Algemeene amnestie is niet aan de Kapenaars verleend, zooals men rnocht verwachten. De rebellen die naar Europa z\jn uitgeweken, moeten bij terugkomst terecht staan. De Engelsche regeering schijnt zich in Z. Afrika niet veel aan eigendoms recht te storen, althans men verneemt, dat sommige gemeente-eigendommen eenvoudig genaast zijn en dat als protest daartegen de gemeenteraad van Pre toria daarom in zyn geheel ontslag heeft genomen. Of dit nu wel de goede weg is om tot oplossing te komen wordt sterk betwijfeld, temeer daar er nu kans bestaat, dat het Engelsch element daarin de overhand krygt. Hoe het gesteld is met de echtheid van sommige zaken, gekocht als anti quiteiten, heeft in den laatsten tijd de geschiedenis geleerd van den gouden tiara, berustende in het Louwre te Parijs. In verband hiermede wordt nu het vol gende verteld, dat wel aantoont, hoe enkele handelaars in oudheden, soms willens en wetens hun voordeel doen met onbekendheid van het publiek om trent kunstzaken. De Matin zegt n.l. het volgende: In Orleans woonde een houtsnijder, Caillot, die er zijn werk van maakte antieke meubelen na te maken. De man was algemeen bekend en had het druk. Een zijner leerlingen bezocht eens het museum Cluny in Parijs, en was niet weinig verwon derd toen hij plotseling een meubel stuk zag, waarvan hjj zeker wist dat zijn patroon de vervaardiger was. Het was een prachtige antieke koorstoel. Hij deelde het aan Ciillot mee, die eerlijk genoeg was om dadelijk den conservator van het antiquiteiten-museuin in kennis te stellen met de vergissing. De com missie voor Schoone Kunsten, die den koop gesloten had, vergaderde, onder zocht en verklaarde den stoel voor echt antiek. Om zoo'n stoel te maken, had men volgens de commissie, gereedschappen noodig, die niet meer bestonden. „Par don", zei Gaillot, „ik heb ze toch heusch, en gebruik ze van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Maar laat ik eens twee schroeven losmaken, en dan zult u op een verborgen plaats, in het hout ge sneden, mijn naam en het jaartal vin den". Aldus geschiedde. Gaillot had ge lijk er. de commissie stond met stom heid geslagen. Caillot had den stoel verkocht voor G00 francs aan een antiquiteiten-hande laar, die hem voor 9000 francs verkocht aan het museum Cluny. Toen de valsch- heil aan het licht kwam, nam deze handelaar den stojl terug voor 9000 francs en verkocht hem drie dagen later aan een Amerikam voor... 11,500 francs. Uit Slein meldt men aan de Limb. Koerier dat daar de eerste kolenlaag is aangeboord. Van den boortoren wappert de vaderlandsche driekleur. Door deze uitkomst welke boven verwachting gun stig moet zijn, is het onderling verband aangewezen tusschen de kolenbedding aan gene zijde der Maas en die van ons eigen gewest. De boortoren is slechts tien minuten gaans van de Maas en den aan de overzqae daarvan daarvan ge plaatste boortoren verwijderd. Uit den Haag meldt men: Naar wij vernemen, is het tot op het oogenblik nog volstrekt niet zeker, dat H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam ditmaal zullen achterwege laten. Althans wordt gezegd, dat het bezoek na Paschen, men verwacht in Mei, zou gebracht worden. De in uitzicht gestelde nieuwe tarief- wet wil de koffie en tabak belasten. De handel is echter met die belasting niet bijzonder ingenomen, want men spreekt van een commissie van verweer in deze. Maar de schatkist heeft geld noodig en om andere lasten niet te verhoogen werpt men zich op de invoerrechten wat zeker niet in 't algemeen belang is. En dan eischt zoo'n accijns een zwerm van amb tenaren, die zeer zeker met een goed deel der winst gaan strjjken. Te 's Gravenhage staken de steenhou wers. Meer en meer komen de patroons in de verschillende vakken tot de over tuiging, dat ook zij zich moeten veree nigen teneinde aan de steeds hoogere eischen der werklieden perken te stellen. De ondervinding leert nu al, dat parti culieren tegenwoordig slechts het hoog noodige werk laten verrichten, opziende tegen de hooge rekeningen, die te wach ten zvjn, als een werk is afgeloopen, waardoor er ten laatste handen te veel zullen zijn, leidende tot veel werkeloos heid, en zoo zal het kunnen zijn, dat de onoordeelkundige, plotselinge ver hooging der Iconen in de eerste plaats den werkman noodlottig wordt. De in staking zijnde grondwerkers en de smeden te Amsterdam hebben be sloten vol te houden. Te Amsterdam konden alweer twee voorstellingen niet doorgaan wegens ziekte". De ware reden zal wel zijn, dat de Directie zich in moeielijke omstan digheden bevindt, althans de koristen verkozen niet op te treden. De geruchten omtrent de opheffing van het Lyrisch Tooneel te Amsterdam blijven aanhouden. Naar men meent, zal de Heer Louis Bouwmeester voor- loopig gastrollen vervullen. Of er moge lijkheid bestaat, dat Bouwmeester weer verbonden wordt aan het Nederlandsch Tooneel wordt in beider belang wen- schelijk geoordeeld. Er zal hier te lande een wet aange boden worden die in sommige gevallen vrijstelling verleent van de verplichte vaccinatie van kinderen. Ieder weet, dat er bezwaren bestaan tegen vaccine, zoowel van religieusen als van hygieni«chen aard en noch de eerste, noch de laatste mag men voorbij zien. Ouders kunnen bezwaar hebben hun kinderen aan die operatie te onderwer pen. Het is nog niet lang geleden, dat een specialiteit op vaccine gebied ver klaarde, dat die operatie, zooals ze tegenwoordig plaats heeft, bjjna vol komen gevaarloos is, aangezien de beste voorzorgen worden genomen, om de lymphe van het kerngezonde kalf voor het in het lichaam gebracht wordt met de uiterste zorgvuldigheid te verzame len, ontsmetten en voor het gebruik bewaren. De uitdrukking »bijna gevaarloos" gaf aanleiding tot een vraag om opheldering en toen werd medegedeeld, dat elke verwonding, niet behoorlijk behandeld, gevaar oplevert. De gevolgtrekking werd toen gemaakt, dat de vaccinatie ge vaarloos is, als zjj onder de noodige voorzorgen door een bekwaam medicus verricht wordt, terwijl bovendien de ondervinding van jaren lang bevestigt, dat in landen waar de vaccinatie en revaccinatie geregeld wordt doorgevoerd, pokkenepidemiën tot de uitzonderingen behocren. Er werd nog gewezen op Engeland waar de vaccinewet is opge heven, hoe daar de pokken voor een paar jaar te Londen heerschten. De bezwaren van hygienschen aard moge men zoo goed als opgeheven beschouwen, tegen die van godsdienstigen aard is niet veel te zeggen, aangezien ieder in dit opzicht zijn eigen standpunt bewaart. De nuchtere wetenschap, die al zoo veel licht heeft gebrach* moge wat echter hier wel niet het geval zal zijn de overwinning behalen. B. en W. van Amsterdam hebben praeadvies uitgebracht op het voorstel van het raadslid I. ter Haar, ter ver dubbeling van de belasting op de open bare vermakelijkheden. Zij ontraden aanneming van het voorstel, omdat het den meesten ondernemers toch al niet voor den wind gaat en van verhooging der intreegelden een vermindering van bezoek te wachten is. De meerderheid der commissie van bijstand in het beheer van de gemeente-fiaanciën, deelt dit ge voelen niet en gelooft niet, dst de ver hooging der intreegelden met 10 in plaats van 5 pet., gelijk thans geheven wordt, op het bezoek van schadelijken invloed zijn zou. Ook een voorstel om de hondenbelas ting te brengen van f 3.op 5. wordt door B. en W. ontraden. HAARLEM 31 Maart 1903. Gisterenavond werd in een der lokalen van de Sociëteit Vereeniging» de Algemeene Vergadering gehouden van de Onderlinge Brandwaarborg-Vereeni ging voor de Gemeente Haarlem, onder presidium van den heer H. L. Janssen van Raaij. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek, dat de Vereeniging voortdu rend in bloei toeneemt en ondanks de felle tegenwerking van velen, wier be lang verbonden is aan andere maatschap pijen, zich rustig bljjft ontwikkelen. De lang gekoesterde wensch, dat deGemeen te zich bij de Vereeniging zoude aansluiten bleef onbevredigd. De met zorg voorbe reide poging in die richting leed schip breuk. Het getal deelhebbers steeg in 1902 van 682 tot 789. terwijl het verzekerd kapitaal van 3 616 465 gulden vermeer derde tot 3.996.520 gulden; een klim ming derhalve van 107 deelhebbers met bijna vier ton aan kapitaal. In 1902 had de Vereeniging aan brand schade, welke door herverzekering werd gedekt f 496.31 te vergoeden en aan kleinere schaden, die ingevolge de wijziging van Art. I uit de kas der Vereeniging worden betaald, f 81.65. De ontvangsten, met inbegrip van het saldo over 1901, groot ƒ550.44', hebben bedragen 4888.9G5 en de uitgaven ƒ4175.35, zoodat de rekening sloot met een saldo van 713.55s. De rekening, waaraan deze cijfers zijn ontleend, werd overeenkomstig art. 30 van het reglement in handen gesteld van eene Commissie bestaande uit de h.h. J. J. Driessen, A. Merens, L. Modoo, D. A. Swens en F. van der Siij'en. Het Bestuur der Vereeniging leed een gevoelig verlies door het overlijden van den heer H. F. van Thiel. De heer van Thiel toch was van den aanvang af lid van het Bestuur; hij gevoelde veel voor de Vereeniging en stond steeds hare belangen voor door woord en daad. Uit de door het .Bestuur aangeboden vijftallen werden tot leden van het Be stuur gekozen de heeren J. van den Ban en Allaid Merens; de eerste moest volgens den rooster aftreden, doch was herkiesbaar, de laatste werd gekozen in de plaats van den heer van Thiel. Na de behandeling van een kleine verandering in het reglement werd de Vergadering gesloten. Het Verslag over 1902 var. de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot be vordering van het Vreemdelingenver keer uit de, overal gehoorde, klacht dat de algemeene vergadering slecht bezocht wordt, toegegeven dat de agen da dan ook niet veel aanbiedt wat een groote opkomst doet verwachten, doch gelukkig is de levenskracht en bloei der Vereeniging er rnee in omgekeerde verhouding. Het ledental daalde, waarschijnlijk in verband met den natten zomer van 527 op 506. In de plaats van den Heer H. D. Tjeenk Willink Jr., die als Bestuurslid bedankte, werd benoemd de Heer J. J. Verwijnen. De Vereeniging zegde f 400.toe als bijdrage in de kosten van aanleg van een wielerpad langs beide bermen van den Zandvoortschen straatweg. Twee witte zwanen werden aangekocht om te verlevendigen het waterterrein tusschen de bolwerken en singels. Aan de Kynologenvereeniging werden twee medailles verleend en 50ter beschikking gesteld van de Natuurhis torische Vereeniging, Aldeeling Haarlem, terwijl de Vereeniging Koninginnedag gesteund werd met f 150. Den Nationalen Bond voor Vreemdelin genverkeer werd f 50.toegestaan als bijdrage voor de stichting van een een- traal-bureau voor informatie te Amster dam. De Commissie ter beoordeeling van balkon- en gevelversiering kende be kroningen toe aan Mevrouw de wed. J. H. Avis, de h.h. P. A. M. Hackstroh, H. Harmens, Justus van Maurik, Mr. C. M. Rasch, A. A. Sprenger, Jhr. F. Teding van Berkhout en Mr. A. C. Wal ler. Het aantal landgoederen en buiten plaatsen, waarop het aan de leden der Vereeniging vergund is te wandelen, bleef onveranderd. Door het Bestuur der Vereeniging „de Ambachtsschool" werd voorzien in de betrekkingen, waarvoor in de vorige maand sollicitanten werden opgeroepen. Tot onderwijzer in het machine-bank- werken en daarmele verband houdend theoretisch- en teekenonderwijs der hoogste klassen werd benoemd de Heer R. Kraakman, teekenaar bij de Maat schappij van St- Spoorwegen te Zutphen en tot onderwijzer in het timmeren, de Heer F. A. Stürm, chef-timmerman aan eene timmerfabriek te Rotterdam. Reeds eenige dagen vroeger was tot onderwijzer voor de vakken van lager en meer uitgebreid lageronnerwijs aan gesteld de Heer E. Visser, eerste onder wijzer aan eene bijzondere school te Renkum, die zijne benoeming heeft aan genomen. Voor de genoemde betrekkingen had den zich respectievelijk aangemeld 23, 55 en 10 personen. Bij het begin van den nieuwen cur sus, Mei a s., zullen de benoemde Hearen in dienst treden. De Directeur van het Postkantoor brengt onder de aandacht der deelnemers aan de inschrijving voor de postritten, dat de aanbestedingsvoorwaarden aldus gewjjzigd zijn. Voor de uitvoering van de postritten, vermeld in artikel 1 onder B, moet voor een bedrag per rit worden ingeschre ven, terwijl onder één rit wordt ver staan, het éénmaal met één rijtuig rijden van het postkantoor, of van het kantoor der pakketpost, naar het Spoorweg- of Tramstation of de aanlegplaats der Stoombooien of tusschen twee Spoor wegstations, en terug, inet inbegrip van ten hoogste 20 minuten wachten aan het Spoorweg- of Tramstation of de aanlegplaats der Stoomboot. Het Verslag over 1902 van het District Haarlem en Omstreken der Vereeniging »Eigen Hulp" deelt mede, dat de winkel omzet een som beliep van ƒ118543.73, zijnde ƒ10763.88 meer dan in 1901. Aan de leden wordt elf percent over hun verbruik toegekend. VJERGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 1 April 1903, des namiddags te l'/j ure, in de STATENZAAL (Prinsenhof.) De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Proces verbaal van kasopneming. 2. Voorstel B. en W.W. wijziging raadsbesluit d.d. 17 December 1902 No. 11. 3. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording Stads-apotheek, dienst 1902. 4. Id. id. at-en overschrijving begroo ting Voorm. Corporatiën van nee- ringen, ambachten en bedrijven, dienst 1902. 5. Id. id. gratificatie instructeur Schut- terij. 6. Id. id. adres Wed. P. de Raadt, om onderstand. 7. Id. id. id. vereeniging „Centraal Bureau voor Sociale adviezen", om subsidie. 8. Id. id. beschikbaarstelling gelden voor havenkantoor Koudenhorn. 9. Id. id. id. id. isoleerkamertjes Stads- Armen en Ziekenhuis. 10. Id. id. id id. uniformpetten politie personeel. 11. Id. id. bouwen op voor tuin be stemden grond Kenaupark no. 21. 12. ld. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Ceciliasteeg no. 9. 13. Schrijven id. voorstel-Van de Kamp, tijdelijke voorziening in pensio neering. 14. Id. id. adres H. van Rhijn om scha devergoeding. 15. Voorstel id. vergunning toegangen Kleverlaan. 16. Id. id. adres S. Kromhout om be trekking in gemeentedienst. 17. Id. Com missie ontwerpen en herzien verordeningen tegen wier overtre ding straf is bedreigd, vaststelling verordening art. 178 Gemeentewet. 18. Aanbeveling tweetal benoeming cu rator Gymnasium. 19. Id. id. id. lid commissie C. tot wering van schoolverzuim.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2