B' De Commissie tot onderzoek van het Heideiberger Slot, dat zooveel besproken is naar aanleiding van de vraag of het moest worden hersteld als in den toe stand vóór den brand, heeft rapport uit gebracht. Het eerste deel daarvan is gepubliceerd in de «Deutsche Bauzei- tung". De conclusie is niet zeer gunstig. De bouwval is volgens de deskundigen bezig te verzakken; de muren schijnen steeds meer uit het lood te raken en een instorting van den beroemden gevel is nu niet onwaarschijnlijk meer. De vraag is dus niet meer „laten staan of herstellen?" maar „laien instorten ot herstellen In de Fransche pers wordt hier en daar een nieuwe campagne begonnen om het vonnis van een, naar beweerd wordt, onschuldig veroordeelden mis dadiger op Nieuw Caledonië gecasseerd te krijgen. De tot levenslangen dwang arbeid veroordeelde60 jarigen Jean Char les toeft reeds 30 jaar in ballingschap, en zit zijn straf uit voor een moord op een buurviouw gepleegd. Nu heeft de dienstmeid van de vermoorde op haar sterfbed een verklaring afgelegd, waaruit de onschuld van den banneling zou blij ken. De Petit Paruien deelt mede, dat Jau- rès in verband met zijn beloofde onthul lingen over de Dreyfuszaak reeds ge vraagd heeft om een commissie van enquête in te stellen, die dertig leden sterk zal zijn. De Mili'aire School te Lissabon is gedeeltelijk door een zwaren brand ver nield men gelooft dat de brand door een Portugeesch soldaat die uit wraak zucht handelde, is aangestoken. Te Londen kwam Woensdag het stoom schip Minneapolis aan van New York. Het schip was voorzien van een Marconi- apparaat en Reuter's bureau had nu proeven genomeu om nieuws over te seinen. De proefneming slaagde. Zes en dertig uren voor de aankomst, in volle zee dus, was een overzicht van het voor naamste wereldnieuws overgeseind en in den salon bij bulletin bekend gemaakt, onder groote belangstelling der passa giers. Op 1 Februaii, in den Atlantischen Oceaan, had het schip in verbinding ge staan met een mailboot, de Minnekaha, op een afstand van 155 mijlen varende. Naar men van wel ingelichte zijde aan het Dbl. v. Gouda mededeelde, heb ben ook te Gouda veel beambten der Staatsspoor bedankt voor het lidmaat schap der Nederl. Vereen, van spoor- en tramwegpersoneel, omdat zij nimmer geneigd zijn deel te nemen aan een staking door het spoorwegpersoneel en zich evenmin kunnen vereenigen met het beginsel van staken. Het Bestuur der N.V. spreekt dit echter stellig tegen. Men meldt uit Utrecht aan de N. C. Naar aanleiding eener eventueele nieuwe staking onder het spoorwegpersoneel zijn de stationschefs der beide stations alhier bij den burgemeester ontboden en hebben ter zake geruimen tijd geconfereerd. Op het oogenblik dat H.M.de Koningin Woensdag met den Prins op het gewone uur, half twee, zou uitrijden voor den ge- bruikelijken rijtoer, begaf zich een fat soenlijk gekleed man uit het publiek, dat steeds op dat uur voor het Paleis het uitrij den van het Koninklijk Echtpaar bij woont, in de richting van het Koninklijk Paleis. De politie, meenende, dat de man in het paleis moest wezen, liet hem gaan maar het bleek, dat hij met een zeer beleefden groet op het rijtuig toetrad en H. M. de Koningin den brief over handigde. H. M. nam dien aan. De man wilde zich daarna verwijderen, maar werd toen door de politie verzocht mede te gaan naar het commissariaat aan de Groenmarkt tot het geven van inlich tingen. Daar bleek, dat de man een werkman uit Delft was. Hij gedroeg zich ten politie-bureele volkomen orde lijk en beleefd, doch weigerde hardnek kig den dienstdoenden inspecteur in te lichten omtrent den inhoud van den aan H. M. overhandigden brief. De man werd dientengevolge nog eenigen tijd aan het politiebureau gehouden, ten einde door den commissaris gehoord te worden. Woensdag is onder de werklieden van de afdeeling Straatreiniging van de Mij. voor den Werkenden Stand te Amster dam eene werkstaking uitgebroken. On geveer 40 werklieden hebben het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon. Men schrijft uit Assen In dezen tijd van agitatie is het zeker gewenscht eens een blik te slaan in de loonregeling in een der Drentsche dor pen. Daar werd dezer dagen doortim merlieden en rietdekkers het volgende loontarief vastgesteld: van 1 tot 20 Febr. ƒ0 90 per dag met kost en 1 .20 op eigen kostvan - 20 Februari tot 10 Maart 1. en ƒ1.30 van 10 Maart tol 1 April ƒ1.10 en' ƒ1.40; van 1 tot 15 April ƒ1.20 en ƒ1.50; van 15 April tot 1 Aug. ƒ1.30 en ƒ1.60; van 1 Aug. tot 1 Sept. 1.20 en ƒ1.50; van 1 Sept. tot 1 Oct. ƒ1.10 en 1 40; van 1 Oct. tot 1 Nov. 1 en ƒ1.30; van 1 Nov. tot 1 Dec. ƒ0.90 en ƒ1.20; van 1 Dec. tot 1 Febr. 0.80 en ƒ1.10. Volgens dit loontarief komt men de Zondagen tegen het gemiddelde a 1.30 per dag er af gerekend, tot een jaar inkomen van ƒ417.60. Het is bovendien nog wel vastgesteld tengevolge der On gevallenwet, zoodat het loon vroeger nog minder was. Eeze '.oonen gelden voor flinke weik- lieden, niet voor arbeiders. Niar aanleiding van het gebeurde met den marine-matroos Kleuning, die te Amsterdam uit don dienst werd ont slagen, diene dat de engagementsakten voor het vrijwillig dienende personeel van het leger en de marine bepalingen inhouden, die aan den betrokken minis ter het recht geven om den aangenomene onmiddellijk uit den dienst te verwijderen en de aangagane verbindter.is zonder eenige formaliteit te verbreken, met meegeving al dan niet van een paspoort. Van die bepalingen is nu, door den minister van marine ad interim, gebruikt gemaakt om Kleuning te ontslaan. Hem is een paspoort medegegeven. Het gebeurde is niets nieuws, want herhaaldelijk is de bepaling reeds toe gepast op anderen, op wier behoud in den militairen dienst geen prijs werd gesteld. Strenge maatregelen zijn thans door den burgemeester van Amsterdam ge nomen tot bestrijding der relletjes die in de laatste dagen aldaar door de stakende koetsiers verwekt worden voor verschillende stallen. Op zijn last heeft de politie den stalhouders doen weten dat zij bij dag en bij nacht steeds op politiehulp kunnen rekenen en desnoods de rijtuigen begeleid kunnen worden door marechaussees. Mochten er onge regeldheden bij de stallen voorvallen, dan kan dadelijk telephonisch hulp wor den aangevraagd aan de cavalerie-ka- zerne, alwaar de marechausees zy n in gekwartierd, die dan onmiddellijk zullen uitrukken, vergezeld zoo mogelijk van een of meer politieruiters. Ook zal op de uren, dat de begra'e nissen plaats hebben op den Haarlem merweg en den Overtoom gesurveilleerd worden door rijksveldwachters om han delend te kunnen optreden, indien het mocht voorkomen, dat een begrafenisstoet werd bemoeilijkt. Het thans zachte winterweder oefent te Haarlemmermeer een weldadigeri in vloed op de vele werkzaamheden. Van buitengewone armoede bespeurt men weinig of niets. Het bedelen wordt in praktijk gebracht door hen die van veraf daar eene broodwinning van ma ken. Somwijlen kiezen zij als vervoer middel een der booten door de Ring vaart. H4ARLEM 13 Februari 1903. Donderdagmorgen omstreeks half negen brak brand uit in het bedden-en meubelmagazijn gevestigd in het per ceel Kleine Houstraat No. 76, en wel in het beddenpakhuis. Ondanks den ver- stikkenden rook slaagde men er in eenige balen veeren in den tuin te brengen, waarna men den brand spoedig meester was. De oorzaak is onbekend, de water schade groot. Als naar gewoonte was „De Tien" zeer spoedig op het terrein en in functie. NORMA. De gelegenheid tot uitgaan neemt in onze stad op onrustbarende wijze toe. Het gevolg daarvan is, dat aan werkelijk mooie kunst niet altijd de gewenschte waardeering wordt geschonken en meni ge voorstelling of uitvoering voorbij gaat, zonder door het groote publiek te wor den opgemerkt. Woensdagavond ver keerde de voorstelling van het Neder- landsche Opera Gezelschap in bet laatste geval. De Norma van Bellini in het gebouw De Kroon was slechts matig bezocht, terwijl zij wegens het gehalte der uitvoering aanspraak had mogen maken op eene volle zaal Zeldzaam mooi vertolkte Mej. Charlotte Cronegg de Norma-partjj: Hare stem en hare zangkunst deden aan de muziek van Bellini alle recht we lervaren, de Juno- gestalte en het zielvolle spel deden het overige om den machtigen indruk die deze Norna wilde achterlaten te voltooien. De verrichtingen der verdere solisten sloten zich voortreffelijk aan. Mevrouw Bosse-Sommer en de heeren de Vos en Van Duinen zjjn krachten waarop het gezelschap van den heer Van der Lin den met reden trotsch mag zjjn. Een woord van bij zonderen lof mag worden gebracht aan de leden van het Koor, die bij deze voorstelling mede werkten. Behalve op den pittigen klank door hen ontwikkeld, mag worden ge wezen op de natuurlijke wijze waarop zij aan de handeling deelnamen. De regie van den heer Karl Dibbern maakt van de Koristen bezielde levende wezens. Dat dienen ze in hun ondergeschikte rol ook te zijn. Niets is dwazer dan dat komen en gaan der koristen van en naar het voetlicht als soldaatjes naar het paradeveld om er met automati sche nauwkeurigheid de handgrepen te maken en weer af te marcheeren. Los heid en bevalligheid in de groepeering, levendige deelneming in het spel der hoofdpersonen zijn hoedanigheden die een Koor op het tooneel moet bezitten en waarvan voor een groot deel de artistieke beteekenis van eene opera-voorstelling afhangt. Vooral mogen deze dingen niet ontbreken bij eene Italiaansche Opera, waarbij passie eene esrste, eene tweede en eene derde vereischte zijn. De Orkestratie van Norma toont Bel lini's zwakste zijde. Ware hem een lan ger leven gegund geweesl, hij zou mis schien evenals Verdi, door Fransche en Duitsche invloeden zijne eenzijdigheid hebben gewijzigd. Bizet heeft getracht de instrumentatie van Norma wat te moderniseeren, doch het is bij de eerste akte gebleven. Bij deze voorstelling mocht men de uitvoering van het orkest roemen. Eene sterkere bezetting van het strijkkwartet zou bevorderlijk zijn geweest aan het evenwicht met het koper. De totaal indruk leed door deze on- gewenschte verhouding slechts weinig, zoodat wij met onverdeelden lof over de voorstelling kunnen spreken. Haarlemsch Gemengd Koor onder leiding van den heer Henri Pielage heeft Dinsdagavond eene goed geslaagde uit voering gegeven in de Concertzaal der Soc. «Vereeniging". Behalve een drietal goed verzorgde koorwerken van Zweers, Schumann en Gounod werd een groot aantal liederen ten gehoore gebracht door de medewerkende solisten, leden der Nieuwe Nederlandsche Opera en mejuffrouw Hermine Scholten. Naar de mate hunner krachten be haalden allen het gewenschte succes en gaven den aanwezigen het genot dat schuilt in een mooi gezongen lied. Mejuffrouw Betsy Pielage begeleidde al de liederen en de koorwerken en toonde dat deze moeieljjke taak veilig aan haar kan worden toevertrouwd. Hare be gaafdheden als pianiste kwamen nu en dan voortreffelijk uit. Op de groote zaal van het Stedelijk Museum (Raadhuis) zjjn tentoongesteld teekeningen en prenten van Pieter Saen- redam, den beroemden kerkeschilder der 17e eeuw. Het Museum is dagelijks geopend van 103 uren. Des Zondags is de toegang vrij. Aan belanghebbenden wordt her innerd dat Dr. Bleekrode Maandag a.s. een voordracht houdt in Weten en Wer ken. Het Böhmische Streichkwartet geeft Zondag a.s. in het Brongebouw een ma- tinèe ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan. Op de zeer lage entree prijzen hebben de leden van het Bron gebouw reductie. De Nieuwe Nederlandsche Tooneel- vereeniging, Bestuurder de Heer B Del- monte, geeft Zondag Bad doktoren, het luimige blijspel naar de bekende novelle van Justus van Maurik. Op Hoop van Zegen wordt gegeven als twaalfde abonnementsvoorstelling, a.s. Woensdag door de Nederlandsche Too- neelvereeniging en dan verwachte men Vrjjdag Monna Vanna, Pièce en 3 actes van Maeterlinck, Tournee Schumann. De Tentoonstelling van de werken van Waller Crane die in het Museum van Kunstnijverheid alhier gehouden werd, werd gedurende de afgeloopen week door vele belangstellenden bezocht. De volgende week zal de Catalogus met een achttal reproductiën der werken van Walter Crane verkrijgbaar worden gesteld. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWi 1' Febr. J. Hfijman n E M. de Graaff. F. J H Kriek en P. M A van Olden- mark P. J Oichatz en R. Munsterman. C. Koning en E Stoop. 12 Febr. E Cs'sée en M. G. J. Veldwijk. GETROUWD. 11 F-br. J. H. van Koperen en E. de Groof. J Valk en S. van de Poll. - B. Spreeuw en E. M. van Roode. C. Peetoom en E. A. van den Eijkhof. H. R zsntiart en M. A Labaar. B. M. Verheijde en A E Verputten. 12 Febr. J. Pimentel en M. Pereira, J. A G. Pruimb-nm en P. M Geurten C. Vos en C. de Klein GEBOORTEN. 4 Febr. J Schouten geb. Verbeek d. S Febr. G. O ibroek geb. van Lieshout z. G. W. van Bree geb Lohmeijere. 6 Febr. M. Schuurman geb Soheroenbuijzen d. W Kroon geb. van Zorge d. A. M. Sprengers geb Kolk z M E Me'z geb. Bremerkamo z. W v. Emmerik geb. Bee'e d. P. E Wisker geb Oos'rnm d. 7 Febr. C. W. Slobbe geb de Rnog d. C. Balm geb. Koek d C. G C v. Koningshoven geb. Dreijer t. D. C. Hazevnet geb Fartgens z. 8 Febr. E ltöner geb. Wechler d. G. van der Vis'geb Ellen d. C. A. Kuipers geb. Zwaan d. A. v. d. Putten geb Laverman z MG. Klein geb van Dijk z H. P. van Zanten geb. Antonisse z. 9 Febr. J. C. Kok geb. van den Berg d. M R. Engelenberg geb. B s z 10 Febr. A M Bom geb van Bakel d C. Aker sloot geb. Antonisse z. M. J. van der K»ast geb van der Haas z. E D. Ver- ichoor geb. de Groat z W H. Sipkes geb. voet dM de la Rie geb. Brandt d. W. H. de Bi re nut geb. Rooijaards z. 11 Febr R. C. Luikel geb Schot z. G. Grauwela,an geb. Steeman z. - J A Hal- derman geb Blom z J W. van Raag geb. Toepoel z. N. Vermeulen geb. Broere z. J. Vooren geb van der WerfT i J. G. dc Blaazer geb Tjaden d. !2 Febr. B. Ho- gervorst geb. Andringa z M.S. Heimus geb. Prenen i. OVERLEDEN, fi Febr. P J. Groeieudaal 3 m. d.. van Marumstr. W. J. Pardon 6 m. z„ Kerk hof <tr. 7 Febr. J. G Priesman 65 i .Tul- penatr. A. M Hendriks 17 d. zPapen- torenvest. 8 Febr. W. F de Boer 4 m z„ Gas'buiss W. Winkel geb. v d. Velden 84 j., Spgkern-ansl J. Snijders 85 i., Boter markt. 9 Febr. H M. van der Meer geb. van Rijn 77 L Vlamingstr. 10 Febr. WAM Frijhoff 28 j L Beggnedraat. A. C. Verzeilberg geb. 01b;rs7' jAntonie- straat. li Feb- J. B A. Star 2 m. z., Jansweg. L. F. Petersen 4 m. d., L. Raamstr. VEEMARKT 11 Febr. 1903. Aangevoerd: Prijs: S5 N. Kalveren 13.8. 12 Schapen 27.19. 0R6ELBESPELINB in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 17 Febr. 1903, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu Fuga8. Bach. 2. AndantinoVolckmann. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. 4. No. 4 uit de 3e Symphonie.It. Schumann. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2