H dienstmeisje was door de Rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens h rhaalde ontvreemdingen. In hooger beroep werd het geval nader on derzocht. Toen kwant aan het licht dat de beklaagde niet anders had weggeno men dan louter blinkende metalen voor werpen, waaraan zij zelf niets had, en waarvan zq geen enkel had vervreemd. Zij verklaarde dan ook dat zq, als 't ware gedwongen was geworden zich die zaken toe te eigenen. Tevens bleek dat zij in zekere omstandigheden verkeerde en de gehoorde geneeskundigen verklaar den, dat vrouwen dan vaak handelingen plegen waarvoor geen reden is op te geven en waarvoor zij niet verantwoor delijk kunnen gesteld worden. Het Ge rechtshof sloot zich bij deze zienswijze aan en sprak de beklaagde vrjj. Een wonderpaard is per steamer Min neapolis, van de Atlantio Transport Line, te Tilbury (Engeland) uit de Vereenigde Staten aangebracht. Het is een Clydes dale hengst, met manen van 3 65 M. en een staart van 5.78 M. lengte. De haarbundel tusschen de ooren (maantop), zeldzaam langer dan een 20 cM., is bij dit dier precies twee honderd drie en veertig c.M. lang. Daarenboven zijn de manen dubbel en slepen aan weerszo den van het dier over den grond. Dat Absalom wonder wordt te Londen ten toongesteld en zal door de Engelschen, groote liefhebbers van paarden als zij zijn, nog meer bewonderd worden dan door de Yankees. Wat de prijs van dit dier is, wordt niet vermeld, doch men zegt dat het voor den overtocht geas sureerd was voor 100,000. Portugal wil ook weer mee gaan doen. Het ligt zoo dicht bij Marokko, dat het zich verplicht heeft gezien ook al een oorlogsschip naar Tanger te zenden. Een niet onvermakelijke jachtscène had verleden week onder Wassenaar plaats. Een welbekend landheer was ter jacht geweest, vergezeld van een arbeider, tevens onbezoldigd rijksveldwachter. Toen de jager met eenige hazen, pa trijzen en verder dien dag geschoten II wild terugkeerde, zag de heer een paar wildstroopers op zijn jachtterrein. Onmiddellijk werd het wild neerge worpen en men ging de stroopers ach terna, die het op een loopen zetten en ontsnapten. Teruggekeerd op de plaats waar men het wild zoolang had neergelegd, was er niets meer te vinden. Zeer waar schijnlijk hadden een paar kameraden van de vluchtelingen het meegenomen en had men met een truc te doen ge had, die dan prachtig was gelukt. Wij namen uit het N. v. d. D. over het bericht, dat de justitie te Amsterdam een belangrijk spoor in handen heeft in zake den dubbelen moord in de Czaar Peterstraat aldaar. Het N. v. d. D. kan daaraan toe voegen, dat er eenig verband bestaat tusschen deze ontdekking en het zoo gunstig afgeloopen onderzoek in een andere moordzaak, nl. die van de Dub bele Buurt te Amsterdam. In deze zaak, meldt het blad verder, heeft de justitie veel dienst gehad van de aanwijzingen van een onbekende, althans ongenoemde. Diens mededee- lingen vulden op hoogst bevredigende wijze de nasporingen van justitie en recherche aan, zoodat de moordenaars ontdekt en tot bekentenis gebracht werden. Zeer zeker zal deze man in aanmerking komen voor een deel van de premie, welke door de justitie voor het ontdek ken van de moordenaars is uitgeloofd. Haast ongeloofelijk zal het klinken, dat diezelfde man thans in hechtenis is onder de ernstige verdenking schuldig te zqn aan den moord van de Czaar Peterstraat. Zaterdag middag heeft te Rotterdam een windhoos, komende uit zuidelijke richting, een grooten houten loods geheel vernield. Van de dertien werklieden, die aan de overkapping werkten, konden negen zich redden. Vier werden met overkapping en al veertig meters weg geslingerd. Een van hen overleed al spoedig, de tweede werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht. De beide anderen zijn er met kneuzingen afge komen. Op een erf te Winschoten staat reeds sedert Mei 1901 eene oude partij stee- nen, onder protest opgeslagen. Elke maand is er 15 standgeld voor ver schuldigd, de steenen waren bestemd voor een klinkerweg, maar de aannemer van dien weg weigerde ze, op grond dat ze niet aan 't monster voldeed. Een minnelijke schikking niet den steenfa- briekant (uit Gelderland) was niet te vinden; nu is de zaak aanhangig voor) de rechtbank te Utrecht, maar daar heeft men zóó druk, dat het een heelen tijd zal kunnen duren vóórdal de zaak behandeld kan worden. Hoe zonderling hel begrip is dat som mige ouders van de Leerplichtwet heb ben, wordt vaak treurig geïllustreerd door de voorkomende gevallen voor den kantonrechter. In de Vrijdag gehouden zitting van het Kantongerecht te Delft \yas o.a. een welgesteld landbouwer uit Stompwijk gedagvaard wegens herhaalde overtre ding der Leerplichtwet. De man had voor een onwillig zoontje reeds 8 maal 2.50 boete betaald en hield maar vol dat de jongen „van de school niks wou weten". Trouwens, de jongen moest land bouwer worden en dan had je zooveel niet noodig te weten I De man redeneerde verder zoo: Wil len de kinderen leeren, dan is hij er niet tegen, doch willen zij niet, dan wil hij ze niet dwingen. Dat hij zelf niet tegen leeren was, poogde hq te bewijzen door de mede- deeling, dat hij zelfs een zoon op „studie" had. De ambtenaar bq het O. M. trachtte den man aan het verstand te brengen, dat de Leerplichtwet niet is voor kin deren die wèl, doch voor kinderen die niet willen leeren. Hq eischte, met het oog op de recidive, 30 boete, subsidair 10 dagen hechtenis. Dit is een geval uit vele, doch zal 't helpen Onder het ambtenaarspersoneel bij de secretarie en de diensten de diensten der gemeente 's Gravenhage is dezer dagen een circulaire van B.en W. rond gegaan, waarin hun, naar aanleiding van de indertijd door den raad op voor stel van den heer de Wilde aangenomen motie, onder het oog wordt gebracht, dat de ambtenaren zich hebben te ont houden van het aan den raad richten van adressen of stukken, waarin op merkingen over of critiek wordt geleverd op het gesprokene door de raadsleden. H VAKLEM 6 Januari 1903 Storm eu regen, regen en storm. Zoo was het de laatste dagen, als men er een paar met wat zon buiten denkt. Echt vuil in de stad, 't is of de modder tusschen de slraatsteenen uitperst. Een flinke waterstraal, die het straat- ongerief naar de kanten leidt, om dan door den gemeentelijken dienst te wor den opgeruimd, behoort tot de vrome wenschen. Verder vermeldt plas bij plas wat er aan ons straatplaveisel ontbreekt. Alles zal rech komg zeggen de lui, hals we eerst maar de straten niet meer behoe ven op te breken, voor water, voor gas voor electrische leidingen. Laat ons de begrooting voor 1903 er op naslaan om te zien wat ons in deze te wachten staat. Om te beginnen, voor arbeidsloonen zal noodig zijn 21900. Straat-materia.il eischt f 25180, waarvan 12500 bestemd is voor geheel nieuwe bestratingen ter vervanging van oude bestratingen. In het geheel zal deze tak van dienst 52179.55 eischen; volgens sommigen behoort dit bedrag een ton hooger te zijn, 't is toch altijd duizend gulden hooger dan een vorig jaar. Wij gaan dus beter. Onze gemeenteschuld beloopt ruim zeven en een half millioen, waarvan in 1903 weer 84000 moet afgelost worden en dan begint in 1904 de verplichte aflossing van vier miljoen, die we in 1901 en 1902 leenden. Thans wordt de plaatselijke belasting naar het inkomen geraamd op ƒ416100 of /9155 hooger dan in 1901 is ontvan gen. Hierbij is natuurlijk gerekend op wanbetalingen enz. en waaruit dan al weer verhooging der aanslagen volgt We dienen dus wel in te zien, dat voor bestratingen al heel weinig meer kon uitgetrokken worden. Gelukkig dat onze gemeentebedrijven dit jaar nog kunnen meevallen en dat zullen ze na enkele jaren zeker. Laat ons nu hoopen, dat de Haarlem mers van 1903 hun voorgangers niet moeten nageven, dat zjj domme stukjes uitgehaald hebben door te maken water leiding, lichtfabrieken eneen ge meentelijk slachthuis. Vooral over dit laatste verschilt de opinie en wordt wèl goed, dóch duur vleesch in het vooruit zicht gesteld. In elk geval zal die in richting niet meewerken tot de tevre denheid van die slachters, die hun slacht plaatsen reeds vroeger inrichtten volgens kostbare voorschriften. Die dure slacht plaatsen worden nu voor het bedrijf ongeveer waardeloos. Maar als steeds, het bijzondere belang moet wijken voor het algemeene, hoe hard het ook valle. Het batig saldo der lichtfabrieken wordt geraamd op ƒ9300. Enkele cij fers van uitgaaf zjjn echter volgens som migen voorzichtigheidshalve veel te hoog, ontvangcijfers daarentegen om dezelfde reden te laag gesteld. Dit te hoog en te laag kan van gunstigen invloed zijn op het eindcijfer, te meer daar ook het eind cijfer voor de waterleiding in 1901 veel gunstiger was dan de raming beloofde. Een en ander doet hoopen op betere tjjden, hoewel ons nog te wachten staat de niet te licht te lellen uitgaaf voor werken uit te voeren in verband met de stalionsverhooging. Aanstaanden Donderdag komt de Ne derlandsche Tooneel Vereeniging, artis tiek leider de Heer Henri vanKuijk, in den Schouwburg alhier met Kleysel's, De gevolgen van de Leugen, een mooi tooneelstuk alhier nog niet vertoond. Dan komt ten slotte Een Slaaf van de Eubiothiek. Dit woord beteekenton- veer De Kunst om goed te leven. Ook dit stukje is hier nog niet opgevoerd. Vrijdag avond verwacht men Groot Opera Concert door de Solisten der Nieuwe Nederlandsche Opera, bestaande uit de Dames Crone, Coini Franceses, Van Westerhoven, Blom, Urlus en de Heeren Pauwels, Orelio, Koster en Snijder. A X *- CC JZ a O m h H Z <5 t—11 CQ W pi O "M lO t— cc CC s s co k. 03 UI O» 03 a O 5 as O S"-» O o» tSJ o» g- 6 2 1 D w Na Beknopt driemaandelgksch overzicht van den toestand der Onderlinge Brand waarborg-Vereeniging voor de ge meente Haarlen. Aantal deelhebbers» op 1 Oct. 1902 764. Vermeerderd door toetreding met 35 Aantal deelhebbers op 1 Jan. 1903 799. Verzekerd kapitaal op 1 Oct. 1902 f 3951330. Vermeerderd door toetreding metf 70200. Verzekerd kapitaal op 1 Jan. 1903f 4021530 In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomeA 290 baden. Heden zijn alhier door de tuinders Lens van de Houtvaart, Overveen, nog Hollandsche Bloemkool aan de Groen ten markt gebracht en opgekocht door Gijsbertse, KI. Houtstraat. Ailoop van de verkooping van Huizen, gehouden den 3 Jan ]903, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No Een Heereobuis en Erve met Tuin aan de noordzijde van de Keraustraat op den hoek van de Kozen teeg met uitgang in de Rozenstraat No. 9 ƒ8585. J. W v Santé q q. No 2 Een Heerenhuia en Erve met Tuin, naast het voorgaande peiceel. No 7./8475. J. Oostwald. No. 3. E n Winkelhius en Erve aan de Leid- sche straat, hoek Voorzorgstraat No. 85. No. 4 Een Huis en Erve, naast het voorgaan de. No. 83. No. 5. Een Huis eu Erve, aan de Voorzorg- straat No. 51. No 6. Een Huis en Erve naast het voorgaande. No. 49 De perceelen No. 8 tot en met 6 gecombineerd. f 6390, J. P. Bijnsdorp. No 7. Eeü Huis en E/ve met Toin aan de wes'zijde van de Gedempte Oude Gracht nabij de Zijlstraat. No. 2. ƒ7185. J. A. J. Nollhenius. No. 8 Een Winkelhuis en Erve, aan de west zijde van de Kampei straat. No. 6c. No 9. E>-d Winkelhuis en Erve, nevens het voorgaande perceel. No. 6b. No 10. Een perceel Bouwterrein met de daarop staande Schuur aan de oostzijde van de Lange Pocllaan achter het voorgaande perceel. Groot om streeks 78 centiaren. No 11. Een Hoi* met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en daarachter ge'egeu Pakhuis en Erve, aan de oostzijde van de Lmge Poel'aan ne vens het vooreaande perceel met afzonderlijke uit gang aan de Lange Poellaan. No. 15 zwart en rood. De perceelen No. 8 tot en met 11 gecombi neerd ƒ14275. H. N Verdel No. 12. Een Winkelhuis en Erve aan de Leid- schestraat, hoek Voorzorgstraat, No. 87. No 13. Een Huis en Erve nevens het voor gaande. No. 89. No. 14. Een Huis en Erve nevens bet voor gaande. No 91. No. 15. Een Huis en Erve met Poort aan de Voorzorg straat. No 62. No. J6 Een Huis en Erve nevens het voor gaande No. 60 De perceelen No. 12 tot en met 16 gecombi neerd. f 67<>0 C. v. d. kroft. No. 17. Een Winkelhu'8 en Erve anndeLeid- sche straat, hoek Voorzorgstraat. No 80.,/2450. J. v. Velzen. No. 18. Een Hais en Erve nevens het voor gaande No. 82. ƒ1330 J J. Jacques. No 19. Een Huis en Erve, aan de Voorzorg- streat. No. 64. ƒ1125. C. v Andel. No. 20. Een Hnis en Erve, nevens het voor gaande. No. 66 ƒ114'). W. Koopen. No. 21 Een Huis en Erve, nevens het voor gaande No. 68 ƒ1175. L. Simons. Np. 22. Een Huis en Erve, nevens het voor gaande ^1195. Bouwer. Mo. 23. Een Huis w Eyve aan de Leidsche- atraai. No. 121. /122Ö. G. Jongkind. No. 24. Een Huis en Erve, nevens het voor gaande. No. 123. 1335. H. F. F. v. Luyken. No 25. Een Huis en Erve nevens het voor gaande, No. 125. ƒ1375 G. J. Jansen. No. 26. Een Huis en Erve aan de Gasthuis laan. No. 174. ƒ1190. D. W. Koopen. No. 27. Een Huis en Erve, nevens het voor gaande. No 172. ƒ1185, W P. Houtkamp. No. 28. Eeu Huis en Erve, nevens het voor gaande No. 170. ƒ1185 L. Simon. No. 2tf. Een Huis en Erve nevens het voor gaande No. 168. ƒ1100 A. Witkamp. Markt van 5 Jan. 10Ö3 Boter. Aaugev. 44 K.G., verk. 44 K. G. L. pr. 1.45, H. pr. 1.50 p K. G. Biggen. Aangev. 32, verk. 16 stuks. L. pr. ƒ7.50, H.pr. ƒ10.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 7, verk. 7 stuks. L. pr. 14.50 H. pr. ƒ18.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 31 HL., verk. 31 HL. L. pr. 2.— H. pr. ƒ2.80 p. H.L. Appelen. Aangev. 14 H.L. verk. 10 H.L. L. pr. ƒ5.—, H. pr. 10.p H.L. Peren. Aangev. 9 H.L., verk. 5 H.L. L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ12.p. H.L. Bloemkool. Aang. 58 st. verk. 58 st. L. pr. 28 ets, H. pr. 30 ets. Itoodekool. Aangev. 1000 st., verk. 1000 st. L. pr. 3 H. pr. 10 ets. IVittekool. Aangev. 200 stverk. 200 st. L. pr. 4 H. pr. 6 ets. Savooiekool. Aang. 2000 st., verk. 2000 st. L. pr. 3 ct., H. pr. 6 ct. Wortelen. Aangev. 40 bos verk. 40 bos L. pr. 12. ets., H. pr. 15 ets. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bsvokerk alhier, op Donderdag 8 Jan. 1903, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZEKMAN. PROGRA MMA. 1. Prelutiom en FugaJ. S. Bach. 2. Choral-A; danteJ G. Baatiaans. 3. SonateA. G. Ritter. 4. LargoHandel. 4. Aria uit .Elias-Mendeliaobn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2