Tweede Blad. van WOENSDAG 25 Maart 1903. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 20. 2 Gem. kamers, met ot zonder pen sion, resp. 38.en 18.terst. Bartelj orisstraat. No. 19. Gem. Zit- en SLaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, ƒ3.75 p. w., ters'ond No. 108 Brood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, 2.25 p. w„ terst. Burgwal. No. 13. Winkelhuis, 3.50 p. w. Camphuij sstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 85. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a /30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet, ƒ25. p. m., terstond. No. 69, Pension 30 40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, f 1.— p. w., terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis, 350.— Aanvaarding 1 Uei. Ged. Oudegracht. No. 43. Bovenwoning, ƒ220.—p jaar. Mei. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 20— tot 24.—. No. 167. Ongem. Zit- en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 31. Heerenhuis met tuin, ƒ300.— p. j. Jaoobi j nestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No. 9lrood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 81zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 8.per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuin, bevattende 4 kamers, serre, keuken en kelder, gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct sanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers /25.— p. m. No. 92. Huis, 375.— tier jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. Ne. 8. Gem. Kamers, 16.— p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.p.m.,terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met rnime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 29. Huis met tain, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per weet, terstond. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk., 22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ft2 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.p. m. LeidscheBtraat. Hoek Leidrche Dwarsstraat. Vrjj Huisje met tointje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 84 of/ 26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Nieuw Kerksplein No. 24. Bovenhuis, huurprijs ƒ190.—p. jaar, met inbegrip van waterleiding Aanvaar ding 1 Mei a.s. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z., 3.— p. w. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.— p. ra., terstond. Buychavestraat No. 19. Een Huis, ƒ350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk- met of z. pension, 45.of 15.p.m., terst Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w„ met pension, 85.— p. m., terst. Ursulas traat. No. 19. Bovenvoorkam., ƒ1.50 p. w„ terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Botenhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zijdgracht. No. 1. Benedenhuis met tuin en waterlei ding, 175.— per jaar, terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij C. GROENE WEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koninginneweg. Van officieele zijde wordt de uitslag eener Chineesche z volkstelling" openbaar gemaakt. Het rapport erkent bescheiden- lijk dat ten aanzien van Mantsjoerjje, Mongolië, Tibet en Toerkestan de gege vens slechts op schattingen berusten; maar wat verreweg het grootste gedeelte van eigenlijk China betreft, zal dat wel evenzoo zjjn. De bevolking van het Chineesche rjjk zou dan het eerbiedwekkende totaal aan wezen van 426,447,000. De staat Colorado wil op de wereld tentoonstelling te St. Louis in 1904 een gouden huis oprichten. De schatkist in Washington is bereid het plan te steunen door gouden baren te leenen ter waarde van 24 millioen gulden, wegende 18,000 kilogram. Van gouden baren van ver schillende afmetingen, de kleinste zoo groot als een gewone dominosteen en de grootste als een metselsteen, zal een nabootsing van een bekend Amerikaansch gebouw worden gemaakt, waarschijnlijk van het Capitool te Washington. Vaster dan ooit hebben zich de Rus sen genesteld in Mantsjoerjje en niette genstaande hun beweren van het tegen deel lijkt het er niets op, dat zjj het zullen verlaten. De haven van PortArthur hebben zij zoo versterkt, dat zij die voor onneembaar verklaren en een menigte krijgsvoorraad is er heen gesleept. Dat kalm doorzetten van Rusland in het Oosten, is voor de Engelschen on uitstaanbaar, maar zij kunnen er niets tegen doen. Tewijl Port Arthur als oor logshaven is ingericht, geldt Dalny als handelshaven van belang, een soort vrij haven, waaraan millioenen zijn besteed. Volgens een correspondent van de Times is Engeland daar niet vertegenwoordigd een nieuwe grief voor de Engelschen, die netjes overal buiten gehouden worden. De Russen hebben een spoorweg aan gelegd waarvan de handelshaven Dalny tot heden het eindpunt is, maar bij den aanleg heeft Rusland alle forten uit den omtrek van den weg laten opruimen en China, de officieele eigenaar van Mant sjoerjje laat geen nieuwe bouwen, niet tegenstaande het dat volgens de be staande overeenkomst mag doen. In het algemeen gedraagt Rusland er zich als heer en meester en er zou heel wat krachtsbetoon noodig zjjn om den indringer weg te krijgen, te meer daar in de nabijheid van de Siberisch-Mant- sjoerijsche grenzen uitgebreide troepen machten der Russen heeten verzameld te zijn en de bevolking de Russen zeer genegen is, zoodat van die zjjde voor hen niet veel te vreezen is, zelfs voor het geval China met Engeland samenspande om den Russischen invloed te dwars- boomen. Mac Neill, de lersche afgevaardigde in het Engelsche Lagerhuis, houdt niet op de regeering over de krijgsgevange nen ter verantwoording te roepen. Zoo ook vroeg hij met welk recht de regeering na den vrede krijgsgevange nen nog als misdadigers behandelt; met welk recht, in Indié, krijgsgevangenen die een verlangde verklaring niet tee kenden naar heete strafplaatsen gezonden werden, enz. Was de regeering daar over maar vroeger ter verantwoording geroepenBrodrick, aan wien de vragen gesteld waren, zeide dat het geheele bestuur over de gevangenen in Juni aan het departement van koloniën overgedaan was. Daar zou Mac Neill dus terecht Tusschen Rusland en Italië is het op het oogenblik een weinig gespannende czaar zou den koning te Rome een be zoek brengen, doch dit is weer uitgesteld. De czaar schijnt n. 1. geen goed oog te hebben op de waakzaamheid der Itali- aansche politie en dit ontstemt de ge moederen. Nog zjjn de pogingen aan gaande het sluiten van een handelsver drag met Italië mislukt; nieuwe reden tot ontevredenheid. In de wetgevende vergadering van de Cansdeesche provincie Ontario heeft Ca rney, een pas gekozen conservatief lid, verklaard, dat Stratton, een der ministers, hem 4000 dollar had aangeboden als hij de regeering wilde steunen. Ross, de eerste minister, verzekerde, dat Stratton hem gezegd had, dat het niet waar was, maar een commissie zou de zaak dade lijk onderzoeken. Te Dusseldorp zijn drie handelaars in blanke slavinnen gevat. De meisjes waren bestemd voor Nederland. Beschamend! De Fransche regeering heeft bij den Senaat weder een voorstel van wet in gediend in het belang van jeugdige per sonen. Het betreft de kinderen, die ten laste der armbesturen komen en een bijzonder toezicht vereischen, omdat zij onhandelbaar zijn of gevaarlijk voor de omgeving. Daar men ze niet als de overige weezen of verlaten kinderen bjj uitge zochte gezinnen kan uitbesteden wordt in het ontwerp voorgeschreven, dat zij op verbeterscholen, zoogenaamde „écoles professionnelles" voor landbouw en nij verheid, moeten worden geplaatst, welke de departementale besturen, op zichzelf of in vereeniging, verplicht zijn op te richten, tenzjj zulke kinderen worden toevertrouwd aan particuliere vereeni- gingen, die voor deze taak door den minister van binnenlandsche zaken ge schikt zjjn verklaard. Verpleegden, die zich aan ernstige feiten schuldig maken, kunnen op bevel van den prefect worden overgebracht naar een verbeterhuis. Deze bepalingen moeten binnen 3 jaren zjjn uitgevoerd; de Staat draagt de helft der kosten. Bij besluit wordt het verdere geregeld, ook het patronaat over de ver pleegden na hun ontslag uit de inrich tingen. Te Breslau wil men een studenten tehuis stichten. Er bestaan reeds hier en daar in de stad zoogenaamde vrije tafels voor studentende academische senaat wil deze zelf onder zijn bestuur nemen en daarbij een tehuis stichten waar armere studenten gratis kunnen middagmalen en avondeten krijgen. Er is reeds, grootendeels door parti- lieren, 17,600 mark bijeengebracht, en voorwaardelijk, d. w. z. wanneer het gelukt het bestaan van zulk een tehuis tenminste voor eenigen tijd bljjvend te vestigen, nog 23,000 mark toegezegd. Er is dus, temeer daar de Pruisische regeering verklaard heeft dat zij meende te zullen kunnen meewerken, wel kans dat het plan verwezenlijkt wordt. Te Leipzig is een hooge-burgerscho- lier van zeventien jaar in hechtenis ge nomen omdat hij een valsch tweemark stuk had uitgegeven. De veelbelovende knaap had de valsche munt zelf ver vaardigd. Bij hem thuis vond men nog een groote hoeveelheid valsch geld en, goed verstopt, een volledig stel valsche- muntersgereedsehappen en -benoodigd- heden. Chamberlain nam Vrijdag in de Guild hall het welkomstadres van het gemeen tebestuur der City in ontvangst. In zjjn antwoord zeide hjj, dat zjjn bezoek aan Zuid-Afrika hem meer dan ooit overtuigd had dat de oorlog onver- mjjdeljjk was geweest. Hjj had van de Boerenleiders de meest stellige verzekeringen gekregen aan gaande hun bereidwilligheid om mede te werken om den voorspoed des lands te herstellen. Om in de woorden van zijn vriend de la Rey te spreken zjj zouden zoo trouw aan de nieuwe re geering zjjn als zjj het aan de oude geweest waren. Hjj had geen spoor van wraakzuchtige gevoelens gevonden en zjjnerzjjds koesterde hjj geen begeerte een dapperen vjjand een vernedering aan te doen. Hjj bewonderde de Boeren om hun waardige aanvaarding van den uit slag van het beroep op de wapenen. Hij moest de rebellie gedeeltelik ver ontschuldigen wegens de verwantschap tusschen de bevolking der Britsche ko loniën en de Boeren en wegens Enge- land's verzuim om de Kaapsche Hollan ders te beschermen tegen de bedreigingen en verlokkingen der Boeren. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5