Tweede Blad. van WOENSDAG 4 Maart 1903. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anogang- No. 20. 2 Gem. kamer», met ot londer pen sion, resp. 38.en/18.terst. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., 1ersfond No. 108 B rood. Een gedeeltelik Bovenhuis, 2.25 p. w„ terst. Burgwal. No. 13. Winkelhuis, 3.50 p. w. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 25. Huiien met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a /3Q, desver- tangd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slsapoabinet, 25.— p. m„ terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ40 per mnd. Frankestraat, No. 25. Ongem. Kamer, f 1.— p. w., terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25.— p. m., terstond. No. 26. Benedeohuis. ƒ350.— Aanvaarding 1 Mei. Ged. Oudegracht. No. 43. Bovenwoning, 220.—p. jaar. Mei. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 20 tot 24 No. 167. Ongem. Zit-en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 31. Heerenhuis met tuin, 300.— p. j. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of ronder pensioa 18 tot f 20 p. m.. terst. Na. ilrood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21rwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat- No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuiü, bevattende 4 kamers, serre, keukeu en kelder, gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 16. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat, o. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direot aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamer» 25.— p. m. No. 92. Huis, 375.— per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. Ne. 8. Gem. Kamers, 16.— p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.—p. m., terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30swart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee solders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Hui» met tuis, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of ronder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tat. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.— p. m. Leidschestraat. Hoek Leidrche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.—per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 k 50 p. m. Nieuw Kerksplein No. 24. Bovenhuis, huurprjjs ƒ190.p.jaar, met inbegrip van waterleiding. Aanvaar ding 1 Mei a.s. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. l., f 3.— p. w. Pieter Kiesstraat, No. 33. Gem. Kamers met pensnn, 80. en 60.p. m„ terstond. Ruychavestraat. No. 19. Een Huis, ƒ350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of s. pension, 45.of 16.p. m., terst Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w, met pension, 25.p. m., terst. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24». Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Boieuhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zylrest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsehe plein en de Waldeck ryrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan by den Koniuginneweg. Tweede Kamer. In de sitting van Woensdag hebben de afdeelingen hunne voorzitters en onder-voorzitters benoemd. Aan de orde was de overeenkomst met België betreffende verbetering van het Kanaal GentTerneuzen, welke na eenig debat werd goedgekeurd. De heer Goe man Borgesius drong aan op een spoedig aan de orde stellen der interpellatieën betreffende de gebeurtenissen der laatste dagen, opdat er een einde kome aan de spanning wegens het gerucht, dat de Reg. een eenzijdige strafbedreiging zou willen voorstellen. Minister Kuyper heeft zooals reeds is meegedeeld, persoonlijk ingediend 3 wetsontwerpen in verband met de jongste spoorwegstaking. Den volgenden dag zou bepaald worden, wanneer de interpellaties zullen behan deld w rden. Weêr met stampvolle tribunes ver gaderde Donderdag de Kamer. De Voor zitter deelde mede, dat de Centrale ektie besloten had Dinsdag in de af deelingen te onderzoeken de den vorigen dag door den Prezident-Minister inge diende drie uitzonderingswetten. De heer schaper kwam daar tegen op; hij kon zich niet vereenigen met deze vreeseljjke haast, om die zoogenaamde rechtsorde binnen te halen; dat achtte hij niet in s Lands belang. De groote spanning in den lande zat hem z. i. hierin, dat de natie wilde weten, wat er van de Reg. te wachten was. Spreker wenschte be handeling der interpellatieën vóór het afdeehngsonderzoek. De heer Mees ver klaarde. dat hij zjjn interpellatie hand haafde voor wat betreft de vraag, op welk standpunt de Reg. zich heeft geplaatst, toen zij kennis kreeg van de spoorwegstaking, en of de Reg. geen aanleiding heeft gehad omtrent de sta king te zjjn ingelicht. De heer Goeman Borgesius kon zich niet met het besluit der Centrale Afdeeling vereenigen. Hij achtte het in hooge mate gewenscht, vóór het afdeehngsonderzoek der drie ontwerpen de interpellatieën te houden, om de Reg. in de gelegenheid te stellen licht te verspreiden over de gebeurte nissen van Januari. Spreker stelde voor Dinsdag of morgen de interpellatieën te houden. De heer de Savornin Lohman verdedigde het Sektie-onderzoek der ontwerpen op Dinsdag, en meende, dat de interpellatieën gelijktijdig met de openbare behandeling der drie wetten konden worden gehouden. Bij het verder debat bestreed de heer van Kol het overhaaste afdeehngsonderzoek; hij be toogde, dat de heeren steeds haast toonen, wanneer het dwangmaatregelen betreft. De heer Drucker sloot zich aan bij het door den heer Goeman Borgesius ge sprokene Het voorstel-Borgesius, om Dinsdag a.s. de interpellatieën te houden, werd verworpen met 50 tegen 35 stem men, zoodat op bedoelden Dinsdag de drie wetsontswerpen zullen worden onderzocht in de afdeelingen. Nadat aldus besloten was, is de Kamer ge scheiden. Over den voortgang der Simplonwer- 7o™oerneemt men' dat de tunnel, die 19,72J meter lang moet worden op het oogenblik aan den Zwitserschen kant ingeboord is tot een diepte van meter. Onvoorziene omstandighe den uitgesloten, zal over acht maanden van deze zijde het midden van den tun nel bereikt zijn. Aan de zuidzijde heeft men nog 2500 meter te boren om zoo ver te zjjn. Men rekende oorspronkelijk, dal 13 Mei 1904 de arbeid voltooid kon zijn, maar reeds nu voorziet men, dat men die termjjn op een halfjaar later zal moeten stellenmen koestert bo vendien de vrees, dat door den grooten watervoorraad aan de noordelijke zijde men wellicht genoodzaakt zal zijn, alleen aan de zuidzijde voort te werken, wat den arbeid natuurlijk veel langzamer zou doen vorderen. Men heeft nu on langs een belangrijke ontdekking gedaan door met proefnemingen aan te toonen, dat het water, dat onophoudelijk de mijngangen overstroomt uit het alpen meertje Alpien afkomstig isde pogin gen zijn nu gericht op het vinden van de verbinding van den tunnel met het meertje en die af te sluiten. Barnum en Bailey hebben hun ten- ten op het oogenblik opgeborgen en hebben hun winterkwartieren te Brit- geport in Connecticut opgeslagen. Er is eergisteren een begin van brand ont staan in sommige bladen wordt de schade 75.000 dollar genoemd in weer andere 750.000 dollardat laatste zal wel een bericht van B. en B. zelf zijn. Vrijdag is te New- York een buskruit- magazjjn van het oude fort Lafayetta ontploft. Onder de werklieden en mili taire gevangenen zjjn vier dooden en elf gewonden. Toen de gevangenis van Newgate te Londen gesloopt zou worden, is er eerst openbare verkoop geweest van allerlei waar een op griezeligheden verzot pu bliek geld voor overheeft. De gevange nisbei, de vlaggestok (waaraan de zwarte vlag geheschen of gestreken wordt op het oogenblik dat er iemand opgehan gen is), de bank van den veroordeelde in de kapel, enz. Op de verkooping ging het ruw toe. Ook vond men goed, dat menschen op de plek, waar terechtge- stelden begraven werden, dolven naar tanden en beenderen van slachtoffers. Een lid van het Lagerhuis bracht dat alles in het parlement te berde en vroeg den minister van binnenlandsche zaken wie er aansprakelijk voor was. Deze antwoorddehet City Bestuur. De directie der spoorwegen in Dene marken heeft het plan opgevat, de wagens Ille klasse te voorzien van nuttige lectuur, waarvan alle reizigers kosteloos kunnen gebruik maken. In Zweden zjjn zulke trein-bibliotheken reeds ingevoerd. Daar heeft men niet alleen wetenschappelijke werken ter beschikking van de reizigers gesteld, maar ook boeken tot geestes- ontspanning, populaire, moderne klas sieken, enz. En geregeld wordt er voor afwisseling gezorgd. Terwijl Rusland zich zoo druk maakt met de zorg voor de Christenen in Tur kije, gaat het voort in Finland maat regelen te nemen, die volkomen in strijd zijn met de plechtig bezworen rechten en wetten, die door drie Keizers zijn II geëerbiedigd, en die onder Nikolaas II zijn geschonden. Blijkens een telegram uit Londen, heeft de Russische Gouverneur van Fin land, generaal Bobrikof, aan de pro vinciale gouverneurs opgedragen maat regelen te nemen, om te zorgen dat de uitslag van de conscriptie in dit jaar beter is, dan die in 1902 was. De drie Russische Gouverneurs beloofden dit, maar de vier Finsche Gouverneurs, die van Abo, St. Michael, Wasa en Uleaborg, zonden aan Bobrikof een lange memorie, waarin zij uiteenzetten, dat de militaire wet een schending van de Finsche Grond wet is, en waarin zjj verzoeken de be slissing van den Finschen Landdag over die militaire wetten te vragen. Dit memorandum werd aan den Tsaar gezonden en beantwoord met het on middellijk ontslag der vier gouverneurs. Zij zjjn reeds vervangen door Russische creaturen. De „Journal" dicht nu een verhaal op van een nieu we erfenis-quaestie, waar bij het niet gaat om honderden miljoe nen er moet climax zijn 1 dus om een milliard. Het meest bijzondere van het geval is wel, dat „iemand", die bij het Humbert proces betrokken 13 geweest, commanditair is van een vennootschap, die bestemd is om in de Ver. Staten een milliard-erfenis los te krijgen. Het verhaal komt zoo ongeveer hierop neer, dat de nagelaten erfenis van zekeren nabob, die Steward heette, niet door zijn weduwe werd aanvaard, doch door deze aan zekeren Hildor werd overge dragen, die een millioen in ruil aan de weduwe schonk. Hildon stierf en ver maakte het milliard aan zjjn erfgena men toen een advocaat uit Marseille op het idee kwam te willen bewijzen, dat Hildon onrechtmatig in het bezit van het milliard was gekomen. Hjj zocht de ware erfgenamen bjjeen en richtte de vennootschap op, om voor voor gezamenl jjken kosten de noodige pro cessen in de Ver. Staten te kunnen

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5