opgebracht de som van f 851.41.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1