handeling der uitzonderingvonder werpen het wantrouwen der arbeiders met al de nadeeligegevolgendaarvan wil toenemen. Bij zy n verder betoog stelde interpellant o. a nog deze vragen: »Wat gaf aan leiding tot het onderscheppen door de politie van een brief aan het treinper soneel te Heerenveen? Ot de Reg. bereid is de voorgestelde wijzigingen van het Wetboek van Strairecht in nadere over weging te nernen, en daaromtrent eerst na de verschoning van het rapport der eventueel te benoemen enquête Kom missie een definitief besluit te nemen. De Min. van Binnenl. Zaken beantwoordde namens de Reg. de interpellanten. Hij stelde voorop, dat de Reg. in haar pozitie zich niet met volle vrijheid kan uitlaten want er zjjn dingen, die zij niet zeggen kan zonder de veiligheid van het Land in gevaar te brengen. Beslist weigerde de Min. zich uit te laten over het ver handelde op de konlerentie tusschen hem en het lid der direktie van het Blauw hoedenveem. Hij achtte het weinig dis kreet, dat door prof. Treub publiciteit was gegeven aan 't geen was medege deeld omtrent wat in de gewoneaudiëntie was besproken. De Min. ging uitvoerig den loop der gebeurtenissen teAmsterdam na, en verklaarde, dat eerst den 30 sten Januari laat uit Amsterdam bericht kwam dat de staking in het transportbedrijf, tegen verwachting, zich uitbreidde tot het personenvervoer. Daarop volgde op 31 Januari de Ministerraad en de audiën tie van de Spoorwegdirectie. Daarna werden de bekende maatregelen geno men. Wanneer onverhoopt weder staking mocht uitbreken, dan zal blijken, dat de Reg. voorbereid is om tijdelijk, zij het dan ook op gebrekkige wijze, in den dienst te voorzien. Voor het verhandelde ter konferentie tusschen de Reg. en den Raad van Beheer van den Spoorweg verwees de Min. naar het daaromtrent gepubliceerde officieele communiqué. Daarna beantwoordde de Min. den in terpellant Troelstra. Allereerst verde digde hij de oproeping der lichtingen, omdat er bjjna geen kom battanten waren dat komt omdat ons blijvend gedeelte zoo bespottelijk klein is. De Min. kwam op tegen de bewering, als zou de Reg. ge streefd hebben naar een militaire massa, om te strekken tot militair vertoon. Slechts de noodige troepen zijn opge roepen. De Min. betoogde, dat de op roeping der militairen gebiedend nood zakelijk was, omdat, men te doen had met een socialen en politieken aantal en bedreiging. Door geen macht in den Staat zal de Reg. zich laten verlammen Voorts antwoordde de Min., zich beroe pend op art. 94 der Grondwet, dat het Staatsbelang verbiedt, op de 2de vraag van den heer Troelslra, betreffende den door de miliciëns te verrichten arbeid, te antwoorden. Of dit jaar achterwege zal bljjven de oproeping der lichtingen 1897, 1898 en 19u0, zil eerst kunnen overwogen worden, als de rust in de gemoederen zal zijn wedergekeerd. Wat betreft de vraig, of de Reg. bereid is, tjjdelijk haar strafrechtnovelle terug te nemen, achtte de Min. een antwoord, thans bjj interpellatie, nu het Afdeelings- verslag wordt gereed gemaakt, tegenover de Kamer ongepast en onbetamelijk. Naar het sirenen gezang van den heer Troelstra zou de Min. niet luisteren. Vóór en boven alles moet het gezag hoog gehouden worden. Volgens den correspondent van de World" is de regeering der Vereenigde Staten voornemens door de uitzending van een eskader aan te toonen de mo gelijkheid om een eventueelen oorlog over te kunnen brengen naar Europa. Lissabon zal wordrti uitgekozen om te worden geblokkeerd, omdat het onwaar schijnlijk is dat de Unie ooit oorlog zal krijgen met Portugal. De Portugeesche regeering is over de bedoelingen der Amerikaansche regeering ingelicht, ten einde verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen. De vloot zal op voldoenden afstand van Lissabon ankeren. De bedoeling is aan te toonen dat de oorlogsschepen voldoenden kolenvoorraad kunnen meenemen om den Atlantischen Oceaan te kunnen oversteken en dan nog aanvallende operaties op groote te kunnen ondernemen, wat in Europa onmogelijk geacht wordt. Het Departement van Marine wil vooral den Duitschen Keizer laten zien wat de Amerikaansche schepen kunnen doen. Volgens de Dresdner Neueste Nach- richten, is de toestand van de Saksische schatkist zoo slecht dat de regeering, op voorstel van den minister van financiën en in overleg met den Koning, heeft bepaald dat thans en op de begrooting voor 1904/05 geen middelen zullen wor den uitgetrokken voor t-aktementsver- hoogingen, aanstelling van nieuwe amb tenaren en bevorderingen. In de eerste twee jaar behoeft dus geen enkele amb tenaar te rekenen op verbetering van zijn positie. De maatregel heeft betrek king op ambtenaren van alle ressorts, en de overheidspersonen hebben last gekregen, er reeds van nu af aan reke ning mede te houden. Zoo kort na de verhooging van de civiele lijst, zal deze maatregel er niet toe bijdragen om de populariteit van den nieuwen koning grooter te maken. Da Norddeutsche Lloyd te Bremen is van plan, als de bootwerkers het haar te lastig gaan maken met staken, een groot deel van haar bedrijf te verplaatsen naar de tegenover Bremerhaven gelegen Oldenburgsche havenstad Nordenham. Zij heeft reeds voorbereidende maatre gelen genomen door het stoomschip Willehad naar Nordenham te brengen om als verblijfplaats voor goedgezinde Oldenburgsche werklieden te dienen, die ingeval van staking bij de vleet te krijgen zjjn. Verder heeft zij er een groote opslagplaats voor kolen gemaakt. Ook uit Einden meldt men dat de Lloyd daar uitkijkt naar geschikte ligplaatsen voor schepen. Daar de Lloyd jaarlijks 10 millioen mk. aan loonen enz. betaalt, hopen velen te Bremerhaven, met name de nering doenden, dat het niet zoo ver zal komen en de arbeiders hun eischen wat zullen matigen. Chamberlain wordt Zaterdag te Sout hampton verwacht. Na een officieele ont vangt zal hij naar Londen vertrekken, waar hem volgens de berichten in En- gelsche bladen een geestdriftige ontvangst wacht. In het laboratorium van het polytech nicum te Zurich heeft men den invloed van de kurk op bacteriën onderzocht en gevonden dal in de open gangen van goede, maar gebruikte kurken merk waardig weinig van deze organismen te vinden waren. De kurk zelve was voor de bacteriën ondoordingbaar. Ook tus schen de kurk en den hals van den flesch wisten zij zich geen weg te banen. Bovendien bleek de kurk bacteriëndoo- dende eigenschappen te hebben; sommige soorten gingen in een tien percents kurk- afkooksel dood. Men is in Italië verbaasd, ook ont stemd, over het -bericht, dat men van wege de Italiaansche ambassade te Pe tersburg ontving, dat de Tsaar zjjn voorgenomen bezoek aan Rome heeft uitgesteld. Wat kan daar de reden van zijn vraagt men zich af in die kringen, die overal politiek achter willen zoeken. Men beweert wel, dat de gezondheids toestand van den Tsaar volgens an deren van de Tsarine de reden is, maar van andere zijde houdt men zulks maar voor een uitvlucht en gelooft men, dat de Tsaar Oostenrijk niet heeft willen ontstemmen door te veel vriendelijkheids betuigingen aan Italië te gaan bewijzen. Evenwel is ook deze verklaring niet zeer aannemelijk, daar de Tsaar niet van afstel rnaar van uitstel heeft gesproken en nu in November wil komen Oos tenrijk zou dan toch evenveel reden tot gefroisseerdheid of wat ook, hebben. De uitgestelde Tsarenreis zal echter misschien ook het bezoek van Keizer Wilhelm doen uitstellen n.b. omdat goede politiek voorschrjjft, dat eerst de Tsaar en dan de Duitsche Keizer Italië zullen bezoeken. Drie jaar geleden werd zekere T. die te Brussel een bank had geopend, voor verschillende bedriegelijke handelingen en valschheid in geschrifte tot 10 jaar gevangenis veroordeeld. In hooger beroep werd hij echter vrij gesproken, maar krankzinnig verklaard en in een gesticht opgesloten. Een dag of acht geleden kwam hij vrjj, als zjjnde geheel genezen. Hij kwam te Brussel terug, huurde een prachtig appartement, opende een nieuwe bankiersfirma, kocht een auto mobiel, altijd zonder een cent uit te geven, nam een huisbewaarder in dienst, van wie hjj 800 fr. leende en betaalde vervolgens zijne huishuur met een valschen wissel, van een veel hooger bedrag dan de huishuur beliep, zoodat hij een aanzienlijken som terug kreeg. Daarna liet hq prospectussen drukken van een leening van vijf millioen, voor het bouwen van nieuwe hallen te Brus sel, en, voorzien van deze stukken, trok hij narr Antwerpen en Parijs, waar hij onder den naam van graaf de Bolaine een menigte nieuwe slachtoffers maakte. Te Brussel is hij ten slotte opnieuw aangehouden. De Vesuvius werkt voortdurend en werpt aanhoudend vuur en dikke wolken stoom uit. Uit den berg komen stukken steen te voorschijn, die bjj hetopstqgen uiteenspatten Men verneemt een onder- aardsch gerommel en voelt van tijd tot tijd lichte schokken te Portici. De straten zijn vol menschen, die naar den berg kijken, maar er is geen onrust. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad De builenpest verbreidt zich allerwege in Kaapstad. Zij is opgetreden te Kaap stad, Port Elisabeth, Graaff Reinet en Koning Willemstad. Te Oost-London zjjn de ratten besmet. Kaapstad neemt maatregelen tegen een epidemie. De Nieuwe Haagsche verordening ter bestrijding van de schandaal-colportage bevat de volgende bepalingen Het is verboden op of aan de openbare straat, 4o. bq het om niet of te koop aan bieden van gedrukte of geschreven stuk ken te roepen of te schreeuwen 2e. het koopen of de kennisneming van gedrukte of geschreven stukken luid keels aan te bevelen 3o. door middel van een reclamebord - of met luider stemme den inhoud daar van geheel of gedeeltelijk bekend te maken, hetzij door middel van een re clamebord, hetzij door zichtbare teekenen hetzij door geraasmakende middelen op de bedoelde stukken of den inhoud daar van de aandacht te vestigen. Personen uit Holland loopen tegen woordig het Friesche platteland af om sneeuwklokjes te koopen. In Friesland noemt men ze ïMaartbloemenu. Het is om de bollen te doen, doch stengel, bloem en blad worden mede naar Holland ver zonden. Bq zakken vol gaan ze wegen en de opkoopers moeten er beste zaken mee maken. De toestand van Nicolaas Beets wordt steeds minder. De krachten blijven af nemen. De geest blijft helder. HAARLEM 13 Maart 1903. „Een menschenleven" is een beken de novelle, uit een van die eertijds zoo alom verspreide bundeltjes. Bigot heeft naar dit novelletje een een drama gemaakt, getiteld: „Motti ge Toon" waarin we het leven van een burgerjongen, die door den drank in armoede en ellende raakt, zien geschetst. Eerst een Amsterdamsch begrafenis maal en ten slotte een Amsterdamsche bruiloft. Verder nog een danshuis uit het oudste gedeelte der hoofdstad. We zien het stuk is wel zoo Amsterdamsch mogelijk en dat is een groote verdien ste. Is 't niet aangenaam ook eens een Amsterdamsch korstje te eten nu de geïmporteerde peperkoek zoo dreigt de ouderwetsche dingen te verdringen? Mottige Toon is een aardige, goed geschreven novellevan Mourik's ta lent, zijn kennis van het volksleven en den volkshumor bljjken er duidelnk is. Ook de bewerking is goed. De op voering valt ook te roemen. De vertol kers hadden er bepaald pleizier in alles liep uitstekend. De Tentoonstelling Walter Crane, welke thans in het Museum van Kunst nijverheid geopend is, trekt voortdurend veel belangstelling, vooral gedurende de laatste prachtvolle dagen, werd zjj druk bezocht. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) zijn tentoon gesteld teekeningen en prenten van Pieter Saenredam, den beroemden kerke- schilder der 17e eeuw. Het Museum is dagelijks geopend van 103 uren. Des Zondags is de toegang vrq. In de tooneel en concertzaal vDe Kroon''' zal Zaterdag 14 Maart 1903, des avonds om 8 uur, nog een tweede en laatste concert, wegens het buiten gewoon succes, plaats hebben, voor hun vertrek naar Praag, van den vioolvirtuoos Franz Ondricek en den pianist Josef Famera. Zondag 15 Maart 1903 des avonds om 8 uur geeft het gezelschap van den Frascatischouwburg te Amsterdam, Di rectie Prot Jr. in „De Kroon" een voor stelling van de bekende Fransche klucht: T> Mijnheer en Mevrouw Tamponin." De heer Willem Rooijaards zal in de maand April in de Concertzaal »De Kroon" een Serie van voordrachten komen houden, o. a.Multatuli Shakespeare'» Julius Caesar en Macbeth en de geboort- chock" van Joost van den Vondel. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Maart. J. Hendriks en J. van der Linde A. van Norden en F vBn den Bunt. J. Bulder en M. Francois. GETROUWD. 1'Maart W. v. d. Ham en A. M. Deen F J Jansen en A. Geerling. 12 Maart. B T'akranen en B. J Keller. J T H. Kunkeler en C J. J. van Uden. W Djjk en C L. W. Pul'é G. van Cittert en A Reiding. GEBOORTEN. 4 Maart. K. Koper geb. Kraaijer z. 5 Maart. N. P. M Helman geb Revers z. A. J. E. Fortgens g b de Graafd. J.de Mon geb Headrikseu z. - E Elcveldgeb. Mtijer z. AA. Jnosten geb. Jan-en z. A. Gras geb. Wiersma z. Y Middel geb. ten Kate z. 6 Maart. A Boerkoel geb. de Jonge d. A M. de Korte geb. Koenderaian z. 7 Maart. J Peters geb. Leb nan z C A. Dclissen geb. Peijs d. J. van Aalst geb Roest z. G. M. Cappelhof geb Koe ij man z. C. Hessels geb. de Vries z. 8 Maart. A. den Hou- tmg geb. Hollander z. H. van den Berg geb. Stuivenbsrg d. H. de Jrng geb. Asma d. C. J. M. Hetem geb Smits z. W Dinkla geb. Prinn z C Bouman geb Pieterse z. 9 Maart. H. A aan de Ke k geb. Wikke z. M, C. van Wjjk geb. Meijler z. C. J. Engelkamp geb. de Vries z. H. J. Smit geb van der Pold. J. Petersen geb. Koster z. M. J. Hoofdman geb, Jansen d. C M. Becker geb. van der Putten z. 10 Maart. H. Broekman geb. Hulshof d. J. van der Sluis geb Tatelaar z. 11 Maart. J C. E. Hoelsmit geb. Ververs z. A. M. Brandt geb. de Boer z C. A. M. Ketelaar geb. Scherpenhuijzen d A. C van Brero geb. Veering z. M. J san Nimwegen geb. Reijners d. 12 Maart. J. M. de Moojj geb. Tbgssen a. A. J. Leget geb. van der Horst d. OVERDEDEN. 4 Maart. J. Serné geb K< lieria 77 j., Jans- weg H. G'oencndaal 25 j., v. Marumstr. 5 Maart, E. v. d. Berg geb Somerdjjk 78 j., Patien'ie-tr. J D. v. d. Putten 25 d. z., Zomervaart. 6 Maart. H. Barroentlo 15 m. z., M v Heemsk.str P. Versteeg 89 j., Rumolenstr. W. J. Smets 48 j., Sopbisstr. M. H. Durge 17m.d, Raam- «♦eeg. 7 Maart. J. van Marsbergen 6 j. z Fabriciusstr. C. H. Schellere geb. de Bellefroid 80 j, Jansweg. 8 Maart. J. Roest 75 jSophiartraat JT. Bakker 5 j. z. Romolenstr. 9 Maart. M. de Haan geb. Reurslag 73 j., L I.a'-' enstr. S. van der Veen 4 j. z., Fr. Halsstr. C. Ruijgrok 64 J.. K. Zijlstr. 10 Maart. C. P Ruijgrok geb. Jukes GO j„ Holsteijn- straat J. Wa-senaar 21 m. z. Jan Steenstr. 11 Maart. P. E. R Baauw 17 d. d., Kleverparkweg. B. Jung 45 j., Gasthui<singel. VEEMARKT 11 Maart 1903. Aangevoerd: Prjjs: 133 N. Kalveren f G.f 10. 3 Koeien 150.-- 210. 26 Schapen 20.f 23. 1 Paard f f ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokera alhier op Dinsdag 17 Maart 1908, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludiam ea Fuga No. 2.... Mendelssohn 2. RecordareMozart. 8. Sonate No 3J. S. Bach. a. Andante. b. A-lagio. c. Vivace. 4. Allegretto- A. Guilmant. 5. HallelujahHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2