HAARLEMS CH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 104 144 WOENSDAG December TE HAARLEM Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONI8CHE VERBINDINO met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ~,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. Pr|js per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. AdverUmtiën worden aangenomen tol DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden qepUwM. De Directeur van het Postkantoor Haarlem maakt bekend, dat met ingang van 27 dezer, de lichting der bijbussen vervroegd zijn, met 20 minuten, zooals op de urenborden nader zal aangewezen worden. De Directeur voornoemd DOFFEGNIES. van 31 December (Oudejaarsavond) en 1 Januari (Nieuwjaarsdag). Eglise Wallonne. Oudejaarsavond. 7 V, heures, Mr. L. Bresson. Pasteur a Rotterdam. Nieuwjaarsdag Geen dienst. Baptists Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Oudejaarsavond. Geen dienst. BUITENGEMEENTEN. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Xork bodoold. Bennebroek. Oudejaarsavond. s Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Beverwijk. Oudejaarsavond. s Avonds 7 ure, Ds. Boon. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Oudejaarsavond. 's Avonds 7t/j ure, Ds. Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Bloemendaal. Oudejaarsavond. 'sAvonds 7 ure, Ds. van Leeuwen. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Dr. Jonker. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Oudejaarsavond. 's Avonds 8 ure, Ds. Tibben. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Oudejaarsavond. 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. Hillegom. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. van Veen. Nieuwjaarsdag Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Luthersohe Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Poolman. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Dr. Elhorst. Nieuwjaarsdag. Geen dienBt. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Oudejaarsavond. 's AvondB 7 nre, Dr. Haentjens. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Oudejaarsavond. *8 Avonds liy, ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Houtrijk en Polanen. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure. de Heer Roos. Godsdienstonderw. te Amsterdam. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Santpoort. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Spaarndam. Oudejaarsavond. Avonds 7 ure, Ds. Balion. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Zandvoort. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Ds. Hulsman. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. WETEN EN WERKEN. Maandagavond vervulde de Heer Van der Berg van Heerenveen de spreek beurt, met het onderwerp Otto van Bismarck. Bismarck, zoon uit een Pruisische adellijke familie, was geboren in 1815. Spreker verplaatste zijn gehoor naar den derden Februari 1847, toen koningl Friedrich Wilhelm van Pruissen zijnl volk een vertegenwoordiging beloofde,' welke, als Landdag verkozen, een ad- vizeerende stem had. Bismarck was als plaatsvervangend lid verkozen en als zoodanig ontmoet men hem op een landdagvergadering, waar hij zich al dadelijk deed kennen als man van het uiterste behoud en hij daar felle slagen op de linkerzijde deed nederdalen. Trots zijn strgnge koningsgezindheid erkende hij, dat de republiek de eenige rationeele regeeringsvorm was. Na zijn studententijd vestigde hij zich als landheer, doch zijn levenswandel was niet volstrekt onberispelijk; stout ruiter, geweldig jager en stevig drinker, wat niet verhinderde, dat hij. zich met goed gevolg op den landbouw toelegde. Deze werkkring was hem te eng. Eerst na zjjn huwelijk, met freule von Putlkam- mer veranderde de Dolle" Bismarck in een bezadigd man, en zij was hem steeds een hulpe en steun. Slechts enkele maanden duurde zijn huiselijk geluk; het eindigde toen zijn koning in gevaar kwam en hij het staatkundig strijdperk betrad, steeds voor den troon,.dien hij met mannen moed verdedigde in den tijd toen de glans van het Pruisische koningschap dreigde te verbleeken, omdat de koning, moedeloos, zijn huis stelde onder be scherming der revolutie. Er waren met Bismarck nog echte Pruisen, doch een poging door hem aangewend, om de generaals handelend te doen optreden, mislukte. Bismarck trachtte zijn koning aan de revolutie te onttrekken, tegenwerking, r ook van de latere keizerin Augusta, verhinderde een gewapend optrekken naar Berlijn. De aandacht was echter op Bismarck I gevallen en het was slechts aan de wankelmoedigheid van koning Friedrich Wilhelm te wijten, dat hij reeds toen niet als minister werd benoemd, hoewel hij reeds de erkende leider der rechter zijde was. In 1851 ontmoeten wij hem als 's konings gezant te Frankfort, waar volgens zijn verklaring de diplomaten van zulk inferieur gehalte waren, dat hij soms zeer moedelooze oogenblikken telde. Ook te St. Petersburg en te Parjjs deed hg zich als zelfstandig man ken nen steeds was hij in lijnrechten strijd met de politiek van zijn land, temeer daar Oostenrijk alles deed om Pruisen te vernederen en dit laatste hier niet waardig tegen optrad. Toen in 1861 koning Friedrich Wil helm overleden en zijn broeder hem als Wilhelm I opvolgde was een nieuw tijd perk aangebroken van strijd, voorname lijk toen de nieuwe koning de veel onrust verwekkende nieuwe legerorganisatie niet wilde prijsgeven en de Kamer vij andig tegen den koning optrad. Hoewel tegen zjjn zin werd Bismarck toen benoemd tot minister van buiten- landsche zaken, maar de koning riep, hij gehoorzaamde, niet vreezende den weeerstand der Kamer. Den soms moedeloozen koning wist hij te bemoedigen en zooveel vertrouwen in te boezemen, dat deze besloot schou der aan schouder met hem te strijden te overwinnen of te sterven. Ondanks de Fortschritts-partij in de Kamer de overhand had volgde hij vastberaden zijn weg. Uit dezen tjjd was zijn befaamd gezegde „Door staal en bloed worden de groote vraagstukken beslist." Vervolgens kwam de Deensche oorlog Bismarck ten goede, zijn groote triomf was, dat hij Oostenrijk tegen diens wil in den oorlog gesleept had, doch in den Duitschen Bond die door het genie van Bismarck stond gesticht te worden, was voor Oostenrijk geen plaats. In 1866 stond het Pruisische leger als overwinnaar voor Weenen en schreef Pru'sen het den vrede voor; alles Bis- marcks werk. Oostenrijks eersten minis ter zeide teen: ïlk heb ontmoet Prui- sens redder; Oostenrijks demon. Bismarck zag in, dat de oorlog met Oostenrijk dien met Frankrijk zou ten gevolge hebben, nu de hegemonie was overgegaan op het Teutoonsche ras, was de ijdelheid van Frankrijk te zeer ge prikkeld. En de oorlog kwam, doch de band tusschen Pruisens koning en volk was door den oorlog onverbreekbaar geworden. Noch Wilhelm, noch Bismarck, noch keizer Napoleon wenschlen den oorlog, doch die was onvermijdelijk. Pruisen was gereed voor den strijd, Frankrijk niet. Spreker bracht in herinnering hoe de strijd over de kandidatuur in Spanje ten slotte den oorlog deed ontbranden, hoe de strijd werd geëindigd en hoe den 18 Januari 1871 koning Wilhelm van Prui sen onder toejuiching der Duitsche vor sten werd geroepen tot den keizerstroon. Toen stond Bismarck op zijn hoogte punt en was hij de populaire Staatsman. 1888 was het sterfjaar van Keizer Wilhelm, elk gevoelde dat de genius der historie eeu bladzijde had omgeslagen, doch Bismarck had zijn loon ontvangen in de dankbare toegenegenheid van zijn keizer. Zijn denkbeelden stemden echter niet overeen met die van keizer Wilhelm II, van daar zijn verwijdering uit het politieke leven, doch steeds blijft Bis marck in het hart van den Duitschen volksgeest als den heros, den onvermoei- den strijder voor Duitschlands eenheid. Wij zijn den spreker dankbaar voor zijn gloedvolle herinnering aan den tijd van politiek bewustzijn toen de geest van Bismarck zweefde over Europa, toen de man van staal en bloed door strenge middelen zooveel in het rechte spoor bracht, zij het ook ten koste van stroo men bloeds. In de avondvergadering van Dinsdag was de Min. van Waterstaat enz. aan het woord. Hij antwoordde op de ver schillende gemaakte opmerkingen en ge geven wenken. In zijn bespreking van de Zondagsrust'deed de Min. zijne rich ting duidelijk uitkomen. Na replieken en dupliek van den Minister werden artt. 136—161 goedgekeurd. Ook de 4e Afdee ling Handel en Nijverheid) gaf aanleiding tot velerlei bespreking. In de zitting van Woensdag, bg de behandeling van de 5de Afdeeling, Land bouwwerd aangenomen met 53 tegen 13 stemmen een am. van den heer Schok king, om de Rgkschznivelschool niet te Leeuwarden, maar te Bolsward op te richten, nadat het bestreden was door den heer Melchers en den Minister. Een

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1