am. Lieftinck c.s. ouri aan de Vereeni* ging ter bevordering der paardenfokkerij in Nederland voor haar in 1903 te 's Gravenliage te houden paardenteotoon- stelling een subsidie van ƒ10.000 te geven, lokte felle bestrijding uit van de zijde van den heer van der Zwaag, tegen over verdediging door den heer van Wijek, en werd door de voorstellers in getrokken Bij de afdeeling Posterijen kon digde de heer Goeman Borgesius mede namens 4 andere leden, een motie aan betreffende het gebruik der Posterijen voor den openbaren dienst. Na nog eenig debat werd Hoofdst. IX zonder stemming aangenomen. Bij de behandeling van de Begrooting van Suriname bepleitten de heeren van Kol, Fock en van Vljjmen krachtiger bescherming in de West-In- diesche Kolonieën van haar Landbouw en arbeiders. De Minister van Koloniën betoogde zijnerzijds krachtige bevorde ring van immigratie van Javanen in West Indië en steun van het Moederland voor Suriname. Naar aanleiding van het betoog van den heer van Kol over de wenschelijkheid van het uitzenden van een mijn-ingenieur naar Suriname voor onderzoek van den bodem, deelde de Min. mede, dat binnenkort een hoogleeraar in de mijnbouwkunde aan de Polytech nische school te Delft naar Suriname zal vertrekken met het oog op de exploi tatie van het Lawa gebied, en dan tevens zal overwogen worden in hoever van diens aanwezigheid daar is partij te trek ken voor het door den heer van Kol beoogde doel. De Begrooting van Suri name werd aangenomen. Evenzoo de be grooting van Curagto, nadat de Min. met kracht had weersproken het door den heer van Kol ter sprake gebracht praatje omtrent het voornemen van Duitschland om Curapao te koopen Hoofdst. X Koloniënwerd aangenomen na verwerping met 60 tegen 7 stemmen van het am. van Kol om uittemaken, dat Nieuw Guinea niet tot het Rijk in Azië behoort. Hoofdst. XI onvoorziene uitgaven) en de Middelenwetevenals een reeks kleine ontwerpen werden aange nomen. De begrooting voor de Lands drukkerij werd aangenomen nadat de heer Schaper den Minister dank had betuigd voor den verbeterden toestand in die inrichting. De Kamer is op recès ge scheiden. Uit Washington wordt geseind aan de „Morning Post", dat de cholera zeer hevig heerscht op de Phillippijnen. Da gelijks vraagt deze ziekte alleen in Ma nilla een dertigtal slachtoffers. Van het begin van dit jaar tot November waren er in deze eilandgroepen 100,000 aan getast, waarvan 65,000 stierven. Te Frankfort a/M. vertrokken of kwa men 14 extra-posttreinen aan voor het vervoer van kerstpakketten. De ladingen bestonden te zamen uit ongeveer 110,000 stuks. De uitlevering der beruchte oplich ters familie Humbert is toegestaan. Zij zou Maandagmorgen te Parijs aankomen. Van Leo Tolstoi werd in den laalsten tijd telkens bericht, dat hij ziek en kor ten tijd daarna dat hij weder beter was. Maar nu heeft de beroemde schrijver, met het oog op de voortdurende wis selingen in zijir gezondheidstoestand, welke hij op zijn hoogen leeftijd, kan' verwachten, den bladen vriendelijk ver zocht, geen berichten omtrent zijn ge zondheid meer mede te deelen. Chamberlain heeft op het stadhuis, in antwoord op een toespraak van den bur gemeester van Durban gezegdMet mjjn komst in Zuid Afrika heb ik tweeërlei doel. Vooreerst om uit naam van den koning en de regeering sympathie te betuigen aan onze landgenooten over zee, en den wensch om te beter te be grijpen hoe de nieuwe betrekkingen tus- schen de koloniën en het moederland, die gedurende den oorlog zoo treffend aan den dag zijn gekomen, te besten digen. Het tweede doel van m(jri zen ding is, de inlichtingen te verkrijgen die goed en ten volle alleen ter plaatse ver krijgbaar zijn. Op verschillende plaatsen herhaalt Chamberlain ongeveer hetzelfde meteeni- ge variatie. Wij behoeven den man nu niet meer te bespreken voor hij in on- middellij ke aanrakingkomtmet deBoeren. Of hij zoover komen zal? De kroonprinses van Saksen, een levenslustige prinses uit de Toskaansche linie der familie Habsburg, is de hof dwang en de onderdrukking door haar echtgenoot moede gewordenzij is haar paleis ontvlucht, haar echtgenoot en vijf kinderen aan hun lot overlatende. Zij is vergezeld van den Franschen taal onderwijzer Giron. Deze treurige geschiedenis is een nieuw bewijs tegen de gedwongen huwelijken in de groote standen. Niemand kan de handelwijs der prinses goedkeuren, maar er zjjn verzachtende omstandigheden. De prinses is in vrijheid opgevoed en haar neigingen komen dus in 't geheel niet overeen met die van den kroon- prins, streng clericaal en een slaaf der etiquette. Soms mishandelde hij zjjn vrouw of werd zij als straf voor de eene of andere zonde tegen de hofgebrui ken, zelfs opgesloten. De prinses vertoeft te Genève tot het door haar ingestelde scheidingsproces is afgeloopen en acht daar veilig onder de bescherming der Zwitsersehe wetten. Engeland zal thans drie en twintig honderd man naar Somaliland afzenden. Zij zullen trekken over Italiaansch ge bied, waartoe vergunning is verleend door Italië. Deze laatste Staat bewijst dus denzelfden dienst, als Portugal in den Zuid Afrikaanschen oorlog. De Belgische wet tegen de speelbanken trad dezer dagen in werking. Aan Os- tende wordt vijf, aan Spa twee millioen francs schadevergoeding uitbetaald. Of het kwaad hiermee zal uitgeroeid zjjn wordt betwijfeld, doch het zal minder openbaar of onder bescherming der wet meer voorkomen. Voor het mijnwerk bij Kimberley waren geen kaffers te krijgende oorlog had hen het werken afgeleerd. Ondanks den atkeer, dien men van Aziaten heeft, zijn er nu toch driehonderd Aziatische werkkrachten aangenomen. i Omtrent arbitrage in de Venezolaan- sche kwestie was nog niets met zeker heid bekend Sommigen wenschen Roo- seveldt als scheidsrechter, anderen waren van meening dat de kwestie thuis hoort bij bet hof van arbitrage te'sGravenhage. Inmiddels neemt de oproerige geest in het land zelf hand over hand toe, terwijl de blokkade groote schade be rokkent. Als 't zoo voortgaat zal Enge land en Duitschland gemakkelijk vis- schen hebben in troebel water. De schepen der beide mogendheden zijn thans vereenigd tot één kruisers- vloot. De vertegenwoordiger van Frankrijk op de vredesbijeenkomst in den Haag heeft reeds medegedeeld, dat hij in de Kamer een interpellatie zal houden omtrent het niet nakomen der bepa lingen van het arbitragehof, zoo iets van: wie de wetten geeft, moet ze zelf nakomen. De waarde der Venezolaansche sche pen, genomen d .or de verbonden mo gendheden, sedert het begin der blokkade, bedraagt ongeveer 12000 gulden. Thans is bepaald dat de kwestie door het arbitragehof te 's Gravenhage zal behandeld worden. Men weet, dat hier en daar wilddieven zich georganiseerd hebben. In een streek als het Gooi, waar het wild vrjj talrijk voorkomt en dus uit den aard der zaak de leden van dit edele gilde eveneens talrijk vertegenwoordigd zjjn, beviel het dien heeren niets dat zoo vaak een be keuring de uitslag van hun streven was. Woont men ie Hilversum eene zitting van het kantongerecht bijdan bemerkt men dat het aantal jachtovertredingen of wat vaak hetzelfde is, bekeuringen wegens loopen op verboden grond, zoo ongeveer een derde is van het geheele aantal te wijzen vonnissen. Thans hebben zij zich verbonden, wan neer één hunner bekeurd wordt, geza menlijk de gestelde boete te betalen. Is de bekeurde gehuwd en krijgt hij in plaats van geldboete eenige dagen hech tenis, dan wordt door de collega's ge durende den tjjd, dien de bekeurde in 's lands logement doorbrengt zijn huis gezin onderhoudeu. Vandaar dat het stroopen om Hilver sum in den laatsten tijd nu niet bepaald afneemt. Schipper van Zomeren van Boskoop, j die met zijn vaartuig in de Westplassen (gem. Aalsmeer) lag, voer met een knecht en zijn zoontje. De ouders van dien knecht woonden in de nabijheid dier ligplaats, van welke gelegenheid de knecht gebruik maakte die te bezoeken en dien nacht niet aan boord kwam. Wie beschrijft echter den schrik des knechts toen hjj des morgens op het vaartuig kwam en in 't vooronder zijn schipper dood zag liggen. In de nabijheid zat 't kind bjj het ljjk des vaders. Het kind verklaarde dat vader reeds den vorigen avond was overleden. Het lijk is naar Boskoop gebracht, waar de vrouw van den overledene woont. De Amsterdamsche sleepboot Titia, met een sleep zandbakken achter zich, is geloopen op het schip van Elschot geladen met cokes en liggende in de Ringvaart van Haarlemmermeer. Met belangrijke schade werd het schip naar den kant gehaald, terwijl eene boot achter het schip liggende geheel werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet deze leerlingen, om de uitgebreide Theo sofische letterkunde te raadplegen, in het bijzonder Annie Besant's „De Oude Vijsheid",en C. W. Leadbeater's „Schets van de Theosofieonlangs in het Neder- landsch verschenen, werd de vergadering gesloten. 1 Januari (Nieuwjaarsdag) brengt gewoonlijk het Haarlemsch Muziekkorps zijn Heilwenschen aan het Muzikale pu bliek in de vorm van een Populair Con cert inde »Vereeniging", dien dag komen er geregeld 1400 a 1500 bezoekers. Het Programma voor dit maal belooft veel, terwijl de in den lande hooggevierden komiek-zanger Abram de Winter met twee zijner beste voordrachten zal op treden. HAARLEM 30 December 1902. Zondagavond gaf de Ned. Opera voor een talrijk publiek Mignon van Thomas. Zij bewees daarbij, dat ze na de geweldige schokken der laatste tij den zich flink staande heeft gehouden en nog in alle opzichten inslaat is om werk te leveren, dat aanspraak mag maken op de belangstelling van het uit gaand publiek. De heer van der Linden en wie hem getrouw zqn gebleven ont wikkelen inderdaad een bewonderens waardige werkkracht. Te midden van de voortdurende scheiding tusschen den niet ontmoedigenden leider en de voor naamste zijner solisten, weet de eerste zijne maatregelen zoo te nemen, dat onder zijne vlag zelfs op twee plaatsen te gelijk gespeeld kan worden. Terwijl de Rotterdammers zich kunnen verkwik ken aan de grootsche kunst van Wagner [Lohengrin) brengt hij aan Haarlem de bekoring van Mignon. En nu meene men niet, dat de voorstelling er dan ook wel naar geweest zal zijn. Werkelijk was zij goed verzorgd. De hoofdpartijen: Mig non, Philine, Villi. Meister en Lotharia werden door de dames Julia Linden en Rosina van Ophemert en de heeren Jules Schürmann en R. v. Helvoirt-Pel met talent gegeven. De enkele tekortkomin gen deden aan den totaal-indruk geen afbreuk. Het geheel liep uitstekend, dank zij alsmede de vaste leiding van den dirigent den heer R. Hageman. Oordeelende naar deze uitvoering be hoeven wij, ondanks de debacle die ons deed vreezen voor eene algemeene in eenstorting der Ned. Opera, aan haar voortbestaan nog niet te wanhopen. Laat ons hopen, dat bij eene volgende voor stelling een stampvolle zaal den heer Van der Linden het bewijs zat geven, dat Haarlem aan zijne zijde staat. B. De Haarlemsche Loge der Theoso fische Vereeniging hield Woensdagavond j.l. hare eerste openbare vergadering in dit wintersaizoen in de bovenzaal der „Vereeniging". Als spreekster trad op Mevr. J. E Vreede Schilluit den Haag die als onderwerp gekozen hadTheoso- Jiei eene praclische Oplossing van vele moeielijkhsden"In grove trekken schetste Spr. eerst de plaats welke de Theosofie meer en meer gaat innemen in veler denken en gevoelen. Dat de Theosofie een bevredigende verklaring aanbiedt voor menig anders onoplosbaar levens- raadsel trachtte Spr. in het vervolg harer lezing uitvoerig te ontwikkelen, waarin zij achtereenvolgens behandelde de wet ten van oorzaak en gevolg, van reïnkarna- tie of herhaalde wedergeboorte der ziel in menschelijke lichamen, en van evolutie of ontwikkeling. Spr. trachtte aan te toonen, door uit het leven genomen toe lichtende voorbeelden, hef practisch nut van de kennis dier wetten; want voor iemand die deze kennis op hare juiste waarde weet te schatten, kan en mag zij geen bespiegeling blijven; immers het doel harer verkondiging aan de wereld is de geestelijke vooruitgang der mensch- heid, die voor stoffelijke vooruitgang den weg baant, op veelzijdige wijze te be vorderen. Met eene opwekking aan belangstel lenden die meer wenschten te weten van Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Deo 1902, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No8. 1 -7 Zeven Bouwterreinen aan elkander gelegen aan de znidzyde van de Gedempte Oude Gracht, de de Witstraat en de Essenstraat, te zamen groot 8 aren, 3 centiaren en wel: No. 1. Ged. Oude Gracht, groot 1 are, 82 centiaren. No. 2 Idem, groot 1 are, 21 e ntiaren. No. 3. Idem, groot 1 are, 16 centiaren. No 4 Idem, groot 1 are, 37 centiaren. No. 6. De Witstraat, groot 81 centiaren. No. 6 Idem, groot 76 centiaren. No 7. Essenstraat, groot 90 centiaren. No. 7a. Tot Amolie de op bovengenoemde ter reinen staande Gebouwen, waarin de Azijnmaker^ «de Boog" wordt uitgeoefend No. 138zwart en rood. De perceelen No 1 tot en met 7a gecombi neerd. J 19005.P. Iloogeveen. No. 8. Eeo in tweeën verdeeld groot Pakhnis, waarboven Zolders en achtergelegen grcot Erf, benevens de tot het perceel bcbooreode Poort, ingaande in de de Witstraat, ach'er de voorgaande perceelen, groot 4 aren, 62 ceDtia-en. No. 9. E?n Pakhuis, waarboven Zolder en Erve naast het voorgaande perceel, ingaande ia de de Witstraat ea met uitgang door een poort in ge melde straat groit 1 are, 8 centiaren. No. JO. Een Pakhuis, waarhoven Zolder en Erve, aan de westzyde van de Essenstraat en grenzende aan de voorgaande perceelen No. 2 No. 11. Een Pakhuis met Stalling, waarboven Zolder en Erve, naast het voorgaande perceel. No. 4. No. 12. Een Pakhnis waarboven Zolder en Erve, naa^t het voorgaande perceel. No. 6 No 13. Een rinis en Erve, naast het voor gaande perceel. No. 8. No. 14. Een H iis en Erve, naast het voor gaande perceel. No. 10. De percelen No. 8 cn 9 gecombineerd, 3360^ J. Machielse. De perceelen No. 10, 11 en 12 gecombineerd. 6765 J J. Homai. De perceeleu No. 13 en 14 gecombineerd. f 4130.J. Ph. de Wit. No 15. Twee aaneen verheelde Huizen met af zonderlijk opgaande Bovenwoningen en Erven, aan het Zuider Buitenspaarne, op den hoek van de Bakkerstraat en de tovenwoningen opgaande in de Bakkerstraat. No. 88a en 88b. f 7255. Opgehouden. No. 16 Een kapitaal Woonhuis met achterge legen Zaal, uitmuntend geschikt tot het honden van vergaderingen of andere doeleinden en Erve met Tuin aan de oostzijde vau de Jansstraat en nitgang ia de Lange Begijnestraat. No. 85. 10000 C Heemskerk. Nos. 17—24 Acht Huizon en Erven met Tui nen, naast elkander aan de westzijde van de Oran- jeb omstraat als: No. 17. No 144. No. 18. No. 146. No. 19. No 148. No. 20 No. 150 No. 21. No 152. No 22. No. 154. No. 23. No. 156. No. 24. No. 158 De perceelen No. 17 tot en met 20 gecombi neerd, f 6150.J. E. M. Paulen. De pe. ceelen No 21 tot en met 24 gecombi neerd, f 6120.— J. H Muller. No. 25. Een Huis met Stalling voor 12 stuks hoornvee, vijf roedens Hooiberg-kap, Moestuin en Erve aan de oostzijde van de Dubb.le Buurt. No. 13 5000.— G. L. Zantvoort. No. 26 Een Woonhuis met Tnintje, Schuur en Erve, aan de westzyde van de Pieter Kiea- straat. No. 24. f 4405.— Opgehouden. Markt van 29 Dec 1902 BoterAangev. 63 K.G., verk. 63 K. G. L. pr. 1.45, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. BiggenAangev. 21, verk. 17 stuks, L. pr. ƒ10.50, H. pr. ƒ8.p. stuk. Schramme?i. Aangev. 11, verk. 9 stuks. L. pr. f 20 H. pr. ƒ15.50.p. stuk. AardappelenAangev. 12 HL., verk. 12 HL. L. pr. 2. H. pr. 2.40 p. H.L. AppelenAangev. 59 H.L. verk. 40 H.L. L. pr. f 5.H. pr. 8.p H.L. Peren. Aangev. 30 H.L., verk. 20 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ8.p. H.L. Bloemkool. Aang. 40 st. verk. 40 st. L. pr. 20 ets, H. pr. ets. Roodekool. Aangev. 500 st., verk. 500 st. L. pr. 3 H. pr. 10 ets. Wittekool. Aangev. 70 stverk. 70 st. L. pr. 3 H. pr. 6 ets.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2