HAARLEMSCH Eerste BlacL PREDIKBEURTEN enz. No. 96 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 29 November TE HAARLEM Zondag 30 Nov 1902. ER0 NIE K rilIFHOONNUHUIK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. franco p. poet—,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden gepioatst. P 0 8 T E R IJ E N. De DIRECTEUR van het Postkantoor te Haarlem brengt ter algemeene ken nis, dat gedurende het a.s. Sint- Nloolaasfeest het kantoor voor de PAKKëTPOST zal zijn geopend: Op 2, 3, 4, 5 en 6 December van 7.30 's morg. tot 10 nar 's avonds (Spoortijd), en noodigt het publiek in zijn eigen belang uit: lo. De Pakketten stevig in te pakken. 2o. De Pakketten en Adreskaarten van duidelijke opschriften te voorzien. 3o. De Adressen door middel van l\jm, stijfsel of gom, op de Pakketten vast te hechten, indien ze niet op de omslagen der Pakketten zelf geschreven kunnen worden. N.B. Men gebruike daartoe vooral geen lak, daar de Adressen dan zeer licht loslaten. Verzending van meer dan eén Pakket by één Adreskaart is niet toegelaten. Baptists Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Gemeente Vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Eglise Wallonne. 10% heures, Mr. Lafon. Pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerk. (Oed Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5% ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5% ure, Ds. Tibben. Woensdag. Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Oemeen8chappeljjke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5% ure, Ds. Schotel Woensdag. 'g Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Buthersche Kerk. Voorm. 10 ure, ure, Ds. Loman. Pred. te Maastricht. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 'g Avonds 6 ure, Ds. Plantenga. De Avond-Godsdienstoefening is ge wijd aan en de collecte na afloop ervan bestemd voor de Zending. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocg van Scheltinga. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening en Voorbereiding. Bevestiging van Lidmaat, 's Avonds 7 ure, Ds. Boon. Avondmaal. Evang. Luthereche Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Kielstra. Emerit Pred. te Leiden. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 'sAvonds 6i/a ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. van Paassen. Pred. te Haarlem, 's Avonds 7 ure, Dr. Jonker. HUlegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Pred. te Haarlem. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Dinsdag. 's Avonds 7 ure, Catechisatie voor ge huwden in de Consistorie. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Bax. Pred. te Hoofddorp. Heide. Voorm 10 ure, de Heer Gutteling. BAvonds 5 nre, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. De Raadsvergadering van Woensdag had plaats onder voorzitting van den Heer de Haan Hugenholtz. Na de mede- deeling der ingekomen stukken, had eene geheime zitting plaats die vjjf kwartiers duurde. Bij de ingekomen stukken was er een van de Onderlinge Brandverzekering van H. en O. betref fende de gemeentelijke verzekering. Werd aan de orde gesteld wijziging der tijdelijke schoollokalen. Zij zullen gevestigd zijn in de gewezen militaire school aan de Zaksteeg en in het Pro veniershuis. Het Burgerlijk Armbestuur vraagt voor den armenopzichter een gratificatie van ƒ200.wegens vermeerderde werk zaamheden. De Raad besloot in dien zin. Ingekomen is een verzoek van H. Veldhuizen Jr. tot wijziging van bouw plan van gronden, gelegen tusschen Linschotenstraat en Kampersingel.. De voorgestelde straatbreedte, 6,5 M. achten B. en W. te gering, tegen 8 M. bestaat geen bezwaar. Voor bestra ting, rioleering en verlichting zal adres sant te betalen hebben f 5.per ML Om die werken te kunnen uitvoeren, vragen B. en W. 5530.— De Heer V. d. Berg had in deze het woord, betreflende verplichte verlichting van het daar bestaande laantje. Wethouder de Breuk verdedigde de aanschrijving deze betreffende en ditin verband met de politie-verordening. Het voorstel werd aangenomen. Op een terrein ten O. van de Ara- sterdamsche vaart wil de Coöperatieve Bouwvereeniging Eensgezindheid" stra ten aanleggen, waartoe de vergunning van den Raad noodig is. Het eenigszins gewjjzigd plan wordt aangenomen. Ter tafel komt het staatje van te vellen boomen. Tevens deelen B. en W. mede, dat op de Parklaan 28 kastanje boomen en op de Oude Gracht tusschen Zijl en Jacobijnestraat, Raaks, Nieuwe Groenmarkt, Krocht, Groote Markt bij de Visehmarkt en Brouwerskade iepe- boomen zullen aangebracht worden. De Heer Groot dringt aan op beplan ting van de Bakkerstraat aan de zonzijde. De Heer Winkler ontwikkelt bezwaren er tegen, doch zegt nader onderzoek toe. De Heer van den Berg heeft bezwaren legen beplanting van de Raaks. De Heer Winkler beantwoordt. De Heer van der Kamp heeft het woord over de pleinen waar kermis is. De Heer Beynes zou het plan Rsaks willen vaststellen. Het voorstel wordt aangenomen. Een raadsbesluit, betreffende bebou wing der terreinen van Bosch en Vaart, werd gewijzigd door het overgaan van dezelve aan eene Maatschappij. Aangevraagd wordt 600 tot her stelling van opstallen in den Veerpolder. De Heer Modoo vraagt enkele ophel deringen, te meer daar geadviseerd is om de perceelen te sloopen. De Voorzitter wil de zaak overlaten aan de beslissing van den Raad. De Heer van Lennep wil ook geen kosten maken. De Heer Hofland beeft nog het woord, wil wel ƒ600 besteden als het perceel daarmee bewoonbaar wordt. De Heer Spoor begrijpt niet het aan bieden van het voorstel, dit met het oog op de redenen. De Heer Hofland rekent uit, dat als grond braakt ligt, er dan ƒ210 verlies meer is, dan als er 600 besteed wordt. De Heer Stolp is er tegen. Wethouder J. N. Kruseman zegt, dat er geen over wegende redenen bestaan tot het voor stel der 600. De Heer Roog wil ook geen geld toe staan. De Heer Welsenaar meent, dat er wel ƒ1800 mee gemoeid zou zijn. Weer de Heer Hofland. In stemming wordt het voorstel B. en W. verworpen. De weduwe van W. P. Wegers, in leven werkman aan de gemeentereini ging wordt voor één jaar een gratificatie van 100. verleend. Toegestaan. De punten betreffende het rapport in zake de Brandverzekering worden aan houden tot de volgende vergadering. Tot gemeente oogheelkundige wordt herbenoemd de Heer A. G.H. van Gen- deren Stort; tot gemeente geneeskundige de Heer A. E. ten Oever; tot leeraar in de aardrijkskunde aan het Gymnasium de Heer Dr. J. B. Sche pers; tot onderwijzeres aan de 3de Burger school Mej. R. L. Bouman te Haarlem Mejuffrouw Wissing No. 1 van de voor dracht bekwam 13 stemmen en Mej. A. Rab te Haarlem. De Heer Modoo vraagt of de behan deling van de pensioenverordening spoe dig zou kunnen te gemoet gezien wor den. De Voorzitter deelt mede, dat de stuk ken in de afdeelingen zullen behandeld worden en dan te allerspoedigst in be spreking kunnen komen. De vergadering wordt daarna geslo ten. Voordrachten in Teylers Stichting. Woensdagavond werd de serie voor drachten geopend met een voordracht van Prof. E. Dubois. Toen in Mei 1886 de tijding tot ons kwam van de vreeselijke catastrofe van Krakatau, verheugde men zich hier te lande, dat men hier, zoo kalm en rus- stig, zulk een ramp niet te duchten had. In een korte spanne tjjds toch had een ontzettende natuurkracht dood en ver nieling aangebracht, bij ons zou dit niet gebeuren. Men vergiste zichnergens is de bodem zoo bewegelijk als in de lage landen aan de zee. De geschiedenis toont dit aan. Waar vroeger, als in Limburg in de uitgebreide moerasstreken uitge breide plantengroei bestond, vindt men de overblijfsels, de omzetting ervan, terug in de steenkool. Doch hier zijn het de stille krachten. Spreker wenschle zich te bepalen tot de jongste vorming van den bodem van Nederland. Waarnemingen toonen aan dat onze bodem elk jaar twee millimeters daalt, en welke catastrofen er al hebben plaats gehad toont de geschiedenis der Zuiderzee. Eerst het meer Flevo, Urk een deel van het Flevo eiland. In 1170 drong de zee door tot Utrecht, men ving daar toen zeevisch. De Dollard ontstond in 1277; het land tusschen Enkhuizen en Stavoren werd door de zee verzwelgen in 1395, waardoor Har- lingen en Workum zeesteden werden. Meer in het zuiden ontstond, bij den St. Elisabethsvloed van 1421, de Bies- bosch en de Haarlemmermeer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1