HAARLEMS CH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 21. 144 van ZATERDAG Maart Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 15 Maart 905. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN DOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 eenten per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VEK30HIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too rrwgelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. lOVs heures, Mr. Duproise. Pasteur a Bois le Due. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorin. 10 ure, de Heer van Diemen. Theol. Candidaat. '8 Avonds 5Vs ure, de Heer van Diemen^ Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'g Avonds 5Vj ure, Ds. Tibben. Waai niet! anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5Vs ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Bemonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Loenen Martinet. Emer Pred. te Bussum. Repetitie van het Zangkoor te lH/s ure, in de Kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Evelein. Evang. Luth. Pred. te Leiden Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. '8 Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. de Lang. Emer. Pred. Doopsgeeinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Britzel. Pred. te Wormerveer. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 'sAvonds 6l/s ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, ure, Ds. Hulsman. Pred. te Zandvoort. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Pred. te Haarlem. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Creutsberg. Pred. te Wijk aan Zee. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Zandvoort. 's Avonds 7 ure, Ds Zeegers. Van Heemstede. Voordrachten in Teylers Stichting. Als laatste Spreker bij de voordrach ten in Teylers gehoorzaal trad op Dr. Hugo de Vries, Hoogleeraar te Amster dam. Tot onderwerp was gekozen het ont staan der soorten in de plantenwereld, soorten, elk op zich zelf zich ontwikke lende. Van de schoone en veel gezochte orchi- deën bestaan drie a vierduizend soorten, ongerekend de vele bastaardsoorten door kweekkunst of toeval verkregen. Van de barbaris, de bloeiende heester, in het najaar de bekende zure vruchtjes dragend, werden de bastaarden aange toond, verschillend in vorm van blad en bloem. Zij ontstaat uit een kruising van de geel- en de roodbloeiende. Ook de tabak, zelfs onze binnenland- sche, heeft bastaarden, de kruising be staat in het overbrengen van het stuif meel van de eene bloem over te brengen op den stempel van een andere, de hieruit ontstane bastaarden staan dan tusschen beiden in, dragende de kenmerken van beiden. Bastaarden doen zich soms voor als soorten. Distels, wilgen en bramen kunnen vele bastaarden doen voorkomen. Uit de hooge grove distel en de distel met één stengel en één hoofd ontstaat de tusschensoorl Engelsche distel. Tot het bekomen van variteiten wor den de planten kunstmatig bevrucht, doch ook veel in deze heeft plaats door toe val toeval, meent spreker, dat echter aan vaste regels blijkt onderworpen te z(jn, zooals blijkt aan hem, die, toegerust met het noodige waarnemingsvermogen de oorzaken weet op te sporen. Vervolgens kwam de ribes ter sprake, de vroeg bloeiende heester, waarvan twee soorten zijn, gele en roode. Spreker toonde ook hier den bastaard, vertoonende de eigenschappen van den vader en van de moeder, maar van beiden in kleur en vorm verschillend. Soms treft men bij de bastaarden ver zwakking van vruchtbaarheid, soms een sterk waarneembaar verlies van kracht aan de plant. Bastaarden hebben het vermogen zaad te maken, doch het is niet te bepalen wat er uit voort zal komen, ot de plant in haar onderdeelen zal trekken naar den vader, naar de moeder, of dat de bastaarden onderling ongeljjk zullen zijn. Spreker behandelde vervolgens de Teu nisbloem. In hoofdzaak zijn er twee soor ten van, de groote zooals die voorkomt in de duinen onder Vogelenzang en de kleinbloemige in de nabijheid van het Zandvoortsche strand. De kweekkunst doet uit beide soorten weer een plant ontstaat, vertoonende de ouderlijke vor men. Om de geheimen in deze te kunnen naspeuren, behooren de planten, die tot kruising bestemd zijn voor wetenschap pelijk doel, zeer zorgvuldig behandeld te worden, en streng afgezonderd te blijven. De lucerne, de bekende voederplant, die van wege haar diepgaande wortels bij de grootste droogte groen blijft bloeit wit of blauw, van de bastaard dier bei den is de bloem groen en vormt a!s 't ware een tusschensoort, Onder de aandacht werd nog gebracht de overgang van de tarweplant en van een wilde plant tusschen tarwe groeiende. Door het een of ander toeval ontstond uit de kruising dezer planten een soort die zaad maakte en dit laatste gaf een plant die constant bleef, voor zoover die óf met tarwe of met de wilde plant overeen kwam. Bij den doornappel, wit en blauw bloei end, geeft de bastaard zaad, dat tot plant geworden een mengeling van wit en blauw geeft, overigens juist op de ouders gelijkend en dit is regel bg de bast aarden van alle planten dat in den regel Z\ van het aantal bastaardplanten de variteit gelijken, van het aantal de soort zeer nabij komen. Hoe het dan weer met de afstammelingen van variteit, en soortgelgkend gesteld is, maakt nog een punt van onderzoek uit. Bjj de Turk- sche tarwe of maïs hetzelfde verschijnsel. Kruist men de meel-maïs met de zoete of suikermaïs dan geven de bastaarden voor 'A suiker-, voor meelzaden en bij voorgezette verbastering doet zich het zelfde verschijnsel voor. Dat de volledige kennis der verschijn selen in deze van veel gewicht is voor de kweeking van kuituur-planten werd nog opgemerkt. Spreker toonde ten slotte door middel van een wetenschappelijk schema aan, dat in de schijnbare wanorde ten dezen toch een groote regelmaat bestaat. De bij uitstek populaire voordracht opgehelderd door duidelijke afbeeldingen en gedroogde planten, werd door een talrijk gehoor met veel belangstelling gevolgd. Aan het slot der voordrachten in dit seizoen mag een woord van dank worden gebracht aan H.H. Directeuren, voor de aangeboden gelegenheid om door de meest bevoegde sprekers verschillende onderwerpen van kunst en wetenschap te hooren behandelen. Tweede Kamer. Bij de zitting van Dinsdag waren alle ministers tegen woordig, uitgezonderd de Min. van Kol. Al de tribunes waren geheel bezet, en in de loges zag,men vele dames. Aan de orde waren gesteld de interpellaties. De Voorzitter konstateerde, dat de aan hangige ontwerpen thans niet in be handeling konden komen. De interpellant Mees voerde het eerst het woord, die meende, dat men thans met kalmer overleg zal kunnen oordeelen, dan dade- ljjk na het gebeurde. Hg stelde aller eerst de vraag: „heelt de Reg. geen aanleiding gehad om voorbereid te zijn op eene werkstaking, waarin ook het spoorwegverkeer dreigde betrokken te worden", voor welke vraag z i. voldoende gronden bestaan. Sprekers tweede vraag was: sop welk standpunt heeft de Reg. zich geplaatst, toen zij kennis kreeg van het feit, dat in het Spoorwegverkeer eene gedeeltelijke staking plaats had, en van het gevaar, dat die staking zich verder zou uitbreiden." Spreker eindigde met de vraag„is de Reg. van 28 Januari voldoende op de hoogte geweesi, of heeft zij zich op de hoogte laten stellen om trent de konferentie tusschen den Min. van Waterstaat enz. en de Directie van het Hol!. Spoor?" De heer Troelstra ving aan met te wijzen op den zeer ernstigen toestand, veel ernstiger dan in 1848. Alles moet gedaan worden, om daarin zoo spoedig mogelijk verandering te brengen, want weinig is noodig om een uitbarsting te bewerkstelligen en het ekonomiesch leven van ons volk in gevaar te brengen. Wordt niet van weerszijden met beleid en zelfverlooche ning gewerkt, dan gaan we een tijdperk van gewelddadige revolutie te gemoet. Interpellant schreef de schuld van de staking toe aan hen, die nooit hebben willen luisteren naar de 13 jaar lang geuite rechtmatige grieven en klachten van het Spoorwegpersoneel. Spreker be toogde voorts, dat de staking niet het werk was van enkele raddraaiers, en dat evenmin er mede beoogd werd een politieke manoeuver of verplaatsing van gezag. Na de pauze schetste interpellant de noodlottige werking van dagblad- artiekelen, als van de Nederlander. Daarna kwam hij op het onder de wapenen roepen der lichtingen, waardoor volgens hem voedsel is gegeven aan de bestaande spanning en ernstige vermoedens bjj de arbeiders werden gewekt. Spreker oor deelde, dat de Reg. de militairen op roepende, ontjjdig gehandeld heeft, en zich heeft laten beheerschen door de konservatieve pers. Interpellant vroeg: lo. of het plan bestaat, de miliciens te verplichten, bjj eventueele staking in het spoorwegbedrijf, dienst te doen in plaats van stakende machinisten enz., en, zoo ja, op welke wetteljjke bepalin gen dit zou steunen? Ten 2de vroeg Spreker, of de Min. geen toezegging kon doen, met het oog op de groote kosten dezer buitengewone oproepingen, de herhalingsoefeningen der lichtingen 1897 1898 en 1900 voor dit jaar te laten vervallen. Z. i. kon dat zonder eenig bezwaar geschieden. Herstel van mis standen te zoeken door het nemen van dwangmaatregelen oordeelde hij ten zeerste nadeelig. Met klem drong Spreker er bjj de Kamer op aan, door daden te toonen, dat zjj niet door overhaaste be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1