Oost-Afnkaansche bezittingen niet alleen de slavernij duldt, maar de slaveneige- naars den steun der ambtenaren hebben In Zuid-Afrika wil men nu de Kaders „de waardigheid van den arbeid" leeren, door hen zijdelings tot werken in de mijnen te dwingen. Dit alles belet niet, dat Engelsche schrijvers gedurig over de hardheid van den Boer tegenover den inboorling declatneeren. Dat de regeering der Z. A. Republiek er zich nooit toe heeft willen leenen, de Kaffers door dwang naar de mijnen drijven, is daarbij van geen beteekenis. Zaterdag heeft het in Engeland, vooral langs de westkust, zoo hevig gestormd, dat de Monai-brug, die Wales verbindt met het eiland Anglesey, beschadigd werd; de telegrafische gemeenschap met Ierland werd gestoord. Bij Morecambe- baai werd een trein letterlijk van de rails gelicht en omgeworpen. 32 men- schen zijn bij die ramp gekwetst. Overal op de kust zijn schepen vergaan, en men vreest dat tal van menschen om gekomen zijn. De telegraphische gemeenschap tus- schen Londen en Noord Engeland, Schot land en Ierland was verstoord. De stoomboot „Renwick" van New-Castle leed schipbreukmaar de bemanning is gered. Dit geschiedde eveneens met de equipage van de „Daisy" van Liver pool, die op de kust van Cornwallis verongelukte en met die van de „Fin- gali." Omtrent het lot van de bemanning der «Ottercaph" zijn nog geen nadere bijzonderheden. De Engelsche bladen bevatten uit voerige mededeelingen over den storm. De aangerichte schade is buitengewoon belangrijk. Een predikant werd gedood door het instorten van zijn slaapkamer. Meer dergelijke ongelukken, maar niet met zoo tragischen afloop, kwamen voor. Echter werden wel meer menschen ge dood door neervallende balken of steenen. Het aantal ongelukken met doodeljjken afloop is nog niet op te geven de «Daily News" echter vermeldt reeds zeven gevallen. Het aantal gewonden is zeer aanzien lijk. Te Holyhead stortte een kerk in, gelukkig was er geen dienst, zoodat persoonlijke ongelukken hier niet voor kwamen. Te Lower Gornal werd het dak van een schouwburg weggeslagen. Ook dit ongeval liep zonder ongelukken voor menschen af. De nijverheidscrisis in België schijnt zich, in plaats van te beteren, meer en meer uit te breiden. Thans meldt men weer dat een belangrijke fabriek van plaatijzer te Louvroil bij Bergen gisteren hare deuren gesloten heeft. Het geheele personeel, uit 450 personen bestaande, is ontslagen. Deze maatregel heeft in de streek groote opschudding gewekt. Ver der heeft de naamlooze maatschappij van spiegel-, glazen- en ruiten fabrika ge, kristal- werk enz., te Mariemout onlangs laten aanplakken dat het loon den len Februari met 15% zou ver minderd worden, er bij voegende dat, indien men met deze vermindering geen genoegen nam, de werkplaatsen op het einde der maand zouden ge sloten worden. De werklieden hadden geen vrede met de vermindering en dientengevolge zijn de fabrieken gisteren gesloten. Ook hier staan 450 werklieden op straat. We moeten er bij voegen dat de maatschappij zich het recht had voorbehouden de fabriekage te schorsen wegens reparatiën. De Nieuwe Courant meldde Vrijdag: Het comité van verweer vergaderde Donderdagavond te Utrecht. Wij zijn in staat het volgende mede te deelen: In de volgende week, de dag is on bepaald, zal de algemeene werkstaking uitbreken. Men zal den arbeid dadelijk weer hervatten, wanneer aan den aan de re geering te stellen eisch: intrekking van de voorgestelde wijziging van het Wet boek van Strafrecht is voldaan. De besturen der werliedenorganizaties en -bonden houden drukke conferenties met elkander, en stellen zich door ge heel het land met elkander in verbinding. Een onderzoek hierop ingesteld door de N. Rott. Courant ingesteld had tot resultaat »Naar uit beste bronnen vernomen wordt is er van een besluit van het comité van verweer om de volgende week, wanneer de ontwerp wetten niet worden ingetrokken, een spoorwegsta king of een algemeene staking te pro- klameeren, niets bekend. Integendeel, heett het comité gemeend in dien zin geen enkel besluit te mogen nemen, om daardoor de regeering in de gelegenheid te stellen ons land voor een ramp te behoeden." Het Volk deelt mede, dat ambtenaren van Post en Telegrafie, verdacht van „rooie"symphatiên stonden, verplaatst te worden naar plaatsen, niet aan spoor lijnen gelegen. Dit wordt reeds weersproken door het feit, dat op geen enkel kantoor, niet aan de spoorlijnen gelegen, een commies werkzaam is. Dat er verplaatsingen en heel veel verplaatsingen onder het per soneel op til zjjn, is juist, doch is het gevolg van de a. s. promotie en van feiten, die aan het licht zijn sekomen door de door den directeur generaal on der het personeel gehouden enquête naar grieven en misstanden. Volgens een bericht uit De Bode, het orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, acht die Bond voor onder wijzers werkstaking onverdedigbaar, om- dal onschuldigen er de dupe van zouden worden. Laat ons, zegt het blad, „de toe komstige gebeurtenissen afwachten en zien in hoever de bond bij deze bewe ging zou kunnen betrokken worden, op grond van aanranding van het vereeni- gingsrecht". Als wij 't goed begrijpen, randt het nieuwe wetsontwerp het recht van ver- eeniging niet aan, doch bedoelt in hoofd zaak door strafbepalingen te verhinderen, dat het recht van arbeid belemmerd wordt. Naar Het Volk verneemt, zuilenden minister van oorlog door mr. Troelstra bij de behandeling zijner interpellatie nog deze vragen worden gesteld: a. of het plan bestaat, militairen te verplichten, bjj een eventueele staking in het spoot wegbedrijf dienst te doen in plaats van stakende machinisten enz en zoo ja, op welke wettige bepalingen dit zou steunen. b. of de minister geen toezegging kan doen, met het oog op de groote kosten dezer buitengewone oproepingen, de herhalingsoefeningen der lichtingen 1897 1898 en 1900 voor dit jaar te laten vervallen. Hetzelfde blad meldt, dat het comité van verweer heelt besloten le. Een manifest te verspreiden in 200,000 exemplaren djor het geheele land. (Dit is reeds verschenen.) 2e. Alle plaatselijke comité's aan te manen onmiddellijk een aanvang te maken met het houden van protest meetings. 3e. Aan te dringen op onmiddellijke vorming der plaatselijke comité's van verweer. Niet zoo lang parlementeeren s.v.p., handelen I 4e. Aan te dringen op spoedige voor ziening in de financieele middelen. Zaterdag werd te Amsterdam aan de vrouwen van de milieeins der lichtingen 1900 en 1901 van het 5e, 6e en 7e reg. inf., te Amsterdan in garnizoen, ieder 16 gezonden voor 2 weken toe lage Deze bedragen worden gegeven door eenige vermogende Amsterdamsche ingezetenen. De vereeniging Het Nederlandsch Tooneel heeft reeds eenige malen een gedeelte der afdeeling mariniers, aldaar in garnizoen uitgenoodigd tot het bij wonen van haar voorstellingen in den Stadsschouwburg, Met goedvinden van den kolonel, werd in de marinierskazerne aldaar aan de man schappen een feestavond aangeboden door enkele vereenigingen. Nu door de spoorwegstaking en de daarmede verband houdende gebeurte nissen veler aandacht is gevestigd op den toestand van het spoorwegpersoneel en de vraag wordt gesteld of door de spoorwegmaatschappijen tot nu toe wel veel voor de personen in haren dienst is gedaan, wordt in herinnering gebracht hoe reeds in 1892 door den heer P. N. Kooien Pz., lid van de Commissie van Beheer van het Pensioenfonds van het personeel der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, is uiteen gezet. hoe bedoeld pensioen-, weduwen- en weezenfonds is ontstaan en hoe zon der de belangrijke jaarlijksche bjjdragen der Maatschappij de kortingen op het salaris der beambten onvoldoende zouden zijn om hun en hunne nagelaten be trekkingen pensioen te verzekeren. In de niet in den handel ver schenen brochure van den heer Kooien wordt vermeld, dat omstreeks 1890 •'e Maatschappij jaarlijks ruim 70,000 in het fonds stortte. Dit bedrag is naar wordt medegedeeld sedert tot meer dan 200,000 gestegen. Ook de administratiekosten van het fonds (ongeveer f 30,000) worden door de Maatschappij gedragen. Twee beambten van de Staatsspoor wegmaatschappij hadden een manifest verspreid gericht aan het georganiseerde en ongeorganiseerde Spoor- en Tram wegpersoneel. Zaterdag werden de beide personen door den inspecteur der S.S. gehoord over dit manifest. Zij erkenden de schrij vers daarvan te zijn. Zondag werden zij in hun betrekking bij de S. S. geschorst wegens de ver spreiding van bovenbedoeld manifest. Een later bericht luidt: De spuor- mannen De Wjjs en Van der Molen zjjn ontslagen. Het stoomschip «Potsdam" der Hol land-Amerikalijn te Rotterdam wordt ingericht om eventueel achthonderd man militairen te kunnen opnemen, ingeval aldaar de overkomst van het Bredasche garnizoen noodzakelijk mocht blijken. Men schrijft uit Limburg: De boringen ten behoeve der staats mijn in Limburg gedaan hebben aan vankelijk goede uitkomsten opgeleverd. Zoo werden in den nacht van Donderdag op Vrijdag twee kolenlagen doorboord, de eene op een diepte van 130 meter ter dikte van 0.90 meter en de andere op 140 meter diepte ter dikte van 2.40 meter. Voorwaar een goede vondst. Naar uit Friesland wordt medegedeeld is reeds voorzien in het postverkeer bij eventueele werkstaking. Het plan bestaat om dan van uit Amsterdam torpedo booten en bewapende stoombooten met brieven en postpakken naar Harlingen te doen stoomen van daar per verdere gelegenheid. De Hollandsche avondpost zou dan weinig vertraging ondervinden. Door B. en W. van Arnhem is ter visie gelegd hun besluit houdende schor sing van de onderwijzers H. Geertsma, K. Geertsma en N. van Putten aldaar, wegens stellen en verspreiden van een opruiende circulaire onder de militairen. Men meldt uit Utrecht: De toestand van prof. Beets is nog dezelfde. Direct gevaar bestaat er niet, doch de toestand is, met het oog op den hoogen ouderdom van den zieke ernstig. Dezer dagen werd te Castricum een diefstal gepleegd van circa 500 aan bankpapier. In verband daarmee is door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring gebracht zekere vrouw Z., die in hare qualiteit van kaartlegster raad verschafte aan de daders van dezen diefstal en zich tegen ruime belooning belastte met het bewaren van het ge- stolene. In verhoor genomen, beweerde zij van den diefstal niets af te weten, Bjj nader onderzoek werd evenwel circa ƒ200 van het gestolene in hare woning opgespoord. H VARLEM 3 Maart 1903. Door de besturen der christelijke arbeiders-vereenigingen „Patrimonium", „Christelijke Nationale Werkmansbond", „R K. Volksbond" en „Maarten Luther" alhier is een manifest verspreid waarin er op gewezen wordt dat de aanhangige wetten den Nederlandschen werkman niet aan banden leggen, maar juist de vrijheid van den arbeid waarborgen. Verder zegt het: dat de leiders der socialisten niet tot de arbeiders behooren en dus bij een verzet tegen de regeering door het proclameeren van een werk staking, zelf niets verspelen, maar er de werklieden aan wagen. Als de werk staking waarop zij aansturen mi.-lukt, dan zijn de arbeiders broodeloos en zjj zullen niets vergoeden noch hen be schermen. Alle nadeelige gevolgen komen op het hoofd van den werkman want de voormannen der revolutionaire partij zorgen wel dat zij buiten het bereik der strafwet blijven, en ten slotte,.na een aansporing om de oogen der kame raden voor de gevaren van staking te openen als deze tjjd van spanning voorbij is, en kalmte en rust in aller gemoed is weergekeerd, dan is het oogen- blik daar om langs den weg van orde en recht uw bezwaren tegen uw werk en werkkring uit te spreken. Gedurende de maanden Mei en Juni 1903 zal eene Internationale Ten toonstelling van oude en nieuwe kant werken in het Museum van Kunstnij verheid te Haarlem gehouden worden. Het tentoonstellen geschiedt zonder kosten voor lien die hunne bjjdragen leveren. Zij worden verzocht hunne inzendin- dingen, zoo mogelijk, vergezeld te doen gaan van eene nadere omschrijving der toegezonden kantenals ook de waarde en de mattn van elk stuk op te geven. De kantwerken zullen in gesloten vitrinus worden tentoongesteld met aanduiding van de namen der exposanten alsook tegen brandschade en diefstal voor rekening van het Museum van Kunstnijverheid verzekerd worden. Den exposanten wordt verzocht mede te deelen of de ingezonden kanten ver koopbaar zgn, in dit geval moeten zij vergezeld gaan van eene duidelijke op gave der stukken en van hun verkoop prijs. Voor het buitenland zal de opge geven verkoopprijs met de inkomende rechten worden verhoogd. Na de sluiting der Tentoonstelling zullen de tentoongestelde kantwerken voor rekening van het Museum worden verpakt en aan de eigenaars franco teruggezonden worden. Belangstellenden worden verzocht hun ne inzendingen vóór 15 April 1903 franco te doen toekomen aan den Heer Eduard A. von Saher, Directeur van het Museum van Kunstnijverheid, aan wien de correspondentie omtrent deze Ten toonstelling moet worden gericht, en die gaarne bereid is verdere gewensche in lichtingen daaromtrent te verstrekken. VKBGADEBING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 4 Maart 1903, des namiddags te l'/s ure, in de STATENZAAL (Prinsenhof,) De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Jhr. J. W. Quintus, eervol ontslag Curator Gymnasium. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw ge kozen lid van den Raad. 3. Voorstel-W. A. J. van de Kamp, instelling Commissie onderzoek mo gelijkheid uitoefening invloed op plannen verbouw Infanterie kazer ne. 4. Id. B. en W.W. vaststelling ver ordening brandblusschen, met nader voorstel. 5. Voorstellen speciale Commissie vast stelling verordening verleenen pen sioen enz. aan ambtenaren en ver ordening verleenen pensioen aan weduwen en weezen van ambte naren. 6. Voorstel B. en W.W. vaststelling 2e suppl. kohier pi. dir. belasting, dienst 4902. 7. Id. id. adres P. J. Kujjper, om pensioen en toelage. 8. Id. id. gratificatiën aan lid en ge wezen leden staf gemeentereiniging. 9. Id. id. adres J. M. W. Francken, aankoop grond Staten bol werk. 10. Id. id. id. Planije Blansert plaat sing kantoortje op Spaarnewal. 11. Id. id. onbewoonbaarverklaring per- ceelen Essenstraat Nos. 33 en 35 rood. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 504 baden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2