Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 14 Januari 1903. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonnè's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang- No. 30. 3 Gem. kamers, met ot zonder pen sion, resp. 38.en 18.terst. Barteljorisstraat. No. 13. Gem. Zit- en Slaapt., 85 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., terstond No. 108 Brood. Ken gedeeltelijk Bovenhuis, 2.35 p. w„ terst. Camphuij sstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. w terst. Coornhertstraat. No. 35. Gem. Kamers, 20 a /30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet, f 25. p. m„ terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ40 per mnd. Frankestraat. No. 85. Ongem. Kamer, 1.— p. w„ terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 35. p. m., terstond. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 30.— tot 34 No. 167. Ongem. Zit- en Slaapkamer, 25.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 31. Heerenhuis met tuin, 300.— p. j. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met ol zonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No. Slrood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 36. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week terst. Klein Heiligland- No. 16. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat, o. Srd. Gem Kamer met alooof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direot aanv. 350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers ƒ25.p m. No. 92. Huis, 375.per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40. p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 16.— p. mtegen September. No. 10. Gsm. Kamers, 25.p.m.,terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. SOzwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., lerst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Bange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- sn Slaapk. m. kost en bed., 35 per zaaaad, terstond. Bange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Bange Wijngaardstraat No. 39rd- Gem. Voorkamer met of zonder bed., 28 of 12 p. m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Beidscheplein. No. 41 rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a f 35.— p. m. Beidschestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.— per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 34 of/86 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, f 40 a 50 p. m. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z., f 3.- p. w. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m., terstond. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z pension, 45.of 15.p. m„ terst gchermerstraat. No. 26. Kamer 8.60 p. w., met pension, 25.p. m., terst. Sophias traat. No. 18. Vrij Benedenhuis met tuin en water leiding, ƒ210.— per jaar. Aanvaarding 1 Mei. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w„ terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a Bovenhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p. j. Mei. Bij C. GBOENEWEGEN, Eerste Frojekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Een 64jarige Engelschman, Sir C. A. Lawson, heeft al gebruik gemaakt van het artikel der pas ingevoerde drankwet, waarbjj geregelde dronkenschap aanlei ding kan geven tot echtscheiding. Deze heeft een geschten naam als vroegere secretaris van de Kamer van Koophandel te Madras, als redacteur van verschillende couranten te Madras en als schrijver van een levensbeschrij ving van Warren Hastings. Hij voerde aan, dat zijn vrouw herhaaldelijk we gens dronkenschap was gestraft. Nog den llden December had zg 3 shillings boete moeten betalen, nadat zjj daags te voren, met behulp van de politie, dronken uit een hoedenwinkel was ver wijderd. Alle fluweelfabrieken aan den Beneden- Rijn hebben tot een loonsverlaging van 8 tot 10 percent besloten, welke met ingang van 16 Januari in werking treedt. Deze loonsverlaging treil de ar beiders zooveel te gevoeliger, daar de werktjjd reeds eenigen tgd geleden, wegens slechte zaken, aanmerkelijk be perkt is. In sommige fabrieken wordt reeds minder dan 30 uren in de week gewerkt. Een hoogleeraar in de geneeskunde aan de universiteit te Pavia heeft aan het geneeskundig genootschap te Rome meegedeeld dat hij den bacil van de hondsdolheid ontdekt heeft. Te Berlijn zijn in den laatsten tijd baldadigheden gepleegd ten opzichte van standbeelden. Van sommige beelden zjjn verschillende deelen sterk bescha digd, vingers, handen, zwaarden en kronen afgeslagen. Voor den schuldige houdt men een kunsthandwerkman. Op de Boerenvergadering te Pretoria heeft generaal Botha gezegd, dat de generaals in Europa reeds 1,260,000 hadden opgehaald. Met genoegen kon Botha zeggen, dat hun onderhoud met Chamberlain te Londen tot een betere verstandhouding had geleid. De Engel- sche regeering had beloofd voor de weduwen en weezen te zorgen. Botha beval aan, een vereeniging te vormen om de regeering daarin bij te staan. Men zou kunnen meenen, dat in het oosten het een of ander te gebeuren staat. De Turksche regeering toch heeft eenige honderdduizenden geweren ge kocht, en nu komt een bericht uit Weenen, dat ook Bulgarije zich aan het bewapenen is en dat het plotseling vertrek van den Bulgaarschen minister van financiën naar Parijs slechts ten doel heeft, een leening te bewerkstel ligen om de versterking van de krijgs toerustingen mogelijk te maken. Te Berlijn heeft een paardenvleesch- maaltijd plaats gehad, waarbij zeshon derd personen aanzaten, waaronder vele rijksdags- en gemeenteraadsleden. Op het menu kwam voor, bouillon van paardebeenderen, paardetong, merrie- filet in Madeira-saus enz. Of allen den maaltijd de noodige eer bewezen hebben, is niet medegedeeld, wel, dat de maaltjjd een groet succes had. Zg ging uit van de Vereeniging voor dierenbescherming. Het Centrum berichte Zaterdag: Met groot leedwezen vernemen wij, dat hedenmorgen door Z. D, H. mgr. den aartsbisschop uit Rome een telegram werd ontvangen, meldende, dat mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman voorzien is van de H.H. Sacramenten der stervenden. De toestand van den hoogeerw. lijder is hoogst zorgelijk, maar hij is tevreden en gelukkig. Vrijdagavond had de toediening der H.H. Sacramenten plaats. Een consult zou gehouden worden van den genees heer, die mgr. Schaepman verpleegt, met dr. Lapponi, ljjfarts van Z. H. den Paus. Uit een particulier bericht blijkt, dat een hartkwaal het kostbare leven be dreigt. Zooals men weet vertoefde Dr. Schaep man sedert 31 December te Rome. Maandag waren de berichten van dien aard, dat een spoedig einde kon ver wacht worden. In de New York Herald wordt uit eengezet, hoe Venezuela in de tegen woordige moeilijkheden gebracht is. Dat is, en het kan geen verbazing wek ken, dat te vernemen uit den mond van Matos, den leider der opstande lingen geheel en al de schuld van president Castro. Castro is volgens Matos een man zonder moraal, zonder de be kwaamheden die in het hoofd eener regeering vereischt wordenin één woord een echte wildeman. Al wie hij als zijn tegenstander beschouwde, werd mee- doogenloos vervolgd; militairen, kooplui en boeren werden in ongezonde ge vangenissen geworpen, gebouwen ver brand en plantages verwoest of gebrand schat. Zoodra Castro ten val gebracht is, zal Venezuela zijn rust en zijn cradiet Urugkrjjgen. De nieuwe Engelsche drankwet wordt in al haar gestrengheid toegepast en de police-courts in het Ver. Koninkrijk hebben een groot aantal mannen en vrouwen voor zich zien verschijnen om ze tot geldboeten en dikwjjls tot ge vangenisstraffen van enkele dagen te veroordeelen. Wat belangrijk is in ver band met de invoering dezer wet, is het terugtrekken van een aantal ver gunningen tot den verkoop van drank, van kroeghouders. In Lincolnshire moet bijv. het getal kroegen met vergunning tot een derde verminderd zijn. Nu vormen de kroeg houder, „publicans" in Engeland de ijverigste verkiezingsagenten en de heeren zijn zeer verbolgen op die parlements leden, die de nieuwe wet hebben ge stemd zelfs beweert men, dat het niet vreemd zijn zou, dat de drankwet van invloed was op de politiek in de toe komst. Uit Dresden en uit Genève verneemt men, dat men zooveel mogelijk tracht de scheiding van den kroonprins en kroon prinses van Saksen te bespoedigen men hoopt, dat vóór 25 Januari het proces beëindigd zal zjjn. Ook de Koning, die volgens de laatste berichten veel vooruit gaat en weer geregeld voedsel tot zich neemt, moet sterk aandringen op een oplossing van het pijnlijk hofschandaal. Dan mag men spoedig een officieele verklaring van den kroonprins tegemoet zien zoodra deze geheel hersteld is van zijn jachtongeluk zal hjj zijn voorstelling der quaestie tegenover die van zijn ge malin stellen, en de hofmaarschalk van den kroonprins kondigt reeds aan, dat men dan een heel ander licht op de zaak zou zien vallen. Zooals bekend is, zegt het Handelsbl., zal de »Grunewald", het reusachtige, 4676 hectaren groote in Berlijn's on- middelijke omgeving gelegen woud waar van de waarde officieel geschat wordt op circa 600 millioen mark, op initiatief des Keizers, die voor dergelijke dingen een open oog heeft, geheel ingericht worden voor volkspark. Het moet het schoonste park van de wereld worden, waar allen klassen der bevolking alle mogelijke gelegenheid gegeven zal wor den on kracht, gezondheid en schoonheid te sterken en te vermeerderen. Ook de automobilisten worden niet vergeten. Dwars door den Grunewald nl. loopt de' Berlin-Wetzlar-spoorljjn. Aan weers zijden van den spoorweg is een open strook gelaten van 20 meter breedte tot vermindering van het brandgevaar. Deze weg nu, die 12 K. M. lang is, zal naar verluidt, geheel worden ingericht als proef- en renbaan voor automobielen. Andere voertuigen zullen daar niet mo gen verkeeren, evenmin voetgangers. Berlijn zal daarmee in het bezit komen van het mooiste autodrom der wereld, 20 M. breed en 12 K. M. lang. Er bestond in den laatsten tjjd ver schil van meening over de vraag of alcohol al of niet een voedingsmiddel zou zijn. Opnieuw is nu een ernstig onderzoek ingesteld. Een der geleerden, die zich met dit onderzoek heeft bezig gehouden, komt tot de volgende con clusie „Geen enkel goed waargenomen feit bewijst dat het nuttig is alkohol als voedingsmiddel te gebruiken; vele menschen ondervinden, zonder het zelf te weten, er de schadelijke gevolgen van. Ik ken niemand die berouw heeft dat hg geen alkohol gebruikt."

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5