N ieuwsberichten. elkaar. De korte zijde is voor het Da- geljjksch Bestuur. Het vooruitbrengen van het geluid is slecht, sommige leden brengen soms de hand aan het oor om beter te hooren. Over het daglicht valt niet te klagen, het kunstlicht, wandbranders, is akelig. De ventilatie bestaat uit een geopende deur aan de korte zjjde der zaal, maar de rook blqft er hangen. Voor de verslaggevers is de aangewezen plaats al zeer ongunstig. Dikwijls ont snapt het een of ander aan het scherpst luisterend oor, maar een andere plaats is er niet. Soms is het noodig elkaar broederlijk voort te helpen. Bjj de inededeelingen besluit de Raad,j Oude schoolboeken aan te bieden aan1 de Vereeniging, die zich ten doel stelt1 Boeken te verzamelen voor Zuid-Afrika. De onderwijzer IJ. Van Akkeren van de Vijfde Tusschenschool verzocht wegens voortdurende ongesteldheid eervol ont slag. Het wordt verleend. De Heer Van der Kamp wenschte het aantal dienstjaren van Van Akkeren te weten, wat volgens den Wethouder niet van invloed kan zjjn op het eervol ontslag, dat daarna werd verleend. Na eene geheime vergadering, die tot kwart voor vieren duurde, kwam in be handeling een wijziging in de verorde ning voor de vaste commission waarin de wensch wordt uitgesproken de com- missie voor de lichtfabrieken voortaan uit vier leden te doen bestaan, behalve de Voorzitter. De Heer Rasch had hierin eene op heldeting noodig, de Heer de Breuk beantwoordde. De Heeren Hugenholtz en van Styrum discuseerden nog even. De Heer Rasch had een amendement, maar de Voorzitter vond beter de zaak aan te houden. In behandeling kwam het tarief van onderstand. De Heer V. d. Kamp stelde voor de zaak uit te stellen en de Leden in kennis te stellen met nadere rappor-i ten van het Armbestuur. Dr. H. D. Kruseman beantwoordde. Voorstel Van de Kamp kwam in be handeling. De Voorzitter is daar niet voor, omdat het advies minder voor publiciteit ge schikt is. De Heer Hugenholt! wenscht open baarheid, als in het belang van het Armbestuur zelf. Nog de Heer Hofland, die een der argumenten van het Armbestuur be spreekt in verband met de som van f 1400 die de wijziging zou kosten' Voorstel aanhouden wordt aangeno men. In Februari 1901 was aan den Direc teur van de Werf Conrad alhier een strook en een gedeelte sloot in koop afgestaan. Deze koop moet vernietigd, aangezien die gronden aan den Staat behooren. Alzoo geschiedde. De naamlooze Vennootschap Onderling Crediet verzoekt wijziging der rooilijn voor haar toebehoorend terrein aan den Schotersingel. Om hiertoe te geraken wordt voorgesteld aan deze Venootschap 145 M' grond te verkoopen tegen fb per M!. Ook dit werd aangenomen, na een bemerking van den Heer V. d. Kamp om den prijs hooger b. v. b. op f 7.50 te stellen. De Heer Schram vraagt naar de mo tieven voor den prjjs van 5.dooi den Heer de Breuk beantwoord. ƒ7.50 kwam in stemming en wordt verworpen. Voorstel fb werd daarna aangenomen Vergunning wordt verleend tot het bouwen op grond voor tuin bestemd van een perceel aan de Franshalsstraat. Eifeenlgk stond daar reeds een schuur tje zonder vergunning. De Heer Stolp doet opmerken, dat het plan bestaat, die loods als paardenstal te bestemmen, wenscht de vergunning toe te staan, als de buren er geen last van hebben. De Heer van Styrum heeft nog het woord, wenscht aan te houden, ten einde de buren te raadplegen. De Heer Spoor wenscht B. en. W. te machtigen de vergunning te verleenen. Nog de Heer Bjjvoet en de Voorzitter. De Heer Stolp zet zijn voorstel "nog eens uiteen en verzoekt aanhouding. De Heer Spoor bespreekt het zjjne. De Heer Stolp trekt zijn voorstel in, de vergun- ni g wordt verleend tot wederopzegging. B. en W. stellen voor in verband met de inwerkingtreding der ongevallenwet, voorloopig te verzekeren bij de Rijks- verzekeringbrank, aangezien thans, bjj gemis aan ongevallen-Statistiek de finan- cieele gevolgen der Wet niet te overzien zij n. De Heer Willink meent, dat andere gemeenten wel hebben kunnen oordeelen. Vraagt of dit niet de meest gemakkelijke weg is. De Heer Schram meent dat hier niet de Rijksverzekering voorbij geg*an moet worden. Nog de Heer Hofland. De Heer H. D. Kruseman motieveert het voorstel van B. en W. Voorstel wordt aangenomen. Aan Wed. J. van den Berg geb. de Nijs wordt voor 1903 een subsidie ver leend van ƒ100.Van den Berg was werkman bij de gemeentereiniging. Voorgesteld wordt aan den onder keurmeester van het slachtvee, vleesch en spek ook voor dit jaar een gratificatie te verleenen van f 250. De Raad gaat hierin mede. Tot Gemeente-geneeskundige wordt herbenoemd de Heer I. van Walt van Praag. De Heer de Breuk deelt mede dat aan de Linschoterstraat een stuk grond te krijgen is voor 18000, om daarop een school te bouwen en verzoekt machtiging tot aankoop over te gaan. Het werd aangenomen met 11 stem men tegen. De Heer V. d. Kamp, deelt mede, dat door het Rijk aan de kazerne een verbouwing moet plaats hebben van f 100000. Vraagt of het gemeentebest uur invloed uit kan oefenen op dien bouw en of de gemeente niet beter doet het Rjjk een ander terrein aan te bieden, als dit wel het geval is. De Voorzitter is bereid tot mede- deelingen. Er is geen kwestie van een nieuwe kazerne, doch dat verbouwing het doel is. De Heer Hugenholtz vraagt of voor verbouwing vergunning noodig is, wat de Voorzitter toestemt. De Heer V. d. Kamp meent, dat een besluit in deze eenig gewicht in de schaal zal leggen. De Heer Schram zou willen corres pondentie met den Minister van Oorlog. De Heer Stolp wenscht B. en W. in overweging te geven de kwestie te over denken. Nog de Heer Hugenholtz. De Heer Modoo wenscht te weten, den termgn van verhuring, door den Voorzitter beantwoord. De Heer J. N. Kruseman geeft een verklaring betreffende het aanschaffen van schoolbehoeften voor de leerlingen der Opleidingsscholen. Het bepaalt zich tot cahiers voor huiswerk, potlood, grif fel en woordenboekje. De Heer Schram is met de opheldering niet tevreden en blijft van meening, dat die middelen moeten verschaft worden door de gemeente, en dat de Heer J. N. Kruseman luchtig en vluchtig was in zijn opheldering, wat genoemde Heer van zich afwierp. De vergadering wordt daarna gesloten. Eerste Kamer. In de Maandag ge houden avondzitting werd op voorstel van den Voorzitter besloten Dinsdag voor middag te behandelen de hoofdstukken der Staatsbegrooting in die volgorde, dat de Mariene-begrooting vóór het Oorlogs- budgel aan de orde komt. Voorts deelde de Voorzifter mede, dat de Min. van Justitie ongesteld is, zoodat hij zeker deze zitting niet zal kunnen bijwonen. Dientengevolge zal de begrooting van Justitie verdedigd worden door den Min. van Binnenl. Zaken. Nog berichtte de Prezident, dat de Min. van Binnenl. Zaken ongesteld is geweest, maar hoopte den volgenden dag voldoende hersteld te zullen zijn voor de algemeene be schouwingen over de begrooting. Mocht de Min. onverhoopt niet aanwezig zjjn dan zal het overweging verdienen tot de volgorde van behandeling der begroo tingen te veranderen, ten einde den Minister nog een da^; langer rust !e geven en op den laatsten dag de alge meene beschouwingen te voeren. Dinsdag werd een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Ze werden geopend door den heer Vening Meinesz, die, ook met het oog op de gemeente- financieën, den toestand der Rijksmiddelen zorg- eischend oordeelde en het gemeentelijk belastingstelsel gebrekkig achtte. Hij betoogde, dat ten aanzien van armwe zen, onderwijs en politie van Rijkswege meer voor den Gemeenten moet worden gedaan. Intusschen wilde Spreker deze drie onderwerpen niet maken uitsluitend tot takken van Staatszorg, en uitdruk kelijk waarschuwde hij tegen afschaffing van gemeente politie. De heer v. d. Biesen schreef den ongunstigen toestand der gemeenten, speciaal voor Amsterdam en Rotterdam, toe aan de toename van armenzorg, de kosten van het onderwijs en den aanleg van openbare werken. De kosten van armenzorg waren z i. voor een groot deel gevolg van het na laten van protektie, en de kosten voor onderwjjs het gevolg der wet van 1875, waarmede hel liberalisme totaal fiasco heeft gemaakt. Spreker oordeelde, dat alleen beschermende rechten en betere wetten betreffende armenzorg, onder wijs enz. verbetering kan brengen in den ongunstigen financieelen toestand van Rijk en gemeenten. De heer van Velzen drong aan op spoedige tariefs herziening en op regeling van eenheid van tijd. Niet aan Greenwich- maar aan Midden-Europeeschen tijd zou hij de voorkeur geven. De heer van Nierop besprak eveneens den financieelen nood der gemeenten, welke niet slechts te Amsterdam bestaat, en ontkende, dat de huishouding der groote gemeenten te weelderig is ingericht. Hij voerde tegen den heer v. d. Biesen aan, dat de nieuwe Beurs te Amsterdam juist een toonbeeld is van de soberheid en een voud van het Gemeentebestuur. Den nood der gemeenten schreef Spreker hieraan toe. dat de Rjjksuitkeering niet stijgt in verhouding tot de toeneming der uit gaven. Hij drong aan op meer kontröle, op juisten aanslag, zoomede op verrui ming van hel belasting-Btelsel der ge meenten, en bestreed het denkbeeld van heffing van beschermende rechten.Spre ker wenschte voorts opcenten op de bedrijfs-belasting voor naamlooze ven nootschappen, te verdoelen over de ge meenten, waar zij werkzaam zijn. De Min. van Binnenl. Zaken was ter vergadering aanwezig. Te Limoges in Frankrijk heeft men deze zonderlinge gelijkstelling gezien, I dat zes treinen gelijkwaardig worden beschouwd aan één olifant. Het verhaal is dit. De dierentemmer Pianet had zijn heele spel per trein naar Limoges doen brengen om een naburige kermis te bespelen. Door een onhandigen rangeer der had echter de wagon, waarin de olifant Jenny was geborgen, een schok gekregen, hard genoeg om het beest een flinken buil op den slaap te be zorgen. De temmer sprak de spoorweg maatschappij in rechten om schadever goeding aan, en vroeg zeer bescheiden 160 frs. om zijn olifant weer op te knappen. De rechtbank wees hem dade lijk dit bedrag toe, maar de maatschappij wachtte den temmer te lang met betalen. Hij zond er dus een deurwaarder op uit en deze plichtbewust, begaf zich naar het station van Limoges en nam den eersten den besten trein, den ver- trekkenden sneltrein naar Parjjs in be slag. Maar eenmaal begonnen wist de deurwaarder van geen ophoudende trein naar Angoulême, die naar Cler mont, naar Toulouse, naar Saint Yrieix, naar Agen, alles werd in beslag genomen en nog volgden 20 bagagewagens, 25 losse passagierswagens, en nog tal van andere voorwerpen, van een behoorlijk spoorwegstation. Gelukkig wist toen de stationschef zich te beroepen op het uitspreken van het vonnis bg verstek, waardoor des deur waarders in-beslag nemings-woede ge stuit kon worden en de treinen ver trekken mochten De werkstaking in het transportbe drijf te Amsterdam neemt steeds beden kelijker vormen aan, daar zij zich ook heeft uitgebreid over het spoorwegbe- drijf. Een machinist weigerde dienst, als willende geen enkele daad doen, welke in verband staat met deze staking. Toen volgden meer collega's. De machinist werd geschorst, waarop het geheele vaste pei soneel, driehonderd man, van de H.IJ.S.M. staakte. Dientengevolge ligt het goederenver voer, óók voor zoover dit per spoor plaats heeft, geheel stil. Donderdag ochtend had er een treffen plaats tusschen stakers en z g. onderkrui pers, de laatste Durgerdammers en Nie- wendammers. Zg werden met knuppels en messen zoo mishandeld, dat tien hunner ernstig gewond in een loods aan de Ykade werden ondergebracht ter heelkundige behandeling. De Y- en Ertskade zijn door politie afgezet, terwgl een detachement van honderd mariniers ter assistentie zjjn gesteld en bovendien wordt nog uit Arnhem verwacht de geheele brigade marechaussee. HAARLEM 30 Januari 1903. MUZIEK. De heer Joh. Steenman had Dinsdag- avoud het muzikaal publiek, dat in zijne zeer gezochte Kamermuziek-Seances be lang stelt, genoodigd in de muziekzaal van het nieuwe gebouw de Kroon. Een gedistingueerd auditorium was daar bij een om te genieten van de voortreffelijke vei tolking, welke aan het programma ten deel viel. De plaa's verhoogde het genot in hooge mate. Fonkelende wijn dient gedronken te worden uitlijn geslepen glazen; kunst is slechts te genieten in eene artistieke omgeving. Het bezit van de Kroonzaal is vooral uit dat oogpunt zeer te waar- deeren. Mevrouw Mossel Belinfante speelde in de drie gemaakte werken, Trio C. min. van Mendelssohn, Sonate A. maj. (voor cello) van Beethoven en Trio D. min. van Schumann, de piano-partij op on gemeen schoone wijze. Van hare voor dracht gaan uit warmte en bekoring. De muzikale interpretatie wordt met onverdeelde aandacht gevolgd. Zij blqft boeien tot het laatste accoord. De Bechsteinvleugel, welke mevr. Mos sel ten dienste stond, klonk heerlijk mooi, in tallooze kleurnuances en over vloedige klankschakeeringen. Het is wel een lust, zoo piano te hooien spelen. De heeren Steenman en Mossel sloten zich waardig aan bg dit zeldzame kla- vierspel. Do klank der instrumenten beiden bezitten er een van eerste kwa liteit smolten kosteljjk samen. Aan klankweelde werd alzoo de voordracht over rjjk. Hoe de heeren overigens hun instrument meester zijn, mocht uit ver schillende onderdeden blijken. Moeielijk- heden om te komen tot eene wedergave van den eersten rang, bestaan hier blijk baar niet. Alles vloeit natuurlijk en on gezocht samen. Geïnspireerd door hoog muzikaleu zin wordt het geheel eene openbaring van voorname kunst. Aan de uitvoerenden een woord van hulde en dank. Gisterenavond woonden wij een ge deelte bij van de uitvoering welke door de dames Rooyaards Spoor, Croes Spoor en Levie in dezelfde zaal werd gegeven en door een vrij talrijk publiek werd bezocht. Het muzikale deel van het pogramma kon ons daarbij meer genot schenken dan het litterarisch ge deelte. Afgescheiden van de vraag of het voorlezen van een vertaling van ten Kate (Fauit) belangstelling kan wekken, kunnen op de wjjze van lezen, zooals mevrouw Rooyaards dat deed, ernstige bedenkingen worden gemaakt. Wel deze in de eerste plaats, dat in de samenge stelde zinnen de afhankelijke zinnen steeds als hinkende paardjes achteraan komen huppelen, waardoor het verband geheel wordt gemist. Mevrouw Rooyaards leest op de komma's, eene fout waar aan zich trouwens vele acteurs schuldig maken, getuige het zeggen van de ver zen in de Gysbrecht onlangs in onzen schouburg. Overigens doet de stem van mevrouw Rooyaards aangenaam aaner trilt iets in dat bij den hoorder weer klank wekt omdat zq ruischt als mu-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2