De beraadslaging over huofdst. V werd voortgezet. De heeren Schaper, Jansen, v. d. Zwaag en Goeman Borgesius keur den krachtig af de bekrompen bepalingen van het K. B. tot uitvoering der Wo ningwet die geheel strijdig zyn met de bedoeling van de ontwerpers der wet en een goede, loiale uitvoering der wet onmogelijk maken, omdat voor de ge meenten wordt weggenomen de zeker heid van Rijkssteun bij bevorderingeener goede volkshuisvesting. De heer de Waal MaleSjt ontkende, dat de bepaling van art, 20 van bedoeld K. B. de uitvoering der wet voor de gemeenten onmogelijk maakt. De opoffering welke de gemeente zich getroost, kan haar ten slotte ten goede komen. Wel gat Spreker toe, dat de bepaling van art 13 omtrent intrek king der Rijksbijdrage wanneer de nood zakelijkheid niet langer blijkt, hem min der gelukkig toeschijnt. De Heer Sasse van Ysselt bepleitte wijziging der Wo ningwet die thans voor de gemeenten en het rijk te duur is. De min. van Bmnenl. Zaken verklaarde, dat de dis cussie hem overtuigd had, dat er reden bestaat de praktijk niet te moeten af wachten, doch te besluiten art. 20 van het K. B. te wijzigen in het belang eener krachtige, ernstige uitvoering der Wo ningwet, en omdat hij overtuigd is, dat door de tegenwoordige bepaling niet wordt voldaan aan den geest der Wet. De Min. verklaarde niet aanstonds voor ernstige offers uit de Rijksschatkist te zullen terugdeinzen. De heer Schaper bracht de geruchtmakende brochure Melcher oud-verpleegde, in het krankzin nigengesticht te Zutfen ter sprake. Hij kwam er tegen op, dat dergelijk schrij ven steeds als onbetrouwbaar wordt geacht en konkludeei de dat het schande is, dat het gesticht te Zutfen, waar de behandeling ellendig is eu het personeel veel te wenschen overlaat, nog bestaat. Spreker drong hij den Min. aan op krachtig ingrijpen en op overlegging van het geheele dossier. De heer van Asch van Wijck oordeelde, dat de kritiek van den heer Schaper te ver gaat, maar sloot zich aan bij den wensch tot overlegging van het dossier, opdat meer licht schijne o. a. over het door Melser genoemde feit als zou een patiënt tengevolge van mis handeling zijn bezweken. De heer van der Wijck keurde Schapers kritiek af, omdat het onderzoek naar de zaak han gende is. De Min. verdedigde de onpar tijdigheid der inspecteurs van het Ge neeskundig Staatstoezicht, die de zaak Melser onderzoeken. Maatregelen zullen genomen worden tot verbetering van de bestaande gebreken in het gesticht te Zutfen. Over 't algemeen eischt het per soneel in het Krankzinnigengesticht ver betering. Art. 84 (Subsidieert aan de V er. tot Drankbestrijding), gaf aan de heeren Terlaan, Schokking en Talma aanleiding tot het maken van opmerking, waarop door den Min. werd geantwoord. Bij de afdeeling Hooger Onderwijs drong de heer van Asch van Wijck aan op het oprichten van een leerstoel in de homoeo pathie aan een der Universiteiten. De heer de Ridder bestreed de vivisectie. De Min. was niet bereid tot het oprich ten van een leerstoel in de homoeopathie en dan gaf den voorstanders der homoeo pathie middelen aan de hand om hun doel te bereiken. Aangaande de vivisektie betoogde de Min. dat de wetenschap geen vrije jacht op dit gebied hebben moet, dat geen vivisectie moet toegelaten worden dan onder narcoseexcessen moeten in allen gevallen gekeerd worden. De ge loofsbrieven van den heer Troelstra zijn goedgekeurd. Te Odessa zijn groote schade en last veroorzaakt door zwaren yzel. Boomen bezweken onder de ijsmassa's; telegraaf-, telephoon- en andere electri- sche geleidingen werden vernield. Op vele plaatsen had men „kortsluiting" op die lfjnen, zoodat brand ontstond. Er kan geen electrisch licht branden in schouwburgen, hotels en particuliere huizen of op straat. Het handelsverkeer is gestremd. Een concert dat negentien uur duurt, is zeker iets zeldzaams. Het kunst stuk 19 uur piano te spelen, heeft Ca- mille Bauciat te Triest uitgehaald. Zon dagavond om acht uur begon hij te spelen voor een jury, bestaande uit muziekon derwijzers en journalisten. Hij speelde ,joor tot des morgens 6 uur 30 min.. Toen begon hij na tien minuten pauze opnieuw de toesten te bewerken en speel de zonder ophouden door tot Maandag middag 2.55. Een arts constateerde temperatuur 36,7, pols 90, verder alles normaal. Met vuur en elegance volbracht de speler zyn taak en had in die 19 uur alles: potpourri's, opera's, liederen en dansen uit het hoofd gespeeld. De zaal was steeds geheel gevuld, doch er heerschte een voortdurend komen en gaan daar niemand het zoo lang uithield als de speler. Alle glorie vergaat; een man die de vroegere jeugd en ook den bejaarden deed genieten van zijn kermistroep met zóóveel gedresseerde paarden, zóóveel kunstrijders en kunstrijderessen, Blanus- is dood! Blanus aan wien de schrijver der Betuwsche novellen, wijlen J. J. Cremer, een plaatsje inruimde in zijn Gys Moeuwsen, nu een goede veertig jaar geleden, hij is overleden. Nog hooren wij zijn schor geluid burgers en buitenlui in zijn tent noo digeu, waar men tot alle prjjzen terecht kon, tot een goede staanplaats van één dubbeltje toe. Van zijn grooten kermistroep restten den man thans nog twee wagens en enkele paarden, waarmee hjj zyn sober broodje verdiende. Hij had zyn tijd gehad; dood. In het midden latend of de man een nuttig leven geleid heeft, afgemeten naar het nuttigheidsbegrip van onzen tijd, kon hij zich troosten met het denkbeeld, menigeen een aan genaam uurtje bezorgd te hebben, wat zeker honderden nuttigheidsmenschen niet gedaan hebben. Nu door de felle vorst de met steen kolen geladen schepen op de boven- rivieren liggen ingevroren, heerscht er op het eiland Tholen een ware steen- kolennood. Op vele dorpen hebben de handelaars geen hectoliter kolen voor hun klanten beschikbaar. Het relletje van de verhuizing naar Antwerpen is volgens het Weekblad al weer zoowat voorbij. Bijna alle 89 werklieden die in November naar Ant werpen gingen, keerden ook reeds weer terug. Tegen Nieuwjaar zullen ver moedelijk allen weer terug zyn. Uit Friesland bericht men: Ofschoon met geen enkele zeesluis gestroomd wordt, het eiken nacht duchtig vriest, is het ys op onze poelen, meren en verbindingswateren hier en daar on betrouwbaar geworden. Op de meren en wydten ontstaan zoo maar wakken, wier getal op één dag wel 10 bedroeg. Er schijnt in ons binnenwater beweging te zyn; plaatsen waar gewoon veel stroom gaat en die gisteren nog met een flinke ijskorst bedekt waren, zoodat men er met sleden over gleed, zijn nu al zoo zwak, dat personen er doorzakken. Onder bruggen laat het ijs aan de kanten los; vlak naast de banen zakt men er soms door, zoodat het schaat senrijden de grootste voorzichtigheid eischt. Nu het ijs te Grouw reeds twee slacht offers geëischt heeft, wordt zooveel van de zyde der gemeentebesturen als van wege den Frieschen IJsbond al het mo gelijke gedaan de wakken af te zetten met takkenbosschen. Wat de oorzaak van de deining in ons binnenwater kan zijn De een brengt haar in verband met de maan, de andere ziet daarin eene aanwy zing voor spoe- digen dooi, omdat het „water uitzet". De weêr spoedig ingevallen dooi, heeft te Haarlemmermeer veler verwachtingen teleur gesteld. Op alle punten van Haar lemmermeer was men van plan hard rijderyen op schaatsen te houden. Velen ten voordeele der armen. Te Hoofddorp heeft men weinig genot van 't ijsver maak gehad, omdat het onbetrouwbaar was. Van Lijnden tot Hoofddorp was 't zelfs gevaarlijk. Men wijt dit aan het Polderbestuur, doch dit Bestuur moet rekening houden met den stand van 't water en niet met het ijsvermaak. Mocht de dooi aanhouden, zal de strenge winter spoedig voor velen tot de vergetelheid behooren, wijl er overvloed van land-en slootwerk is. In den afgeloopen nacht hebben de belhamels van 't Hoofddorp bij eene arme weduwe aan den Kruisweg te Haarlem mermeer, ernstig geweld gepleegd. Na verbreking der buitendeur, zijn ze met geweld binnengedrongen en na 't plegen van eenige baldadigheden weder ver trokken. Na onderzoek heeft de politie hiervan procesverbaal opgemaakt. H AARLEM 16 December 1902. Men vraagt, of de aanstaande Raadsvergadering van Woensdag, wat de Statenzaal betreft, een proefneming is. We durven 't niet te zeggen, doch wel,] dat elke verandering in deze ver betering is. Heel beknopt zitten de Raadsleden bijeen, maar bij de toenemende belang stelling is er voor het publiek één bank en overigens enkele staanplaatsen. Van de persmenschen zit veertig percent bij bewolkte lucht in plechtig halfduister. Als er gestookt wordt is het er te warm, wordt er niet gestookt, dan is het er kil. En dan gebeurt het wel, dat sommige raadsleden gebruik van hun recht om te rooken. De ruischende waterturbines doen dan de lucht wel wat opklaren, maar ontzettend veel gedeeltefyk ver brande koolstof blijft hangen en werkt benauwend. Bovendien verwekken de ventilatie- toestellen aan de schouw en die vlak bij de perstafel een kouden luchtstroom, zóó, dat wie er in raakt, chronische verkoudheid beloopt. Nu zal men wel kunnenmeenen.dat een Raadzaal niet in de eerste plaats er is voor het publiek of voor de pers, maar de wet schrijft nu eenmaal openbaar heid der Raadsvergaderingen voor, der halve behoort er ook gelegenheid toe te zijn. Een raadszaal die allen voldoet zal wel niet mogelijk zijn, maar een beetje meer ruimte, wat meer Jicht, wat minder tocht, zou toch wel gewenscht zyn. Maar de kosten; wy hebben cijfers hooren noemen van zes tot tienduizend gulden. Moet het nu juist zoo duur zijn. Kunnen niet in een geschikte ruimte ran tijd lot tijd verbeteringen aangebracht zooals in elk welgeordend huis geschiedt. Maar dan volgens een vast plan! Met het winderige weer heeft men in onze stad veel last van opwaaiend stof gehad, dat zich meestal op bepaalde punten ophoopte. Heerlijke gelegenheid voor de veeg- wagens, om nu eens de straten van het losse stof te ontdoenJawel, geen stof- opvegers. Veel beter te wachten, tot het een boterachtige massa geworden is! Maar het zal nu eenmaal niet kunnen. Anders, stof is nadeeliger voor de ge zondheid dan modder. Den gemoedelijken heer H. F. van Thiel, die zoo soms heel puntigjes wist te zeggen waar het op stond, zullen wij in den Raad toch wel missen. Zijn bezadigd optreden, wy herinneren ons de verdediging van de ontwerp verordening Haven- en Kaaigeld, ligt nog niet zoo ver achter ons. De Raad verliest in hem den man die wist wat hy wilde. De Nederlandsche Opera is geducht aan 't sukkelen; het chronische geldge brek. Reeds hebben de voorname solisten dienst geweigerd en doen vreemde krach ten tijdelijk dienst. De solisten hebben het op haren en snaren gezet; geen geld, geen Zwitsers. Jammer, driemaal jammer voor de werkeljjk mooie instelling. Maar het kleine Nederland en het rijke Amster dam schijnen niet in staat een kunst inrichting van dien aard levensvatbaar te doen blijven. Zoo'n inrichting eischt veel, voornamelijk op Gnancieel gebied en de ondervinding leert het zon der (linke subsidies blykt zy tegen de geldelijke bezwaren niet opgewassen. Maar Nederland laat liever de veel ge roemde Aederlandsche Opera doodsukke- len, verkwijnen, dan die schoone instel ling met eenige duizendjes te steunen. Neen, liever tonnen gouds vermorst aan een stoompontvaart, die waarschijnlijk nooit aan het doel zal beantwoorden. Mochten toch ook eenmaal in deze de oogen opengaan Na eenige dagen van strenge vorst, draaide Vrijdagmorgen de windvaan naar het Zuidoosten, het begin van een milder tempertuur tot Zaterdag de wind geheel zuid was en in den middag de thermo meter 39° F. wees. Het tweede voorwintertje was streng genoeg. Het deed plotseling alle buiten en voor een groot deel ook het binnen werk staken, tot schade en teleurstelling van allen die bij den bouw betrokken zyn. Het ijsvermaak ging Zaterdag nog voort; hoewel hier en daar het water wel een vinger dik op het ijs stond, toch rijden, tot het uiterste toe. Spotters noemen het nogal natuurlijk, dat de dooi is ingevallen, trant de IJsclub voor H. en O. was begonnen haar wed strijden te annonceeren Teneinde een loffelijk pogen te steunen, wordt in herinnering gebracht, dat door de Afdeeling Haarlem en Om streken van den Nederlandschen Blin- denbond, in het vorige jaar, ten huize van Mejuffrouw Roelofsen, Smedestraat 7 alhier, werd gevestigd, een depót van goederen, vervaardigd door blinden, behoorende tot voornoemde Afdeeling, waarvan de opbrengst ten bate komt, dezer blinden. Daar deze goederen niet duurder zijn, dan in de gewone maga zijnen, wordt een bezoek aan gemeld adres beleefd en dringend aanbevolen. Tevens dient vermeld, dat Mejuffrouw Roelof.-en zich geheel belangeloos belast met den verkoop dezer goederen, als mede het aannemen van bestellingen. Het Afdeelingsbestuur bestaat uit de Heeren G. J Oort, S. A. Jacobson en C. Valk. A.s. Woensdag 17 December gaat in onzen Schouwburg door de Konink lijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" Haar Thuis (Heimath) van Hermann Suderman Dit st.uk is in vele jaren in het Hol- landsch niet vertoond. De grootste ar tiesten hebben de rol van Magda ver vuld, Agnes Sorma, Sara Bernhardt, Duse en het laatst in onzen Schouwburg, nu 2 jaar geleden Adele Sandrock. Mevrouw Mann Bouwmeester, onze groote Nederlandsche Actrice, die al zoo vele rollen, die voor groote vrouwen geschreven waren, op uitstekende wijze heeft vervuld, speelt de rol van Magda. Er wacht het Haarlemsch publiek a.s. Woensdag een genotvollen avond. In het douchebadhuis zyn in de afgeloopen week genomen 276 baden. Postkantoor Haarlem OPGA VE van de door dit kantoor verzonden trieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Pree. 1902, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. B ri even. J. Emeis, A'kmaar; C. Roodhof, wed. Keizer, Tegelfabriek, mej. Dels, Lebau, Meyer, C. Kleyn allen Amsterdam; mej. T. Maas, Breda; mej. L. Wakker, den HagBakker, Groningen; J. Wyk- hnizen en Mej. A Pellemans beiden Haarlem; mevr. de Wassenaar v Balveren, Henkelom; J. Veldhuizen v Zanten, Hillegom; v. Wijr,velden, LoenenJ. Schriekeo, Purmerend; Kraay, Tiel; mej. C. v. Ayon, Venraai; Nolle, Weesp D. Groote», Westzaan; W. en B Nieuwenbnis, Zaan dam; I. Donkerlo, Celebesti 40. Briefkaarten. Mej H. van Zanten, alkmaar; wed. J- Kat mej HeramiDga, J. v. d. Bosch, .1 Nioukemper. allen Amsterdam; J. v Haaien, Arnhem; Meer, man, mej. Bartels, G. Westenberg, W. v d. Laar- allen Haag v. d Broek, II. .1 Onys en mej, T. V. Akker, allen HaarlemH. Koster, Helder,-mej. H. J Raat, J. de Vries, C. Ra. allen Rotterdam v. d. Burg, Utrecht; mej. E C. Janssen, Win terswijk; de Klerk Zandvoort. BU1TENLAN D. Brieven. H, Hnlsbach en G. R. Steuz, beiden Brussel; G. Lntz, Cardiff; K. Bjjma, Rjjnland J. Gillard, Turnhout. Briefkaarten. C. G R. Rhnl, Berlin; E. Arthur Londen, L. Wallick, Parijs. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 Dec. 1902, des namidriags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PEOOEAMMA. 1. Preludium en FngaMendelssohn. 2. ChoralfantasiePr. Lnx. 3. Sonate No. 2Ch. Pink. a. Allegro moderato. b Adazio. e. Pinale. 4. AdagioM. Brosig. 5. Aria: I'nd ob die WolkeWeber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2