De eigenaars der scheepstimmerwer ven in de Vereenigde Staten hebben hun klanten den raad gegeven répara tiewerk aan scltppen in het buitenland te laten doen, met het oog op den grooten invloed van werkstakingen, thans en in de toekomst. In den Unie-staat Vermont is het al gemeen verbod om sterken drank te veikoopen, dat daar een halve eeuw geleden bjj een volksstemming werd ingevoerd, in de vorige maand op gelijke wgze weder ingetrokken. Elke gemeente zal nu hebben te beoordeelen of en in hoever zij binnen haar gebied den drank verkoop wil toelaten. De voornaamste reden, die tot de veranderde zienswijze geleid heeft,, was gelegen in de treurige ervaringen omtient misbruik binnens huis opgedaan. Ook de wensch om door vergunningsrechten de gemeentekassen te stijven, schijnt niet zonder invloed te zijn geweest. Het algemeen verbod be staat nu nog in de staten Maine de eerste die het invoerde), New Hampshire, Kansas en Noord-üakota, maar ook daar is sterk verzet er tegen ontstaan In New York wordt een loterij ge houden waarvoor de prijzen kussen zijn. Loten worden verkocht voor een dollar per stuk, maar door wie de kussen ge geven zullen worden, is nog niet bekend. De vraag is, ot de kooper verplicht is den kus te aanvaarden, indien hij zich, wat zeer goed mogelijk is, teleur gesteld ziel in de geefster. De Grieksche regeering heelt den vóór- wereldkundige Skufis, die te Pikermi, in Attika, zoo belangrijke vondsten van uitgestorven diersoorten heelt gedaan, opgedragen zijn onderzoekingen in an dere deelen van het rjjs voort te zetten. Met name bg Psachmi op het eiland Euboca, en ook op het eiland Samos, waar reeds eenige jaren geleden over bljjfselen van reusachtige voorwereldlijke dieren zijn ontdekt. De Italiaansche regeering is het met het gemeentebestuur van Venetië eens geworden over het aandeel van den Staat in de herstelling der Venetiaansche mo numenten. De stad neemt den herbouw van den Campanile op zich, waarvoor de staat een half inillioen lire zal geven zoodra zeker is dal de fondamenten den nieuwen toren zullen kunnen dragen, zal de minister Nasi een krediet aan de kamers aanvragen, dat op het volgende dienstjaar zal komen. Tevens zat dan worden voorgesteld 300,000 lire toe te staan voor andere Venetiaansche bouw werken die gerestaureerd moeien wor den; 100,000 lire zal de stad daarvoor geven. Tot architect van den Campanile is Luca Beltrami benoemd. De correspondent der Daily Mail te Hamburg seint een lang telegram over buitengewone maatregelen die de Engel sche regeering genomen heeft om het Trausvaalsche regeeringsgeld dat nog in Zuid-Alrika begraven Imet te zijn te ontdekken. Daartoe heeft zij speurders uitgezonden. Een hunner verklapte het plan echter aan Leyds en Kruger, die er maatregelen tegen namen door duizen den portretten van de uitgezonden speurders in Zuid Afrika te verspreiden, zoodat iedereen daar voor hun komst gewaarschuwd is. De begraven Boeren- schat heet viermillioen pond te bedragen Giron verspreidt het gerucht dat hij nog tot prinses Louise in betrekking staat. De prinses zal in Engeland bjj een vriendin op een plaats, die voor- loopig geheim wordt gehouden, hare bevalling afwachten. Giron gaat niet mee met haar. Hg verzekert echter plechtig dat hij, voor het einde Augustus is, de schoonzoon zal wezen van den groothertog van Toskane. Te Ncemes in Bohemen is een zeer zonderlinge zwendelaarster, de zestig jarige Josephine Weber uit Böhmisch- Aicha, gevangen genomen en aan den rechter overgeleverd. Deze juffrouw had priesterkleeren aangetrokken, nam de biecht af en gaf absolutie tegen behoorljjke vergoeding natuurlgk. In Marseille vreest men weer voor een nieuwen loonstrgd van de dokwer kers. Door middel van een referendum hadden zij zich uitgesproken voor den negeri-urigen arbeidsdag. De patroons hebben echter geantwoord, dat onder de tegenwoordige omstandigheden zjj geen verandering kunnen brengen in de inrichting der werkuren, die sedert 4900 vigeert. Aan de voorjaarsreis van koning Eduard naar het zuiden wordt steeds meer luister bijgezet; in het Kanaal zal eerst de Fransche vloot hem komen begroetten, daarna zal Portugal eer be wijzen. In Lissabon maakt men reeds plannen om den Engelschen koning en nationalen vriend luisterrijk te ontvan gen een revue, waaraan 9000 ssldaten deelnemen, een waterfeest op de zoet vloeiende Taag, een stierengevecht met gentlemen torreadars, een feestmaal en een hofbal. De Hamburgers hebben een aange name verrassing gehad. Wegens het ïslechtei jaar 1902 werd bg de behan deling der begrooting voor 1903 aan genomen, dat de dienst van net vorig jaar een tekort van 6.6 millioen mark zou opleveren. Daarom werd voor 4903 sterke verhooging van belasting noodig geacht. Uit de rekening van 1902 is nu ech'er gebleken, dat de inkomsten 5.5 millioen meer hebben bedragen dan men verwacht had en dat op de uitgaven '/a inillioen is bespaard, liet tekort over 4902 zal nu ongeveer 4 millioen bedra gen en men zal met slechts matige belastingverhooging voor 4903 kunnen volstaan. Bg een hofbal te Berlijn stonden on langs de dan-ende paren op het bepaalde uur gereed. Maar de muziek bleef uit, van het orkest was geen enkel muzi kant te zien. Men telephoneerde naar den kapelmeester, die antwoordde dat de kapel eerst voor den volgenden dag besteld was, maar dat hjj zoo spoedig mogeljjk zou komen en met rijtuigen de andere leden laten halen. Zelf ver scheen hij spoedig met zijn viool en zoo kon het bal al vast beginnen. Allengs verschenen ook de andere muzikanten één voor één en vielen mede in, eerst de hobo, toen een fluit, dan de bas enz. Eerst bij den tweeden dans werd het orkest volledig bezet. Zoo werd in wer kelijkheid Fahrbach's muzikantenstaking vertoond. Het bekende muziekstuk waar bij telkens één van het orkest heengaat en zij allengs weder één voor één terug komen. De „Petit Parisien" meldt dat de gezondheidstoestand van president Kru ger aanmerkelijk verbeterd is, zoodat hjj wellicht in Mei naar Nederland of Zwitserland zal kunnen gaan. Ds. Van Broekhugsen uit Pretoria wordt volgens berichten uit Zuid Afrika aan den Petit Bleu zeer bemoeilijkt; allereerst heeft lord Milner hein verboden zich weer in Transvaal metterwoon te vestigen, en nadat hg te Worcester in de Kaapkolonie beroepen was laat de overheid hem vervolgens wegens oprui- enden taal, o. a een bewering, dat het vredesverdrag het papier niet waard was, waarop het geschreven stond, en het smeeken in gebeden voor de revanche van presidenten Kruger en Stejjn. De erfgenamen van Paganini hebben aan de stad Genua voorgesteld, voorde som van 470,000 lire, alle herinneringen aan den beroemden virtuoos, die zich thans in de villa Di Gaione bij Parma bevinden, te koopen, o. a. ringen van Georges IV, koning van Engeland, Le opold I van België en Nicolaas I van Husland; souvenirs van keizerin Marie Louise, o. a. hoeden door haar, Napoleon en den hertog van Reich-tadt gedragen, het rjjtuig dat Paganini te Londen kocht, waarmede hg geheel Europa doorreisde, en verder autografen van Mozart, Ros sini, Paer e. a., brieven van beroemde mannen, violen en alten van hooge waarde enz. De stad Genua vindt den pijjs te hoog, en kan niet tot den aankoop besluiten. Men wil die curiosa nu aan den Italiaan- schen staat aanbieden, en wanneer deze weigert, alles aan liefhebbers verkoopen. Aan de hand van berichten uit hel Amoer-gebied. meldt de Memorial Di plomatique, dat Rusland bedreigd wordt met de herhaling eener slichting van een Russische republiek, ditmaal niet, zooals Han de Zeltoegaoevers twintig jaar geleden, doch in de omstreken van Bla- gove-tsjensk. Ook hier zijn onlangs rijke goudvelden gevonden juist zooals inder tijd aan de Zeltoega; massa's gouddelvers zijn er heen getrokken en dit lastige volkje loopt met plannen rond, om hun goudgraverskolonie op republikeimchen grondslag in te richten. Twintig jaar geleden waseen militaireexpeditie noodig om de Zeltoegarepu bliek aan het Tsa- rengezag te herinneren. De begrooting voor de Britsche oorlogs marine wjjst een algemeen totaal a in van 35,836,841, welk bedrag, met dat der vorige begrooting vergeleken, eene zui vere vermeerdering met 3,202,000 beteekent, hoofdzakelijk voor aanbouw van nieuwe schepen en uitgaven voor herstel en onderhoud. Op het werkplan is o.m. opgenomen het maken van een aanvang met den bouw van drie nieuwe slagschepen, vier eerste klasse kruisers, drie gepantserde kruisers, vier verken ners, vgltien torpedo-vernielers, en tien oaderzeesche booten. Het aantal officieren en manschappen is vastgesteld op 427,100, dat is 4600 meer dan het thans aanwezige geial. Het Kamerlid Schaper schrijft aan Het p olk Naar aanleiding van het artikeltje in Het Folk van gisteren wil ik nog even wijzen op wat De Tijd mede aanvoert om, door het vermoeden van obstructie onzerzijds uit te spreken, de Kamer meerderheid op te hitsen tot belemme ring van het vrije woord óók in de Kamer. Het bi ave blad herinnert aan mqri gezegde in Groningen: »Men zal van ons genieten, zooals men nog nooit van ons genoten heeft." Ik kan hier, om elk voorwendsel tot ophitsing aan dat blad te ontnemen, mededeelen, dat ik dit zeide, niet in antwoord op de vraag hoelang denkt ge dat de behandeling in de Kamer zal duren? rnaar op deze: denkt ge dat de wetten zullen worden aangenomen of niet? Daarop zei ik, dat we ons uiterste best zullen doen, enz. Ten opzichte van den te besteden tjjd beteekenden mijn woorden dus niets. Wat onze werkzaamheden in de 1ste afdeeling betreft zeker is het mogelijk, dat het een beetje langer geduurd heeft, doordat vier der onzen daarin zitting haddendoch als men bedenkt, dat daarin óók zaten de langwijlige jhr. Van Karnebeek en voorts personen als Talma, De Visser en Lohman, die allen veel te zeggen hebben, al nam de laatste in het eerst aan de beraadslagingen geen deel (zooals, merkwaardigerwijze, ook ministers-Kamerleden en voorstellers van wetsontwerpen plegen te doen als hunne producten in de secties behandeld wor den), dan zal men begrijpen, dat de lange duur der beraadslagingen niet louter aan ons te wjjten is. De 300 muntstukken, te Noordwgker hout gevonden, die volgens het oordeel van den Leidschen gemeente archivaris afkomstig zijn uit den tijd van het be leg van Leiden, zullen nu waarschijnlijk nog aanleiding geven tot een proces, daar de eigenaar van het land, waarin ze gevonden zjjn, den vinder het recht op het bezit betwist. Te Amsterdam zijn sedert eenige jaren aan twee scholen klassen voor schippers kinderen ingericht, die slechts een deel van het jaar in de gemeente vertoeven en dus niet tot de geregelde schoolbe volking behooren. Wij lezen nu in de Duitsche bladen dat thans eerst te Ber lijn omtrent het schoolgaan van zulke kinderen een onderzoek wordt ingesteld. Jaarljjks komen ongeveer 140.00U schip pers naar die stad en ofschoon in Duitsch- land sedert lang leerplicht bestaat, bezoeken slechts weinig schipperskinde ren de scholen. Het schoolbestuur heeft nu aan alle hoofden een vragenljjst ge zonden om omtrent den toestand op de hoogte te komen. Het conflict tusschen de stalhouders en de koetsiers te Hilversum is geëin digd. Beide partgen hebben nu hun zin. De koetsiers hebben een vereeniging en de stalhouders smaken de voldoening dat de gestelde voorwaarden door de koetsiers aangenomen zijn. De stallen zjjn weder in volle werking. Een drietal koetsiers heeft voor geza menlijke rekening en stalhoudeiij ge opend dit is de eenige verandering in den ouden toestand. E-n winkelier in horloges en aanver wante artikelen, wonende in de Leuve- brugsteeg te Rotterdam werd Maandag morgen omstreeks 6% uur gewekt door dat de bootwerker H. A. Jansen, wo nende op den Schiedamschedjjk, bezig was zgn winkelruit, waarvoor hij Zon dagavond vergut het luik te zetten, met een pikhouweel kort en klein te slaan. Het gerinkinkel der scherven deed de winkelier onmiddelijk naar zijn win kel loopen, die een verschrikkelijk too- neel van verwoesting aanbood. De woeste bootwerker had intusschen onder het uiten van verwarde gezegden, uit de winkelkast de met glazen deksels afge sloten etui's meegenomen. Twee er van, hoofdzakelijk gouden oorknoppen en belletjes bevattende, wierp hij in de Leuvebrugsteeg tegen de straatsleenen, ze stuk trappend. Met het derde étui, 21 zilveren horloges bevattende, liep hjj naar de Leuvehaven en wierp het daar in het water. Dan in woeste vaart ver der voorthollende kwam hjj op Wijn haven met een politieagent in botsing en beschadigde diens monteering. Eerst toen werd men hem meester en bracht men den man naar het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij zich nog be vindt. Van de 21 in de Leuvehaven geworpen horloges konden een brug wachter en een werkman er nog 7 redden; de andere verdwenen in de diepte. Dezelfde razende man trapte Zaterdag in een wir.kel in huishoudelijke artikelen op het Haagscheveer no. 24 moedwillig een ruit in. Hij werd reeds eerder, als verdacht van een horlogediefstal te Schiedam, tot eenige jaren gevangenis straf veroordeeld en beweert thans, aan wie het hooren wil, aan dit feit on schuldig te zijn geweest en dus ter wille van een ander in de gevangenis te hebben gezeten. Het Handelsblad schrjjft: Onzen lezers, rnr. Van den Bergh en heel Amsterdam wacht een groote teleurstellingNaar wjj uit goede bron vernemen is in de prise d'eau der Amsterdamsche duin waterleiding op ruim 100 meter diepte tout, d. i. zeewater aangeboord. Het bericht dat wij een paar dagen geleden brachten, vond waarschijnlijk zijn grond daarin, dat het water op die diepte een poosje zoet is geweest inaar nu reeds zout is geworden. Prof. E. Dubois deelde in het Han delsblad mede, dat ieder, die zich het gedrag der beide watei soorten goed had voorgesteld, dit verwachtte en legt uit dat men uit diezelfde bron van 100 Mr. (volgens nadere mededeelingen 440 Mr.) tot op 38.5 M.D.P. goed zoet water kan afpompen, zonder angst voor de zee. Het filter der pompbuis is in die bron aan gebracht in de grove zandlaag 30.50 tot 38.50—D.P. In de zone van het overal op dergeljjke diepte voorhanden grove zand heeft men ook in de Amsterdamsche prise d'eau slechts de filterhuizen aan te brengen om voor onbeperkten tijd en zonder eenig gevaar van verzouting Amsterdam in ruime mate van zoet water te voorzien; terwijl men dan tevensin den bovengrond zich het grondwater weder laat her stellen en aan den plantengroei ten goede komen. Wij vernemen dat, voor het geval de ongesteldheid van den heer Troelstra hem mocht verhinderen in de Kamer tegenwoordig te zijn, de heer Schaper zich bereid verklaard heeft de interpel latie over te nemen en toe te lichten. De bijeenkomst der Commissie van Rapporteurs in zake de regeeringsvoor- stellen ving Maandagochtend te 10 uur aan. De groote spoed dien de commissie achter haar arbeid zet, doet verwachten dat haar verslag nog deze week ver schijnen kan. De geheele omtrek van Den Bosch staat weer blank. Wast het water nog enkele centimeters, dan moeten de watertoegangen der stad weer gesloten en zal het stoomgemaal in werking ge steld worden. De weg naar Engelen is ondergeloopen en die naar Pettelaar zal dit weldra ook zgn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2