voorgesteld Vrijdagochtend 11 uur te vergaderen ter behandeling van eenige gereed zijnde wetsontwerpen, waaronder waar?chjjnljjk de Suiker Konventie. Aan de Times wordt uit Ladysmith gemeld: Chamberlain heeft de gewich- tige verklaring afgelegd dat alle oor- logskwitanties erkend zullen worden; zooals men weet, had de aanvankelijke weigering om ze te betalen, algemeene ontevredenheid gewekt. Natal zal zjjn eigen oorlogsschuld ten bedrage van li/3 millioen pond voldoen. Invloedrijke Hollanders zouden een zelfstandigen bond willen oprichten om den Afri kaander Bond tegon te werken. De Natalsche Hollandeis zijn intusschen alles behalve tevreden en klagen er over dat zij geen vergoeding ontvangen voor het onwettige gebruik van hun kerk gebouwen voor militaire doeleinden, terwijl de Anglikanen en afgescheidenen, wel vergoeding hebben gekregen. De Brusselsche correspondent van de Standard seinde gisterenavond aan zijn blad dat, tengevolge van een schikking tusschen Engeland, Duitschland, België en Nederland, de Belgische en Neder- landsche aanspraken ten laste van Ve nezuela voor het Haagsche Hof van Arbitrage gebracht zouden worden tegelijk met die van Engeland en Duitschland. Dit is in tegenspraak met een vroeger bericht, volgens hetwelk alleen Frank rijk op gelijken voet behandeld zou worden met Engeland, Duitschland en Italië; de overige mogendheden, ook Nederland, zouden hun eischen voor de Venezolaansche rechters moeten brengen. In de meeste parlementen ter wereld krijgt de regeering te hooren, dat er eigenlijk veel te veel geld aan militaire uitgaven wordt besteed. In het Sobranië van Bulgarije echter vei weet de oppositie den minister van oorlog, dathjj maar zulk een kleine ver hooging op de begrooting van zijn depar tement had voorgesteld. De minister ant woordde kalmpjes, dat dit volstrekt niet de mogelijkheid uitsloot van het vragen binnenkort van een veel hooger crediet. Voor de lang niet schitterende Bul- gaarsche financiën ware het intusschen beter als de oppositie haar aanval dan maar op andere punten van regeerings- beleid richtte. Het feestmaal dat Dinsdagavond tereere van Chamberlain op de Markt te Pretoria gegeven werd, is bijgewoond door de voornaamste ingezetenen van Pretoria en Johannesburg, door Milner, Lawiey, Bo tha, de la Rejj, en veel Boeren van buiten. Het was voor het eerst sedert den oor log dat zooveel aanzienlijke Boeren aan tafel zaten met hun vroegere vijanden. Greenlees, die een dronk instelde op Milner, sprak over de tegenwoordige be- stuursregeling in Transvaal. Hij drong er op aan, dat de wetgevende raad uit een grooter aantal leden zou bestaan en in het openbaar zou beraadslagen. Men stelde volkomen vertrouwen in Milner, maar men hoopte dat er spoedig een vertegenwoordigend stelsel ingevoerd zou worden. Van de Boeren sprekende, zeide Milner dat zij erg gauw gekrenkt waren maar even gevoelig waren voor sympa thie. Hij zeide dat opzettelijk in tegen woordigheid der gasten van dien avond. Milner antwoordde dat de regeering er op gesteld was, zoo veel mogelijk in aanraking te blijven met het volk. Cham berlain zeide, dat hetgeen hij gehoord had hem in verwarring bracht; hij wilde echter geen meening uitspreken voordat hij de kwestie beter had kunnen be- studeeren. Chamberlain sprak de hoop uit, dat Pretoria de hoofdstad van Trans vaal zou kunnen bljjven. Naar aanleiding van het verbod van keizer Frans Jozef aan aartshertog Leo pold Ferdinand, die met de kroonprinses van Saksen naar Zwitserland ontvlucht is, om ooit meer den voet in Oostenrjjk- Hongarjje te zetten, doen eenige Hon- gaarsche bladen opmerken, dat de grond wet op dit punt zeer nadrukkelijk zegt, dat de vorst niet het recht heeft, een „onafhankelijk Hongaarsch burger" uit het land te wijzen. Cotarello, de aanbrenger der Hum berts, beleeft niet veel genoegen van zjjn daad. Als schrijver van beteekenis was hjj lid van de Nationale Spaansche Academie. De leden der academie heb ben een bijeenkomst gehouden, waar op voorstel van den dichter Nunez de Arce besloten is, Cotarello, den verklikker der Humberts, van de ledenlijst te schrappen. De heer Cavillo, die te Parijs corres- pondeerend lid der Spaansche Academie was, en die aanstonds dat lidmaatschap opgezegd, toen hij vernam dat de ver rader der Humberts lid van de Academie was, heeft nu te kennen gegeven, dat hij nu geen enkele reden meer had om te volharden bjj dat besluit. De armen uit de wijk van Madrid, die, naar Cotarello belootd had, uit de premie zouden worden bedeeld, hebben vooruit geweigerd van Cotarello iets aan te nemen. Uit dit alles blijkt, dat de Spanjaard j nog steeds ridderlijk is. hoewel we niet begrijpen, wat er onridderlijks is in het hulp verleenen tot het onschadelijk ma ken van een oplichtersbende. President Roosevelt heeft een neger tot havenmeester van Charlestown be noemd. De benoeming wekt groote be roering en verbittering in de zuidelijke staten. Een deel van de pers begint daar heftig legen de Nourdeljjke staten uit te varen. Men dreigt de duldelooze benoe ming van negers door Roosevelt te ver nietigen door die negers dood te maken. Mocht Roosevelt zoo heet het dan trachten aan de Zuidelijke staten geweld te plegen, dan zou hij de Zuidelijken even onbuigzaam vinden als de Noorde lijken De republikeinsche bladen van New York zijn op dit stuk veideeld. Vei scheiden keuren er Roosevelt's „be voorrechting van negers" af. Te Zurich deed onlangs het bericht de ronde dat een kellnerin van een bier huis f 10,000 francs uit de loterij had getrokken Eenige dagen en avonden stroomden er de bezoekers toe, om de gelukkige trekster te zien en zoo moge lijk kennis met haar te maken. Dat ge lukte echter niet, want weldra bleek dat de eenige die winst had gemaakt, de houder was van het bierhuis, die niet onwaarschijnlijk zelf het gerucht had in de wereld gezonden om bezoekers te lokken. Sir Henry Campbell Bannerman heeft tot een deputatie van de Liberale Bonden van de Montrose Burghs een rede gehou den, waarin hij melding maakte van de moeilijke tijden door hem in het Par lement doorgemaakt, maar waarin hjj tevens verklaarde niets te betreuren, daar hij de hatelijkheden der tegenstan ders was vergeten door de trouw en goeden wil van de liberalen in het ge- heele land. Hij veroordeelde krachtig de onderwijswet en verhaalde niets te wil len terugnemen van hetgeen hij vroeger omtrent den Zuidafrikaanschen oorlog had gezegd. Hij drong er op aan de binnenlandsche vraagstukken te behan delen in den geest der oude liberale grondbeginselen. Zeer zou de liberale leider een vei sterking van het arbeiders element in het Lagerhuis toejuichen. Gel jjk men weet, zoekt men in Frank rijk naar middelen om in de trage ver meerderingen der bevolking verbeterin gen te brengen. Men is er opgeschrikt door het feit dat van 18911900 de bevolking in Duitschland is gestegen met 138 op elke 1000 inwoners, in Groot- Britannië, in Italië met 107, in Oos tenrijk met 103, maar in Frankrijk met 6. Generaal Toutée heeft in de Aca demie van sociale wetenschappen als redmiddel aanbevolen een wjjziging van het eifrecht. Thans erven alle kinderen gelijk op, onverschillig of zjj al dan niet burgers en burgeressen aan het vader land hebben geschonken. De generaal stelt nu voor, de erfporties te bepalen naar het getal afstammelingen, in wel ken graad ook. Laat de erflater drie kinderen na, waarvan een zelf ook drie kinderen heeft, de tweede twee kinderen, de derde geen kinderen, dan wordt de nalatenschap in 8 gelijke deelen ver deeld, waarvan no 1 er 4, no. 2 3 en no. 3 slechts 1 krjjgt. Daardoor zal men vroege en vruchtbare huwelijken bevor deren. Een Duitsch wetenschappelijk tijd schrift gaf dezer dagen een belangwek kend overzicht van de bijproducten die uit petroleum thans worden vorkregen. De Standard-Oil Company in de Ver- eenigde Staten liet vroeger ongeveer een derde deel der productie verloren gaan, dat bjj de zuivering als waardeloos werd weggedaan. Thans gaat niets verloren, en weet men uit dien „afval" al onge veer 200 verschillenie nuttige artikelen te halen. Vooral geldt dit van het naphta, dat men liet verbranden, en het teer dat men liet wegloopen. Uit het naphta be reidt men gazolinsoorten, waarvan 200 millioen liter 'sjaars vooral in het Wes ten en Zuiden der Unie als brandstof worden gebruikt en op straat worden gevent, teiwjjl een ander deel voor be weegkracht (o.a. bij automobielen) dienst, doet. Daaruit alleen worden 3% millioen dollars per jaar gehaald. In de groote steden gebruikt men gasnaphta tot ver sterking van watergas. Verder bereidt men groote hoeveelheden benzine. Nog veel meer wordt uit het teer gehaald: gasolie, een aantal parafïine- artikelen, waarbij was voor kaarsen smeeroliën, vaseline, schoensmeer, haar- olie, verfstoflen, vernissen ook als con serveermiddel om fruit, hammen, enz. De zuren die voor de zuivering van pe troleum gediend hebben, worden niet meer weggeworpen, maar in meststoffen veranderd. Zoo levert petroleum thans bijproduc ten op, die meer waard zjjn dan de petroleum zelf. Een gevolg daarvan is o.a. geweest dat men veel meer dan vroeger die producten tracht af te schei den en daardoor de gezuiverde petroleum veel zuiverder is geworden, en dus min der gevaarlijk. Het volgende wordt medegedeeld, voor de waarheid durven wjj niet instaan. In den laatsten ijjd is het te Berlijn telkens voorgekomen, dat oude heeren, die eenigszins vrooljjk naar hun woning in de buurt van den Alexanderpl°tz terugkeerden, een nachtelijk avontuur I hadden, dat hun duur te staan kwam. Juist op het oogenblik dat zoo'n oude heer de huisdeur opende, kwam een mooi jong meisje aangeloopen en smeek te „Red mij, red mij, ik word ver volgd." Voor de heer nog goed tot bezinning kwam, was de vervolgde met hem reeds in de gang, viel den redder vol dank om den hals en liet zich ook zjjn liefkoozingen gaarne welgevallen. Plotseling meende zij echter boven leven op de trap te hooren en smeekte even dringend, haar toch spoedig buiten te laten. Eerst wanneer de oude heer aan dit verzoek voldaan had en weer eenigs zins tot zichzelf kwam, bemerkte hjj dat de «geredde" hem bij hare lief koozingen en omhelzingen leeggeplun derd had. De vervolgde werd ten slotte de schrik van alle oude vrijgezellen uit de buurt. Reeds vjjf waren bij den commissaris van politie hun nood kornen klagen, toen zich Zondag iemand aan meldde, die bij het avontuur een porte feuille met 47,000 mk. was kwijt ge raakt. Deze bestolene heeft voor de in hechtenisneming van de dievegge een prijs van 200 mk. uitgeloofd. Terwijl Parjjs zich onafgebroken blijft interesseeren voor het aanstaande millioenenproces vraagt een procesje over een dubbeltje bescheiden om de aandacht. „Quatre sous", dat is de schadevergoe ding die baron De Sibert van de Comp. de Métropolitan vraagt voor het verlies van een kinderluchtballonnetje, dat men zjjn kind niet in een coupé had willen laten meenemen. De vraag is dezemag men, of mag men niet in den Parijschen Métro reizen met een luchtballonnetje? Vrijdag moet de rechter uitspraak doen, en de Figaro smult al ondeugendjes over het recht dat de conducteurs bij ge wonnen zaak zullen krjjgen om dames te controleeren of zjj ook als toilet artikel ballonnetjes onder hun kleeren dragen. De Daily Telegraph meldt, dat op het einde der maand een pakketboot van Liverpool naar New York zal vertrekken met letterzetters, machines en al het noodige materieel voor het zetten van een blad, dat alle dagen op het schip zal verschijnen en door middel van draad- looze telegrafie zjjn inlichtingen zal krij gen. Uit Durban wordt gemeld, dat 30U orchideeën in een koelkamer aan boord van de Good Hope zijn meegenomen, om Chamberlain's knoop-gat te voorzien op zijn tocht door Zuid Afrika. Eenige dagen geleden werd uit het bestelkantoor van een der spoorweg maatschappijen te Amsterdam een par tijtje ruw zilver gestolen. Het bleek den rechercheur Peeters, dat bjj een koopman in goud en zilver, wonende in de buurt van de Warmoes straat, iemand een stukje zilver, van de gestolen parijj afkomstig, had laten zien en de waarde gevraagd. Bedoelde koop man had inet den aanbieder afgesproken, dat hjj eenige dagen later het zilver zou koopen. De politie zou dus den dader op deze wijze in handen kunnen krijgen. De man kwam echter vroeger dan af gesproken was terug, en toen bleek den koopman dat het zilver ergens aan den Haarlemmerweg was begraven. De koopman, vermoedende van welke firma de voorraad zilver afkomstig was, verklaarde geen zin tot koopen te heb ben, maar stuurde den man naar die firma, denkende dat hjj daar wel zou worden aangehouden. Werkelijk bracht deze daar ook het gestolene, maar jam mer genoeg liet men hem ontvluchten, toen hjj zich ontdekt zag. De Maas is sedert het laatste etmaal 15 centimeter gevallen. Toch blijft de toestand nog hacheljjk. De weg naar Schorn is over een lange strook onder- geloopendit is ook hot geval met dien naar Meerssen, terwijl het gehucht Heugem wordt bedreigd De scheepvaart op Luik is gestremd, daar de schepen die stad niet kunnen bereiken maar te Herstal moeten blijven. Vele kelders te Wijk zjjn geïnundeerd en ook liet stads park staat gedeeltelijk blank. Woensdag werd feestelijk geopend de nieuwe school aan de Boschlaan te Bloemendaal. Daarbij waren tegenwoor dig B. en W., de Raad, de districts- en arrondissementsschoolopzieners, vele genoodigden en belangstellenden. Het gebouw, geheel naar de eischen des lijds ingericht en gebouwd naar 't voorbeeld eener dergeljjke school te Enkhuizen, is een sieraad voor de gemeente en strekt den bouwmeester,den heer Rinkes, tot eer. Na afloop der plechtigheid werd den leerlingen, onder leiding van het hoofd der school, den heer IJzerman, een feestje aangeboden. HAARLEM 9 Januari 1993 DE KROON. Gisterenavond is voor een vrjj talrjjk en élite publiek, waaronder wjj opmerk ten het hoofd der gemeente, de Concert en Tooneelzaal van het gebouw ,De Kroon" geopend. Een zeer aantrekkelijk programma, waarbij in de uitvoering de deugden der nieuwe zaal voor muzikale- en literaire kunst evenzeer mochten blijken, was voor den openingsavond samenge steld. De bruikbaarheid voor het een en het ander trad, afgescheiden van de artistieke hoedanigheden waaraan het oog zich zoo ruimschoots kan vergasten, bjj de voordrachten in het voordeeligst licht. De muziek en de zang klinken er uitnemend, terwjjl ook het gesproken woord goed en duidelijk verstaanbaar is. Alzoo zal de zaal aan haar tweeledig doel uitnemend kunnen voldoen en mag onze stad zich verheugen over het bezit van dezen nieuwen kunsttempel. Wat de uitvoering van liet programma betreft, zij met hooge waardeering mel ding gemaakt van de wjjze, waarop de uitvoerenden zich van hun taak kweten. De orkestwerken van het Haarlemsch Muziekkorps onder leiding van den heer Kriens en de nummers van het Kwar tet- Zalsman mochten tot de belangrijkste bijdragen van den avond gerekendworden. De dames Domela Nieuwenhuis en Jo sephine Rooyaards Spoor gaven van haar talenten mede de schoonste proeven. De eerste wel in liet bijzonder in hare Ne- derlandsche liederen, de laatste in het heerlijk zeggen van Vondels reien. Waar om Mevrouw Rooyaards Hooft's geestige Minnelied zoo dramatisch opvat en zegt is ons niet duideljjk. De heer Ruys had wel gedaan met dien eenen rederijker maar niet ten tooneele te brengen. De

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2