Door een staatsgreep aan het bestuur gekomen, heeft hij natuurlijk veel vij anden, temeer daar hg geen gemakkelijk heer is. Zijn loopbaan is hjj begonnen als staljongen, wist zich een aanhang te verschaffen, een zetel in het Bonds- besiuur te verzekeren en later zijn ver kiezing tot president in dit laatste door te drijven. Ontegenzeggelijk heeft hjj in Venezuela een moeielijken tjjd gehad. Met de regeling der aanhangige kwes ties met de mogendheden schjjnt men nog geen haast te maken. Mijnarbeiders zijn voor Zuid Afrika niet te krijgen. Men verlangt, dat ze aangenomen zullen worden, zooveel mo gelijk uit de inboorlingen en, hoewel men in beginsel tegen Aziaten is, wil men opheffing van het bestaande verbod in deze. De indruk, dien de Engelsche behouds- mannen verkregen hebben van de par lementsverkiezingen te Woolwich en te Rye, is natuurlijk zeer ontmoedigend voor de partjj. Nu troost men zich wel met te zeggen, dat de regeering toch nog in de meerderheid is, en dat zoo'n paar tusschentjjdsche verkiezingen niet veel beteekenen, maar meer en meer wint de overtuiging veld, dat de publieke opinie verandering van zaken wenscht, ten minste de ministers moeten veel onaangename dingen hooren en alleen Chamberlain schijnt men goed te vinden. Hjj behoorde vroeger tot de liberalen en radicalen, maar is, de tijdsomstandig heden in acht nemende, omgezwaaid. Het zou dus, dit in aanmerking genomen, Diet behoeven te bevreemden, als hij den eenen of anderen tijd aan het hoofd van een liberaal kabinet kwam te staan. Toch schjjnt Chamberlain op zjjn reis iets geleerd te hebben de Boeren in het al gemeen meer te waardeerenhij spreekt thans van hen als van den dapperen vijand, wien men bewondering schuldig is, terwijl hjj ook eenige verontschuldi ging vindt voor de Kaapsche rebellen. Hij schrijft hunne opstind toe aan hun verwantschap met de Boeren en geeft ook de schuld aan de Engelsche regie ring, die volgens Chamberlain niet alles heeft gedaan om rebellie onmogelijk te maken, dus een kleine berisping aan de regeering van Kaapkolonie, waaronder ook Milner. De hooge druk der belastingen wekt ook in Engeland groote ergernis. Sedert de zeven jaar dat de conservatieve re geering is opgetreden zijn de uitgaven met vijftig percent toegenomen en Ban- nerman, de leider der liberalen zegt, dat geen belastingen en geen hulpbronnen daar tegen zjjn opgewassen. De som vóór 1895 voldoende om al de uitgaven te dekken is thans noodig alleen voor leger en vloot. De Engelsche regeering schijnt met Ierland groote plannen te hebben. Niet alleen verwacht men eerlang de indie ning van eer wetsontwerp tot regeling van de landkwestie, maar zelfs schrjjft men haar het plan toe, Ierland iets te geven in den geest van Home Rule. Zoo heeft zich, volgens de Belfast Eve ning Telegraph, T. W. Russell uitge laten. En nu verneemt de Daily Express uit Dublin, dat op aandringen van den koning de regeering een soort Home Rule overweegt, „dat wel niet zoo ver gaat als de nationalisten verlangen, maar dat zij toch dankbaar zullen aan vaarden." Het Hoogerhuis heeft de artikelsge wijze behandeling geëindigd van het wetsontwerp, waarbjj aan de plaatse lijke overheid onder zekere omstandig heden de bevoegdheid wordt verleend om het sluiten van winkels op een bepaald uur te gelasten. Herbergen, ververschingslokalen, tabakswinkels en nieuwsbureau's zijn er van uitgezonderd. Als het wetsontwerp in derde lezing is aangenomen, gaat het naar het La gerhuis. Zaterdag heeft in het Paleis van Justitie te Parijs de openbare verkoop plaats gehad van het langzamerhand historisch wordend hotel der Humberts in de Avenue de la Grand Armee; voor 223.000 frs. ingezet vond het nu voor 322.000 frs. een kooper. Bij de voortgezette instructie van den Humbert-troep, waarvan het eind nu spoedig te verwachten is, heeft men eenige cijfers verkregen waaruit zou volgen, tenminste naar de berekening van Frédéric Humbert, dat het passief niet meer bedraagt dan anderhalf mil lioen. Zij zouden uit de oplichting niet meer dan 4 millioen frs. getrokken hebben, doch deze som is veel grooter door de woekerprocenten. waartegen dit geld geleend werd. De schulden der Humberts, volgens de experts ech ter, beloopen 82 millioen. Bg de worstfabrikatie schijnt, al thans in Rijnpruisen zoo wat van alles van hei slachtvee gebruikt te worden. Het is bg een vervolging ge bleken, dat zelfs de huid tot worst ver werkt wordt. De fabrikant werd vrij gesproken. De Zwitsersche statisticus dr. Geering heeft berekend, dat het nieuwe tarief van invoerrechten, dat de Zwitsersche kiezers den vorigen Zondag bij volks stemming hebben goedgekeurd, de bevol king ongeveer 100 millioen francs zal kosten. De invoerrechten zeiven zullen nl. 25 tot 30 millioen tneer opbrengen, maar bovendien zal de bescherming welke daaruit voortvloeit, bewerken, dat de inlandsche landbouw en nijverheid de prijzen hunner producten met 70 tot 75 millioen verhoogen. De koopkracht der natie wordt daardoor belangrijk ver zwakt bepaaldelijk van deonbemiddelden, terwijl vooral eenige fabrikanten en land bouwers er bjj zullen winnen. Tot de zwaarste heffingen behoort die op rund vee, waarvan het invoerrecht van 15 tot 50 frs. per stuk wordt verhoogd, zoodat het kilo vleesch 5 tot 10 centimes duurder zal worden. De groote steden werden bij het plebesciet door het platte land ovet8temd. Omtrent de aardstorting aan de nieuwe lijn niet ver van Padalarang deelt het B. N. nog het volgende mede: De aardstorting op de in aanbouw zijne lijn Padalarang-Sasak-saat strekt zich uit over een lengte van tachtig meter en een hoogte van zes meter. Ongeveer vierduizend kubieke meters aarde zijn neergestort. Twintig inlandsche werklieden werden onder de neerstortende massa bedolven. Toen met het reddingswerk werd aan gevangen, had weder een aardstorting plaats, waardoor nog vijf menschen be dolven werden. Het werkvolk, door een paniek be vangen, vluchtte allerwegen. Met dwang en veel moeite gelukte het het Europeesch personeel de lieden te doen terugkeeren. De ingenieurs bij den aanleg werk zaam, dr. Westhoff van Bandoeng en de dokter Djawa van Sasak-saiit, kwamen met den grootsten spoed te hulp. Tot nog toe werden slechts twee lijken opgedolven. De aardstortingen houden aan. De nedergestorte aarde zal vermoede lijk eerst over twee weken opgeruimd zijn. De Timet correspondent te New-York meldt, dat het rapport van de kolensta- kings commissie, behalve loonsverhoo- ging aan de mijnwerkers den 9-urigen werkdag geeft, benevens een percent van elke tien percent, die de verkoopprijzen stijgen stijgen. De mijnwerkers mogen, voor eigen rekening, de kolen nawegen. Het rapport schrijft verder voor dat plaatselijke scheidsgerechten bij geschil len tusschen de mijnwerkers en de direc ties zullen worden ingesteld. De Netcyork Tribune is met dit rap port zeer ingenomen, wijl de rechten van de niet-vereenigde mijnwerkers ge waarborgd worden en boycot, geweld of vrees-aanjagen den vereenigden werk lieden volstrekt wordt verboden. In Portugal broeien onlusten over de inning der belastingen. De regeering schijnt aan sommige bezwaren te gemoet te zullen komen. Uit de Straat Faro zijn onlangs op gehaald vijf en twintig kanonnen. Zij zijn afkomstig van schepen der Spaansch- Hollandsche vloot onder De Ruyter en der Fransche onder Du Quesne, gezon ken in den zeeslag bij den Etna (1676), waarin onze De Ruyter overwinnaar bleef, maar doodelijk gewond werd. De meeste der stukken, deelt de N. R. Ct. mede, zijn min of meer beschadigd, uitgezonderd enkele. De lengte wisselt af tusschen 1.40 M. en 1.70 M., de door snede naar verhouding tusschen 0.30 M. en O.50 M het kaliber is van 8 14 c.M. Opvallend weinig hebben de 9 Hol- landsche stukken geleden, wat wel op de degelijkheid van het brons, waaruit zjj vervaardigd zgn, duidt. Vgf daarvan dragen het opschrift: nAdmiraliteits Residentie Amstelredam", de vier andere »Admiraliteits Residentie Rotterdam". Zjj zjjn versierd met een medal jon, waarop de Nederlandsche Leeuw op twee ankers; eenige smalle bronsleliefs, voor stellende meergodinneu en nyrophen, ronden de kanonranden handig af en zjjn zeer kunstig bewerkt. Het is te hopen, dat deze belangrijke historische vondst spoedig zjjn weg naar Nederland zal vinden. De autoriteiten te Messina dringen op spoed aan en zgn geneigd de overneming zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Een proces tegen een bloemen-medium is te Berlijn aangevangen. Z(j, het was een vrouw, stelde zich voor helderziend te zijn en het vermo gen te hebben, dooden en levenden met elkaar in contact te brengen, althans zij speculeerde in deze op het goedgeloovig publiek, had zich een grooten naam gemaakt in zekere kringen en had zelfs een impressario. Heel slim werden de séances met ge bed en gezang geopend. Soms vlogen in de donker gemaakte zaal bloemen, vruch ten, snuisterijen, klaverbladen en andere kleinigheden door de lucht. Deze werden door het medium aan de aanwezigen, als souveniers van de geesten der over ledenen, overhandigd en eerbiedig in ontvangst genomen zonder te vragen hoe de geesten aan die stoffelijkheden konden gekomen zgn. De juffrouw had te Berlijn sedert October 1902 als derdigduizend mark aan entree-gelden ontvangen. Den len Maart zou de afscheidsvoor- stelling plaats hebben, doch nu was de politie vertegenwoordigd. Toen de groote scène, groeten van afgestorvenen, zou aanvangen kwam deze tusschen beide en constateerde, dat het medium de bloemen en vruchten in haar kleederen in voorraad had en toen rnen zelfs de adressen wist, waar de voorwerpen ge kocht waren, was een strafvordering onvermijdelijk. Men gelooft, dat het proces zes dagen zal duren. Te Good water (Alabama) zijn vgf per sonen in hechtenis genomen, beschuldigd van slavenhouderij. In hun kalkfabriek vond men 78 negers, werkende onder toezicht van gewapende mannen In verscheidene streken in het Zuiden is het gewoonte om veroordeelden buiten de gevangenissen te gebruiken, maar geen van de 78 negers had een vonnis te zijnen laste. Men liet ze gedwongen werken en zjj kregen niets dan den kost en kleeren. De inhechtenisneming baart groot opzien. In de plaatsen Wörth, Kandel, Hagen- bach en Jockgrim, in de Paitz, zijn gisterenochtend om zes uur hevige aard schokken waargenomen, gepaard gaande met onderaardsch gerommel. Het huis raad trilde, kasten vlogen open en aller- voorwerpen vielen naar beneden. De menschen snelden doodelijk verschrikt de straat op. Ook te Karlsruhe zijn dezelfde schokken gevoeld. De Poolsche pers deelt uittreksels mede uit het jaarverslag van het beheer van den „Poolschen nationalen schat", d. i. het uit vrijwillige bedragen gevormde fonds voor de Poolsche propaganda. Er blijkt uit dat de schat van 222,383 franken in 1901 is toegenomen tot 283,192 franken. Uit dien »schat" krijgen o.m. de Poolsche kranten in Pruisen ruime subsidies. De Duitschers vermoeden daarom dat de schat veel grooter is dan van Poolschen kant wordt beweerd. Bg de betoogingen van de studenten bij gelegenheid van den sterfdag van Kossuth, zgn er zeer hevige botsingen met de politie voorgevallen. Twee stu denten die bij de opstootjes gewond wa ren, zijn aan hun wonden bezweken De studenten gingen toen naar de Ka- j mer om te protesteeren. Keizer Frans Josef bevindt zich thans te Boeda-pest op verlangen van zijn „ge trouwe Hongaren". De Keizer is dus ge tuige van al de onaangename dingen, die in zijn omgeving plaats hebben Zeer zeker had de grijze vorst en beter lot verdiend, dan hem, in de laatste jaren ten deel viel. Het aantal gezinnen, dat in den laat- sten tijd uit de provincie Friesland naar Amerika vertrokken is, of besloten is derwaarts te verhuizen, is veel grooter dan in de laatste jaren het geval was. De meeste gezinnen behooren tot den arbeidenden stand, en het meerendeel hunner heeft familieleden of goede ken nis in „The far West", welke hen aan bevelen gerust de verhuizing te aanvaar den, omdat de pozitie daar beter is voor den arbeider dan in Friesland. Vaak worden aan hen, die zelf niet in staat zgn de reiskosten te betalen, de tickets voor den overtocht toegezonden, opdat dit geene reden kan zgn de reis niet te aanvaarden. Eigenaardig is het dat deze trek meer opgemerkt wordt onder de arbeiders in den bouw- en greidhoek, dan op de zand gronden. De maatschappelijke toestand van den arbeider op den zandgrond is trouwens ook wel zoo goed dan die van zgn collega op den kleigrond, vooral omdat de eerste meest in staat is zijn eigen winterprovisie te verbouwen. Op de klei is dit uitzondering, de grond is daar te duur. Sedert eenigen tijd werd te Amster dam, meestal in hotels, door een als dame gekleede vrouw oplichting ge pleegd, waarbij zij gebruik maakte van den naam van een geestelijke daar ter stede. Op aanwijzing van een oberkell- ner werd gisterenavond een 33jarige vrouw, verdacht van oplichtingen, aldaar aangehouden en door de politie in voor- loopig arrest gesteld. Door de justitie zal een onderzoek worden geopend. De smidsgezellen te Amsterdam zullen waarschijnlijk deze week staken. Zij eischen een werktijd van negen uren, 50% verhooging voor overwerk van 6 tot tien uur, van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens 100% verhooging, uurloon voor een knecht boven 23 jaar 23 ets per uur. De patroons wenschen echter deze eischen niet in hun geheel in te willigen.' Ook de schuitenvoerders zullen sta- keg; de patroons kunnen ook hier niet in alles mei de wenschen meegaan. Zaterdag is te Rotterdam afgebrand het pakhuis «Zeevaart" waarin tabak en koffie was opgeslagen. De tabak was geassureerd voor f 380.000. De koffie is onbruikbaar geworden door tabaks water. De schade is aanzienlijk. Het stakingscomité der Amsterdam- sche grondwerkers heeft opnieuw een manifest tot de Nederlandsche arbeiders gericht, waarin om geldeljjken steun wordt verzocht, doch ook wordt aange toond, dat, wijl het graven der heiputten de grondslag is voor alle bouwwerk daar ter stede, allengs ook alle andere cate gorieën van werklieden in het bouw bedrijf werkloos zullen worden, indien de patroons der grondwet kers weigeren in te gaan op de verhooging van het loon tot 0.25 per uur, en de stakers van hunne zijde blijven volhouden. „Wij hebben" zoo wordt voorts gezegd „geen last van onderkruipers. Duurt deze staking voort, dan zal de voortrollende bal toenemen en toenemen en ten slotte den omvang verkrijgen eener algemeene werkstaking, waarvoor de toestanden overrqp zgn." Een allerdroevigst ongeluk h«d Zon dagmiddag in de Menno van Coehoorn- kazerne te Arnhem plaats. Bij het koffie drinken waren een tweetal miliciens aan het stoeien. De een gaf de ander een klap, waarop deze een koffiekom opnam en eerstbedoelde, een milicien van de lichting 1900, naar het hoofd wierp, waardoor hij ernstig aan den slaap werd getroffen en des avonds in het hospitaal overleed. De dader, een gehuwd man, is in arrest gesteld. De getroffene heeft riog kunnen zeg gen, dat het geval een ongeluk was.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2